Amerykanie są niezwykle podekscytowani zbliżającym się zaćmieniem Słońca. "To będzie rekordowy tłum"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Całkowite zaćmienie Słońca to jedno z najbardziej efektownych kosmicznych wydarzeń, które możemy oglądać z Ziemi. Dojdzie do niego 8 kwietnia i będzie widoczne w Stanach Zjednoczonych, w pasie od południowego zachodu po północny wschód. To znaczy, że w Dallas, Indianapolis czy w Buffalo Księżyc całkowicie zasłoni Słońce. Wydarzenie wzbudza w Ameryce taki entuzjazm, że władze spodziewają się kolejnych kilku milionów turystów. Amerykanie to szczęściarze. Średnio całkowite zaćmienie widoczne jest z tego samego miejsca na Ziemi co 360 lat, ale w Ameryce od ostatniego upłynęło zaledwie siedem lat.

- Widziałam ich 20 na całym świecie. Na wszystkich siedmiu kontynentach - mówi Leticia Ferrer, 63-letnia łowczyni zaćmień. Leticia zjeździła cały świat za tym doświadczeniem. - Jestem od tego uzależniona. Od uczucia bycia jednością ze wszechświatem przez te kilka sekund. Bycia naprawdę obecną - przyznaje. Tym razem nigdzie nie musi jechać, bo całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne z jej własnego trawnika. Leticia mieszka w Teksasie. To tu w poniedziałek o 13:36 w pewnym sensie Słońce zniknie.

Skąd zjawisko będzie widoczne?

- Zaćmienie ma miejsce, gdy Księżyc pojawia się pomiędzy nami, tu na Ziemi, a Słońcem. Zatem Księżyc przejdzie między nami - wyjaśnia dr Nicholeen Viall, naukowczyni z NASA.

Księżyc przysłoni promienie słoneczne najpierw w okolicach wysp Kiribati. Kilka minut po 12 zjawisko będzie widoczne na terytorium Meksyku, a następnie w Teksasie i w kolejnych amerykańskich stanach. Na tak zwanym pasie całkowitości znajdzie się też między innymi Oklahoma, Arkansas, Missouri, Kentucky, Indiana, Ohio, Maine i część Kanady. Wszędzie tam spodziewane są tłumy.

- W ten weekend będziemy otwarci w dodatkowy dzień, czyli w niedzielę - zapowiada Jeff Ford, właściciel restauracji w Indianie.

Całkowite zaćmienie Słońca nie jest aż tak rzadkie, bo przebiega średnio co 18 miesięcy. Jednak rzadko bywa tak, że na jego drodze mieszkają ludzie - aż tylu ludzi.

- Oczywiście większość Ziemi to woda. To nie są najczęściej miejsca, gdzie mieszkają ludzie. W tym przypadku wiele osób będzie mogło oglądać to zjawisko - mówi Viall.

Zaćmienie Księżyca w Pekinie
Zaćmienie Księżyca w PekinieReuters

Trwają przygotowania w miastach znajdujących się w pasie zaćmienia

Miasto Niagara Falls w Kanadzie, gdzie znajduje się słynny wodospad, spodziewa się nawet miliona gości. W związku z tym wprowadzono tam stan nadzwyczajny. - To będzie rekordowy tłum. Chociaż co roku przyjmujemy około 14 milionów osób, to trwa to cały rok, nie dzieje się naraz - komentuje Jim Diodati, burmistrz Niagara Falls.

Lokalne restauracje i sklepy gromadzą zapasy. - Robimy, co w naszej mocy, by ludziom niczego nie brakło. Mamy przekąski, napoje, zapas wody butelkowanej - wymienia Asif Ali, właściciel sklepu spożywczego w Niagara Falls.

ZOBACZ TEŻ: Słońce na chwilę "zniknie" z nieba. Trwają wielkie przygotowania

Władze dużych miast znajdujących się w pasie zaćmienia wdrożyły dodatkowe środki bezpieczeństwa. Podstawiane będą dodatkowe autobusy. - Proszę nie zatrzymywać się na autostradach w trakcie zaćmienia. Musimy mieć pewność, że służby będą mogły swobodnie przemieszczać się z miejsca w miejsce - apeluje Travis Houston, dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego w Dallas.

Za dnia widoczne mają być wszystkie dostrzegalne gołym okiem planety

Faza całkowitego zaćmienia Słońca potrwa w kulminacyjnym momencie aż 4,5 minuty. Dla porównania w 2017 roku to samo zjawisko widoczne z terenu Stanów Zjednoczonych trwało nieco ponad dwie.

- To doświadczenie, które naprawdę chce się przeżyć z rodziną, z bliskimi. Wspaniałe jest to poczucie przeżywania czegoś takiego razem. Moje dzieci będą to pamiętać do końca życia - mówi profesor Ason Harlow, fizyk z Uniwersytetu Toronto.

Ten dzień do końca życia zapamiętają też na pewno Chris i Stephane, którzy zdecydowali, że wezmą wtedy ślub. - Pomyślałam, że to będzie świetny dzień, by się pobrać - twierdzi Stephane. W tym przypadku na niebie za dnia widoczne mają być też wszystkie dostrzegalne gołym okiem planety, między innymi Wenus.

ZOBACZ TEŻ: Która godzina jest na Księżycu? Powstanie nowa strefa czasowa

- To będzie trochę straszne, bo zrobi się bardzo ciemno w ciągu dnia. Nigdy nie widziałem zaćmienia. Moi rodzice też się boją, bo też nigdy tego nie widzieli - przyznaje Hector Teran, 9-latek z Teksasu. - Moja mama upiecze ciastka, będzie z nami moja siostra. Myślę, że nawet babcia do nas przyjdzie, żebyśmy wszyscy mogli obejrzeć to razem - mówi Angelia Goetzman, 10-latka z Teksasu.

Poprzednie tak zwane wielkie amerykańskie zaćmienie Słońca obserwowały miliony ludzi. By bezpiecznie patrzeć w Słońce, nawet w czasie zaćmienia, konieczne są specjalne okulary, o czym wielu ludzi nie wie. W uboższych dzielnicach rozdawane są one za darmo.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS