Co dla Europy oznaczałby powrót Trumpa do władzy? "Mrożąca krew w żyłach perspektywa"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Europa musi być gotowa, by radzić sobie samodzielnie - mówi, a nawet alarmuje, premier Belgii, a odnosi się do perspektywy powrotu Donalda Trumpa do prezydentury. Takich głosów jest więcej, dlatego że właściwie pewne jest, że Trump będzie kandydatem Republikanów w wyborach powszechnych. Jak pójdzie mu w pojedynku z Joe Bidenem? Na razie wiadomo, że ich walka w sondażach jest dość wyrównana. Dlatego sojusznicy Ameryki zastanawiają się, jaka będzie ich rzeczywistość, gdyby Trump Bidena pokonał. Główne obawy dotyczą kwestii bezpieczeństwa i handlowych.

Donald Trump znokautował swoich rywali w prawyborach w stanie Iowa. Jest dziś najbardziej prawdopodobnym kandydatem Republikanów w rywalizacji o Biały Dom. Tym samym perspektywa jego drugiej kadencji stała się całkiem realna. W wielu europejskich stolicach budzi to niepokój.

"Największe wyzwanie dla Europy dotyczące bezpieczeństwa od czasu zakończenia Zimnej Wojny. Mrożąca krew w żyłach perspektywa, że Europa będzie musiała samodzielnie, bez pomocy Stanów Zjednoczonych, wspierać Ukrainę militarnie i finansowo" - alarmuje portal POLITICO. Dotychczas panowało przekonanie, że w razie zagrożenia Europa zawsze i bezwarunkowo może liczyć na Stany Zjednoczone. To się zmieniło podczas prezydentury Donalda Trumpa. Jak ujawnił europejski komisarz Thierry Breton w 2020 roku podczas spotkania w Davos Donald Trump miał powiedzieć Ursuli von der Leyen, że NATO jest martwe, a w razie napaści Stany Zjednoczone nie przyjdą Europie z pomocą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Trump zwycięzcą prawyborów w stanie Iowa, drugi Ron DeSantis, trzecia Nikki Haley

O swoje stanowisko wobec Sojuszu i roli Ameryki Trump był pytany także ostatnio. - NATO wykorzystało nasz kraj. Kraje europejskie też. (...) Powiedziałem im, że jeśli nie będą płacić, to my nie będziemy ich chronić. Powiedziałem to zupełnie serio i następnego dnia zaczęli przelewać miliardy dolarów. Mają dzisiaj środki na to, żeby pomagać Ukrainie, bo wtedy ich do tego zmusiłem - stwierdził Trump.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Po prawyborczym sukcesie Trump wraca przed sąd. Pisarka domaga się milionów dolarów 

"Otwarte zaproszenie dla Władimira Putina"

Trump ma rację, wytykając innym krajom Sojuszu zbyt małe wydatki na obronność. Tyle, że taka krytyka oraz manifestowanie braku przywiązania do artykułu piątego Traktatu Północnoatlantyckiego to dla Europy egzystencjalne zagrożenie.

- Jeśli Trump ogłasza światu, że nie zamierza mieć nic wspólnego z NATO, że nie zamierza bronić Europy, to jest to otwarte zaproszenie dla Władimira Putina, by kontynuował swój projekt odbudowywania rosyjskiego imperium - uważa Ian Bond, były dyplomata, ekspert Centre For European Reform. Być może zatem, w przypadku drugiej kadencji Trumpa, transatlantyckie relacje będą wymagały pewnego przemodelowania. Być może Europa powinna się od Stanów Zjednoczonych jak najbardziej uniezależnić - i militarnie, i gospodarczo. Choć jest to skrajnie trudne i zajęłoby lata.

- Europejczycy nie mogą po prostu stwierdzić "no cóż, skoro nie możemy sprzedawać do Ameryki, to będziemy sprzedawać gdzie indziej". To największy i najbogatszy rynek świata. Tak naprawdę Europa niewiele może zrobić, by uchronić się przed protekcjonistycznym podejściem Trumpa - zaznacza Ian Bond.

Ważny sojusznik

"Stany Zjednoczone to stary sojusznik, który nie prowadzi wrogich działań tak, jak robią to Chiny czy Rosja. Wobec tych dwóch państw Europa może stosować sankcje, ale w przypadku Stanów Zjednoczonych nie byłoby to stosowne. Z drugiej jednak strony, zakulisowe działania dyplomatyczne też mogą się okazać kłopotliwe. Trump ma cienką skórę i jakakolwiek krytyka jego działań mogłaby się spotkać z przesadną reakcją" - podkreśla CNN. W europejskich stolicach słychać głosy, że w relacjach z Donaldem Trumpem należy zachować zimną krew i spokojną głowę. Robić to, co należy, i grać tak jak przeciwnik - formalnie sojusznik - pozwala.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Siarczysty mróz nie odstraszył zwolenników Trumpa. "Wyścig naprawdę się rozpoczyna"

- Biorę przywódców, których dają mi ludzie. Zobowiązałem się dbać o interesy Francji, więc będę rozmawiać z każdym. Tak właśnie zrobiłem podczas pierwszej kadencji prezydenta Trumpa. Mieliśmy porażki, na przykład w sprawie klimatu czy ceł, ale generalnie uważam, że nie powinniśmy się koncentrować na kwestiach personalnych, a na tym, że Stany Zjednoczone to nasz ważny sojusznik - uważa Emmanuel Macron, prezydent Francji. Emmanuel Macron mówi w imieniu swoim i Francji. Inną kwestią jest uzgodnienie jednolitego stanowiska wewnątrz całej europejskiej wspólnoty. Co, jak już wiemy, też wcale nie jest proste.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS