Akcje świąteczne na świecie. "Nie chciałbym, żeby to było konieczne, ale skoro jest, to działamy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przed świętami staramy się zrobić wszystko, by czas Bożego Narodzenia upłynął szczęśliwie i by niczego nie zabrakło. Na całym świecie są ludzie, którym bieda czy choroba na takie spędzenie świąt nie pozwalają. Na szczęście są też ludzie, którzy w takich sytuacjach spieszą z pomocą.

Na prezenty nie każdego stać. Wtedy z pomocą ruszają oni - ludzie, dla których święta to pretekst do pomagania i do organizowania akcji charytatywnych. Ofiarowane są nie tylko te materialne rzeczy. W stolicy Peru policja dała dzieciom coś nietypowego, ale za to na wagę złota - lekcje bezpieczeństwa na drogach. Wszystko okraszone było świątecznym klimatem. - Niesiemy przesłanie pokoju i nadziei. Widzieliście reakcje ludzi. To też zabawa i radość. Dzięki temu dzieciom łatwiej zapamiętać i w przyszłości uszanować przepisy ruchu drogowego - wyjaśnia Gerardo Araujo Valencia z policji w Limie. - To wspaniałe, że policja uczy dzieci, jak zachować bezpieczeństwo, uczy znaków drogowych poprzez zabawę. Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom - mówi Cielo Ortega, jeden z rodziców.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Droższy koszyk na święta. Porównanie cen wybranych produktów

W Rio de Janeiro Mikołaje pojawili się nie na saniach i nie na motocyklach, a na rowerach. Grupa amatorów dwóch kółek jeździła po uboższych dzielnicach miasta, rozdając dzieciom drobne upominki. Nieco większe dary, bo produkty spożywcze, przekazywali rodzicom. - Bardzo miło, że Mikołaj przyjechał do dzieci i rozdał prezenty. To wielka radość dla wszystkich. Dzieci są naprawdę zadowolone - przyznaje Jeffrey Ferreira, rodzic. - Sprawianie dzieciom radości to prezent sam w sobie. To bardzo podnosi je na duchu. To najlepsza nagroda - uważa Thalita Furtado, współorganizatorka akcji.

Satysfakcję z dzielenia się dobrem czują też z pewnością wszyscy ci - a jest ich w tym roku rekordowo wielu - którzy wzięli udział w akcji organizowanej w Hiszpanii "Każde dziecko z zabawką". Inicjatywa ma na celu wesprzeć rodziny, których nie stać na zakup zabawek. - W porównaniu z zeszłym rokiem wpłynęło więcej datków, jest też większe zapotrzebowanie na zabawki, co jest smutne. Nie chciałbym, żeby to było konieczne, ale skoro jest, to działamy - wyjaśnia Carlos Leiro, organizator akcji "Każde dziecko z zabawką".

Kolejne święta z wysoką inflacją. Ile w tym roku wydadzą Polacy?
Kolejne święta z wysoką inflacją. Ile w tym roku wydadzą Polacy?Jan Błaszkowski/Fakty TVN

Wyjątkowy czas

Dzieci też lubią dawać coś od siebie innym - 7-letnia Aliyah z amerykańskiego stanu Virginia zażyczyła sobie od Mikołaja, by wszyscy ludzie na świecie byli szczęśliwi. To było 8 lat temu. Teraz, gdy ma już 15 lat, sama spełnia to życzenie. Zbiera datki na pacjentów jednego ze szpitali. - Myślę, że mam całkiem niezłe życie i to smutne, że ludzie w szpitalu nie mają takich samych możliwości jak ja. Uważam, że to po prostu bardzo niesprawiedliwe. Próbuję to zmienić. Chcę, żeby byli szczęśliwi - podkreśla Aliyah Knight, 15-latka z Shenandoah w Virginii.

W Belgii zorganizowano jarmark bożonarodzeniowy, ale nie można na nim niczego kupić. Można sobie po prostu wziąć. - Nie mamy zbyt wiele dla siebie, trudno wysupłać dodatkowy grosz na prezenty dla wnuków. Wygląda na to, że jednak będziemy mogli dać im coś pod choinkę - mówi Jean-Pierre.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ponad 17 tysięcy rodzin w potrzebie otrzyma Szlachetną Paczkę. Trwa "Weekend cudów"

Nie wszyscy fizycznie są w stanie wyjść z domu, iść na spacer, obejrzeć świąteczne dekoracje. Podróże - w pewnym sensie - umożliwiono seniorom z domu opieki w mieście Kecskemet we wschodnich Węgrzech. Ta wirtualna rzeczywistość to sposób na poprawę nastroju, stymulację psychiczną. Wśród miejsc, które mogli wybrać pensjonariusze, znalazły się Rzym, Wenecja, Praga i Warszawa. - To nie do opisania. Czułam się, jakbym latała. Byłam w tylu miejscach, zwiedziłam Warszawę. Mogę opowiadać o tym wnukom - podkreśla Ilona, pensjonariuszka domu opieki Kecskemet.

Na całym świecie święta to właśnie taki czas dzielenia się dobrymi uczynkami. Niestety, przez duży wzrost cen w ostatnich latach, przybyło osób, których na świąteczne wydatki po prostu nie stać. Z przeprowadzonych badań wynika na przykład, że kłopot choćby ze sfinansowaniem świątecznego posiłku ma 8 procent Brytyjczyków czy 10 procent mieszkańców Australii.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS