Przełom w poszukiwaniach samolotu Amelii Earhart. "Ma takie same wymiary jak obiekt, którego szukamy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Możliwe, że uda się rozwiązać jedną z największych zagadek współczesnego świata i jedną z największych w historii lotnictwa. Bohaterką tej historii jest Amelia Earhart, która wyprzedzała swoje czasy. Była jedną z większych gwiazd swojej epoki i inspiracją dla pokoleń amerykańskich kobiet. 

Opłakiwały ją feministki, piloci, podróżnicy. Opłakiwali Amerykanie i wszyscy, którzy podziwiali jej odwagę. Amelia Earhart była nieustraszoną pionierką. W czasach, gdy kobiety dopiero zaczynały zrzucać z siebie gorsety - i te dosłowne i te społeczne - ona zdobywała świat, a właściwie niebo. To najbardziej znana pilotka, która jako pierwsza kobieta w historii w 1932 roku samodzielnie przeleciała nad Atlantykiem. - W Irlandii wylądowałam bez żadnych problemów. Kołowałam aż pod drzwi chałupy zaskoczonego rolnika. Otrzymałam prawdziwie irlandzkie powitanie, po czym wsiadłam do samolotu i poleciałam do Londynu. Tam otrzymałam prawdziwie angielskie powitanie - opowiadała w 1932 roku Amelia Earhart.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Maszyna słynnej pilotki znaleziona 5 km pod powierzchnią oceanu? "Obiekt w kształcie samolotu"

Pięć lat później znowu trzymano za nią kciuki, bo Amelia Earhart wyruszyła w lot dookoła świata. Wystartowała z Miami i kierując się na wschód, ponownie przeleciała nad Atlantykiem, nad Afryką i Azją, aż po 40 dniach podróży dotarła do Papui Nowej Gwinei. Tam rozpoczynał się ostatni, najtrudniejszy odcinek - przez Pacyfik.

Niestety, Amelii Earhart nie udało się zrealizować wielkiego marzenia. - Prawdopodobnie zabrakło jej paliwa i próbowała jak najłagodniej posadzić samolot na powierzchni wody. Pewnie jej się to udało i maszyna nie została uszkodzona, ale potem i tak zaczęła nabierać wody. Zatonęła i opadła na dno. W tym miejscu prądy morskie są bardzo łagodne. Na głębokości od 6000 do 5000 metrów odczyn i temperatura wody sprawiają, że obiekty bardzo dobrze się konserwują - wyjaśnia Tony Romeo, dyrektor Deep Sea Vision, były pilot i oficer amerykańskiego wywiadu.

Przygotowania do ostatniego lotu Amelii Earhart
Przygotowania do ostatniego lotu Amelii EarhartReuters Archive

Przełomowe odkrycie

Choć natychmiast amerykańskie władze zarządziły akcję ratunkową, choć później przez dziesięciolecia szukali jej naukowcy i pasjonaci z całego świata, to nigdy nie udało się odnaleźć ani ciała, ani samolotu. Nadzieja pojawiła się dopiero teraz.

Samotny przelot Earhart przez Atlantyk
Samotny przelot Earhart przez Atlantyk14.07 | Pchana ambicją i pragnieniem przygody Amelia Earhart w 1932 roku przeleciała Atlantyk ponownie, ale tym razem już sama. Po tym wyczynie osiągnęła szczyty. Prezydent Edgar Hoover zaprosił ją do Białego Domu i odznaczył. Weszła na stałe do kręgów amerykańskiej elity społecznej. Zaprzyjaźniła się z Eleanor Roosevelt, żoną prezydenta Franklina Roosevelta.Reuters Archive

Naukowcy z amerykańskiej prywatnej firmy badawczej twierdzą, że pośrodku Pacyfiku, w pobliżu wyspy Howland, zlokalizowali wrak samolotu Amelii. Szukali go przez półtora roku. Przeanalizowali planowaną trasę lotu, ilość spalanego paliwa oraz warunki atmosferyczne. Wyznaczyli prawdopodobny obszar i zaczęli przeszukiwać dno oceanu. Wykorzystując sonar i fale dźwiękowe, przeskanowali ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych. I wiele wskazuje na to, że rzeczywiście trafili na samolot Amelii.

- Na obrazach otrzymanych z sonaru ważne są trzy elementy. Po pierwsze, samolot miał z tyłu dwa poziome stateczniki i tutaj, na tym zdjęciu, też są widoczne. Po drugie, w tym miejscu dno jest całkowicie płaskie i piaszczyste. Jakiekolwiek nierówności na powierzchni są niespotykane. Po trzecie, obiekt ma takie same wymiary jak obiekt, którego szukamy - wyjaśnia Tony Romeo.

Samotny przelot Earhart przez Atlantyk
Samotny przelot Earhart przez AtlantykReuters Archive

Earhart za życia była sławna, a po śmierci stała się legendą. Walczyła o realizację nie tylko własnych marzeń - była feministką domagającą się większych praw dla kobiet. Miała bardzo nowoczesne podejście do małżeństwa - od męża oczekiwała pełnej wolności.

Naukowcy chcą wrócić na miejsce, w którym zlokalizowali wrak, wysłać na dno zdalnie sterowany pojazd z kamerą, a w przyszłości wydobyć samolot na powierzchnię.

Earhart ze swoim mężem
Earhart ze swoim mężemReuters Archive

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Harris & Ewing, domena publiczna

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS