Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"
Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Europejska skrajna prawica ma powody do świętowania. Wolnościowa Partia Austrii wygrała wybory parlamentarne, zdobywając prawie 29 procent głosów i to przy wysokiej frekwencji. Teraz pytanie brzmi, czy utworzy rząd. Objęciu stanowiska kanclerza przez lidera partii, Herberta Kickla, mocno kibicują jego sąsiedzi i przyjaciele z Węgier i Czech - Viktor Orban i Andrej Babisz.

To dzień zwycięstwa dla całej skrajnej prawicy w Europie. - Otworzyliśmy drzwi do nowej ery. Teraz wspólnie napiszemy ten nowy rozdział w historii Austrii - zapowiada lider Wolnościowej Partii Austrii Herbert Kickl.

"Kolejne zwycięstwo patriotów: zwycięstwo Wolnościowej Partii Austrii! Gratulacje dla Herberta Kickla!" - czytamy we wpisie premiera Węgier Viktora Orbana.

Partia została założona przez byłych członków SS

Radość Viktora Orbana nie dziwi. Przy 78-procentowej frekwencji jego austriacki sojusznik zdobył największe poparcie społeczne w wyborach do parlamentu, osiągając niemal 29 procent głosów. Na drugim miejscu znalazła się obecnie rządząca centroprawicowa Partia Ludowa. Trzecie miejsce zajęła centrolewica.

- To historyczny wynik. Po pierwsze nigdy wcześniej w historii nie zdarzyło się, by Wolnościowa Partia była pierwsza. Po drugie dwie tradycyjnie największe partie - Socjaldemokraci i Partia Ludowa - nie zdobyły nawet 50 procent głosów - komentuje Thomas Hofer, analityk polityczny.

CZYTAJ TAKŻE: Austriacy zdecydowali. Możliwe "pyrrusowe zwycięstwo"

Skrajnie prawicowa Partia Wolności wygrała wybory w Austrii
Skrajnie prawicowa Partia Wolności wygrała wybory w AustriiMonika Krajewska/Fakty TVN

Przyjazna Rosji, nacjonalistyczna Wolnościowa Partia Austrii została założona w latach 50. przez byłych członków SS. Obecnie na jej czele stoi Herbert Kickl, który zasiadał już w rządzie Sebastiana Kurza w latach 2017-2019, jako minister spraw wewnętrznych.

Kickl obiecuje między innymi zreformować Unię Europejską. Ma tego dokonać wraz z węgierskim Fideszem i czeskim ruchem ANO byłego premiera Andreja Babisza. W czerwcu ci trzej politycy założyli sojusz w Parlamencie Europejskim pod nazwą Patrioci dla Europy.

Sojusz Babisza, Orbana i Kickla coraz silniejszy

"Gratulacje dla Herberta Kickla i Wolnościowej Partii Austrii za wygranie wyborów parlamentarnych! Viktor Orban słusznie zauważył, że Patrioci dla Europy z dnia na dzień stają się coraz silniejsi" - napisał na platformie X były premier Czech Andrej Babisz.

Jedną ważniejszych obietnic wyborczych Kickla jest ograniczenie migracji i zachowanie neutralności militarnej kraju, czyli nieprzystępowanie choćby do NATO. Wśród postulatów było też utrzymanie dostaw rosyjskiego gazu, od którego Austria jest niemal całkowicie uzależniona.

- Mam nadzieję, że Wolnościowa Partia Austrii weźmie na siebie odpowiedzialność i pokaże, że może spełnić to, co obiecała przed wyborami - komentuje Peter Goldgruber, wyborca Wolnościowej Partii.

Pytanie, czy będzie w ogóle na to szansa. Kickl nie ma większości, by rządzić samodzielnie, a koalicja z centroprawicą - przynajmniej na tym etapie - wydaje się mało realna.

- Myślę, że należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy tworzenia koalicji. Z jednej strony logiczne byłoby, aby Partia Ludowa połączyła siły z Wolnościową Partią Austrii. Ludowcy musieliby jednak zgodzić się na ich kanclerza, a tego z pewnością chcą uniknąć - ocenia Thomas Hofer.

Scenariusz polski

Prawdopodobny jest scenariusz polski, a więc taki, w którym zwycięska partia pozostanie w opozycji.

- To nie jest dobre dla Austrii i mam nadzieję, że Kickl nie zostanie kanclerzem i że pewnego dnia po prostu zniknie - mówi Irene Kaniz, mieszkanka Wiednia.

- Koalicje dwupartyjne nigdy tak naprawdę nie działały. Trójstronna koalicja w ogóle się nie sprawdza, czego przykładem są Niemcy. Jeśli nic się nie zmieni, następnym razem przesunięcie w prawo w Austrii będzie jeszcze bardziej zauważalne - komentuje Karin Grobert, mieszkanka Wiednia.

Kickl jest świadomy tego, że kolejne pięć lat w opozycji może mu dać jeszcze większe zwycięstwo. - Przestrzegałbym przed ignorowaniem woli narodu - powiedział w powyborczej dyskusji w austriackiej telewizji z liderami innych partii.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS