Chiny mogą wygrać kosmiczny wyścig. "Teraz zobaczono, że jest szansa minąć Amerykanów"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chiny rzucają wyzwanie Ameryce. Pekin ogłosił właśnie, że wyśle swoich astronautów na Księżyc przed 2030 rokiem i zbuduje tam bazy. Waszyngton zapowiada, że jego astronauci powrócą na Srebrny Glob pod koniec 2025 roku. Mimo to Amerykanie obawiają się, czy Chińczycy nie będą pierwsi i czy nie zmilitaryzują Srebrnego Globu.

To kolejny duży krok w rozwoju chińskiego programu kosmicznego. Z kosmodromu na pustyni Gobi wystartowała misja Shenzhou 16. Trzyosobowa załoga dotarła na nową stację kosmiczną Państwa Środka. - Warto zauważyć, że gdy statek kosmiczny zadokuje do stacji, to na orbicie będzie przebywać jednocześnie sześciu chińskich astronautów. Trzech z najnowszej wyprawy i trzech z poprzedniej. To całkiem spora reprezentacja, zwłaszcza gdy weźmiemy po uwagę fakt, że pierwszy tajkonauta poleciał w kosmos w 2003 roku, czyli 20 lat temu - mówi Steven Jiang, korespondent CNN w Pekinie.

Tym razem Pekin przełamuje kosmiczne bariery, bo teraz oprócz dwóch wojskowych astronautów na orbitę wysłano pierwszego cywila. - To profesor Gui Haichao z prestiżowego Uniwersytetu Astronautyki w Pekinie. To duża zmiana, bo wcześniej wszyscy astronauci byli wojskowymi. Uwagę przykuwają także jego okulary. Władze i media posługują się jego przykładem do powtarzania, że nie trzeba mieć perfekcyjnego wzroku, żeby zostać astronautą - dodaje Steven Jiang.

NASA używa sztucznej inteligencji do projektowania niektórych części
NASA używa sztucznej inteligencji do projektowania niektórych częściEwa Szymańska | Fakty po południu

Ofensywa Chin

Chińczycy coraz odważniej rozpychają się w kosmosie. W ciągu ostatnich lat sprowadzili z Księżyca próbki, wysłali jako pierwsi na ciemną stronę Srebrnego Globu łazik, a ich bezzałogowa misja Tianwen-1 dotarła na Marsa. Ponadto w kwietniu 2021 roku rozpoczęli budowę stacji kosmicznej o nazwie Niebiański Pałac. Prace zakończyły się po 18 miesiącach. - W tej chwili chińska stacja kosmiczna jest drugą stacją stale zamieszkaną przez człowieka na orbicie obok Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - wyjaśnia Rafał Grabiański z portalu Urania.

Rozpędzony chiński program kosmiczny chce więcej. Ameryka musi zatem stawić czoła nowemu kosmicznemu wyścigowi. Pekin ogłosił właśnie, że planuje wysłać astronautów na naszego naturalnego satelitę przed 2030 rokiem. - Architektura pierwszej misji księżycowej chińskiej jest znacznie prostsza. To jest taki lądownik Apollo wybudowany przy pomocy dzisiejszej techniki - przekonuje Krzysztof Kurdyła z Fundacji Nauka. To Lubię.

Miesięczne anomalie temperatury na świecie w latach 1880-2021. Kolory biały i niebieski pokazują temperatury chłodniejsze, a pomarańczowe i czerwone - cieplejsze. Jak widać, globalne temperatury wzrosły
Miesięczne anomalie temperatury na świecie w latach 1880-2021. Kolory biały i niebieski pokazują temperatury chłodniejsze, a pomarańczowe i czerwone - cieplejsze. Jak widać, globalne temperatury wzrosłyNASA

Reakcja USA?

Według amerykańskiego programu Artemis człowiek powróci na Srebrny Glob pod koniec 2025 roku. W następnych latach NASA planuje wysłać szereg misji, których celem będzie budowa stacji okołoksiężycowej Gateway i baz na tym ciele niebieskim. W projekt zaangażowane są prywatne firmy, a także zagraniczni partnerzy. Porozumienie Artemis Accords, które zakłada wspólną eksplorację Księżyca, podpisały 23 państwa - w tym także Polska. Mimo tak szerokiej współpracy plany Chin budzą niepokój.

- Bierzemy udział w wyścigu kosmicznym i to prawda, że lepiej uważać, żeby nie dostali się na Księżyc pod pozorem badań naukowych. Nie można wykluczyć możliwości, że powiedzą: "trzymaj się z daleka, jesteśmy tu, a to jest nasze terytorium" - ocenia Bill Nelson, szef NASA.

Te obawy - tak samo jak pół wieku temu - mogą być okazją dla NASA do rozwoju technologii. - Szansą amerykańskiego programu jest to, że jeżeli amerykański Kongres zobaczy, że na przykład Chińczykom dobrze idzie ten program i grozi im taka wizerunkowa wtopa, to być może odkręcą znowu tak porządnie kurek z pieniędzmi. Chińczycy rozwijają się bardzo dobrze. Oni się nie patyczkują. Tam jest postawiony cel. Teraz zobaczono, że jest szansa minąć Amerykanów, więc troszeczkę naciskają na gaz - dodaje Krzysztof Kurdyła.

Chiny mają w planach także sprowadzenie próbek z Marsa, wysłanie sondy w kierunku Jowisza i budowę wahadłowca z napędem nuklearnym. Pekin zapowiada, że do 2045 roku zdetronizuje Waszyngton na orbicie i stanie się potęgą kosmiczną.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, ale już teraz odbywają się w Polsce szkolne prawybory. W Poznaniu organizatorzy akcji przygotowali około 30 tysięcy kart do głosowania. Przy tej okazji zapytaliśmy też uczniów, które problemy i postulaty są im szczególnie bliskie.

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na debacie w Końskich Joanna Senyszyn zapytała Karola Nawrockiego o sprawę wypłat odszkodowań ofiarom księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił swojej kontrkandydatce, że ma "fobie". Tę wymianę skomentowali nie tylko politycy, ale też ci, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez księży.

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś udało się zatrzymać atak na ważne instytucje, które zajmują się dostarczaniem wody - powiedział w "Faktach po Faktach" minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wicepremier zdradził też, jak doszło do zeszłorocznego ataku na Polską Agencję Prasową.

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

Źródło:
TVN24

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Wojskowi planiści zostali wysłani do Birmingham, by zapanować nad tonami śmieci, które od półtora miesiąca zalegają na ulicach. Strajkują pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście. Problem stał się niezwykle poważny - śmieciowy kryzys doprowadził do potężnej plagi szczurów.

Birmingham tonie w śmieciach. Mieszkańcy skarżą się na wielkie szczury na ulicach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS