Amerykanie są niezwykle podekscytowani zbliżającym się zaćmieniem Słońca. "To będzie rekordowy tłum"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Całkowite zaćmienie Słońca to jedno z najbardziej efektownych kosmicznych wydarzeń, które możemy oglądać z Ziemi. Dojdzie do niego 8 kwietnia i będzie widoczne w Stanach Zjednoczonych, w pasie od południowego zachodu po północny wschód. To znaczy, że w Dallas, Indianapolis czy w Buffalo Księżyc całkowicie zasłoni Słońce. Wydarzenie wzbudza w Ameryce taki entuzjazm, że władze spodziewają się kolejnych kilku milionów turystów. Amerykanie to szczęściarze. Średnio całkowite zaćmienie widoczne jest z tego samego miejsca na Ziemi co 360 lat, ale w Ameryce od ostatniego upłynęło zaledwie siedem lat.

- Widziałam ich 20 na całym świecie. Na wszystkich siedmiu kontynentach - mówi Leticia Ferrer, 63-letnia łowczyni zaćmień. Leticia zjeździła cały świat za tym doświadczeniem. - Jestem od tego uzależniona. Od uczucia bycia jednością ze wszechświatem przez te kilka sekund. Bycia naprawdę obecną - przyznaje. Tym razem nigdzie nie musi jechać, bo całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne z jej własnego trawnika. Leticia mieszka w Teksasie. To tu w poniedziałek o 13:36 w pewnym sensie Słońce zniknie.

Skąd zjawisko będzie widoczne?

- Zaćmienie ma miejsce, gdy Księżyc pojawia się pomiędzy nami, tu na Ziemi, a Słońcem. Zatem Księżyc przejdzie między nami - wyjaśnia dr Nicholeen Viall, naukowczyni z NASA.

Księżyc przysłoni promienie słoneczne najpierw w okolicach wysp Kiribati. Kilka minut po 12 zjawisko będzie widoczne na terytorium Meksyku, a następnie w Teksasie i w kolejnych amerykańskich stanach. Na tak zwanym pasie całkowitości znajdzie się też między innymi Oklahoma, Arkansas, Missouri, Kentucky, Indiana, Ohio, Maine i część Kanady. Wszędzie tam spodziewane są tłumy.

- W ten weekend będziemy otwarci w dodatkowy dzień, czyli w niedzielę - zapowiada Jeff Ford, właściciel restauracji w Indianie.

Całkowite zaćmienie Słońca nie jest aż tak rzadkie, bo przebiega średnio co 18 miesięcy. Jednak rzadko bywa tak, że na jego drodze mieszkają ludzie - aż tylu ludzi.

- Oczywiście większość Ziemi to woda. To nie są najczęściej miejsca, gdzie mieszkają ludzie. W tym przypadku wiele osób będzie mogło oglądać to zjawisko - mówi Viall.

Zaćmienie Księżyca w Pekinie
Zaćmienie Księżyca w PekinieReuters

Trwają przygotowania w miastach znajdujących się w pasie zaćmienia

Miasto Niagara Falls w Kanadzie, gdzie znajduje się słynny wodospad, spodziewa się nawet miliona gości. W związku z tym wprowadzono tam stan nadzwyczajny. - To będzie rekordowy tłum. Chociaż co roku przyjmujemy około 14 milionów osób, to trwa to cały rok, nie dzieje się naraz - komentuje Jim Diodati, burmistrz Niagara Falls.

Lokalne restauracje i sklepy gromadzą zapasy. - Robimy, co w naszej mocy, by ludziom niczego nie brakło. Mamy przekąski, napoje, zapas wody butelkowanej - wymienia Asif Ali, właściciel sklepu spożywczego w Niagara Falls.

ZOBACZ TEŻ: Słońce na chwilę "zniknie" z nieba. Trwają wielkie przygotowania

Władze dużych miast znajdujących się w pasie zaćmienia wdrożyły dodatkowe środki bezpieczeństwa. Podstawiane będą dodatkowe autobusy. - Proszę nie zatrzymywać się na autostradach w trakcie zaćmienia. Musimy mieć pewność, że służby będą mogły swobodnie przemieszczać się z miejsca w miejsce - apeluje Travis Houston, dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego w Dallas.

Za dnia widoczne mają być wszystkie dostrzegalne gołym okiem planety

Faza całkowitego zaćmienia Słońca potrwa w kulminacyjnym momencie aż 4,5 minuty. Dla porównania w 2017 roku to samo zjawisko widoczne z terenu Stanów Zjednoczonych trwało nieco ponad dwie.

- To doświadczenie, które naprawdę chce się przeżyć z rodziną, z bliskimi. Wspaniałe jest to poczucie przeżywania czegoś takiego razem. Moje dzieci będą to pamiętać do końca życia - mówi profesor Ason Harlow, fizyk z Uniwersytetu Toronto.

Ten dzień do końca życia zapamiętają też na pewno Chris i Stephane, którzy zdecydowali, że wezmą wtedy ślub. - Pomyślałam, że to będzie świetny dzień, by się pobrać - twierdzi Stephane. W tym przypadku na niebie za dnia widoczne mają być też wszystkie dostrzegalne gołym okiem planety, między innymi Wenus.

ZOBACZ TEŻ: Która godzina jest na Księżycu? Powstanie nowa strefa czasowa

- To będzie trochę straszne, bo zrobi się bardzo ciemno w ciągu dnia. Nigdy nie widziałem zaćmienia. Moi rodzice też się boją, bo też nigdy tego nie widzieli - przyznaje Hector Teran, 9-latek z Teksasu. - Moja mama upiecze ciastka, będzie z nami moja siostra. Myślę, że nawet babcia do nas przyjdzie, żebyśmy wszyscy mogli obejrzeć to razem - mówi Angelia Goetzman, 10-latka z Teksasu.

Poprzednie tak zwane wielkie amerykańskie zaćmienie Słońca obserwowały miliony ludzi. By bezpiecznie patrzeć w Słońce, nawet w czasie zaćmienia, konieczne są specjalne okulary, o czym wielu ludzi nie wie. W uboższych dzielnicach rozdawane są one za darmo.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wciąż nie ma porozumienia w Koalicji 15 października w sprawie związków partnerskich. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców mogłaby poprzeć ustawę o związkach partnerskich, ale bez zapisu o możliwości przysposobienia dziecka jednego partnera przez drugiego. - Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca - skomentował wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS