20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"
20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"
Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

Tak wygląda niemal każdy jego poranek. 47-letni Janos, który mieszka w północno-zachodnich Węgrzech, wstaje o świcie, wsiada do auta i jedzie do pracy do Wiednia. - Nie mam płatnego urlopu, nie mogę też liczyć na 13-stkę, ale i tak w Austrii zarabiam dwa razy więcej niż na Węgrzech - przyznaje Janos Gyorgy Szeredi, obywatel Węgier, który dojeżdża do pracy do Austrii. Janos jest szefem kuchni. Każdego dnia pokonuje około dwustu kilometrów. Mężczyzna może swobodnie się przemieszczać dzięki członkostwu Węgier w Unii Europejskiej.

- Zanim weszliśmy do Unii, potrzebowałem wizy, musiałem jechać do ambasady Austrii w Budapeszcie i zdać egzamin językowy - opowiada Szeredi. Wszystko zaczęło się zmieniać 20 lat temu. 1 maja 2004 roku Unia Europejska zyskała dziesięciu nowych członków. Do Wspólnoty dołączyły: Polska, Czechy, Estonia, Węgry, Cypr, Łotwa, Litwa, Malta, Słowacja i Słowenia. 79 procent obywateli tych państw twierdzi, że ich kraje skorzystały na wejściu do Unii. - Kraje, które dołączyły do Unii w 2004 roku, doświadczyły zmian. Wasze gospodarki odnotowały wzrost, produkcja rolna wzrosła trzykrotnie. Bezrobocie spadło o połowę - wymienia Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Kwaśniewski: To moment refleksji nad tym, jak Unię dopasować do nowych realiów. Trzeba pójść do Europy z wizją

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"
Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"Marek Nowicki/Fakty TVN

W ciągu ostatnich dwóch dekad na terenie Wspólnoty utworzonych zostało 26 milionów nowych miejsc pracy. Rozszerzenie Unii Europejskiej zwiększyło nie tylko możliwości zatrudnienia, ale też studiowania za granicą. Dziś młodym ludziom trudno sobie wyobrazić, że kiedyś było inaczej. - Najważniejszym aspektem, przynajmniej dla mnie, jest swobodny przepływ towarów, usług i ludzi. Dzięki członkostwu w Unii łatwo jest przeprowadzić się za granicę, studiować i poznawać nowe kultury bez żadnych ograniczeń - mówi David Juhos, 20-letni obywatel Węgier, który studiuje w Wiedniu.

ZOBACZ CYKL "PRZYSTANEK EUROPA" W TVN24.PL

Wzrost zadowolenia z życia

Od 2004 roku z programu Erasmus+ skorzystało ponad dwa miliony 700 tysięcy młodych ludzi z państw, które dołączyły wtedy do Wspólnoty. Odsetek osób pomiędzy 25. a 34. rokiem życia, mających wykształcenie wyższe, wzrósł o 20 punktów procentowych. 20-letni Kevin z Estonii chwali Wspólnotę za inwestycje w rozwój nowych technologii. Sam dzięki unijnym dotacjom założył startup. - Dawanie możliwości rozwoju mniejszym krajom i mniejszym firmom ma wpływ na całą Unię Europejską - mówi Kevin Kaldau, 20-latek z Estonii. Kevin należy do pokolenia urodzonego już po rozszerzeniu Unii Europejskiej. 20 lat po powiększeniu Wspólnoty młodzi ludzie doceniają możliwości, jakie daje im Unia Europejska. - Widzę z tego takie korzyści polityczne, że możemy, będąc w Unii, wspólnie wyznaczać ambitne cele klimatyczne i je realizować - komentuje Julia Klimkiewicz, 19-letnia radna z warszawskiego Śródmieścia.

ZOBACZ TEŻ: Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

- Mam dość młodych rodziców, tak więc nasze poglądy są podobne. Zalety Unii to łatwiejsze podróżowanie, możliwość kształcenia za granicą, dbałość o środowisko i więcej ofert pracy - wymienia Rozalie Vorlova, 20-letnia studentka z Czech. - Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp. Jest nam łatwiej się rozwijać, jest nam łatwiej działać między innymi dzięki Unii Europejskiej - przyznaje Damian Krajza, 19-letni rolnik i radny. Według Eurobarometru w ciągu ostatnich dwóch dekad zadowolenie z życia w 10 państwach, które do Unii dołączyły w 2004 roku, wzrosło z 68 do 89 procent.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: (C) European Union 2023 / Rockstar Studios / Laszlo Mudra

Pozostałe wiadomości

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN

Był czas, że TVN potrzebował wsparcia i zawsze będziemy wdzięczni, że mogliśmy na nie liczyć ze strony widzów i innych mediów, czasem tych wielkich, a czasem tych mniejszych. I zwłaszcza ze strony lokalnych mediów wymagało to wielkiej odwagi. Dziś to oni, choć już z innych powodów, potrzebują pomocy.

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińskie miasto Wowczańsk ginie. Rosjanie posuwają się w nim krok po kroku i zostawiają za sobą tylko zgliszcza. Atakują też Charków. Ukraińcy odpowiadają natomiast atakiem na rosyjską flotę na Morzu Czarnym, gdzie mają coraz większe sukcesy. Mija pięć lat kadencji prezydenta Zełenskiego. W kraju pogrążonym w wojnie nie ma jednak jak zorganizować wyborów.

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

W dniach 6-9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Mogą się okazać jednymi z najważniejszych w historii. To od ich wyników zależy, czy najsilniejszy głos w Europie będzie należeć do partii demokratycznych, czy do skrajnie prawicowych. Te ostatnie, zwłaszcza we Francji, zaczynają bardzo zyskiwać w sondażach, a ich liderzy już stoją na czele rządów we Włoszech czy na Węgrzech.

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN