Amerykanie są niezwykle podekscytowani zbliżającym się zaćmieniem Słońca. "To będzie rekordowy tłum"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Całkowite zaćmienie Słońca to jedno z najbardziej efektownych kosmicznych wydarzeń, które możemy oglądać z Ziemi. Dojdzie do niego 8 kwietnia i będzie widoczne w Stanach Zjednoczonych, w pasie od południowego zachodu po północny wschód. To znaczy, że w Dallas, Indianapolis czy w Buffalo Księżyc całkowicie zasłoni Słońce. Wydarzenie wzbudza w Ameryce taki entuzjazm, że władze spodziewają się kolejnych kilku milionów turystów. Amerykanie to szczęściarze. Średnio całkowite zaćmienie widoczne jest z tego samego miejsca na Ziemi co 360 lat, ale w Ameryce od ostatniego upłynęło zaledwie siedem lat.

- Widziałam ich 20 na całym świecie. Na wszystkich siedmiu kontynentach - mówi Leticia Ferrer, 63-letnia łowczyni zaćmień. Leticia zjeździła cały świat za tym doświadczeniem. - Jestem od tego uzależniona. Od uczucia bycia jednością ze wszechświatem przez te kilka sekund. Bycia naprawdę obecną - przyznaje. Tym razem nigdzie nie musi jechać, bo całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne z jej własnego trawnika. Leticia mieszka w Teksasie. To tu w poniedziałek o 13:36 w pewnym sensie Słońce zniknie.

Skąd zjawisko będzie widoczne?

- Zaćmienie ma miejsce, gdy Księżyc pojawia się pomiędzy nami, tu na Ziemi, a Słońcem. Zatem Księżyc przejdzie między nami - wyjaśnia dr Nicholeen Viall, naukowczyni z NASA.

Księżyc przysłoni promienie słoneczne najpierw w okolicach wysp Kiribati. Kilka minut po 12 zjawisko będzie widoczne na terytorium Meksyku, a następnie w Teksasie i w kolejnych amerykańskich stanach. Na tak zwanym pasie całkowitości znajdzie się też między innymi Oklahoma, Arkansas, Missouri, Kentucky, Indiana, Ohio, Maine i część Kanady. Wszędzie tam spodziewane są tłumy.

- W ten weekend będziemy otwarci w dodatkowy dzień, czyli w niedzielę - zapowiada Jeff Ford, właściciel restauracji w Indianie.

Całkowite zaćmienie Słońca nie jest aż tak rzadkie, bo przebiega średnio co 18 miesięcy. Jednak rzadko bywa tak, że na jego drodze mieszkają ludzie - aż tylu ludzi.

- Oczywiście większość Ziemi to woda. To nie są najczęściej miejsca, gdzie mieszkają ludzie. W tym przypadku wiele osób będzie mogło oglądać to zjawisko - mówi Viall.

Zaćmienie Księżyca w Pekinie
Zaćmienie Księżyca w PekinieReuters

Trwają przygotowania w miastach znajdujących się w pasie zaćmienia

Miasto Niagara Falls w Kanadzie, gdzie znajduje się słynny wodospad, spodziewa się nawet miliona gości. W związku z tym wprowadzono tam stan nadzwyczajny. - To będzie rekordowy tłum. Chociaż co roku przyjmujemy około 14 milionów osób, to trwa to cały rok, nie dzieje się naraz - komentuje Jim Diodati, burmistrz Niagara Falls.

Lokalne restauracje i sklepy gromadzą zapasy. - Robimy, co w naszej mocy, by ludziom niczego nie brakło. Mamy przekąski, napoje, zapas wody butelkowanej - wymienia Asif Ali, właściciel sklepu spożywczego w Niagara Falls.

ZOBACZ TEŻ: Słońce na chwilę "zniknie" z nieba. Trwają wielkie przygotowania

Władze dużych miast znajdujących się w pasie zaćmienia wdrożyły dodatkowe środki bezpieczeństwa. Podstawiane będą dodatkowe autobusy. - Proszę nie zatrzymywać się na autostradach w trakcie zaćmienia. Musimy mieć pewność, że służby będą mogły swobodnie przemieszczać się z miejsca w miejsce - apeluje Travis Houston, dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego w Dallas.

Za dnia widoczne mają być wszystkie dostrzegalne gołym okiem planety

Faza całkowitego zaćmienia Słońca potrwa w kulminacyjnym momencie aż 4,5 minuty. Dla porównania w 2017 roku to samo zjawisko widoczne z terenu Stanów Zjednoczonych trwało nieco ponad dwie.

- To doświadczenie, które naprawdę chce się przeżyć z rodziną, z bliskimi. Wspaniałe jest to poczucie przeżywania czegoś takiego razem. Moje dzieci będą to pamiętać do końca życia - mówi profesor Ason Harlow, fizyk z Uniwersytetu Toronto.

Ten dzień do końca życia zapamiętają też na pewno Chris i Stephane, którzy zdecydowali, że wezmą wtedy ślub. - Pomyślałam, że to będzie świetny dzień, by się pobrać - twierdzi Stephane. W tym przypadku na niebie za dnia widoczne mają być też wszystkie dostrzegalne gołym okiem planety, między innymi Wenus.

ZOBACZ TEŻ: Która godzina jest na Księżycu? Powstanie nowa strefa czasowa

- To będzie trochę straszne, bo zrobi się bardzo ciemno w ciągu dnia. Nigdy nie widziałem zaćmienia. Moi rodzice też się boją, bo też nigdy tego nie widzieli - przyznaje Hector Teran, 9-latek z Teksasu. - Moja mama upiecze ciastka, będzie z nami moja siostra. Myślę, że nawet babcia do nas przyjdzie, żebyśmy wszyscy mogli obejrzeć to razem - mówi Angelia Goetzman, 10-latka z Teksasu.

Poprzednie tak zwane wielkie amerykańskie zaćmienie Słońca obserwowały miliony ludzi. By bezpiecznie patrzeć w Słońce, nawet w czasie zaćmienia, konieczne są specjalne okulary, o czym wielu ludzi nie wie. W uboższych dzielnicach rozdawane są one za darmo.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS