Atak zimy w Skandynawii, powodzie w Europie Zachodniej. Co czeka Polskę w najbliższych dniach?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Szwecji termometry wskazały -40 stopni Celsjusza. Według Szwedzkiego Instytutu Meteorologii i Hydrologii w niektórych stacjach meteorologicznych odnotowano najniższe wartości od co najmniej 12 lat. Europa Zachodnia mierzy się z powodziami. Trudna sytuacja występuje na północy Niemiec i na północy Francji.

-41,6 stopnia Celsjusza - taką temperaturę zobaczyli na termometrach mieszkańcy miejscowości Nikkaluokta w Górach Skandynawskich, na północy Szwecji. - Dzisiaj normalnie wjechałbym skuterem z turystami, by pokazać im renifery, ale przy takich mrozach, gdy temperatura spada do -41 lub -42 stopni Celsjusza, jazda jest zupełnie nieprzyjemna - mówi Erik Sarri, przewodnik turystyczny po miejscowości.

W związku z mrozem zamknięto część szkół na północy kraju, przestała działać poczta, zawieszono część połączeń kolejowych. Na stacji w miejscowości Lulea utknęło wielu zagranicznych turystów, dla których północ Szwecji o tej porze roku to wielka, zimowa atrakcja. Takich atrakcji jednak mało kto się spodziewał. - Jeśli nasz pociąg nie dojedzie, to będziemy musieli wynająć samochód. Jako Francuzi nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich warunków pogodowych na drogach, więc nie wiem, jak poradzimy sobie za kółkiem - mówi Guenael, turysta z Francji.

Nawet rodowici Szwedzi, którzy do zimowych mrozów są przyzwyczajeni, przecierali oczy ze zdziwienia. - Wieczorem było -39 stopni Celsjusza. Kiedy wstałem i zobaczyłem termometr, to aż nie mogłem uwierzyć. Doświadczyłem już wcześniej zimna, ale nieczęsto zdarzało się, by były takie mrozy - opowiada Torbjörn Figaro, mieszkaniec wsi Hallen.

Zobacz też: Wir polarny zostanie rozerwany? Pogodowe scenariusze na styczeń

Według Szwedzkiego Instytutu Meteorologii i Hydrologii w niektórych stacjach meteorologicznych odnotowano najniższe wartości od co najmniej 12 lat. Wielu mieszkańców kraju jest na to przygotowanych. - To naprawdę świetna rzecz. Zwykle korzystam z ogrzewania geotermalnego, ale w przypadku awarii zasilania lub takich temperatur sprawdza się piec opalany drewnem - mówi Figaro.

W przypadku niskich temperatur - jak mówi mieszkaniec wsi Hallen - najlepiej sprawdzają się dawne metody. - Przykrywam auto kocem, by spróbować izolować je przed chłodem. Silniki, olej - wszystko jest narażone na awarię - wyjaśnia.

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi we wtorek nie wypłynęły promy kursujące między Szwecją a Polską.

Mróz nadciąga do Polski

Do Polski też mają dotrzeć mrozy z północy Europy. Na szczęście tak ekstremalnie niskich temperatur jak w Szwecji nie będzie.

- Cały ten chłód sunie się nad Polskę. Od piątku, od soboty będziemy mówić o tym, że temperatura ujemna będzie panować w całym kraju, a dodatkowo będziemy mówić o opadach śniegu. Wiele wskazuje na to, że w niedzielę, w poniedziałek w ciągu dnia będziemy mieć w Polsce północno-wschodniej spadki temperatury, nawet do minus 12 stopni, co oznacza, że nocami ta temperatura będzie o 5-7 stopni niższa - prognozuje Tomasz Zubilewicz z TVN Meteo.

Agnieszka Cegielska o pogodzie w Polsce
Agnieszka Cegielska o pogodzie w PolsceTVN24

Gwałtowna pogoda dała się we znaki na północy Francji. W niektórych regionach ogłoszono czerwony alert powodziowy. - Jest znacznie gorzej niż w listopadzie. Będziemy więc musieli poczekać, aż poziom wody opadnie. Nie ma innego rozwiązania - mówi Lydie, mieszkanka Settques. - Tak, jestem zły. To niesamowite. Mieszkam tu od kilkudziesięciu lat i ta ulica nigdy nie była zalana. A teraz mamy 10-20 centymetrów wody - relacjonuje Daniel, mieszkaniec Rebecques.

Nie obyło się bez prewencyjnej ewakuacji kilkunastu turystów, którzy przebywali na terenie kempingów. Schronienie znaleźli w lokalnym ratuszu. - Jest tu dość rodzinnie, choć trudno mi skupić się na nauce. Na szczęście, jest tu pokój ciszy, w którym mogę odrobić lekcje - opowiada Léa, mieszkanka Rebecques.

W Wielką Brytanię uderzył z kolei cyklon Henk. Porywy wiatru osiągają 150 km/h. Wydano setki ostrzeżeń przed powodziami. Wiele domów pozostaje bez prądu.

Czytaj też: Niemcy i Francja pod wodą. "Zadajemy sobie pytanie, jak przez to przejdziemy"

Trudna sytuacja występuje też na północy Niemiec. Strażacy już od kilku dni walczą o to, by powstrzymać wodę przed zalewaniem domów i ulic. Budują zapory na wypadek, gdyby istniejące wały nie były w stanie wytrzymać naporu żywiołu. - W ciągu ostatnich dziesięciu dni wykonano tu naprawdę świetną robotę. Zdecydowanie za mało mówimy o służbach ratowniczych. Zacznę od strażaków ochotników, którzy robią wszystko, co w ich mocy, dla innych. Robią to bezinteresownie - informuje Nancy Faeser, minister spraw wewnętrznych Niemiec.

W mieście Oldenburg policja federalna z powietrza pomaga zabezpieczać tamę. Prewencyjnie z domów ewakuowano około 600 osób. W zależności od regionu kraju w ciągu najbliższych godzin prognozuje się do 80 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS