Aleksiej Nawalny zaginął. "Tu chodzi o jego życie, o jego zdrowie, o jego bezpieczeństwo"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdzie jest i jak czuje się Aleksiej Nawalny? Takie pytania zaczęły się mnożyć, gdy okazało się, że więziony przez reżim Putina opozycjonista nie pojawił się na zdalnej rozprawie sądowej. Potem od jego prawników dowiedzieliśmy się, że został przeniesiony do innej kolonii karnej. Nie wiadomo, dokąd trafił. Warto zwrócić uwagę również na to, że kontakt z Nawalnym urwał się w momencie, gdy Putin ogłosił chęć ponownego kandydowania w wyborach prezydenckich.

To naprawdę jest kwestia życia i śmierci. Rosyjskim służbom nie można ufać. Skoro nie wiadomo, gdzie jest Aleksiej Nawalny, to nie wiadomo, czy żyje. - Tu chodzi o jego życie, o jego zdrowie, o jego bezpieczeństwo. Naszym priorytetem jest to, by jak najszybciej go odnaleźć. Bo w tej chwili jest całkowicie sam. Jest w rękach ludzi, który kiedyś próbowali go zabić - podkreśla Kira Jarmysz, pełnomocniczka Nawalnego.

Ostatnio prawnicy Nawalnego kontaktowali się z nim tydzień temu. W poniedziałek miał zdalnie uczestniczyć w rozprawie sądowej, ale się na niej nie pojawił. Władze więzienia, w którym powinien się znajdować, podały, że to z powodu problemów technicznych. Od półtora roku Nawalny był przetrzymywany w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie w Mieliechowie - 250 kilometrów na wschód od Moskwy. Gdy jego prawnicy skontaktowali się z władzami obiektu, usłyszeli, że Nawalnego nie ma tam na liście więźniów. - Po otrzymaniu tej informacji ekipa Nawalnego rozesłała pytanie do wielu innych więzień i kolonii karnych. Wszystkie odpowiedziały, że nie ma u nich Nawalnego. Zatem obecnie fundacja i rodzina Nawalnego uznają go za osobę zaginioną - wyjaśnia Fred Pleitgen z CNN.

Clarissa Ward o Nawalnym
Clarissa Ward o NawalnymFakty o Świecie TVN24 BiS

Zbieg okoliczności?

- Nie mamy żadnych informacji na temat miejsca jego pobytu. Wyrażamy głębokie zaniepokojenie losem pana Nawalnego. Po tym, jak nie pojawił się na rozprawie sądowej, przypomnieliśmy stronie rosyjskiej, że odkąd Nawalny znajduje się w areszcie, to jest za niego odpowiedzialna - mówi Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA. Nawalny odsiaduje wyrok łącznie 30 lat więzienia. W pokazowych procesach na zlecenie Kremla został skazany między innymi za ekstremizm. Ostatnio miał zostać przeniesiony do jeszcze surowszej kolonii karnej i być może jest do niej właśnie transportowany.

Bardzo niepokojące jest jednak to, że od dawna opozycjonista był w złym stanie zdrowia. - Dwa tygodnie temu zemdlał w swojej celi. Bo jest głodzony, jest skrajnie niedożywiony. Nie ma żadnej opieki lekarskiej. Prosił o konsultację ze stomatologiem, ale mu odmówili. Po tym jak zemdlał, podłączyli go do kroplówki, ale przecież w tej kroplówce może być wszystko - alarmuje Dasza Nawalna, córka Nawalnego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Aleksiej Nawalny "przepadł". "Nadal nie wiemy, gdzie jest"

Aleksiej Nawalny to najbardziej znany rosyjski opozycjonista. Już kilkakrotnie próbowano go otruć. Gdy w 2021 roku wrócił do Rosji, natychmiast został aresztowany. W kolejnych procesach dostawał coraz wyższe wyroki. To wszystko dowodzi, że dla Kremla i osobiście dla Władimira Putina jest najpoważniejszym wrogiem. Choć siedzi za kratami, to i tak udawało mu się komentować bieżącą politykę. - By poszerzyć swoją władzę, Putin najeżdża sąsiadujący kraj, zabija ludzi i rzuca do tej maszynki do mielenia Rosjan. Rosjan, którzy powinni wieść normalne, spokojne życie. To zbrodnia - podkreślał Nawalny.

Kontakt z Nawalnym urwał się w szczególnym momencie - gdy Władimir Putin ogłosił chęć ponownego kandydowania w wyborach prezydenckich w 2024 roku. Nie ma z kim przegrać. Kolejna, sześcioletnia kadencja jest bardzo prawdopodobna. Na pytania o los Nawalnego rzecznik Kremla odpowiedział, że nie interesuje się miejscem pobytu pojedynczych, konkretnych więźniów. Sam Nawalny powtarzał, że nie wyjdzie na wolność, póki Władimir Putin trzyma w Rosji władzę.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS