"Sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie"

"Sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie"
"Sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego z USA jest wiadomością dobrą dla obu krajów - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Daniel Fried. Zdaniem dyplomaty decyzja prezydenta Trumpa pokazuje, że polityka rządu USA wobec Polski jest "konstruktywna". Fried mówił także o przyszłości polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych, a także o wspólnych interesach, jakie łączą oba kraje. W tym kontekście wspomniał między innymi o przyszłości reform na Ukrainie.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Daniel Fried mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS, że decyzję Donalda Trumpa o nominacji Polski do programu ruchu bezwizowego przyjął z "ulgą i przyjemnością". - Bardzo się cieszę i muszę powiedzieć, że pani ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Georgette Mosbacher starała się, i udało jej się - ocenił i dodał, że to bardzo dobra wiadomość dla Stanów Zjednoczonych i dla Polski.

Były ambasador USA w Polsce zapewnił, że ta decyzja nie była skomplikowana z perspektywy amerykańskiej. Dodał jednak, że amerykańskie prawo jest bardzo "surowe i sztywne", co wpłynęło na to, że Polska dopiero teraz stanie się członkiem programu ruchu bezwizowego.

Daniel Fried stwierdził, że nie dziwił się frustracji Polaków, którzy przez lata narzekali na potrzebę posiadania wizy. - Polacy na to narzekali i mieli rację - mówił były ambasador USA. Zdaniem dyplomaty decyzja Donalda Trumpa pokazuje, że polityka obecnego rządu USA wobec Polski jest "konstruktywna".

Daniel Fried o zniesieniu wiz dla Polaków
Daniel Fried o zniesieniu wiz dla PolakówFakty o Świecie TVN24 BiS

Co po wizach?

Zdaniem Frieda po uregulowaniu sprawy wiz najważniejszymi kwestiami w relacjach Polski i Stanów Zjednoczonych będzie poprawa bezpieczeństwa, energetyka oraz poparcie dla niepodległości i reform na Ukrainie.

- Rosja stara się zniszczyć reformy, demokrację i prawdziwą suwerenność na Ukrainie, ale sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie - mówił Fried.

Były ambasador USA w Warszawie podkreślił, że hasło "za waszą i za naszą wolność" nie jest zwykłym hasłem, tylko "sercem polityki" USA wobec Polski i wobec Europy Środkowej.

- Dzięki Solidarności i dzięki Ronaldowi Reaganowi wróciliśmy do sławnej tradycji Woodrowa Willsona "wolność dla Polski i Polska w jednej, nierozdzielonej, wolnej Europie" - stwierdził.

"Sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie"
"Sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojska USA w Polsce

23 września w Nowym Jorku Donald Trump i Andrzej Duda podpisali deklarację, zgodnie z którą w Polsce będzie stacjonować więcej amerykańskich żołnierzy. Dodatkowo w piątek miało miejsce uroczyste rozpoczęcie działalności w Poznaniu Wysuniętego Stanowiska Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.

Były ambasador USA w Polsce uważa, że taki obrót spraw jest "bardzo pozytywny". Daniel Fried powiedział, ze jego pokolenie pamięta co się stało, gdy amerykańscy żołnierze wycofali się w latach 20. XX wieku z Europy.

Fried: skutki amerykańskiego wycofania się z Europy były katastrofalne
Fried: skutki amerykańskiego wycofania się z Europy były katastrofalneFakty o Świecie TVN24 BiS

- Wyniki naszego, amerykańskiego wycofania się z Europy były katastrofalne. Dla Polski i dla nas wszystkich. Miliony ludzi zginęło, ponieważ nie byliśmy obecni - powiedział i dodał, że Stany Zjednoczone popierają niepodległość Polski nie tylko z "sentymentu", ale także dlatego, że Polska dla Amerykanów symbolizuje demokrację i wolność.

- Pamiętamy, że dzięki Polakom mieliśmy zwycięstwo w zimnej wojnie i wolność wróciła do całej Europy - zapewnił. Daniel Fried wskazał również, że fundamentem stosunków Stanów Zjednoczonych i Polską są wartości takie jak wolność, demokracja i państwo prawa. - W amerykańskim przekonaniu i w polskiej tradycji interesy narodowe i interesy wolności są łączne, łączą się - dodał.

"Polska polityka teraz jest jak polityka amerykańska"
"Polska polityka teraz jest jak polityka amerykańska"Fakty o Świecie TVN24 BiS

100-lecie stosunków dyplomatycznych

Daniel Fried brał udział w konferencji "Wielkie mocarstwo i Polska 1919-2019. 100 lat stosunków polsko- amerykańskich", która odbyła się w piątek w Warszawie z inicjatywy Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego oraz Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Na temat relacji polsko-amerykańskich mówił także w "Faktach o Świecie".

- Stosunki polsko-amerykańskie są bardzo dobre, bo walczyliśmy razem do lat 80. na rzecz polskiej niepodległości i potem walczyliśmy razem do lat 90. na rzecz miejsca Polski w nierozdzielonej Europie - powiedział.

Były ambasador USA w Polsce wypowiedział się również na temat obecnej sytuacji w naszym kraju. Jego zdaniem "polska polityka teraz jest jak polityka amerykańska: rozdzielona, czasami gorąca".

- Mam nadzieję, że my - Polacy i Amerykanie - możemy wrócić do naszych najlepszych tradycji - podsumował.

Daniel Fried w "Faktach o Świecie". Cała rozmowa
Daniel Fried w "Faktach o Świecie". Cała rozmowaFakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS