"Zabijali rodziców na oczach dzieci. Bili ich, odcinali ręce. Widziałem to na własne oczy"


Według szacunków UNHCR na całym świecie pod koniec 2020 roku było ponad dwa i pół miliona miliona afgańskich uchodźców. Afgańczycy, którzy znaleźli schronienie za granicą, z niepokojem obserwują to, co dzieje się w ich ojczyźnie. Wielu z nich w Afganistanie zostawiło rodziny. Nie mają z nimi kontaktu. Nie widzą, czy jeszcze żyją, bo na własne oczy widzieli, do czego są zdolni talibowie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Najtrudniej było mu znieść milczenie rodziny. Przez kilka dni mieszkający we Francji Mokhles nie był w stanie skontaktować się ze swoimi bliskimi, którzy ukrywają się w Kabulu bojąc się o swoje życie.

Mokhles to były tłumacz sił koalicyjnych w Afganistanie. Jest zdesperowany. Chciałby pomóc swojej rodzinie wydostać się z kraju.

- Co jeśli zmuszą moich dwóch braci do walki? Moi rodzice są starzy. Co się stanie, jeśli talibowie przyjdą i siłą zmuszą moją siostrę do małżeństwa? Jak możesz to sobie w ogóle wyobrazić jako starszy brat? - mówi Mokhles R., uchodźca z Afganistanu.

Mokhles uciekł z Afganistanu w 2014 roku. Jest jednym z tysięcy ludzi, którzy w czasie trwającej 20 lat wojny współpracowali z siłami zachodnim. Mokhles ukrywa swoje nazwisko, by chronić bliskich przed represjami ze strony talibów. - Zabijali dzieci, niewinnych ludzi, starszych. Zabijali rodziców na oczach dzieci. Bili ich, odcinali ręce. Widziałem to na własne oczy, gdy byłem dzieckiem - wspomina mężczyzna.

Podobne obrazy zapadły w pamięci Daryuoshowi, który współpracował z hiszpańską armią jako tłumacz w Kabulu. Dziś 29-latek mieszka w Madrycie ze swoją żoną, która do Hiszpanii przyjechała trzy miesiące temu. Patrząc na obrazy płynące z Afganistanu Daryuosh mówi, że czuje się jak w więzieniu, bo nie jest w stanie zrobić nic, by pomóc swojej rodzinie.

- Najbardziej martwię się o moją siostrę. Jest nieletnia. Serce mi pęka, gdy słyszę o talibach wchodzących do domów zwykłych ludzi i szukających dziewcząt. Szukają też młodych mężczyzn, którzy mogliby do nich dołączyć. Boję się, że młode dziewczyny będą zmuszone poślubić bojowników - opowiada Daryuosh Mohammadi, uchodźca z Afganistanu.

"Talibowie wszystko zniszczyli"

Wątpliwości, że taki scenariusz może się ziścić, nie mają inni Afgańczycy, którzy w ostatnich latach uciekli z ojczyzny. Rodzice Dariusa na wyjazd zdecydowali się, gdy miał sześć lat. Dziś mieszkają w Londynie. Ojciec mężczyzny założył stowarzyszenie, które pomaga przybywającym na Wyspy Afgańczykom przystosować się do życia w Wielkiej Brytanii. Każdego dnia otrzymuje dziesiątki wiadomości od ludzi błagających o pomoc. - To bardzo trudna i szokująca sytuacja. Mam nadzieję, że społeczność międzynarodowa zmieni swoje podejście - mówi Darius Nisimi.

Nadzieję Dariusa podzielają Afgańczycy mieszający w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. W poniedziałek około pół tysiąca migrantów wzięło udział w proteście przeciwko talibom. 21-letnia Elena, która ubiega się o azyl, przyznaje, że w tej chwili najważniejsza jest pomoc tym, którzy zostali w Afganistanie.

- Mam przyjaciół w Afganistanie. Panikują, nie wiedzą co mają robić. Co z młodym pokoleniem, które miało tyle marzeń, tyle planów? Co się z nimi stanie? Co z dziećmi? Co z prawami kobiet? Talibowie wszystko zniszczyli - mówi Elena.

Według UNHCR - pod koniec 2020 roku na całym świecie było ponad 2,5 miliona afgańskich uchodźców. Wielu z tych, którzy uciekli w ciągu 20 lat wojny, wierzyło, że kiedyś wrócą do ojczyzny. Wraz z przejęciem kontroli nad Afganistanem przez, talibów ich nadzieje legły w gruzach.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS