29-latek steruje myszką od komputera za pomocą myśli. Umożliwił to chip w mózgu od Neuralink

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Głośny i kontrowersyjny projekt Elona Muska, czyli wszczepianie chipów do mózgu, stał się faktem. W projekcie Neuralink wziął udział pacjent sparaliżowany od ramion w dół. Dzięki urządzeniu może za pomocą myśli kontrolować kursor myszki. Neuralink budzi jednak wiele kontrowersji. Ostatnie związane są z eksperymentami, jakie firma Muska prowadziła na zwierzętach.

Noland Arbaugh ma 29 lat. Osiem lat temu miał wypadek podczas nurkowania. Mężczyzna jest sparaliżowany od ramion w dół. Noland zgodził się na wszczepienie do jego mózgu specjalnego chipa, dzięki któremu za pomocą myśli może sterować ruchem myszy komputerowej i dzięki temu między innymi zagrać na ekranie w szachy. - Kiedyś używałem myszki do komputera, a teraz wszystko robi mój mózg. Jeśli widzicie kursor poruszający się po ekranie, to ja - mówi 29-latek.

Taka "cyfrowa telepatia" jest możliwa dzięki firmie Neuralink, należącej do Elona Muska. Nagranie z Nolandem obejrzały w sieci już dziesiątki milionów ludzi. Sam pacjent twierdzi, że technologia nie jest doskonała, bo "wystąpiły z nią pewne problemy", ale jednocześnie dodaje, że jego "życie zmieniło się na lepsze".

- Po prostu intuicyjnie zacząłem wyobrażać sobie poruszający się kursor. Wpatrywałem się gdzieś w ekran, a on poruszał się tam, gdzie chciałem. To było jak używanie mocy - opowiada Noland.

Neuralink to najbardziej znana firma rozwijająca technologię BCI, czyli w tłumaczeniu na polski "interfejs mózg-komputer". Cel BCI to bezpośrednia komunikacja między mózgiem a urządzeniami zewnętrznymi. - Jest też scenariusz, który mówi o tym, że my możemy przekazywać informacje do mózgów w podobny sposób, więc w ogóle stoimy w przededniu stworzenia takiego dwustronnego sposobu komunikacji z komputerami, które jest zmianą nie ewolucyjną, tylko całkowicie rewolucyjną - uważa Lech C. Król, ekspert ds. sztucznej inteligencji z Molecular Worldwide.

Eksperci widzą ogromny potencjał

Najwybitniejsi specjaliści od inżynierii neuronowej oceniają, że to, co zaprezentowała teraz firma Elona Muska, to co prawda nie przełom, ale dobry początek.

Neuralink wywoływała w przeszłości wiele kontrowersji, przede wszystkim przez przeprowadzanie eksperymentów na zwierzętach - na przykład chipy wszczepione małpom miały się przegrzewać. - Musk tłumaczy te przypadki w taki sposób, że oni byli świadomi niebezpieczeństwa i że brali do tych eksperymentów zwierzęta, które i tak miały niedługo umrzeć - mówi prof. Michał Kleiber, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, były prezes PAN.

ZOBACZ TEŻ: Musk czuje na karku oddech konkurencji i wprowadza obniżki

W ubiegłym roku Neuralink dostała od amerykańskich władz zezwolenie na przeprowadzenie prób na ludziach - ochotnikach cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne lub na porażenie czterokończynowe.

Noland Arbaugh twierdzi, że - przynajmniej na razie - po wszczepieniu do jego głowy implantu nie pojawiły się żadne skutki uboczne. - Już pierwszej doby, od kiedy dostałem nowe możliwości, to chyba nie spałem do 6 rano i grałem w grę. Było warto, chyba tak to ujmę - mówi 29-latek.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: x.com/neuralink

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS