30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

Powiedzieć, że to film kultowy, to mało. Kopia "Pulp Fiction" jest przechowywana w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. Obraz jest też na oficjalnej liście dzieł budujących dziedzictwo kulturowe Ameryki. - To film ponadczasowy. Klasyk, który zmienił historię kina. Świętowanie 30. rocznicy jego powstania daje mi wielką radość - mówi John Travolta.

Na rocznicy zebrała się niemal cała obsada. Bruce Willis, u którego w ubiegłym roku zdiagnozowano demencję, był reprezentowany przez żonę i córkę. Największym nieobecnym spotkania z okazji Festiwalu Filmów Klasycznych, był jednak reżyser - Quentin Tarantino.

Sentymentalny zjazd pełen był wspomnień i nostalgii. - Najpiękniejsze było to, co działo się przy wyłączonych kamerach, rozmowy pomiędzy kolejnymi ujęciami. Uwielbiałam moje rozmowy z Johnem i Umą. Ostatecznie jesteśmy przede wszystkim ludźmi, dopiero potem aktorami - mówi Rosanna Arquette, odtwórczyni roli Jody. - Pamiętam, jak John Travolta przyszedł do mojej garderoby i ćwiczyliśmy swoje role. W zasadzie to zaczęliśmy tańczyć. Potem pamiętam, że czekaliśmy na zdjęcia, ludzie grali muzykę, a on mnie chwcił i znowu zatańczyliśmy. I teraz znowu tańczę z Johnem Travoltą - mówi Julia Sweeney, odtwórczyni roli Raquel.

Sukces kina niezależnego

Co jest tak wyjątkowego w "Pulp Fiction"? Przede wszystkim film pokazał, że kino niezależne może osiągnąć sukces zarówno artystyczny, jak i komercyjny. Nakręcony za jedyne osiem milionów dolarów obraz zarobił ponad 200 milionów i zdobył Złotą Palmę w Cannes.

ZOBACZ TEŻ: Mieli podsłuchiwać Hugh Granta i włamać się do jego mieszkania. Teraz oferują mu "ogromną sumę"

Pierwsze reakcje polskich widzów po seansie drugiej części "Diuny"
Pierwsze reakcje polskich widzów po seansie drugiej części "Diuny"TVN24

W 1994 roku krytyków i widzów zachwycił odmienny sposób prowadzenia narracji, styl pełen popkulturowych odniesień na granicy pastiszu, czarny humor, wyjątkowa ścieżka dźwiękowa i niezapomniane dialogi. - Moje wygłaszanie przemówień, ich teatralność, ekranowa przyjaźń między Johnem i mną, nasza relacja. To zmieniło dynamikę tego, jak ludzie postrzegają filmy. Odtąd chcieli, by bohaterowie wchodzili ze sobą w głębsze interakcje - mówi Samuel L. Jackson. "Pulp Fiction" rozpoczął rewolucję, która trwa do dziś. Przyznają to kolejne pokolenia twórców. Choćby córka Johna Travolty. - To wspaniały przykład sztuki aktorskiej, szablon, jak należy opowiadać historie, czym powinien być film. To po prostu świetne kino - komentuje Ella Bleu Travolta. Dzięki "Pulp Fiction" na nowo rozbłysła przygasła wówczas gwiazda Johna Travolty. Dziś aż trudno sobie wyobrazić, że przed "Pulp Fiction" nikomu nic nie mówiły nazwiska Umy Thurman i Samuela L. Jacksona. Autorem zdjęć do filmu był polski operatora Andrzej Sekuła.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego:  | mat.prasowe

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS