Nagrali album bez muzyki. Brytyjscy artyści protestują przeciwko zmianom w prawie korzystnym dla AI

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjscy artyści nagrali album bez dźwięku. Chcą nim zwrócić uwagę na nowe brytyjskie prawo, które ma pozwolić sztucznej inteligencji bezkarnie tworzyć muzykę z wykorzystaniem ich głosu i dorobku muzycznego. To kradzież- twierdzą zgodnie Kate Bush, Brian May czy Ed Sheeran.

To może być najcichszy, a zarazem najgłośniejszy album w historii. Is This What We Want to 13 utworów bez dźwięku, których tytuły tworzą taką treść: "Rząd brytyjski nie może legalizować kradzieży muzyki na korzyść firm AI". 

Wśród twórców tego bezgłośnego apelu są najwybitniejsze głosy brytyjskiego przemysłu muzycznego: Kate Bush, Elton John, Ed Sheeran czy Sting. "Nie ma ani moralnego, ani ekonomicznego uzasadnienia dla kradzieży naszych praw autorskich. Ich odebranie zrujnuje całą branżę i pozbawi przyszłe pokolenia szansy na twórczy rozwój" - czytamy w apelu.

ZOBACZ TEŻ: Tysiące osób stracą pracę. Jeden powód

Twórcy sprzeciwiają się planowanym zmianom w prawie autorskim, które na Wyspach obowiązuje od 300 lat. Nowe przepisy mają pozwolić firmom technologicznym trenować modele sztucznej inteligencji na ich twórczości bez zgody artystów. Projekt forsuje rząd Starmera, który ma nadzieję uczynić Wielką Brytanię światowym liderem nowych technologii, ale o zagrożeniach słychać dopiero teraz. 

- Zjednoczyliśmy się i jesteśmy absolutnie przekonani, że musimy chronić wartości praw autorskich. Prawa autorskie chronią naszą twórczość, ale także umożliwiają nam tworzenie nowej muzyki i dostarczanie świetnych treści dla przemysłu muzycznego. To absolutnie oburzające, że korporacje z najwyższej półki będą czerpać zyski z naszej pracy, zanim jeszcze ją opublikujemy - mówi Thomas Hewitt Jones, kompozytor i producent muzyczny.

Czy sztuczna inteligencja przechytrzy tę ludzką?
Czy sztuczna inteligencja przechytrzy tę ludzką?TVN24

Głos zabrali legendarni artyści

Stawka jest ogromna. Brytyjski przemysł fonograficzny to miliardy funtów wpływów do gospodarki i miliony miejsc pracy. Nie tylko muzycy, ale i producenci oraz wydawcy obawiają się, że otwarcie archiwów dla sztucznej inteligencji osłabi pozycję twórców. 

- To właśnie prawa autorskie uznawane za złoty standard na całym świecie umożliwiają nam bycie czołowymi ekspertami naszej twórczości i pracy. Dlatego nie ma sensu, zwłaszcza w czasie, gdy wszyscy koncentrujemy się na wzroście gospodarczym, oddawać naszych największych skarbów bez pozwolenia, bez wynagrodzenia, za darmo - zwraca uwagę Jo Twist, szefowa British Phonographic Industry.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wykorzystują sztuczną inteligencję do flirtowania. "Na randce będzie totalna klapa"

Wśród protestujących głos zabrali legendarni artyści. W liście otwartym do rządu podpisali się między innymi Paul McCartney, wspomniany już Elton John czy Dua Lipa. 

Z kolei gitarzysta Queen Brian May apeluje o refleksję, zanim będzie za późno. "Popieram tę kampanię, która ma uświadomić społeczeństwu, co traci. Mam nadzieję, że uda się uruchomić hamulec, bo jeśli nie, odtąd nikogo nie będzie stać na tworzenie muzyki" - podkreśla artysta.

Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"
Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"Jacek Tacik/Fakty TVN

Bez ich zgody i wynagrodzenia

Twórcy pytają: jeśli AI potrzebuje danych, dlaczego mają one pochodzić z dorobku artystów bez ich zgody i wynagrodzenia?

- Gdybym skopiował utwór muzyczny żyjącego kompozytora, twój, czyjkolwiek, bez pytania, byłoby to naruszenie praw autorskich. Można argumentować, że do pewnego stopnia zezwolenie na użytek ma zastosowanie w celach akademickich, ale masowe, systematyczne wydobywanie danych z całych katalogów, bez jakiejkolwiek rekompensaty, nie może być usprawiedliwione - zauważa Thomas Hewitt Jones.

CZYTAJ TEŻ: Właściciel Google znosi kluczowy zakaz w stosowaniu sztucznej inteligencji

Konsultacje społeczne nad zmianami w prawie autorskim właśnie się kończą. Muzycy podkreślają, że to ostatni moment, by zatrzymać rewolucję, która może sprawić, że w przyszłości ich głosy zamilkną. - Wszyscy czekamy na innowacje, a zwłaszcza sztuczną inteligencję, ale nie powinna ona zastępować ludzkiej kreatywności, powinna nas wspierać - uważa Jo Twist.

Na razie w studiach nagraniowych, zamiast muzyki, rozbrzmiała cisza, najgłośniejszy protest, jaki można było zorganizować. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Do tej pory wychwalał Białoruś w internetowych wpisach i filmikach. Były sędzia Tomasz Szmydt, znany z afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, wziął udział w prowokacji służb z rzekomym zatrzymaniem ciężarówki z materiałami wybuchowymi.

Prowokacja białoruskich służb. W roli głównej były sędzia Szmydt

Prowokacja białoruskich służb. W roli głównej były sędzia Szmydt

Źródło:
Fakty TVN

Wybory na Węgrzech dopiero za rok, ale opozycja już się mobilizuje. W weekend przez Budapeszt przetoczyły się antyrządowe manifestacje. Opozycyjna partia Tisza przekonuje, że zawróci Węgry z antyunijnej ścieżki i Budapeszt znów stanie się wiarygodnym, europejskim partnerem.

Do wyborów rok, ale opozycja już się mobilizuje. Mają szansę odsunąć Orbana

Do wyborów rok, ale opozycja już się mobilizuje. Mają szansę odsunąć Orbana

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Krzyś ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Ratunkiem jest leczenie w Stanach Zjednoczonych, a to słono kosztuje. Na terapię w Bostonie trzeba zebrać 17 milionów złotych. W pomoc zaangażowała się Fundacja TVN - wszystkie środki wpłacone na konto fundacji z dopiskiem "dla Krzysia" zostaną przekazane na jego leczenie. Krzyś i rodzice biorą też sprawy w swoje ręce - w ramach kiermaszu wielkanocnego sami prowadzą zbiórkę.

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Rosjanie celowo zabijają cywilów na Ukrainie po to, żeby psychicznie wykończyć ten naród - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pisarska, odnosząc się do niedzielnego ataku na Sumy. Zaznaczyła przy tym, według wielu członków Kongresu USA polityka Białego Dom w stosunku do Rosji "jest mylną".

"Polityka, którą obecnie prowadzi Biały Dom, jest polityką mylną"

"Polityka, którą obecnie prowadzi Biały Dom, jest polityką mylną"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS