Coolcation to skandynawska propozycja dla tych, którzy nie lubią spędzać wakacji w upałach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały w Ameryce, upały na południu Europy. Propozycję dla tych, którzy nie lubią spędzać wakacji w upałach, mają kraje skandynawskie. Szwecja i Norwegia zapraszają na coolcation.

Coolcation to połączenie słów "cool", czyli "fajny" lub "chłodny", i "vacation", czyli "wakacje". Na fajne, ale przede wszystkim chłodne wakacje zapraszają kraje skandynawskie. Promują coolcation jako najnowszy trend w masowej turystyce. - To przeciwieństwo wakacji na południu. Jedziesz na wakacje w miejsca, gdzie nie jest zbyt gorąco - mówi Anders Nyland, dyrektor do spraw turystyki Visit Bergen.

Miejscem, gdzie nie jest zbyt gorąco nawet latem, jest miasto Bergen w Norwegii, zwane "bramą do fiordów". Temperatura latem oscyluje tam wokół 15 stopni Celsjusza, w najcieplejsze dni sięga 25 stopni. Dla turystów z południa Europy to pogoda marzenie.

- Tam, gdzie mieszkam we Włoszech, lato jest bardzo gorące. Bardzo gorące i wilgotne. Lubię chłodniejszą pogodę - komentuje Manuel, turysta z Włoch. - To miła odmiana. W Rzymie o tej porze roku naprawdę nie da się spacerować. Myślę, że wraz ze zmianami klimatycznymi będzie to jeszcze bardziej widoczne - mówi Chiara, turystka z Włoch.

Dla porównania w najbliższy czwartek w Rzymie będzie 37 stopni w cieniu. Maksymalna temperatura w Bergen wyniesie 13 stopni. - Tu jest super, ale jestem facetem, więc potrafię znieść trochę więcej zimna. Moja żona ma na sobie aż trzy warstwy - mówi Richard, turysta z Kanady.

Zmiana modelu turystyki w Europie

Ostatnie sezony wakacyjne wskazują na nieuchronną zmianę modelu turystyki w Europie. Kraje basenu Morza Śródziemnego stają się w lipcu i sierpniu zbyt gorące dla wielu turystów, którzy albo swoje wyjazdy wakacyjne planują poza sezonem, albo szukają alternatywnych kierunków.

- To ma sens. Jest wiele miejsc, w których występują bardzo dotkliwe, dłuższe fale upałów, a ludzie szukają miejsc, do których można uciec - mówi Shawn Milrad, badacz klimatu z Uniwersytetu w Bergen.

- To już trend. Zaobserwowaliśmy go w Bergen zeszłego lata i myślę, że w tym roku będzie jeszcze bardziej widoczny - mówi Anders Nyland.

To bezsporne - klimat się ociepla. Nawet negacjoniści klimatyczni spierają się już tylko o to, czy winny jest temu człowiek. Według europejskiej agencji Copernicus tegoroczny maj był najcieplejszym majem w historii pomiarów na całym świecie. Był to 12. z rzędu miesiąc, w którym średnia globalna temperatura osiągnęła rekordową wartość dla danego miesiąca.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy rekord wisi w powietrzu. "Jedyna rzecz, na którą konsumenci nie przestają wydawać"

Szwecja i Norwegia promują coolcation

- Fale upałów w Europie są coraz częstsze, ale też trwają dłużej i są coraz bardzie intensywne. Przykładowo w wyniku fali upałów w 2022 roku w Europie zmarło ponad 60 tysięcy osób - informuje Shawn Milard.

Na coolcation oficjalnie zaprasza branża turystyczna z Norwegii i Szwecji. Dla mieszkanćów krajów skandynawskich to nowość. Do tej pory to oni latali po całej Europie w poszukiwaniu lepszej pogody.

- My, Norwegowie, musimy sobie uświadomić, że są na świecie ludzie, którzy na co dzień żyją w zupełnie innym klimacie i uważają, że nasz klimat jest egzotyczny i ekscytujący - mówi Anders Nyland.

Oficjalne biuro szwedzkiej turystyki zachęca wprost: Szwecja to orzeźwiająca alternatywa dla gorącej Europy Południowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Magdalena Roguska, Sekretarz Stanu w KPRM.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS