Przełom w poszukiwaniach samolotu Amelii Earhart. "Ma takie same wymiary jak obiekt, którego szukamy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Możliwe, że uda się rozwiązać jedną z największych zagadek współczesnego świata i jedną z największych w historii lotnictwa. Bohaterką tej historii jest Amelia Earhart, która wyprzedzała swoje czasy. Była jedną z większych gwiazd swojej epoki i inspiracją dla pokoleń amerykańskich kobiet. 

Opłakiwały ją feministki, piloci, podróżnicy. Opłakiwali Amerykanie i wszyscy, którzy podziwiali jej odwagę. Amelia Earhart była nieustraszoną pionierką. W czasach, gdy kobiety dopiero zaczynały zrzucać z siebie gorsety - i te dosłowne i te społeczne - ona zdobywała świat, a właściwie niebo. To najbardziej znana pilotka, która jako pierwsza kobieta w historii w 1932 roku samodzielnie przeleciała nad Atlantykiem. - W Irlandii wylądowałam bez żadnych problemów. Kołowałam aż pod drzwi chałupy zaskoczonego rolnika. Otrzymałam prawdziwie irlandzkie powitanie, po czym wsiadłam do samolotu i poleciałam do Londynu. Tam otrzymałam prawdziwie angielskie powitanie - opowiadała w 1932 roku Amelia Earhart.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Maszyna słynnej pilotki znaleziona 5 km pod powierzchnią oceanu? "Obiekt w kształcie samolotu"

Pięć lat później znowu trzymano za nią kciuki, bo Amelia Earhart wyruszyła w lot dookoła świata. Wystartowała z Miami i kierując się na wschód, ponownie przeleciała nad Atlantykiem, nad Afryką i Azją, aż po 40 dniach podróży dotarła do Papui Nowej Gwinei. Tam rozpoczynał się ostatni, najtrudniejszy odcinek - przez Pacyfik.

Niestety, Amelii Earhart nie udało się zrealizować wielkiego marzenia. - Prawdopodobnie zabrakło jej paliwa i próbowała jak najłagodniej posadzić samolot na powierzchni wody. Pewnie jej się to udało i maszyna nie została uszkodzona, ale potem i tak zaczęła nabierać wody. Zatonęła i opadła na dno. W tym miejscu prądy morskie są bardzo łagodne. Na głębokości od 6000 do 5000 metrów odczyn i temperatura wody sprawiają, że obiekty bardzo dobrze się konserwują - wyjaśnia Tony Romeo, dyrektor Deep Sea Vision, były pilot i oficer amerykańskiego wywiadu.

Przygotowania do ostatniego lotu Amelii Earhart
Przygotowania do ostatniego lotu Amelii EarhartReuters Archive

Przełomowe odkrycie

Choć natychmiast amerykańskie władze zarządziły akcję ratunkową, choć później przez dziesięciolecia szukali jej naukowcy i pasjonaci z całego świata, to nigdy nie udało się odnaleźć ani ciała, ani samolotu. Nadzieja pojawiła się dopiero teraz.

Samotny przelot Earhart przez Atlantyk
Samotny przelot Earhart przez Atlantyk14.07 | Pchana ambicją i pragnieniem przygody Amelia Earhart w 1932 roku przeleciała Atlantyk ponownie, ale tym razem już sama. Po tym wyczynie osiągnęła szczyty. Prezydent Edgar Hoover zaprosił ją do Białego Domu i odznaczył. Weszła na stałe do kręgów amerykańskiej elity społecznej. Zaprzyjaźniła się z Eleanor Roosevelt, żoną prezydenta Franklina Roosevelta.Reuters Archive

Naukowcy z amerykańskiej prywatnej firmy badawczej twierdzą, że pośrodku Pacyfiku, w pobliżu wyspy Howland, zlokalizowali wrak samolotu Amelii. Szukali go przez półtora roku. Przeanalizowali planowaną trasę lotu, ilość spalanego paliwa oraz warunki atmosferyczne. Wyznaczyli prawdopodobny obszar i zaczęli przeszukiwać dno oceanu. Wykorzystując sonar i fale dźwiękowe, przeskanowali ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych. I wiele wskazuje na to, że rzeczywiście trafili na samolot Amelii.

- Na obrazach otrzymanych z sonaru ważne są trzy elementy. Po pierwsze, samolot miał z tyłu dwa poziome stateczniki i tutaj, na tym zdjęciu, też są widoczne. Po drugie, w tym miejscu dno jest całkowicie płaskie i piaszczyste. Jakiekolwiek nierówności na powierzchni są niespotykane. Po trzecie, obiekt ma takie same wymiary jak obiekt, którego szukamy - wyjaśnia Tony Romeo.

Samotny przelot Earhart przez Atlantyk
Samotny przelot Earhart przez AtlantykReuters Archive

Earhart za życia była sławna, a po śmierci stała się legendą. Walczyła o realizację nie tylko własnych marzeń - była feministką domagającą się większych praw dla kobiet. Miała bardzo nowoczesne podejście do małżeństwa - od męża oczekiwała pełnej wolności.

Naukowcy chcą wrócić na miejsce, w którym zlokalizowali wrak, wysłać na dno zdalnie sterowany pojazd z kamerą, a w przyszłości wydobyć samolot na powierzchnię.

Earhart ze swoim mężem
Earhart ze swoim mężemReuters Archive

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Harris & Ewing, domena publiczna

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS