Co dla Europy oznaczałby powrót Trumpa do władzy? "Mrożąca krew w żyłach perspektywa"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Europa musi być gotowa, by radzić sobie samodzielnie - mówi, a nawet alarmuje, premier Belgii, a odnosi się do perspektywy powrotu Donalda Trumpa do prezydentury. Takich głosów jest więcej, dlatego że właściwie pewne jest, że Trump będzie kandydatem Republikanów w wyborach powszechnych. Jak pójdzie mu w pojedynku z Joe Bidenem? Na razie wiadomo, że ich walka w sondażach jest dość wyrównana. Dlatego sojusznicy Ameryki zastanawiają się, jaka będzie ich rzeczywistość, gdyby Trump Bidena pokonał. Główne obawy dotyczą kwestii bezpieczeństwa i handlowych.

Donald Trump znokautował swoich rywali w prawyborach w stanie Iowa. Jest dziś najbardziej prawdopodobnym kandydatem Republikanów w rywalizacji o Biały Dom. Tym samym perspektywa jego drugiej kadencji stała się całkiem realna. W wielu europejskich stolicach budzi to niepokój.

"Największe wyzwanie dla Europy dotyczące bezpieczeństwa od czasu zakończenia Zimnej Wojny. Mrożąca krew w żyłach perspektywa, że Europa będzie musiała samodzielnie, bez pomocy Stanów Zjednoczonych, wspierać Ukrainę militarnie i finansowo" - alarmuje portal POLITICO. Dotychczas panowało przekonanie, że w razie zagrożenia Europa zawsze i bezwarunkowo może liczyć na Stany Zjednoczone. To się zmieniło podczas prezydentury Donalda Trumpa. Jak ujawnił europejski komisarz Thierry Breton w 2020 roku podczas spotkania w Davos Donald Trump miał powiedzieć Ursuli von der Leyen, że NATO jest martwe, a w razie napaści Stany Zjednoczone nie przyjdą Europie z pomocą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Trump zwycięzcą prawyborów w stanie Iowa, drugi Ron DeSantis, trzecia Nikki Haley

O swoje stanowisko wobec Sojuszu i roli Ameryki Trump był pytany także ostatnio. - NATO wykorzystało nasz kraj. Kraje europejskie też. (...) Powiedziałem im, że jeśli nie będą płacić, to my nie będziemy ich chronić. Powiedziałem to zupełnie serio i następnego dnia zaczęli przelewać miliardy dolarów. Mają dzisiaj środki na to, żeby pomagać Ukrainie, bo wtedy ich do tego zmusiłem - stwierdził Trump.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Po prawyborczym sukcesie Trump wraca przed sąd. Pisarka domaga się milionów dolarów 

"Otwarte zaproszenie dla Władimira Putina"

Trump ma rację, wytykając innym krajom Sojuszu zbyt małe wydatki na obronność. Tyle, że taka krytyka oraz manifestowanie braku przywiązania do artykułu piątego Traktatu Północnoatlantyckiego to dla Europy egzystencjalne zagrożenie.

- Jeśli Trump ogłasza światu, że nie zamierza mieć nic wspólnego z NATO, że nie zamierza bronić Europy, to jest to otwarte zaproszenie dla Władimira Putina, by kontynuował swój projekt odbudowywania rosyjskiego imperium - uważa Ian Bond, były dyplomata, ekspert Centre For European Reform. Być może zatem, w przypadku drugiej kadencji Trumpa, transatlantyckie relacje będą wymagały pewnego przemodelowania. Być może Europa powinna się od Stanów Zjednoczonych jak najbardziej uniezależnić - i militarnie, i gospodarczo. Choć jest to skrajnie trudne i zajęłoby lata.

- Europejczycy nie mogą po prostu stwierdzić "no cóż, skoro nie możemy sprzedawać do Ameryki, to będziemy sprzedawać gdzie indziej". To największy i najbogatszy rynek świata. Tak naprawdę Europa niewiele może zrobić, by uchronić się przed protekcjonistycznym podejściem Trumpa - zaznacza Ian Bond.

Ważny sojusznik

"Stany Zjednoczone to stary sojusznik, który nie prowadzi wrogich działań tak, jak robią to Chiny czy Rosja. Wobec tych dwóch państw Europa może stosować sankcje, ale w przypadku Stanów Zjednoczonych nie byłoby to stosowne. Z drugiej jednak strony, zakulisowe działania dyplomatyczne też mogą się okazać kłopotliwe. Trump ma cienką skórę i jakakolwiek krytyka jego działań mogłaby się spotkać z przesadną reakcją" - podkreśla CNN. W europejskich stolicach słychać głosy, że w relacjach z Donaldem Trumpem należy zachować zimną krew i spokojną głowę. Robić to, co należy, i grać tak jak przeciwnik - formalnie sojusznik - pozwala.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Siarczysty mróz nie odstraszył zwolenników Trumpa. "Wyścig naprawdę się rozpoczyna"

- Biorę przywódców, których dają mi ludzie. Zobowiązałem się dbać o interesy Francji, więc będę rozmawiać z każdym. Tak właśnie zrobiłem podczas pierwszej kadencji prezydenta Trumpa. Mieliśmy porażki, na przykład w sprawie klimatu czy ceł, ale generalnie uważam, że nie powinniśmy się koncentrować na kwestiach personalnych, a na tym, że Stany Zjednoczone to nasz ważny sojusznik - uważa Emmanuel Macron, prezydent Francji. Emmanuel Macron mówi w imieniu swoim i Francji. Inną kwestią jest uzgodnienie jednolitego stanowiska wewnątrz całej europejskiej wspólnoty. Co, jak już wiemy, też wcale nie jest proste.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS