Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietach

Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietach
Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietach
Justyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietachJustyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ile trzeba przebiec lub zrobić brzuszków, żeby spalić jedną pizzę? Brytyjscy naukowcy proponują, aby na opakowaniach żywności i napojów zamiast danych o kaloriach pojawiały się informacje o tym, ile minut spaceru lub biegania zajmie ich spalenie. Jak mówią - kalorie są zbyt abstrakcyjne, a przełożenie jedzenia na wysiłek powinno pomóc ludziom w podejmowaniu lepszych decyzji żywieniowych.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Burger z bekonem może mieć około 750 kalorii. Naleśnik ze szpinakiem i kurczakiem - 480. Można jednak na te dania spojrzeć inaczej. By spalić burgera, trzeba jeździć na rolkach 1,5 godziny. Spalenie naleśnika będzie wymagało 30 minut biegania po schodach.

Jak tłumaczy trener personalny Kamil Gawełko - pięć, sześć cukierków da się zjeść w 30 sekund, ale żeby je spalić potrzeba 30 minut ćwiczeń.

Takie podejście do tematu jedzenia zdaniem brytyjskich ekspertów z Uniwersytetu Loughborough pomogłoby walczyć z otyłością. Ludzie na kaloriach się nie znają. Łatwiej będzie im odmówić sobie słodyczy czy fast foodu, jeśli dowiedzą się ile musieliby ćwiczyć, by nie przytyć.

- Myślę, że zmotywowałoby to więcej osób do jakiekolwiek aktywności fizycznej. Może tak naprawdę zrozumieliby ile pochłaniają tych kalorii, i co muszą zrobić, żeby te kalorie zostały spalone - mówi Gawełko.

Taka informacja na etykiecie produktu, według badań, pomogłaby uciąć średnio około 200 spożywanych dziennie kalorii. Łatwiej odmówić byłoby sobie na przykład czekolady.

Pojawiają się wątpliwości

"Szukamy nowych sposobów zachęcenia konsumentów do podejmowania dobrych decyzji na temat tego, co jedzą. Chcemy też zwiększyć zainteresowanie aktywnością fizyczną" - tłumaczy profesor Amanda Daley z Uniwersytetu Loughborough.

Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego chciałoby, żeby tego typu etykiety zostały wprowadzone jak najszybciej.

- Jeżeli mielibyśmy taką informację obrazową: "dobra, mam ochotę dzisiaj na tego batonika, zjem sobie tego batonika, ale wiem, że jedząc tego batonika muszę na przykład iść na półtoragodzinny spacer", to byłoby dla mnie obrazowe - uważa Aneta Łańcuchowska, dietetyczka.

Pojawiają się już jednak głosy sprzeciwu. Takiego oznaczenia żywności nie chcą niektóre organizacje zajmujące się zaburzeniami żywieniowymi. Ich zdaniem - mogłoby to zaostrzyć objawy cierpiących na bulimię albo anoreksję.

Naukowcy z Loughborough przypominają jednak, że otyłość dotyczy 1/3 dorosłych Brytyjczyków, że jest na drugim miejscu wśród przyczyn powstawania nowotworów, a rocznie na świecie zabija cztery miliony osób.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS