Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietach

Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietach
Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietach
Justyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietachJustyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ile trzeba przebiec lub zrobić brzuszków, żeby spalić jedną pizzę? Brytyjscy naukowcy proponują, aby na opakowaniach żywności i napojów zamiast danych o kaloriach pojawiały się informacje o tym, ile minut spaceru lub biegania zajmie ich spalenie. Jak mówią - kalorie są zbyt abstrakcyjne, a przełożenie jedzenia na wysiłek powinno pomóc ludziom w podejmowaniu lepszych decyzji żywieniowych.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Burger z bekonem może mieć około 750 kalorii. Naleśnik ze szpinakiem i kurczakiem - 480. Można jednak na te dania spojrzeć inaczej. By spalić burgera, trzeba jeździć na rolkach 1,5 godziny. Spalenie naleśnika będzie wymagało 30 minut biegania po schodach.

Jak tłumaczy trener personalny Kamil Gawełko - pięć, sześć cukierków da się zjeść w 30 sekund, ale żeby je spalić potrzeba 30 minut ćwiczeń.

Takie podejście do tematu jedzenia zdaniem brytyjskich ekspertów z Uniwersytetu Loughborough pomogłoby walczyć z otyłością. Ludzie na kaloriach się nie znają. Łatwiej będzie im odmówić sobie słodyczy czy fast foodu, jeśli dowiedzą się ile musieliby ćwiczyć, by nie przytyć.

- Myślę, że zmotywowałoby to więcej osób do jakiekolwiek aktywności fizycznej. Może tak naprawdę zrozumieliby ile pochłaniają tych kalorii, i co muszą zrobić, żeby te kalorie zostały spalone - mówi Gawełko.

Taka informacja na etykiecie produktu, według badań, pomogłaby uciąć średnio około 200 spożywanych dziennie kalorii. Łatwiej odmówić byłoby sobie na przykład czekolady.

Pojawiają się wątpliwości

"Szukamy nowych sposobów zachęcenia konsumentów do podejmowania dobrych decyzji na temat tego, co jedzą. Chcemy też zwiększyć zainteresowanie aktywnością fizyczną" - tłumaczy profesor Amanda Daley z Uniwersytetu Loughborough.

Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego chciałoby, żeby tego typu etykiety zostały wprowadzone jak najszybciej.

- Jeżeli mielibyśmy taką informację obrazową: "dobra, mam ochotę dzisiaj na tego batonika, zjem sobie tego batonika, ale wiem, że jedząc tego batonika muszę na przykład iść na półtoragodzinny spacer", to byłoby dla mnie obrazowe - uważa Aneta Łańcuchowska, dietetyczka.

Pojawiają się już jednak głosy sprzeciwu. Takiego oznaczenia żywności nie chcą niektóre organizacje zajmujące się zaburzeniami żywieniowymi. Ich zdaniem - mogłoby to zaostrzyć objawy cierpiących na bulimię albo anoreksję.

Naukowcy z Loughborough przypominają jednak, że otyłość dotyczy 1/3 dorosłych Brytyjczyków, że jest na drugim miejscu wśród przyczyn powstawania nowotworów, a rocznie na świecie zabija cztery miliony osób.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS