"Zabijali rodziców na oczach dzieci. Bili ich, odcinali ręce. Widziałem to na własne oczy"


Według szacunków UNHCR na całym świecie pod koniec 2020 roku było ponad dwa i pół miliona miliona afgańskich uchodźców. Afgańczycy, którzy znaleźli schronienie za granicą, z niepokojem obserwują to, co dzieje się w ich ojczyźnie. Wielu z nich w Afganistanie zostawiło rodziny. Nie mają z nimi kontaktu. Nie widzą, czy jeszcze żyją, bo na własne oczy widzieli, do czego są zdolni talibowie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Najtrudniej było mu znieść milczenie rodziny. Przez kilka dni mieszkający we Francji Mokhles nie był w stanie skontaktować się ze swoimi bliskimi, którzy ukrywają się w Kabulu bojąc się o swoje życie.

Mokhles to były tłumacz sił koalicyjnych w Afganistanie. Jest zdesperowany. Chciałby pomóc swojej rodzinie wydostać się z kraju.

- Co jeśli zmuszą moich dwóch braci do walki? Moi rodzice są starzy. Co się stanie, jeśli talibowie przyjdą i siłą zmuszą moją siostrę do małżeństwa? Jak możesz to sobie w ogóle wyobrazić jako starszy brat? - mówi Mokhles R., uchodźca z Afganistanu.

Mokhles uciekł z Afganistanu w 2014 roku. Jest jednym z tysięcy ludzi, którzy w czasie trwającej 20 lat wojny współpracowali z siłami zachodnim. Mokhles ukrywa swoje nazwisko, by chronić bliskich przed represjami ze strony talibów. - Zabijali dzieci, niewinnych ludzi, starszych. Zabijali rodziców na oczach dzieci. Bili ich, odcinali ręce. Widziałem to na własne oczy, gdy byłem dzieckiem - wspomina mężczyzna.

Podobne obrazy zapadły w pamięci Daryuoshowi, który współpracował z hiszpańską armią jako tłumacz w Kabulu. Dziś 29-latek mieszka w Madrycie ze swoją żoną, która do Hiszpanii przyjechała trzy miesiące temu. Patrząc na obrazy płynące z Afganistanu Daryuosh mówi, że czuje się jak w więzieniu, bo nie jest w stanie zrobić nic, by pomóc swojej rodzinie.

- Najbardziej martwię się o moją siostrę. Jest nieletnia. Serce mi pęka, gdy słyszę o talibach wchodzących do domów zwykłych ludzi i szukających dziewcząt. Szukają też młodych mężczyzn, którzy mogliby do nich dołączyć. Boję się, że młode dziewczyny będą zmuszone poślubić bojowników - opowiada Daryuosh Mohammadi, uchodźca z Afganistanu.

"Talibowie wszystko zniszczyli"

Wątpliwości, że taki scenariusz może się ziścić, nie mają inni Afgańczycy, którzy w ostatnich latach uciekli z ojczyzny. Rodzice Dariusa na wyjazd zdecydowali się, gdy miał sześć lat. Dziś mieszkają w Londynie. Ojciec mężczyzny założył stowarzyszenie, które pomaga przybywającym na Wyspy Afgańczykom przystosować się do życia w Wielkiej Brytanii. Każdego dnia otrzymuje dziesiątki wiadomości od ludzi błagających o pomoc. - To bardzo trudna i szokująca sytuacja. Mam nadzieję, że społeczność międzynarodowa zmieni swoje podejście - mówi Darius Nisimi.

Nadzieję Dariusa podzielają Afgańczycy mieszający w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. W poniedziałek około pół tysiąca migrantów wzięło udział w proteście przeciwko talibom. 21-letnia Elena, która ubiega się o azyl, przyznaje, że w tej chwili najważniejsza jest pomoc tym, którzy zostali w Afganistanie.

- Mam przyjaciół w Afganistanie. Panikują, nie wiedzą co mają robić. Co z młodym pokoleniem, które miało tyle marzeń, tyle planów? Co się z nimi stanie? Co z dziećmi? Co z prawami kobiet? Talibowie wszystko zniszczyli - mówi Elena.

Według UNHCR - pod koniec 2020 roku na całym świecie było ponad 2,5 miliona afgańskich uchodźców. Wielu z tych, którzy uciekli w ciągu 20 lat wojny, wierzyło, że kiedyś wrócą do ojczyzny. Wraz z przejęciem kontroli nad Afganistanem przez, talibów ich nadzieje legły w gruzach.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS