29-latek steruje myszką od komputera za pomocą myśli. Umożliwił to chip w mózgu od Neuralink

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Głośny i kontrowersyjny projekt Elona Muska, czyli wszczepianie chipów do mózgu, stał się faktem. W projekcie Neuralink wziął udział pacjent sparaliżowany od ramion w dół. Dzięki urządzeniu może za pomocą myśli kontrolować kursor myszki. Neuralink budzi jednak wiele kontrowersji. Ostatnie związane są z eksperymentami, jakie firma Muska prowadziła na zwierzętach.

Noland Arbaugh ma 29 lat. Osiem lat temu miał wypadek podczas nurkowania. Mężczyzna jest sparaliżowany od ramion w dół. Noland zgodził się na wszczepienie do jego mózgu specjalnego chipa, dzięki któremu za pomocą myśli może sterować ruchem myszy komputerowej i dzięki temu między innymi zagrać na ekranie w szachy. - Kiedyś używałem myszki do komputera, a teraz wszystko robi mój mózg. Jeśli widzicie kursor poruszający się po ekranie, to ja - mówi 29-latek.

Taka "cyfrowa telepatia" jest możliwa dzięki firmie Neuralink, należącej do Elona Muska. Nagranie z Nolandem obejrzały w sieci już dziesiątki milionów ludzi. Sam pacjent twierdzi, że technologia nie jest doskonała, bo "wystąpiły z nią pewne problemy", ale jednocześnie dodaje, że jego "życie zmieniło się na lepsze".

- Po prostu intuicyjnie zacząłem wyobrażać sobie poruszający się kursor. Wpatrywałem się gdzieś w ekran, a on poruszał się tam, gdzie chciałem. To było jak używanie mocy - opowiada Noland.

Neuralink to najbardziej znana firma rozwijająca technologię BCI, czyli w tłumaczeniu na polski "interfejs mózg-komputer". Cel BCI to bezpośrednia komunikacja między mózgiem a urządzeniami zewnętrznymi. - Jest też scenariusz, który mówi o tym, że my możemy przekazywać informacje do mózgów w podobny sposób, więc w ogóle stoimy w przededniu stworzenia takiego dwustronnego sposobu komunikacji z komputerami, które jest zmianą nie ewolucyjną, tylko całkowicie rewolucyjną - uważa Lech C. Król, ekspert ds. sztucznej inteligencji z Molecular Worldwide.

Eksperci widzą ogromny potencjał

Najwybitniejsi specjaliści od inżynierii neuronowej oceniają, że to, co zaprezentowała teraz firma Elona Muska, to co prawda nie przełom, ale dobry początek.

Neuralink wywoływała w przeszłości wiele kontrowersji, przede wszystkim przez przeprowadzanie eksperymentów na zwierzętach - na przykład chipy wszczepione małpom miały się przegrzewać. - Musk tłumaczy te przypadki w taki sposób, że oni byli świadomi niebezpieczeństwa i że brali do tych eksperymentów zwierzęta, które i tak miały niedługo umrzeć - mówi prof. Michał Kleiber, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, były prezes PAN.

ZOBACZ TEŻ: Musk czuje na karku oddech konkurencji i wprowadza obniżki

W ubiegłym roku Neuralink dostała od amerykańskich władz zezwolenie na przeprowadzenie prób na ludziach - ochotnikach cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne lub na porażenie czterokończynowe.

Noland Arbaugh twierdzi, że - przynajmniej na razie - po wszczepieniu do jego głowy implantu nie pojawiły się żadne skutki uboczne. - Już pierwszej doby, od kiedy dostałem nowe możliwości, to chyba nie spałem do 6 rano i grałem w grę. Było warto, chyba tak to ujmę - mówi 29-latek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: x.com/neuralink

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS