Coolcation to skandynawska propozycja dla tych, którzy nie lubią spędzać wakacji w upałach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Coolcation to skandynawska propozycja dla tych, którzy wakacji nie lubią spędzać w upałach
Coolcation to skandynawska propozycja dla tych, którzy wakacji nie lubią spędzać w upałach
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Coolcation to skandynawska propozycja dla tych, którzy wakacji nie lubią spędzać w upałachJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały w Ameryce, upały na południu Europy. Propozycję dla tych, którzy nie lubią spędzać wakacji w upałach, mają kraje skandynawskie. Szwecja i Norwegia zapraszają na coolcation.

Coolcation to połączenie słów "cool", czyli "fajny" lub "chłodny", i "vacation", czyli "wakacje". Na fajne, ale przede wszystkim chłodne wakacje zapraszają kraje skandynawskie. Promują coolcation jako najnowszy trend w masowej turystyce. - To przeciwieństwo wakacji na południu. Jedziesz na wakacje w miejsca, gdzie nie jest zbyt gorąco - mówi Anders Nyland, dyrektor do spraw turystyki Visit Bergen.

Miejscem, gdzie nie jest zbyt gorąco nawet latem, jest miasto Bergen w Norwegii, zwane "bramą do fiordów". Temperatura latem oscyluje tam wokół 15 stopni Celsjusza, w najcieplejsze dni sięga 25 stopni. Dla turystów z południa Europy to pogoda marzenie.

- Tam, gdzie mieszkam we Włoszech, lato jest bardzo gorące. Bardzo gorące i wilgotne. Lubię chłodniejszą pogodę - komentuje Manuel, turysta z Włoch. - To miła odmiana. W Rzymie o tej porze roku naprawdę nie da się spacerować. Myślę, że wraz ze zmianami klimatycznymi będzie to jeszcze bardziej widoczne - mówi Chiara, turystka z Włoch.

Dla porównania w najbliższy czwartek w Rzymie będzie 37 stopni w cieniu. Maksymalna temperatura w Bergen wyniesie 13 stopni. - Tu jest super, ale jestem facetem, więc potrafię znieść trochę więcej zimna. Moja żona ma na sobie aż trzy warstwy - mówi Richard, turysta z Kanady.

Coolcation, czyli nowy trend w turystyce 
Coolcation, czyli nowy trend w turystyce ENEX

Zmiana modelu turystyki w Europie

Ostatnie sezony wakacyjne wskazują na nieuchronną zmianę modelu turystyki w Europie. Kraje basenu Morza Śródziemnego stają się w lipcu i sierpniu zbyt gorące dla wielu turystów, którzy albo swoje wyjazdy wakacyjne planują poza sezonem, albo szukają alternatywnych kierunków.

- To ma sens. Jest wiele miejsc, w których występują bardzo dotkliwe, dłuższe fale upałów, a ludzie szukają miejsc, do których można uciec - mówi Shawn Milrad, badacz klimatu z Uniwersytetu w Bergen.

- To już trend. Zaobserwowaliśmy go w Bergen zeszłego lata i myślę, że w tym roku będzie jeszcze bardziej widoczny - mówi Anders Nyland.

To bezsporne - klimat się ociepla. Nawet negacjoniści klimatyczni spierają się już tylko o to, czy winny jest temu człowiek. Według europejskiej agencji Copernicus tegoroczny maj był najcieplejszym majem w historii pomiarów na całym świecie. Był to 12. z rzędu miesiąc, w którym średnia globalna temperatura osiągnęła rekordową wartość dla danego miesiąca.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy rekord wisi w powietrzu. "Jedyna rzecz, na którą konsumenci nie przestają wydawać"

Szwecja i Norwegia promują coolcation

- Fale upałów w Europie są coraz częstsze, ale też trwają dłużej i są coraz bardzie intensywne. Przykładowo w wyniku fali upałów w 2022 roku w Europie zmarło ponad 60 tysięcy osób - informuje Shawn Milard.

Na coolcation oficjalnie zaprasza branża turystyczna z Norwegii i Szwecji. Dla mieszkanćów krajów skandynawskich to nowość. Do tej pory to oni latali po całej Europie w poszukiwaniu lepszej pogody.

- My, Norwegowie, musimy sobie uświadomić, że są na świecie ludzie, którzy na co dzień żyją w zupełnie innym klimacie i uważają, że nasz klimat jest egzotyczny i ekscytujący - mówi Anders Nyland.

Oficjalne biuro szwedzkiej turystyki zachęca wprost: Szwecja to orzeźwiająca alternatywa dla gorącej Europy Południowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Enex

Pozostałe wiadomości

Na dziś jest remis - średnia z ostatnich sondaży daje obu kandydatom na prezydenta Stanów Zjednoczonych po 46 procent poparcia. Stan gry zmieni się po pierwszej debacie, gdy Joe Biden i Donald Trump staną do telewizyjnego pojedynku twarzą w twarz, a to już 27 czerwca. Debata odbędzie się w siedzibie telewizji CNN w Atlancie. Ile potrwa debata i jakie będą jej reguły?

Zbliża się pierwsze starcie Bidena z Trumpem. Czego możemy się spodziewać?

Zbliża się pierwsze starcie Bidena z Trumpem. Czego możemy się spodziewać?

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjscy posłowie Partii Konserwatywnej znali datę przedterminowych wyborów zanim zostały ogłoszone. Poszli więc do bukmachera i obstawili ten termin, by nieco się wzbogacić. Jeszcze ciekawszy jest przypadek polityka Partii Pracy, który obstawił własną przegraną. Wszystkimi zajmie się teraz Komisja ds. Gier Hazardowych.

Kolejna afera z udziałem polityków w Wielkiej Brytanii. Czy Torysów czeka największa w historii wyborcza porażka?

Kolejna afera z udziałem polityków w Wielkiej Brytanii. Czy Torysów czeka największa w historii wyborcza porażka?

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczyło znieść limit wieku - to było trzy tygodnie temu - by na badania prenatalne zaczęło zgłaszać się o wiele więcej pacjentek. Badania są za darmo. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Warto, bo można wykryć wady płodu i można je leczyć jeszcze w łonie matki.

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wchodzą w życie nowe stawki za prąd. Niektórzy odbiorcy prognozowane rachunki otrzymali już i są one zdecydowanie wyższe, niż wcześniej zapowiadano. Ministra środowiska i klimatu Paulina Hennig-Kloska zapewniała w Sejmie, że prognozy będą korygowane. 

Nowe stawki za prąd wyższe niż zapowiadano? Ministra klimatu i środowiska: prognozy będą korygowane

Nowe stawki za prąd wyższe niż zapowiadano? Ministra klimatu i środowiska: prognozy będą korygowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wciąż nie ma porozumienia w Koalicji 15 października w sprawie związków partnerskich. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców mogłaby poprzeć ustawę o związkach partnerskich, ale bez zapisu o możliwości przysposobienia dziecka jednego partnera przez drugiego. - Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca - skomentował wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Obywatelskiej, odnosząc się w "Faktach po Faktach" w TVN24 do nowej koncepcji CPK, ocenił, że to jest plan, który "wydaje się możliwy do zrealizowania, który ma modernizować całą Polskę". - Prowadzimy rozmowy, w jaki sposób Okęcie dalej mogłoby służyć Warszawie. Uważam, że część ruchu pasażerskiego mogłaby być obsługiwana z tego lotniska - powiedział.

Trzaskowski o CPK: mamy plan możliwy do zrealizowania

Trzaskowski o CPK: mamy plan możliwy do zrealizowania

Źródło:
TVN24

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

Każdy jedzie tam w jednym celu: by wygrać, by zdobyć złoty medal, by bić rekordy, ale na to wszystko trzeba mieć energię, a żeby mieć energię - trzeba jeść. Dzięki CNN możemy zobaczyć miejsca, gdzie dostęp mają tylko najwybitniejsi sportowcy - na stołówkę wioski olimpijskiej.

Co będą jeść sportowcy podczas igrzysk? Kucharze przygotowali aż 500 różnych dań

Co będą jeść sportowcy podczas igrzysk? Kucharze przygotowali aż 500 różnych dań

Źródło:
CNN

"Zawsze ubrany w doskonałe garnitury i z fantastyczną fryzurą, zbudował wokół siebie całą społeczność, która na jego widok skanduje jego imię" - pisze "Politico". Jest bogiem TikToka, idealnie trafia z żartami i świetnie wypada w mediach tradycyjnych. Jordan Bardella ma 28 lat, ale w oczach zwolenników jest tym, na kogo czekali. Młody polityk jest formalnym liderem Zjednoczenia Narodowego i ma duże szanse, żeby zostać premierem Francji.

Francuska skrajna prawica ma już twarz nie tylko Marine Le Pen. Kim jest Jordan Bardella?

Francuska skrajna prawica ma już twarz nie tylko Marine Le Pen. Kim jest Jordan Bardella?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To powtórka tego, co znamy z Polski. Populiści biorą się za media państwowe, bo twierdzą, że te media się na nich uwzięły, że są zbyt mainstreamowe. Słowacki parlament zatwierdził zmiany w publicznym radiu i telewizji. Opozycja i organizacje obywatelskie mówią krótko: to orbanizacja mediów.

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS