27 stycznia na świecie obchodzony jest Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Upamiętnia on rocznice wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że antysemityzm znowu przybiera na sile - zwłaszcza w Europie. Negatywne zjawisko napędza przede wszystkim pandemia COVID-19. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
Porównywanie szczepień do Zagłady Żydów jest nagminne w trakcie demonstracji antyszczepionkowców na całym świecie. Dla ocalałych z Holokaustu to potwarz.
- Jak można porównywać Holokaust do choroby czy problemów ekonomicznych i gospodarczych? Zostawcie to słowo. Słowo Holokaust można odnosić tylko do Holokaustu - apeluje Israel Meir Lau, ocalały z Holokaustu.
Liczne organizacje na czele z ONZ alarmują, że w czasie pandemii, zwłaszcza w Europie, nasila się antysemityzm. Według raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej w licznych teoriach spiskowych Żydzi coraz częściej oskarżani są o rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2.
Według Instytutu Jad Waszem zestawianie tematyki szczepionek z Holokaustem - znane również z Polski - to forma antysemityzmu.
- COVID-19 sprawił, że trywializowanie Holokaustu sięgnęło zenitu. Porównywanie paszportów covidowych do żółtej gwiazdy Dawida, porównywanie doktora Fauciego do doktora Mengele i podobne rzeczy, które wygadują politycy i inne osoby publiczne, są godne potępienia - podkreśla Dani Dajan, dyrektor Muzeum Jad Waszem.
Coraz powszechniejszy problem
Antysemityzm to coraz większy problem we Francji i w Niemczech. 85 procent Francuzów wyznania mojżeszowego uważa, że antysemityzm w ich otoczeniu jest powszechny.
Z badań zleconych przez Światowy Kongres Żydów wynika, że co piąty dorosły Niemiec ma poglądy antysemickie, a wśród młodych to nawet co trzecia osoba. Co piąty z pięciu tysięcy respondentów przynajmniej raz stwierdził, że Żydzi mają zbyt duży wpływ na finanse, politykę, media i konflikty zbrojne. Spada też poziom wiedzy Niemców o Holokauście.
- Antysemityzm, najstarsza forma nienawiści i uprzedzeń, znowu się odradza. Codziennie mamy nowe doniesienia o słownych i fizycznych atakach, bezczeszczonych cmentarzach, niszczonych synagogach - informuje Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.
Pomóc w walce z antysemityzmem mają takie programy, jak prowadzony dla młodych Niemców "Meet a Jew", czyli po prostu "Poznaj Żyda". Dzięki takim akcjom wiele osób po raz pierwszy w życiu ma okazję poznać osobę pochodzenia żydowskiego i przekonać się, że jak każdy człowiek ma swoje uczucia. Zasięg takich akcji jest jednak niewielki.
- Antysemityzm nie potrzebuje logicznych powodów. Posługuje się wymówkami, a takimi wymówkami są COVID-19 i lockdown. Widzimy antysemityzm nawet w miejscach, gdzie już nie ma Żydów, bo albo wyjechali, albo zostali wymordowani - zwraca uwagę Danny Dajan, dyrektor Muzeum Jad Waszem.
27 stycznia minęło 77 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu cały świat złożył im hołd.
Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS