30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

Powiedzieć, że to film kultowy, to mało. Kopia "Pulp Fiction" jest przechowywana w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. Obraz jest też na oficjalnej liście dzieł budujących dziedzictwo kulturowe Ameryki. - To film ponadczasowy. Klasyk, który zmienił historię kina. Świętowanie 30. rocznicy jego powstania daje mi wielką radość - mówi John Travolta.

Na rocznicy zebrała się niemal cała obsada. Bruce Willis, u którego w ubiegłym roku zdiagnozowano demencję, był reprezentowany przez żonę i córkę. Największym nieobecnym spotkania z okazji Festiwalu Filmów Klasycznych, był jednak reżyser - Quentin Tarantino.

Sentymentalny zjazd pełen był wspomnień i nostalgii. - Najpiękniejsze było to, co działo się przy wyłączonych kamerach, rozmowy pomiędzy kolejnymi ujęciami. Uwielbiałam moje rozmowy z Johnem i Umą. Ostatecznie jesteśmy przede wszystkim ludźmi, dopiero potem aktorami - mówi Rosanna Arquette, odtwórczyni roli Jody. - Pamiętam, jak John Travolta przyszedł do mojej garderoby i ćwiczyliśmy swoje role. W zasadzie to zaczęliśmy tańczyć. Potem pamiętam, że czekaliśmy na zdjęcia, ludzie grali muzykę, a on mnie chwcił i znowu zatańczyliśmy. I teraz znowu tańczę z Johnem Travoltą - mówi Julia Sweeney, odtwórczyni roli Raquel.

Sukces kina niezależnego

Co jest tak wyjątkowego w "Pulp Fiction"? Przede wszystkim film pokazał, że kino niezależne może osiągnąć sukces zarówno artystyczny, jak i komercyjny. Nakręcony za jedyne osiem milionów dolarów obraz zarobił ponad 200 milionów i zdobył Złotą Palmę w Cannes.

ZOBACZ TEŻ: Mieli podsłuchiwać Hugh Granta i włamać się do jego mieszkania. Teraz oferują mu "ogromną sumę"

Pierwsze reakcje polskich widzów po seansie drugiej części "Diuny"
Pierwsze reakcje polskich widzów po seansie drugiej części "Diuny"TVN24

W 1994 roku krytyków i widzów zachwycił odmienny sposób prowadzenia narracji, styl pełen popkulturowych odniesień na granicy pastiszu, czarny humor, wyjątkowa ścieżka dźwiękowa i niezapomniane dialogi. - Moje wygłaszanie przemówień, ich teatralność, ekranowa przyjaźń między Johnem i mną, nasza relacja. To zmieniło dynamikę tego, jak ludzie postrzegają filmy. Odtąd chcieli, by bohaterowie wchodzili ze sobą w głębsze interakcje - mówi Samuel L. Jackson. "Pulp Fiction" rozpoczął rewolucję, która trwa do dziś. Przyznają to kolejne pokolenia twórców. Choćby córka Johna Travolty. - To wspaniały przykład sztuki aktorskiej, szablon, jak należy opowiadać historie, czym powinien być film. To po prostu świetne kino - komentuje Ella Bleu Travolta. Dzięki "Pulp Fiction" na nowo rozbłysła przygasła wówczas gwiazda Johna Travolty. Dziś aż trudno sobie wyobrazić, że przed "Pulp Fiction" nikomu nic nie mówiły nazwiska Umy Thurman i Samuela L. Jacksona. Autorem zdjęć do filmu był polski operatora Andrzej Sekuła.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego:  | mat.prasowe

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS