"COVID-19 sprawił, że trywializowanie Holokaustu sięgnęło zenitu"


27 stycznia na świecie obchodzony jest Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Upamiętnia on rocznice wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że antysemityzm znowu przybiera na sile - zwłaszcza w Europie. Negatywne zjawisko napędza przede wszystkim pandemia COVID-19. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Porównywanie szczepień do Zagłady Żydów jest nagminne w trakcie demonstracji antyszczepionkowców na całym świecie. Dla ocalałych z Holokaustu to potwarz.

- Jak można porównywać Holokaust do choroby czy problemów ekonomicznych i gospodarczych? Zostawcie to słowo. Słowo Holokaust można odnosić tylko do Holokaustu - apeluje Israel Meir Lau, ocalały z Holokaustu.

Liczne organizacje na czele z ONZ alarmują, że w czasie pandemii, zwłaszcza w Europie, nasila się antysemityzm. Według raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej w licznych teoriach spiskowych Żydzi coraz częściej oskarżani są o rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2.

Według Instytutu Jad Waszem zestawianie tematyki szczepionek z Holokaustem - znane również z Polski - to forma antysemityzmu.

- COVID-19 sprawił, że trywializowanie Holokaustu sięgnęło zenitu. Porównywanie paszportów covidowych do żółtej gwiazdy Dawida, porównywanie doktora Fauciego do doktora Mengele i podobne rzeczy, które wygadują politycy i inne osoby publiczne, są godne potępienia - podkreśla Dani Dajan, dyrektor Muzeum Jad Waszem.

Coraz powszechniejszy problem

Antysemityzm to coraz większy problem we Francji i w Niemczech. 85 procent Francuzów wyznania mojżeszowego uważa, że antysemityzm w ich otoczeniu jest powszechny.

Z badań zleconych przez Światowy Kongres Żydów wynika, że co piąty dorosły Niemiec ma poglądy antysemickie, a wśród młodych to nawet co trzecia osoba. Co piąty z pięciu tysięcy respondentów przynajmniej raz stwierdził, że Żydzi mają zbyt duży wpływ na finanse, politykę, media i konflikty zbrojne. Spada też poziom wiedzy Niemców o Holokauście.

- Antysemityzm, najstarsza forma nienawiści i uprzedzeń, znowu się odradza. Codziennie mamy nowe doniesienia o słownych i fizycznych atakach, bezczeszczonych cmentarzach, niszczonych synagogach - informuje Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Pomóc w walce z antysemityzmem mają takie programy, jak prowadzony dla młodych Niemców "Meet a Jew", czyli po prostu "Poznaj Żyda". Dzięki takim akcjom wiele osób po raz pierwszy w życiu ma okazję poznać osobę pochodzenia żydowskiego i przekonać się, że jak każdy człowiek ma swoje uczucia. Zasięg takich akcji jest jednak niewielki.

- Antysemityzm nie potrzebuje logicznych powodów. Posługuje się wymówkami, a takimi wymówkami są COVID-19 i lockdown. Widzimy antysemityzm nawet w miejscach, gdzie już nie ma Żydów, bo albo wyjechali, albo zostali wymordowani - zwraca uwagę Danny Dajan, dyrektor Muzeum Jad Waszem.

27 stycznia minęło 77 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu cały świat złożył im hołd.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczanej choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS