Przełom w poszukiwaniach samolotu Amelii Earhart. "Ma takie same wymiary jak obiekt, którego szukamy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Możliwe, że uda się rozwiązać jedną z największych zagadek współczesnego świata i jedną z największych w historii lotnictwa. Bohaterką tej historii jest Amelia Earhart, która wyprzedzała swoje czasy. Była jedną z większych gwiazd swojej epoki i inspiracją dla pokoleń amerykańskich kobiet. 

Opłakiwały ją feministki, piloci, podróżnicy. Opłakiwali Amerykanie i wszyscy, którzy podziwiali jej odwagę. Amelia Earhart była nieustraszoną pionierką. W czasach, gdy kobiety dopiero zaczynały zrzucać z siebie gorsety - i te dosłowne i te społeczne - ona zdobywała świat, a właściwie niebo. To najbardziej znana pilotka, która jako pierwsza kobieta w historii w 1932 roku samodzielnie przeleciała nad Atlantykiem. - W Irlandii wylądowałam bez żadnych problemów. Kołowałam aż pod drzwi chałupy zaskoczonego rolnika. Otrzymałam prawdziwie irlandzkie powitanie, po czym wsiadłam do samolotu i poleciałam do Londynu. Tam otrzymałam prawdziwie angielskie powitanie - opowiadała w 1932 roku Amelia Earhart.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Maszyna słynnej pilotki znaleziona 5 km pod powierzchnią oceanu? "Obiekt w kształcie samolotu"

Pięć lat później znowu trzymano za nią kciuki, bo Amelia Earhart wyruszyła w lot dookoła świata. Wystartowała z Miami i kierując się na wschód, ponownie przeleciała nad Atlantykiem, nad Afryką i Azją, aż po 40 dniach podróży dotarła do Papui Nowej Gwinei. Tam rozpoczynał się ostatni, najtrudniejszy odcinek - przez Pacyfik.

Niestety, Amelii Earhart nie udało się zrealizować wielkiego marzenia. - Prawdopodobnie zabrakło jej paliwa i próbowała jak najłagodniej posadzić samolot na powierzchni wody. Pewnie jej się to udało i maszyna nie została uszkodzona, ale potem i tak zaczęła nabierać wody. Zatonęła i opadła na dno. W tym miejscu prądy morskie są bardzo łagodne. Na głębokości od 6000 do 5000 metrów odczyn i temperatura wody sprawiają, że obiekty bardzo dobrze się konserwują - wyjaśnia Tony Romeo, dyrektor Deep Sea Vision, były pilot i oficer amerykańskiego wywiadu.

Przygotowania do ostatniego lotu Amelii Earhart
Przygotowania do ostatniego lotu Amelii EarhartReuters Archive

Przełomowe odkrycie

Choć natychmiast amerykańskie władze zarządziły akcję ratunkową, choć później przez dziesięciolecia szukali jej naukowcy i pasjonaci z całego świata, to nigdy nie udało się odnaleźć ani ciała, ani samolotu. Nadzieja pojawiła się dopiero teraz.

Samotny przelot Earhart przez Atlantyk
Samotny przelot Earhart przez Atlantyk14.07 | Pchana ambicją i pragnieniem przygody Amelia Earhart w 1932 roku przeleciała Atlantyk ponownie, ale tym razem już sama. Po tym wyczynie osiągnęła szczyty. Prezydent Edgar Hoover zaprosił ją do Białego Domu i odznaczył. Weszła na stałe do kręgów amerykańskiej elity społecznej. Zaprzyjaźniła się z Eleanor Roosevelt, żoną prezydenta Franklina Roosevelta.Reuters Archive

Naukowcy z amerykańskiej prywatnej firmy badawczej twierdzą, że pośrodku Pacyfiku, w pobliżu wyspy Howland, zlokalizowali wrak samolotu Amelii. Szukali go przez półtora roku. Przeanalizowali planowaną trasę lotu, ilość spalanego paliwa oraz warunki atmosferyczne. Wyznaczyli prawdopodobny obszar i zaczęli przeszukiwać dno oceanu. Wykorzystując sonar i fale dźwiękowe, przeskanowali ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych. I wiele wskazuje na to, że rzeczywiście trafili na samolot Amelii.

- Na obrazach otrzymanych z sonaru ważne są trzy elementy. Po pierwsze, samolot miał z tyłu dwa poziome stateczniki i tutaj, na tym zdjęciu, też są widoczne. Po drugie, w tym miejscu dno jest całkowicie płaskie i piaszczyste. Jakiekolwiek nierówności na powierzchni są niespotykane. Po trzecie, obiekt ma takie same wymiary jak obiekt, którego szukamy - wyjaśnia Tony Romeo.

Samotny przelot Earhart przez Atlantyk
Samotny przelot Earhart przez AtlantykReuters Archive

Earhart za życia była sławna, a po śmierci stała się legendą. Walczyła o realizację nie tylko własnych marzeń - była feministką domagającą się większych praw dla kobiet. Miała bardzo nowoczesne podejście do małżeństwa - od męża oczekiwała pełnej wolności.

Naukowcy chcą wrócić na miejsce, w którym zlokalizowali wrak, wysłać na dno zdalnie sterowany pojazd z kamerą, a w przyszłości wydobyć samolot na powierzchnię.

Earhart ze swoim mężem
Earhart ze swoim mężemReuters Archive

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Harris & Ewing, domena publiczna

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN