Borys Nadieżdin chce rzucić rękawicę Putinowi. "Jest jedynym politykiem z pokojowym programem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Za niecałe dwa miesiące w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Będą to wybory fikcyjne, parodia demokracji, by dalej na czele państwa stał Władimir Putin. Z reguły w trakcie takich wyborów są też inni kandydaci - koncesjonowani, którzy mają temu śmiesznemu procesowi nadać fasadę wiarygodności. Tym razem jednak o prawo startu zabiega człowiek, który otwarcie krytykuje rosyjską napaść na Ukrainę i jest w tej krytyce wiarygodny. Obywatele z chęcią składają podpisy pod jego kandydaturą.

Jego program wyborczy to zasadniczo dwa postulaty. - Chcę zmienić ten kraj. Chcę pokoju i normalności. Żeby Rosja była pokojowym i wolnym krajem - mówi Borys Nadieżdin, były deputowany do rosyjskiej Dumy. W Rosji takie postulaty oznaczają przewrót polityczny. - Sprzeciwiam się wojnie, a to jedyny polityk, który opowiada się przeciw - tłumaczy Elena Karelina, mieszkanka Moskwy. Za tą próbą przewrotu i przeciwko obecnej kremlowskiej władzy stoją setki ludzi w wielu miastach Rosji. Wprost - do kamery i pod nazwiskiem - mówią "precz z Putinem".

- Naprawdę nie lubię Putina. Nie znam za bardzo Nadieżdina, ale zwyczajnie nie znoszę Putina - podkreśla Ludmiła Nazarowa, mieszkanka Moskwy. - To jeszcze nie wybory, po prostu składamy podpisy pod tym kandydatem, żeby wziął udział w wyborach. Życzę wszystkiego najlepszego naszemu krajowi - dodaje Jarosław Bełkow, mieszkaniec Moskwy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: ISW: pogoda nie jest problemem, Rosjanie chcą przejąć inicjatywę przed wyborami

W spełnieniu tych życzeń miałby pomóc Borys Nadieżdin - były deputowany do rosyjskiej Dumy, związany z liberalno-konserwatywną partią Inicjatywa Obywatelska i niegdyś partią Borysa Niemcowa - zastrzelonego w Moskwie 9 lat temu. 60-letni Nadieżdin walczy o to, co wydaje się niemalże niemożliwe - odsunięcie Putina od władzy. - Ludzie są już tym wszystkim zmęczeni. Ludzie chcą żyć normalnie w normalnym kraju, a nie tym, co dzieje się teraz - tłumaczy Nadieżdin.

Jego kandydatura to na razie plany, bo Nadieżdin musi uzbierać odpowiednią ilość podpisów poparcia. Jego zwolennicy twierdzą, że nie będzie z tym problemu. - Chcę jakiejś alternatywy, bo moim zdaniem Putin już się zepsuł, jest stary. Uważam, że to, co robi, robi źle. Moim zdaniem prowadzi kraj w złym kierunku - zaznacza mieszkaniec Czelabińska. - Mam nadzieję, że będę mogła na niego głosować. Planuję to zrobić, ponieważ jest jedynym politykiem z pokojowym programem i jest za pokojem z Ukrainą i za uwolnieniem więźniów politycznych - wyjaśnia mieszkanka Czelabińska.

Wielkie wyzwanie

Polityk skoczył na głęboką wodę. Samo zgłoszenie kandydata do wyborów na najważniejszy urząd w kraju jest bardzo trudne. Musi on uzbierać podpisy z aż 40 regionów Federacji Rosyjskiej. Zatem Moskwa, która z zasady jest mniej łaskawa dla urzędującego prezydenta, nie wystarczy. Kandydat na kandydata jest jednak pełen nadziei: - Kiedy zobaczyliśmy, że tysiące zwykłych ludzi przelewa na nasze konto kwoty po 100, 1000 rubli, zdaliśmy sobie sprawę, że możemy otworzyć biura wyborcze - opowiada.

- Kiedy otworzyliśmy biura wyborcze i ludzie zaczęli ustawiać się w kolejce, żeby dać nam swoje podpisy, zdaliśmy sobie sprawę, że możemy uzyskać bardzo wysoki wynik - przekonuje Nadieżdin. Współpracownicy Nadieżdina twierdzą, że uzbierali już potrzebną liczbę głosów, a nawet mają zapas - 50 tysięcy więcej. Z góry wiadomo, że ich autentyczność będzie podważana - kwestionować będzie ją zapewne Centralna Komisja Wyborcza. - Nie mam zamiaru łamać prawa ani nawoływać do żadnych niepokojów. Działam w ramach prawa. Zbieramy podpisy, bo Centralna Komisja Wyborcza dała nam pozwolenie. Dlatego nie rozumiem, jak mogą mnie nie zarejestrować, po prostu nie rozumiem. Jestem jedynym kandydatem, który faktycznie zbiera podpisy, cały świat to widzi - tłumaczy Nadieżdin.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: CNN: Putin czeka na zwycięstwo w marcowych wyborach. Później przypuści ofensywę

Ta sama komisja wyborcza odrzuciła już kandydaturę Jekateriny Duncowej. Była posłanka i dziennikarka pod koniec listopada ogłosiła, że chce startować jako kandydatka młodych. Urzędnicy zarzucili jej jednak liczne naruszenia prawa. - Miałam poczucie, że to standardowa odpowiedź, ale jednocześnie miała podtekst: "Jest dla ciebie za wcześnie, nie jesteś gotowa i możesz nigdy nie być, są kandydaci, którzy są bardziej doświadczeni. Zostaw to, niech oni robią swoje, musisz się jeszcze wiele nauczyć" - wyjaśnia Jekaterina Duncowa.

Jekaterina Duncowa naraziła się władzy, apelując o uwolnienie Aleksieja Nawalnego, wielokrotnie wzywała też do zakończenia wojny w Ukrainie. Nie wiadomo jeszcze, co Kreml wymyśli w sprawie Nadieżdina, ale ma bogaty arsenał rozwiązań.

Tak zwane wybory będą przeprowadzone w dniach 15-17 marca. Putin, według zależnych od władzy sondaży, cieszy się rzekomo popularnością na poziomie 80 procent. Obecnie jest 11 podstawionych kandydatów na prezydenta. Kreml ich potrzebuje, aby zapewnić pozory rywalizacji, nawet jeśli wynik jest z góry przesądzony.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS