Coolcation to skandynawska propozycja dla tych, którzy nie lubią spędzać wakacji w upałach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały w Ameryce, upały na południu Europy. Propozycję dla tych, którzy nie lubią spędzać wakacji w upałach, mają kraje skandynawskie. Szwecja i Norwegia zapraszają na coolcation.

Coolcation to połączenie słów "cool", czyli "fajny" lub "chłodny", i "vacation", czyli "wakacje". Na fajne, ale przede wszystkim chłodne wakacje zapraszają kraje skandynawskie. Promują coolcation jako najnowszy trend w masowej turystyce. - To przeciwieństwo wakacji na południu. Jedziesz na wakacje w miejsca, gdzie nie jest zbyt gorąco - mówi Anders Nyland, dyrektor do spraw turystyki Visit Bergen.

Miejscem, gdzie nie jest zbyt gorąco nawet latem, jest miasto Bergen w Norwegii, zwane "bramą do fiordów". Temperatura latem oscyluje tam wokół 15 stopni Celsjusza, w najcieplejsze dni sięga 25 stopni. Dla turystów z południa Europy to pogoda marzenie.

- Tam, gdzie mieszkam we Włoszech, lato jest bardzo gorące. Bardzo gorące i wilgotne. Lubię chłodniejszą pogodę - komentuje Manuel, turysta z Włoch. - To miła odmiana. W Rzymie o tej porze roku naprawdę nie da się spacerować. Myślę, że wraz ze zmianami klimatycznymi będzie to jeszcze bardziej widoczne - mówi Chiara, turystka z Włoch.

Dla porównania w najbliższy czwartek w Rzymie będzie 37 stopni w cieniu. Maksymalna temperatura w Bergen wyniesie 13 stopni. - Tu jest super, ale jestem facetem, więc potrafię znieść trochę więcej zimna. Moja żona ma na sobie aż trzy warstwy - mówi Richard, turysta z Kanady.

Zmiana modelu turystyki w Europie

Ostatnie sezony wakacyjne wskazują na nieuchronną zmianę modelu turystyki w Europie. Kraje basenu Morza Śródziemnego stają się w lipcu i sierpniu zbyt gorące dla wielu turystów, którzy albo swoje wyjazdy wakacyjne planują poza sezonem, albo szukają alternatywnych kierunków.

- To ma sens. Jest wiele miejsc, w których występują bardzo dotkliwe, dłuższe fale upałów, a ludzie szukają miejsc, do których można uciec - mówi Shawn Milrad, badacz klimatu z Uniwersytetu w Bergen.

- To już trend. Zaobserwowaliśmy go w Bergen zeszłego lata i myślę, że w tym roku będzie jeszcze bardziej widoczny - mówi Anders Nyland.

To bezsporne - klimat się ociepla. Nawet negacjoniści klimatyczni spierają się już tylko o to, czy winny jest temu człowiek. Według europejskiej agencji Copernicus tegoroczny maj był najcieplejszym majem w historii pomiarów na całym świecie. Był to 12. z rzędu miesiąc, w którym średnia globalna temperatura osiągnęła rekordową wartość dla danego miesiąca.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy rekord wisi w powietrzu. "Jedyna rzecz, na którą konsumenci nie przestają wydawać"

Szwecja i Norwegia promują coolcation

- Fale upałów w Europie są coraz częstsze, ale też trwają dłużej i są coraz bardzie intensywne. Przykładowo w wyniku fali upałów w 2022 roku w Europie zmarło ponad 60 tysięcy osób - informuje Shawn Milard.

Na coolcation oficjalnie zaprasza branża turystyczna z Norwegii i Szwecji. Dla mieszkanćów krajów skandynawskich to nowość. Do tej pory to oni latali po całej Europie w poszukiwaniu lepszej pogody.

- My, Norwegowie, musimy sobie uświadomić, że są na świecie ludzie, którzy na co dzień żyją w zupełnie innym klimacie i uważają, że nasz klimat jest egzotyczny i ekscytujący - mówi Anders Nyland.

Oficjalne biuro szwedzkiej turystyki zachęca wprost: Szwecja to orzeźwiająca alternatywa dla gorącej Europy Południowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Światowym Dniu Wody naukowcy alarmują, że w wielu krajach jej brakuje. W Polsce widać to choćby nad Biebrzą czy Narwią. Od trzech dekad mamy suszę. Nawalne deszcze wywołują powodzie, ale sytuacji hydrologicznej nie zmieniają. 

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Źródło:
Fakty TVN

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS