Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"
Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Europejska skrajna prawica ma powody do świętowania. Wolnościowa Partia Austrii wygrała wybory parlamentarne, zdobywając prawie 29 procent głosów i to przy wysokiej frekwencji. Teraz pytanie brzmi, czy utworzy rząd. Objęciu stanowiska kanclerza przez lidera partii, Herberta Kickla, mocno kibicują jego sąsiedzi i przyjaciele z Węgier i Czech - Viktor Orban i Andrej Babisz.

To dzień zwycięstwa dla całej skrajnej prawicy w Europie. - Otworzyliśmy drzwi do nowej ery. Teraz wspólnie napiszemy ten nowy rozdział w historii Austrii - zapowiada lider Wolnościowej Partii Austrii Herbert Kickl.

"Kolejne zwycięstwo patriotów: zwycięstwo Wolnościowej Partii Austrii! Gratulacje dla Herberta Kickla!" - czytamy we wpisie premiera Węgier Viktora Orbana.

Partia została założona przez byłych członków SS

Radość Viktora Orbana nie dziwi. Przy 78-procentowej frekwencji jego austriacki sojusznik zdobył największe poparcie społeczne w wyborach do parlamentu, osiągając niemal 29 procent głosów. Na drugim miejscu znalazła się obecnie rządząca centroprawicowa Partia Ludowa. Trzecie miejsce zajęła centrolewica.

- To historyczny wynik. Po pierwsze nigdy wcześniej w historii nie zdarzyło się, by Wolnościowa Partia była pierwsza. Po drugie dwie tradycyjnie największe partie - Socjaldemokraci i Partia Ludowa - nie zdobyły nawet 50 procent głosów - komentuje Thomas Hofer, analityk polityczny.

CZYTAJ TAKŻE: Austriacy zdecydowali. Możliwe "pyrrusowe zwycięstwo"

Przyjazna Rosji, nacjonalistyczna Wolnościowa Partia Austrii została założona w latach 50. przez byłych członków SS. Obecnie na jej czele stoi Herbert Kickl, który zasiadał już w rządzie Sebastiana Kurza w latach 2017-2019, jako minister spraw wewnętrznych.

Kickl obiecuje między innymi zreformować Unię Europejską. Ma tego dokonać wraz z węgierskim Fideszem i czeskim ruchem ANO byłego premiera Andreja Babisza. W czerwcu ci trzej politycy założyli sojusz w Parlamencie Europejskim pod nazwą Patrioci dla Europy.

Sojusz Babisza, Orbana i Kickla coraz silniejszy

"Gratulacje dla Herberta Kickla i Wolnościowej Partii Austrii za wygranie wyborów parlamentarnych! Viktor Orban słusznie zauważył, że Patrioci dla Europy z dnia na dzień stają się coraz silniejsi" - napisał na platformie X były premier Czech Andrej Babisz.

Jedną ważniejszych obietnic wyborczych Kickla jest ograniczenie migracji i zachowanie neutralności militarnej kraju, czyli nieprzystępowanie choćby do NATO. Wśród postulatów było też utrzymanie dostaw rosyjskiego gazu, od którego Austria jest niemal całkowicie uzależniona.

- Mam nadzieję, że Wolnościowa Partia Austrii weźmie na siebie odpowiedzialność i pokaże, że może spełnić to, co obiecała przed wyborami - komentuje Peter Goldgruber, wyborca Wolnościowej Partii.

Pytanie, czy będzie w ogóle na to szansa. Kickl nie ma większości, by rządzić samodzielnie, a koalicja z centroprawicą - przynajmniej na tym etapie - wydaje się mało realna.

- Myślę, że należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy tworzenia koalicji. Z jednej strony logiczne byłoby, aby Partia Ludowa połączyła siły z Wolnościową Partią Austrii. Ludowcy musieliby jednak zgodzić się na ich kanclerza, a tego z pewnością chcą uniknąć - ocenia Thomas Hofer.

Scenariusz polski

Prawdopodobny jest scenariusz polski, a więc taki, w którym zwycięska partia pozostanie w opozycji.

- To nie jest dobre dla Austrii i mam nadzieję, że Kickl nie zostanie kanclerzem i że pewnego dnia po prostu zniknie - mówi Irene Kaniz, mieszkanka Wiednia.

- Koalicje dwupartyjne nigdy tak naprawdę nie działały. Trójstronna koalicja w ogóle się nie sprawdza, czego przykładem są Niemcy. Jeśli nic się nie zmieni, następnym razem przesunięcie w prawo w Austrii będzie jeszcze bardziej zauważalne - komentuje Karin Grobert, mieszkanka Wiednia.

Kickl jest świadomy tego, że kolejne pięć lat w opozycji może mu dać jeszcze większe zwycięstwo. - Przestrzegałbym przed ignorowaniem woli narodu - powiedział w powyborczej dyskusji w austriackiej telewizji z liderami innych partii.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN

Na handlu emisjami w ostatnich dziesięciu latach polskie rządy zarobiły blisko 94 miliardy złotych. A tylko niewiele ponad procent wydano na redukcję emisji dwutlenku węgla. Raport Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie jest miażdżący. Politycy obecnej koalicji obiecywali, że przekażą na ten cel 100 procent pieniędzy. Czy to się uda?  

Miliardy złotych miały iść na zieloną transformację, przeznaczono je na inne cele. "Więcej niż zbrodnia. Strategiczny błąd"

Miliardy złotych miały iść na zieloną transformację, przeznaczono je na inne cele. "Więcej niż zbrodnia. Strategiczny błąd"

Źródło:
Fakty TVN

Kto byłby lepszym prezydentem z punktu widzenia polskich interesów? Dyplomatycznie lepiej jest nie stawać po żadnej ze stron, bo najwyższym interesem Polski jest dobra i bliska współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, z każdym kolejnym amerykańskim prezydentem - zauważają eksperci. Taki pogląd zdaje się też reprezentować minister spraw zagranicznych i szef rządu. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość mówi otwarcie, kto jest pewniejszą kandydaturą dla Polski.

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piesi są często ofiarami wypadków na drodze nie tylko przez nieuwagę czy lekceważenie przepisów przez kierowców. Policyjna akcja "Bezpieczny pieszy" udowodniła, że sami też nie zachowują odpowiedniej ostrożności.

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Amerykańska gospodarka dawno nie miała się tak dobrze. Tak przynajmniej wynika z liczb i kluczowych wskaźników ekonomicznych. Co innego mówią nastroje, przynajmniej wśród części wyborców, do których swój przekaz kieruje Donald Trump. Były prezydent przekonuje, że Stany Zjednoczone są państwem w ruinie.

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS