Aleksiej Nawalny zaginął. "Tu chodzi o jego życie, o jego zdrowie, o jego bezpieczeństwo"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdzie jest i jak czuje się Aleksiej Nawalny? Takie pytania zaczęły się mnożyć, gdy okazało się, że więziony przez reżim Putina opozycjonista nie pojawił się na zdalnej rozprawie sądowej. Potem od jego prawników dowiedzieliśmy się, że został przeniesiony do innej kolonii karnej. Nie wiadomo, dokąd trafił. Warto zwrócić uwagę również na to, że kontakt z Nawalnym urwał się w momencie, gdy Putin ogłosił chęć ponownego kandydowania w wyborach prezydenckich.

To naprawdę jest kwestia życia i śmierci. Rosyjskim służbom nie można ufać. Skoro nie wiadomo, gdzie jest Aleksiej Nawalny, to nie wiadomo, czy żyje. - Tu chodzi o jego życie, o jego zdrowie, o jego bezpieczeństwo. Naszym priorytetem jest to, by jak najszybciej go odnaleźć. Bo w tej chwili jest całkowicie sam. Jest w rękach ludzi, który kiedyś próbowali go zabić - podkreśla Kira Jarmysz, pełnomocniczka Nawalnego.

Ostatnio prawnicy Nawalnego kontaktowali się z nim tydzień temu. W poniedziałek miał zdalnie uczestniczyć w rozprawie sądowej, ale się na niej nie pojawił. Władze więzienia, w którym powinien się znajdować, podały, że to z powodu problemów technicznych. Od półtora roku Nawalny był przetrzymywany w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie w Mieliechowie - 250 kilometrów na wschód od Moskwy. Gdy jego prawnicy skontaktowali się z władzami obiektu, usłyszeli, że Nawalnego nie ma tam na liście więźniów. - Po otrzymaniu tej informacji ekipa Nawalnego rozesłała pytanie do wielu innych więzień i kolonii karnych. Wszystkie odpowiedziały, że nie ma u nich Nawalnego. Zatem obecnie fundacja i rodzina Nawalnego uznają go za osobę zaginioną - wyjaśnia Fred Pleitgen z CNN.

Clarissa Ward o Nawalnym
Clarissa Ward o NawalnymFakty o Świecie TVN24 BiS

Zbieg okoliczności?

- Nie mamy żadnych informacji na temat miejsca jego pobytu. Wyrażamy głębokie zaniepokojenie losem pana Nawalnego. Po tym, jak nie pojawił się na rozprawie sądowej, przypomnieliśmy stronie rosyjskiej, że odkąd Nawalny znajduje się w areszcie, to jest za niego odpowiedzialna - mówi Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA. Nawalny odsiaduje wyrok łącznie 30 lat więzienia. W pokazowych procesach na zlecenie Kremla został skazany między innymi za ekstremizm. Ostatnio miał zostać przeniesiony do jeszcze surowszej kolonii karnej i być może jest do niej właśnie transportowany.

Bardzo niepokojące jest jednak to, że od dawna opozycjonista był w złym stanie zdrowia. - Dwa tygodnie temu zemdlał w swojej celi. Bo jest głodzony, jest skrajnie niedożywiony. Nie ma żadnej opieki lekarskiej. Prosił o konsultację ze stomatologiem, ale mu odmówili. Po tym jak zemdlał, podłączyli go do kroplówki, ale przecież w tej kroplówce może być wszystko - alarmuje Dasza Nawalna, córka Nawalnego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Aleksiej Nawalny "przepadł". "Nadal nie wiemy, gdzie jest"

Aleksiej Nawalny to najbardziej znany rosyjski opozycjonista. Już kilkakrotnie próbowano go otruć. Gdy w 2021 roku wrócił do Rosji, natychmiast został aresztowany. W kolejnych procesach dostawał coraz wyższe wyroki. To wszystko dowodzi, że dla Kremla i osobiście dla Władimira Putina jest najpoważniejszym wrogiem. Choć siedzi za kratami, to i tak udawało mu się komentować bieżącą politykę. - By poszerzyć swoją władzę, Putin najeżdża sąsiadujący kraj, zabija ludzi i rzuca do tej maszynki do mielenia Rosjan. Rosjan, którzy powinni wieść normalne, spokojne życie. To zbrodnia - podkreślał Nawalny.

Kontakt z Nawalnym urwał się w szczególnym momencie - gdy Władimir Putin ogłosił chęć ponownego kandydowania w wyborach prezydenckich w 2024 roku. Nie ma z kim przegrać. Kolejna, sześcioletnia kadencja jest bardzo prawdopodobna. Na pytania o los Nawalnego rzecznik Kremla odpowiedział, że nie interesuje się miejscem pobytu pojedynczych, konkretnych więźniów. Sam Nawalny powtarzał, że nie wyjdzie na wolność, póki Władimir Putin trzyma w Rosji władzę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W kampanii Karola Nawrockiego powrót do przeszłości i wątki trudne dla kandydata do wytłumaczenia. Niełatwe do wytłumaczenia są też dla prezesa PiS. Trudno się dziwić, bo te wątki dotyczą znanych gangsterów. Z "Nikosiem" i "Masą" na czele.

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Źródło:
Fakty TVN

Czy myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę? Czy będą strzelać w terenie i w sposób, który sami sobie wyznaczą? Czy Polski Związek Łowiecki straci nadzór resortu środowiska? W PSL jest kilka osób, które najwyraźniej bardzo by tego chciały. Dlatego jest projekt ustawy, a w nim zapisy, od których szeroko otwierają się oczy.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać, że Władimir Putin nie ma ochoty, nie ma powodu do tego, aby zgodzić się na propozycję prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony Paweł Zalewski, odnosząc się do rozmów prezydenta USA z przywódcami Rosji i Ukrainy. W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) w otoczeniu Donalda Trumpa mogą zastanawiać się, jak prezydent USA mógłby "wyjść z twarzą" z zamieszania wokół swych działań wobec wojny w Ukrainie.

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Źródło:
TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS