Liczne tematy i spotkania dwustronne. Plan konferencji w Warszawie


W czwartek o godzinie 9:00 na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się konferencja na temat Bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Obrady, w których udział wezmą delegacje z około 60 państw, rozpoczną wystąpienia szefa MSZ Jacka Czaputowicza i amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo. Około godziny 12:00 głos mają zabrać wiceprezydent USA Mike Pence i premier Mateusz Morawiecki.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Oficjalna nazwa konferencji w Warszawie to "Spotkanie Ministerialne Poświęcone Budowaniu Pokoju i Bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie".

Zamek Królewski w Warszawie został przez polskie władze wybrany jedynie na kolację powitalną. Miejscem, w którym będą toczyć się główne obrady jest Stadion Narodowy.

Obrady - około godziny 9:00 - otworzą wystąpienia współprzewodniczących konferencji: szefa MSZ Jacka Czaputowicza i amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo.

Najważniejsze tematy to: konflikt izraelsko-palestyński, konflikty w Syrii i Jemenie, problemy humanitarne w regionie, rozprzestrzenianie broni masowego rażenia, terroryzm, zagrożenia hybrydowe oraz bezpieczeństwo energetyczne.

Plan konferencji

Plan spotkania przewiduje wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydenta Mike'a Pence'a na temat sytuacji humanitarnej na Bliskim Wchodzie.

O możliwościach rozwiązania konfliktu bliskowschodniego ma mówić zięć i doradca prezydenta Donalda Trumpa Jared Kushner.

Konkluzje po konferencji mają około 16:30 przedstawić Jacek Czaputowicz i Mike Pompeo. Według zapowiedzi, mają też przedstawić plan wspólnego działania na przyszłość.

W czwartek dojdzie do licznych spotkań dwustronnych. Wiceprezydent Mike Pence spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i premierem Izraela Beniaminem Netanjahu.

Dzień po zakończeniu konferencji - w piątek - Mike Pence w towarzystwie prezydenta Andrzeja Dudy złoży wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość grzmi o finansowym głodzeniu państwowych instytucji. Rządzący mówią z kolei o neoinstytucjach i widzą tu raczej finansowy racjonalizm. Odchudzone mają być między innymi budżety Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"

Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"

Źródło:
Fakty TVN

Wirus RSV obok grypy czy koronawirusa znajduje się na liście tych potencjalnie groźnych. W przypadku niemowląt ryzyko ciężkiej infekcji jest poważne. Często oznacza szpital, terapię tlenową, a potem powikłania. Są przeciwciała, podawane jak szczepionka - skuteczne, ale nierefundowane. Dlatego pojawiają się apele, by to zmienić.

Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciu

Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciu

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce gwałtownie wzrosła skala ubóstwa. Z raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że dwa i pół miliona Polaków żyje w skrajnej biedzie. Dane za 2023 rok pokazują także, że poniżej minimum socjalnego żyje 17 milionów z nas. Zdaniem ekspertów winna temu jest inflacja.

Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie

Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem bardzo zdeterminowana, aby zniwelować skutki haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Mam takie przekonanie, że dojdziemy do kompromisu - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Urszula Pasławska (PSL-Trzecia Droga). Dodała, że "każda strona będzie musiała się cofnąć i w miarę szybko przeprowadzimy ustawy, ustawę, która zliberalizuje prawo aborcyjne". Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej (KO), mówiła, że "przede wszystkim jako kobieta oczekuje skuteczności".

Pasławska o liberalizacji prawa aborcyjnego: mam przekonanie, że dojdziemy do kompromisu

Pasławska o liberalizacji prawa aborcyjnego: mam przekonanie, że dojdziemy do kompromisu

Źródło:
TVN24, PAP

- Było konfrontacyjne i bardzo agresywne. Nie pamiętam tak agresywnego przemówienia po 1989 roku - powiedziała o sejmowym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy Monika Wielichowska (KO). - Andrzej Duda często mówił, że jest prezydentem wszystkich Polaków. Tutaj był prezydentem wszystkich pisowców - ocenił Piotr Zgorzelski (PSL).

"Miał szansę, żeby przemówić jak mąż stanu. Kolejny raz jej nie wykorzystał"

"Miał szansę, żeby przemówić jak mąż stanu. Kolejny raz jej nie wykorzystał"

Źródło:
TVN24

Kamala Harris udzieliła wywiadu telewizji Fox News, która jawnie wspiera Donalda Trumpa. Kandydatka demokratów odcięła się od Joe Bidena. Mówiła o polityce zagranicznej i zagrożeniu, jakie Trump stwarza dla demokracji. Pojawiając się w Fox News, chciała dotrzeć do konserwatywnych wyborców. W tym samym dniu jej kontrkandydat próbował pozyskać głosy wśród Latynosów. Występując na Florydzie, powtórzył nieprawdziwą teorię o tym, że imigranci zjadają zwierzęta domowe Amerykanów.

Kamala Harris w jaskini lwa. Miała niespełna 30 minut, żeby dotrzeć do konserwatywnych wyborców

Kamala Harris w jaskini lwa. Miała niespełna 30 minut, żeby dotrzeć do konserwatywnych wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS