Coolcation to skandynawska propozycja dla tych, którzy nie lubią spędzać wakacji w upałach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały w Ameryce, upały na południu Europy. Propozycję dla tych, którzy nie lubią spędzać wakacji w upałach, mają kraje skandynawskie. Szwecja i Norwegia zapraszają na coolcation.

Coolcation to połączenie słów "cool", czyli "fajny" lub "chłodny", i "vacation", czyli "wakacje". Na fajne, ale przede wszystkim chłodne wakacje zapraszają kraje skandynawskie. Promują coolcation jako najnowszy trend w masowej turystyce. - To przeciwieństwo wakacji na południu. Jedziesz na wakacje w miejsca, gdzie nie jest zbyt gorąco - mówi Anders Nyland, dyrektor do spraw turystyki Visit Bergen.

Miejscem, gdzie nie jest zbyt gorąco nawet latem, jest miasto Bergen w Norwegii, zwane "bramą do fiordów". Temperatura latem oscyluje tam wokół 15 stopni Celsjusza, w najcieplejsze dni sięga 25 stopni. Dla turystów z południa Europy to pogoda marzenie.

- Tam, gdzie mieszkam we Włoszech, lato jest bardzo gorące. Bardzo gorące i wilgotne. Lubię chłodniejszą pogodę - komentuje Manuel, turysta z Włoch. - To miła odmiana. W Rzymie o tej porze roku naprawdę nie da się spacerować. Myślę, że wraz ze zmianami klimatycznymi będzie to jeszcze bardziej widoczne - mówi Chiara, turystka z Włoch.

Dla porównania w najbliższy czwartek w Rzymie będzie 37 stopni w cieniu. Maksymalna temperatura w Bergen wyniesie 13 stopni. - Tu jest super, ale jestem facetem, więc potrafię znieść trochę więcej zimna. Moja żona ma na sobie aż trzy warstwy - mówi Richard, turysta z Kanady.

Zmiana modelu turystyki w Europie

Ostatnie sezony wakacyjne wskazują na nieuchronną zmianę modelu turystyki w Europie. Kraje basenu Morza Śródziemnego stają się w lipcu i sierpniu zbyt gorące dla wielu turystów, którzy albo swoje wyjazdy wakacyjne planują poza sezonem, albo szukają alternatywnych kierunków.

- To ma sens. Jest wiele miejsc, w których występują bardzo dotkliwe, dłuższe fale upałów, a ludzie szukają miejsc, do których można uciec - mówi Shawn Milrad, badacz klimatu z Uniwersytetu w Bergen.

- To już trend. Zaobserwowaliśmy go w Bergen zeszłego lata i myślę, że w tym roku będzie jeszcze bardziej widoczny - mówi Anders Nyland.

To bezsporne - klimat się ociepla. Nawet negacjoniści klimatyczni spierają się już tylko o to, czy winny jest temu człowiek. Według europejskiej agencji Copernicus tegoroczny maj był najcieplejszym majem w historii pomiarów na całym świecie. Był to 12. z rzędu miesiąc, w którym średnia globalna temperatura osiągnęła rekordową wartość dla danego miesiąca.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy rekord wisi w powietrzu. "Jedyna rzecz, na którą konsumenci nie przestają wydawać"

Szwecja i Norwegia promują coolcation

- Fale upałów w Europie są coraz częstsze, ale też trwają dłużej i są coraz bardzie intensywne. Przykładowo w wyniku fali upałów w 2022 roku w Europie zmarło ponad 60 tysięcy osób - informuje Shawn Milard.

Na coolcation oficjalnie zaprasza branża turystyczna z Norwegii i Szwecji. Dla mieszkanćów krajów skandynawskich to nowość. Do tej pory to oni latali po całej Europie w poszukiwaniu lepszej pogody.

- My, Norwegowie, musimy sobie uświadomić, że są na świecie ludzie, którzy na co dzień żyją w zupełnie innym klimacie i uważają, że nasz klimat jest egzotyczny i ekscytujący - mówi Anders Nyland.

Oficjalne biuro szwedzkiej turystyki zachęca wprost: Szwecja to orzeźwiająca alternatywa dla gorącej Europy Południowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS