Chiński sukces i zaniepokojenie USA. "Bierzemy udział w nowym wyścigu kosmicznym"


To historyczny i kosmiczny sukces Chin. Ich sonda wylądowała po ciemniej stronie Księżyca. To osiągnięcie bezprecedensowe i tylko uwiarygadnia Pekin, który zapowiada, że w ciągu 20 lat stanie się kosmicznym gigantem. Działania Chin najbardziej niepokoją Stany Zjednoczone.

O takim manewrze reszta świata może tylko pomarzyć - sonda Chang'e 6 bez problemów wylądowała wewnątrz krateru Apollo na południowym biegunie Księżyca, po niewidocznej stronie tego ciała niebieskiego. Oprócz Pekinu nikt inny wcześniej tego nie dokonał.

- Może to śmiesznie zabrzmi, ale głównym założeniem tej ekspedycji księżycowej jest powrót na Ziemię. Tyle że powrót na Ziemię z próbkami materii księżycowej - mówi dr Krzysztof Kanawka, prezes Blue Dot Solutions.

W sumie sonda zbierze około dwóch kilogramów próbek - zarówno z, jak i spod powierzchni Srebrnego Globu.

- Po raz pierwszy w historii ludzkości próbki zostaną pobrane z niewidocznej części Księżyca. Jeśli uda nam się ta sztuka, to będzie to znaczące osiągnięcie technologiczne - mówi Ye Peijian, naukowiec z Chińskiej Akademii Nauk.

Dla Chin misja ma wymiar nie tylko naukowy

Skały księżycowe zamknięte w kapsule zostaną porównane na Ziemi z tymi z widocznej strony. To pozwoli naukowcom lepiej poznać naszego naturalnego satelitę.

- Chiny wybrały ciekawy region. Prawdopodobnie może mieć materię z wnętrza Księżyca, a konkretnie z płaszcza księżycowego, co może być fajne pod względem naukowym - ocenia Przemysław Kanawka.

Dla Chin misja ma wymiar nie tylko naukowy, ale też propagandowy. Jako pierwsze eksplorują tę część Księżyca i to z instrumentami z Europy. W dodatku wysłali tam tajemniczego łazika.

- Ten łazik jest rzeczywiście bardzo mały. On ma chyba kilkanaście centymetrów wielkości i nie więcej niż jeden instrument naukowy, który jest chyba detektorem w podczerwieni. Zatem bardziej jest to forma demonstracji, że małe łaziki Chiny są w stanie zbudować i użyć ich na Księżycu - mówi Przemysław Kanawka.

CZYTAJ TAKŻE: Chińska sonda kosmiczna wylądowała na ciemnej stronie Księżyca

Ambitne plany Chin

Od ponad dekady Państwo Środka rozwija swój program księżycowy. W 2013 roku stali się trzecim krajem, który tam wylądował, sześć lat później jako pierwsi wysłali na niewidoczną stronę łazika, a w 2020 roku pobrali z widocznej części próbki i przewieźli je na Ziemię. Plany są ambitniejsze, co budzi obawy między innymi Stanów Zjednoczonych.

- Uważamy, że wiele ich tak zwanych naukowych programów kosmicznych to tak naprawdę przedsięwzięcia wojskowe. Moim zdaniem bierzemy udział w nowym wyścigu kosmicznym - komentuje Bill Nelson, administrator NASA.

Zwieńczeniem programu Chang'e ma być misja załogowa, a potem budowa stacji badawczej.

Z kolei amerykański powrót na Księżyc ma nastąpić za dwa lata, a może i później. - Jeśli Chińczycy będą tam pierwsi, to mogą powiedzieć: to jest nasze terytorium, trzymajcie się z daleka - ostrzega Bill Nelson.

ZOBACZ TEŻ: Galaktyka bliska początków wszechświata. Nie rozumieją, dlaczego tak wygląda

Chiny nie poprzestają na Srebrnym Globie. Wokół Ziemi już orbituje ich stacja kosmiczna, a w planach mają między innymi pobranie próbek z Marsa, wysłanie sondy na Jowisza czy zbudowanie wahadłowca z napędem nuklearnym. Państwo Środka zapowiada, że w 2045 roku stanie się wiodącą potęgą kosmiczną.

Fakty o Świecie TVN24 BiS

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS