Co dla Europy oznaczałby powrót Trumpa do władzy? "Mrożąca krew w żyłach perspektywa"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Europa musi być gotowa, by radzić sobie samodzielnie - mówi, a nawet alarmuje, premier Belgii, a odnosi się do perspektywy powrotu Donalda Trumpa do prezydentury. Takich głosów jest więcej, dlatego że właściwie pewne jest, że Trump będzie kandydatem Republikanów w wyborach powszechnych. Jak pójdzie mu w pojedynku z Joe Bidenem? Na razie wiadomo, że ich walka w sondażach jest dość wyrównana. Dlatego sojusznicy Ameryki zastanawiają się, jaka będzie ich rzeczywistość, gdyby Trump Bidena pokonał. Główne obawy dotyczą kwestii bezpieczeństwa i handlowych.

Donald Trump znokautował swoich rywali w prawyborach w stanie Iowa. Jest dziś najbardziej prawdopodobnym kandydatem Republikanów w rywalizacji o Biały Dom. Tym samym perspektywa jego drugiej kadencji stała się całkiem realna. W wielu europejskich stolicach budzi to niepokój.

"Największe wyzwanie dla Europy dotyczące bezpieczeństwa od czasu zakończenia Zimnej Wojny. Mrożąca krew w żyłach perspektywa, że Europa będzie musiała samodzielnie, bez pomocy Stanów Zjednoczonych, wspierać Ukrainę militarnie i finansowo" - alarmuje portal POLITICO. Dotychczas panowało przekonanie, że w razie zagrożenia Europa zawsze i bezwarunkowo może liczyć na Stany Zjednoczone. To się zmieniło podczas prezydentury Donalda Trumpa. Jak ujawnił europejski komisarz Thierry Breton w 2020 roku podczas spotkania w Davos Donald Trump miał powiedzieć Ursuli von der Leyen, że NATO jest martwe, a w razie napaści Stany Zjednoczone nie przyjdą Europie z pomocą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Trump zwycięzcą prawyborów w stanie Iowa, drugi Ron DeSantis, trzecia Nikki Haley

O swoje stanowisko wobec Sojuszu i roli Ameryki Trump był pytany także ostatnio. - NATO wykorzystało nasz kraj. Kraje europejskie też. (...) Powiedziałem im, że jeśli nie będą płacić, to my nie będziemy ich chronić. Powiedziałem to zupełnie serio i następnego dnia zaczęli przelewać miliardy dolarów. Mają dzisiaj środki na to, żeby pomagać Ukrainie, bo wtedy ich do tego zmusiłem - stwierdził Trump.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Po prawyborczym sukcesie Trump wraca przed sąd. Pisarka domaga się milionów dolarów 

"Otwarte zaproszenie dla Władimira Putina"

Trump ma rację, wytykając innym krajom Sojuszu zbyt małe wydatki na obronność. Tyle, że taka krytyka oraz manifestowanie braku przywiązania do artykułu piątego Traktatu Północnoatlantyckiego to dla Europy egzystencjalne zagrożenie.

- Jeśli Trump ogłasza światu, że nie zamierza mieć nic wspólnego z NATO, że nie zamierza bronić Europy, to jest to otwarte zaproszenie dla Władimira Putina, by kontynuował swój projekt odbudowywania rosyjskiego imperium - uważa Ian Bond, były dyplomata, ekspert Centre For European Reform. Być może zatem, w przypadku drugiej kadencji Trumpa, transatlantyckie relacje będą wymagały pewnego przemodelowania. Być może Europa powinna się od Stanów Zjednoczonych jak najbardziej uniezależnić - i militarnie, i gospodarczo. Choć jest to skrajnie trudne i zajęłoby lata.

- Europejczycy nie mogą po prostu stwierdzić "no cóż, skoro nie możemy sprzedawać do Ameryki, to będziemy sprzedawać gdzie indziej". To największy i najbogatszy rynek świata. Tak naprawdę Europa niewiele może zrobić, by uchronić się przed protekcjonistycznym podejściem Trumpa - zaznacza Ian Bond.

Ważny sojusznik

"Stany Zjednoczone to stary sojusznik, który nie prowadzi wrogich działań tak, jak robią to Chiny czy Rosja. Wobec tych dwóch państw Europa może stosować sankcje, ale w przypadku Stanów Zjednoczonych nie byłoby to stosowne. Z drugiej jednak strony, zakulisowe działania dyplomatyczne też mogą się okazać kłopotliwe. Trump ma cienką skórę i jakakolwiek krytyka jego działań mogłaby się spotkać z przesadną reakcją" - podkreśla CNN. W europejskich stolicach słychać głosy, że w relacjach z Donaldem Trumpem należy zachować zimną krew i spokojną głowę. Robić to, co należy, i grać tak jak przeciwnik - formalnie sojusznik - pozwala.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Siarczysty mróz nie odstraszył zwolenników Trumpa. "Wyścig naprawdę się rozpoczyna"

- Biorę przywódców, których dają mi ludzie. Zobowiązałem się dbać o interesy Francji, więc będę rozmawiać z każdym. Tak właśnie zrobiłem podczas pierwszej kadencji prezydenta Trumpa. Mieliśmy porażki, na przykład w sprawie klimatu czy ceł, ale generalnie uważam, że nie powinniśmy się koncentrować na kwestiach personalnych, a na tym, że Stany Zjednoczone to nasz ważny sojusznik - uważa Emmanuel Macron, prezydent Francji. Emmanuel Macron mówi w imieniu swoim i Francji. Inną kwestią jest uzgodnienie jednolitego stanowiska wewnątrz całej europejskiej wspólnoty. Co, jak już wiemy, też wcale nie jest proste.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS