Apelowała o uwolnienie Nawalnego, wzywała do zakończenia wojny w Ukrainie. Była posłanka nie wystartuje w wyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jekaterina Duncowa to była dziennikarka i była posłanka do Dumy, która postanowiła wystartować w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji. Jednak już wiadomo, że nie wystartuje. Rosyjski Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję, która wyklucza kandydatkę z wyborów.

Jeszcze kilka tygodnie temu o Jekaterinie Duncowej mało kto słyszał. Była posłanka do Dumy Państwowej i dziennikarka lokalnej rosyjskiej telewizji pod koniec listopada ogłosiła, że chce być kandydatką młodych w zbliżających się wyborach na urząd prezydenta Rosji. Z miejsca pojawiły się wątpliwości, czy Duncowa nie została podstawiona przez Kreml, by uwiarygodnić ponowny wybór Putina.

Dziś ten scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, bo najpierw jej kandydaturę odrzuciła Centralna Komisja Wyborcza. Potem tę decyzję podtrzymał Rosyjski Sąd Najwyższy. Oficjalnie Jekaterina Duncowa miała dopuścić się licznych naruszeń w przedstawionych przez siebie dokumentach.

- Miałam poczucie, że to standardowa odpowiedź, ale jednocześnie miała podtekst: "Jest dla ciebie za wcześnie, nie jesteś gotowa i możesz nigdy nie być, są kandydaci, którzy są bardziej doświadczeni. Zostaw to, niech oni robią swoje, musisz się jeszcze wiele nauczyć" - mówi Jekaterina Duncowa.

Czytaj także: "Wall Street Journal": były szef FSB stał za zabójstwem Prigożyna, Putin się nie sprzeciwił

40-latka przedstawia się jako zwykła, samotna matka trójki dzieci, która chce zaprowadzić pokój i uczynić Rosję krajem przyjaznym, z "ludzką twarzą".

Jekatrina Duncowa naraziła się władzy, apelując o uwolnienie Aleksieja Nawalnego, wielokrotnie wzywała do zakończenia wojny w Ukrainie, która przez kremlowską propagandę wciąż nazywana jest operacją specjalną. - Operacja specjalna podzieliła całe rodziny. Potrzebujemy pokoju, świat nie może widzieć w nas agresorów. Ważna jest wolność i prawa człowieka. Przede wszystkim uwolniłabym wszystkich więźniów politycznych - mówiła Duncowa.

Putin będzie ubiegać się o kolejną kadencję

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się 17 marca. Wyborami będą tylko z nazwy. Tuż przed świętami siedem rosyjskich partii politycznych ogłosiło swoich kandydatów. Putina nie popiera tylko jeden z nich - Borys Nadieżdin. Nadieżdin był w przeszłości związany z zamordowanym w 2015 roku w centrum Moskwy Borysem Niemcowem. Idzie do wyborów pod hasłem "Putin musi odejść". - Mam nadzieję, że po tej kampanii będę nadal żył, będę na wolności i nie zostanę uznany za zagranicznego agenta. Mamy takie czasy, że mogą cię zatrzymać za dosłownie wszystko. To ty musisz udowodnić, że jesteś niewinny, ale jeśli boisz się wilków, nie wchodź do lasu. Mogę obiecać jedno: będę działał w 100 procentach zgodnie z konstytucją Federacji Rosyjskiej i rosyjskim prawem - deklaruje Nadieżdin.

Zobacz także: Historyk: Hitlera nie udało się obłaskawić. Putin jest już na wojnie z Zachodem

W marcowej farsie wyborczej wystartuje jeden kandydat formalnie niezależny. Będzie to Władimir Putin. Swój start ogłosił w trakcie "spontanicznej," zainscenizowanej rozmowy podczas obchodów Dnia Bohaterów Ojczyzny. Putin o start w wyborach został poproszony przez przedstawicieli tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej.

- Władimirze Władimirowiczu, zrobiliście wiele dla nas i dla Donbasu. W imieniu ludu Donbasu i innych ziem przywróconych chciałbym poprosić was o start w wyborach, bo wciąż wiele jest do zrobienia. Dzięki waszym działaniom, waszym decyzjom uzyskaliśmy wolność i prawo do wyboru - mówił Artem Żoga, przewodniczący parlamentu tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. - Dziękuję bardzo. Nie będę ukrywał, że miałem czasami różne myśli, ale przyszedł czas na podjęcie decyzji. Macie rację, trzeba podjąć decyzję. Będę ubiegał się o urząd prezydenta Federacji Rosyjskiej - odpowiedział Putin.

71-letni Putin rządzi Rosją - jako prezydent i premier - od 1999 roku. Kolejna, tym razem sześcioletnia kadencja, potrwa do 2030 roku. Jeśli Putin ją dokończy - będzie najdłużej panującym władcą Rosji od XVIII wieku.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS