Przełom w poszukiwaniach samolotu Amelii Earhart. "Ma takie same wymiary jak obiekt, którego szukamy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Możliwe, że uda się rozwiązać jedną z największych zagadek współczesnego świata i jedną z największych w historii lotnictwa. Bohaterką tej historii jest Amelia Earhart, która wyprzedzała swoje czasy. Była jedną z większych gwiazd swojej epoki i inspiracją dla pokoleń amerykańskich kobiet. 

Opłakiwały ją feministki, piloci, podróżnicy. Opłakiwali Amerykanie i wszyscy, którzy podziwiali jej odwagę. Amelia Earhart była nieustraszoną pionierką. W czasach, gdy kobiety dopiero zaczynały zrzucać z siebie gorsety - i te dosłowne i te społeczne - ona zdobywała świat, a właściwie niebo. To najbardziej znana pilotka, która jako pierwsza kobieta w historii w 1932 roku samodzielnie przeleciała nad Atlantykiem. - W Irlandii wylądowałam bez żadnych problemów. Kołowałam aż pod drzwi chałupy zaskoczonego rolnika. Otrzymałam prawdziwie irlandzkie powitanie, po czym wsiadłam do samolotu i poleciałam do Londynu. Tam otrzymałam prawdziwie angielskie powitanie - opowiadała w 1932 roku Amelia Earhart.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Maszyna słynnej pilotki znaleziona 5 km pod powierzchnią oceanu? "Obiekt w kształcie samolotu"

Pięć lat później znowu trzymano za nią kciuki, bo Amelia Earhart wyruszyła w lot dookoła świata. Wystartowała z Miami i kierując się na wschód, ponownie przeleciała nad Atlantykiem, nad Afryką i Azją, aż po 40 dniach podróży dotarła do Papui Nowej Gwinei. Tam rozpoczynał się ostatni, najtrudniejszy odcinek - przez Pacyfik.

Niestety, Amelii Earhart nie udało się zrealizować wielkiego marzenia. - Prawdopodobnie zabrakło jej paliwa i próbowała jak najłagodniej posadzić samolot na powierzchni wody. Pewnie jej się to udało i maszyna nie została uszkodzona, ale potem i tak zaczęła nabierać wody. Zatonęła i opadła na dno. W tym miejscu prądy morskie są bardzo łagodne. Na głębokości od 6000 do 5000 metrów odczyn i temperatura wody sprawiają, że obiekty bardzo dobrze się konserwują - wyjaśnia Tony Romeo, dyrektor Deep Sea Vision, były pilot i oficer amerykańskiego wywiadu.

Przygotowania do ostatniego lotu Amelii Earhart
Przygotowania do ostatniego lotu Amelii EarhartReuters Archive

Przełomowe odkrycie

Choć natychmiast amerykańskie władze zarządziły akcję ratunkową, choć później przez dziesięciolecia szukali jej naukowcy i pasjonaci z całego świata, to nigdy nie udało się odnaleźć ani ciała, ani samolotu. Nadzieja pojawiła się dopiero teraz.

Samotny przelot Earhart przez Atlantyk
Samotny przelot Earhart przez Atlantyk14.07 | Pchana ambicją i pragnieniem przygody Amelia Earhart w 1932 roku przeleciała Atlantyk ponownie, ale tym razem już sama. Po tym wyczynie osiągnęła szczyty. Prezydent Edgar Hoover zaprosił ją do Białego Domu i odznaczył. Weszła na stałe do kręgów amerykańskiej elity społecznej. Zaprzyjaźniła się z Eleanor Roosevelt, żoną prezydenta Franklina Roosevelta.Reuters Archive

Naukowcy z amerykańskiej prywatnej firmy badawczej twierdzą, że pośrodku Pacyfiku, w pobliżu wyspy Howland, zlokalizowali wrak samolotu Amelii. Szukali go przez półtora roku. Przeanalizowali planowaną trasę lotu, ilość spalanego paliwa oraz warunki atmosferyczne. Wyznaczyli prawdopodobny obszar i zaczęli przeszukiwać dno oceanu. Wykorzystując sonar i fale dźwiękowe, przeskanowali ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych. I wiele wskazuje na to, że rzeczywiście trafili na samolot Amelii.

- Na obrazach otrzymanych z sonaru ważne są trzy elementy. Po pierwsze, samolot miał z tyłu dwa poziome stateczniki i tutaj, na tym zdjęciu, też są widoczne. Po drugie, w tym miejscu dno jest całkowicie płaskie i piaszczyste. Jakiekolwiek nierówności na powierzchni są niespotykane. Po trzecie, obiekt ma takie same wymiary jak obiekt, którego szukamy - wyjaśnia Tony Romeo.

Samotny przelot Earhart przez Atlantyk
Samotny przelot Earhart przez AtlantykReuters Archive

Earhart za życia była sławna, a po śmierci stała się legendą. Walczyła o realizację nie tylko własnych marzeń - była feministką domagającą się większych praw dla kobiet. Miała bardzo nowoczesne podejście do małżeństwa - od męża oczekiwała pełnej wolności.

Naukowcy chcą wrócić na miejsce, w którym zlokalizowali wrak, wysłać na dno zdalnie sterowany pojazd z kamerą, a w przyszłości wydobyć samolot na powierzchnię.

Earhart ze swoim mężem
Earhart ze swoim mężemReuters Archive

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Harris & Ewing, domena publiczna

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS