30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"
30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

Powiedzieć, że to film kultowy, to mało. Kopia "Pulp Fiction" jest przechowywana w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. Obraz jest też na oficjalnej liście dzieł budujących dziedzictwo kulturowe Ameryki. - To film ponadczasowy. Klasyk, który zmienił historię kina. Świętowanie 30. rocznicy jego powstania daje mi wielką radość - mówi John Travolta.

Na rocznicy zebrała się niemal cała obsada. Bruce Willis, u którego w ubiegłym roku zdiagnozowano demencję, był reprezentowany przez żonę i córkę. Największym nieobecnym spotkania z okazji Festiwalu Filmów Klasycznych, był jednak reżyser - Quentin Tarantino.

Sentymentalny zjazd pełen był wspomnień i nostalgii. - Najpiękniejsze było to, co działo się przy wyłączonych kamerach, rozmowy pomiędzy kolejnymi ujęciami. Uwielbiałam moje rozmowy z Johnem i Umą. Ostatecznie jesteśmy przede wszystkim ludźmi, dopiero potem aktorami - mówi Rosanna Arquette, odtwórczyni roli Jody. - Pamiętam, jak John Travolta przyszedł do mojej garderoby i ćwiczyliśmy swoje role. W zasadzie to zaczęliśmy tańczyć. Potem pamiętam, że czekaliśmy na zdjęcia, ludzie grali muzykę, a on mnie chwcił i znowu zatańczyliśmy. I teraz znowu tańczę z Johnem Travoltą - mówi Julia Sweeney, odtwórczyni roli Raquel.

Sukces kina niezależnego

Co jest tak wyjątkowego w "Pulp Fiction"? Przede wszystkim film pokazał, że kino niezależne może osiągnąć sukces zarówno artystyczny, jak i komercyjny. Nakręcony za jedyne osiem milionów dolarów obraz zarobił ponad 200 milionów i zdobył Złotą Palmę w Cannes.

ZOBACZ TEŻ: Mieli podsłuchiwać Hugh Granta i włamać się do jego mieszkania. Teraz oferują mu "ogromną sumę"

Pierwsze reakcje polskich widzów po seansie drugiej części "Diuny"
Pierwsze reakcje polskich widzów po seansie drugiej części "Diuny"TVN24

W 1994 roku krytyków i widzów zachwycił odmienny sposób prowadzenia narracji, styl pełen popkulturowych odniesień na granicy pastiszu, czarny humor, wyjątkowa ścieżka dźwiękowa i niezapomniane dialogi. - Moje wygłaszanie przemówień, ich teatralność, ekranowa przyjaźń między Johnem i mną, nasza relacja. To zmieniło dynamikę tego, jak ludzie postrzegają filmy. Odtąd chcieli, by bohaterowie wchodzili ze sobą w głębsze interakcje - mówi Samuel L. Jackson. "Pulp Fiction" rozpoczął rewolucję, która trwa do dziś. Przyznają to kolejne pokolenia twórców. Choćby córka Johna Travolty. - To wspaniały przykład sztuki aktorskiej, szablon, jak należy opowiadać historie, czym powinien być film. To po prostu świetne kino - komentuje Ella Bleu Travolta. Dzięki "Pulp Fiction" na nowo rozbłysła przygasła wówczas gwiazda Johna Travolty. Dziś aż trudno sobie wyobrazić, że przed "Pulp Fiction" nikomu nic nie mówiły nazwiska Umy Thurman i Samuela L. Jacksona. Autorem zdjęć do filmu był polski operatora Andrzej Sekuła.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego:  | mat.prasowe

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS