Amerykanie są niezwykle podekscytowani zbliżającym się zaćmieniem Słońca. "To będzie rekordowy tłum"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Całkowite zaćmienie Słońca to jedno z najbardziej efektownych kosmicznych wydarzeń, które możemy oglądać z Ziemi. Dojdzie do niego 8 kwietnia i będzie widoczne w Stanach Zjednoczonych, w pasie od południowego zachodu po północny wschód. To znaczy, że w Dallas, Indianapolis czy w Buffalo Księżyc całkowicie zasłoni Słońce. Wydarzenie wzbudza w Ameryce taki entuzjazm, że władze spodziewają się kolejnych kilku milionów turystów. Amerykanie to szczęściarze. Średnio całkowite zaćmienie widoczne jest z tego samego miejsca na Ziemi co 360 lat, ale w Ameryce od ostatniego upłynęło zaledwie siedem lat.

- Widziałam ich 20 na całym świecie. Na wszystkich siedmiu kontynentach - mówi Leticia Ferrer, 63-letnia łowczyni zaćmień. Leticia zjeździła cały świat za tym doświadczeniem. - Jestem od tego uzależniona. Od uczucia bycia jednością ze wszechświatem przez te kilka sekund. Bycia naprawdę obecną - przyznaje. Tym razem nigdzie nie musi jechać, bo całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne z jej własnego trawnika. Leticia mieszka w Teksasie. To tu w poniedziałek o 13:36 w pewnym sensie Słońce zniknie.

Skąd zjawisko będzie widoczne?

- Zaćmienie ma miejsce, gdy Księżyc pojawia się pomiędzy nami, tu na Ziemi, a Słońcem. Zatem Księżyc przejdzie między nami - wyjaśnia dr Nicholeen Viall, naukowczyni z NASA.

Księżyc przysłoni promienie słoneczne najpierw w okolicach wysp Kiribati. Kilka minut po 12 zjawisko będzie widoczne na terytorium Meksyku, a następnie w Teksasie i w kolejnych amerykańskich stanach. Na tak zwanym pasie całkowitości znajdzie się też między innymi Oklahoma, Arkansas, Missouri, Kentucky, Indiana, Ohio, Maine i część Kanady. Wszędzie tam spodziewane są tłumy.

- W ten weekend będziemy otwarci w dodatkowy dzień, czyli w niedzielę - zapowiada Jeff Ford, właściciel restauracji w Indianie.

Całkowite zaćmienie Słońca nie jest aż tak rzadkie, bo przebiega średnio co 18 miesięcy. Jednak rzadko bywa tak, że na jego drodze mieszkają ludzie - aż tylu ludzi.

- Oczywiście większość Ziemi to woda. To nie są najczęściej miejsca, gdzie mieszkają ludzie. W tym przypadku wiele osób będzie mogło oglądać to zjawisko - mówi Viall.

Zaćmienie Księżyca w Pekinie
Zaćmienie Księżyca w PekinieReuters

Trwają przygotowania w miastach znajdujących się w pasie zaćmienia

Miasto Niagara Falls w Kanadzie, gdzie znajduje się słynny wodospad, spodziewa się nawet miliona gości. W związku z tym wprowadzono tam stan nadzwyczajny. - To będzie rekordowy tłum. Chociaż co roku przyjmujemy około 14 milionów osób, to trwa to cały rok, nie dzieje się naraz - komentuje Jim Diodati, burmistrz Niagara Falls.

Lokalne restauracje i sklepy gromadzą zapasy. - Robimy, co w naszej mocy, by ludziom niczego nie brakło. Mamy przekąski, napoje, zapas wody butelkowanej - wymienia Asif Ali, właściciel sklepu spożywczego w Niagara Falls.

ZOBACZ TEŻ: Słońce na chwilę "zniknie" z nieba. Trwają wielkie przygotowania

Władze dużych miast znajdujących się w pasie zaćmienia wdrożyły dodatkowe środki bezpieczeństwa. Podstawiane będą dodatkowe autobusy. - Proszę nie zatrzymywać się na autostradach w trakcie zaćmienia. Musimy mieć pewność, że służby będą mogły swobodnie przemieszczać się z miejsca w miejsce - apeluje Travis Houston, dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego w Dallas.

Za dnia widoczne mają być wszystkie dostrzegalne gołym okiem planety

Faza całkowitego zaćmienia Słońca potrwa w kulminacyjnym momencie aż 4,5 minuty. Dla porównania w 2017 roku to samo zjawisko widoczne z terenu Stanów Zjednoczonych trwało nieco ponad dwie.

- To doświadczenie, które naprawdę chce się przeżyć z rodziną, z bliskimi. Wspaniałe jest to poczucie przeżywania czegoś takiego razem. Moje dzieci będą to pamiętać do końca życia - mówi profesor Ason Harlow, fizyk z Uniwersytetu Toronto.

Ten dzień do końca życia zapamiętają też na pewno Chris i Stephane, którzy zdecydowali, że wezmą wtedy ślub. - Pomyślałam, że to będzie świetny dzień, by się pobrać - twierdzi Stephane. W tym przypadku na niebie za dnia widoczne mają być też wszystkie dostrzegalne gołym okiem planety, między innymi Wenus.

ZOBACZ TEŻ: Która godzina jest na Księżycu? Powstanie nowa strefa czasowa

- To będzie trochę straszne, bo zrobi się bardzo ciemno w ciągu dnia. Nigdy nie widziałem zaćmienia. Moi rodzice też się boją, bo też nigdy tego nie widzieli - przyznaje Hector Teran, 9-latek z Teksasu. - Moja mama upiecze ciastka, będzie z nami moja siostra. Myślę, że nawet babcia do nas przyjdzie, żebyśmy wszyscy mogli obejrzeć to razem - mówi Angelia Goetzman, 10-latka z Teksasu.

Poprzednie tak zwane wielkie amerykańskie zaćmienie Słońca obserwowały miliony ludzi. By bezpiecznie patrzeć w Słońce, nawet w czasie zaćmienia, konieczne są specjalne okulary, o czym wielu ludzi nie wie. W uboższych dzielnicach rozdawane są one za darmo.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS