Fakty o Świecie

Głosowanie na Wyspach? Polacy idą na rekord

W niedzielę w Polsce odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Głosować będzie można nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej. Cztery lata temu, za granicą zagłosowało prawie 200 tysięcy Polaków. Najwięcej głosów oddano w Wielkiej Brytanii. Jak jest w tym roku?

Spotkania, obietnice i kampanijne gadżety. Wybory już w niedzielę

Do wyborów pozostało pięć dni, w kampanii padają coraz mocniejsze słowa, a wieczorem w TVN24...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Polskie wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii będą rekordowe pod co najmniej dwoma względami.

Pierwszym jest rekordowa liczba komisji, których w sumie będzie 54. Cztery lata temu było 40 komisji.

Te największe są  w największych miastach - trzy komisje w Edynburgu, po dwie w Glasgow i Manchesterze, a w samym Londynie 11.

W sumie głosować będzie można w 41 brytyjskich miastach, jeśli tylko się do tego przygotowaliśmy.

Przygotowanie wymaga rejestracji, bowiem w przypadku pobytu zagranicą czynne prawo wyborcze to nie tylko fakt bycia obywatelem.

We wtorek do godziny 09:30 rano londyńskiego czasu na terenie całej Wielkiej Brytanii do udziału w wyborach zarejestrowało się 69073 osoby, a wczesnym popołudniem okazało się, że na Wyspach dopisanych do spisów wyborczych jest już 71629 osób. Jak mówią w biurze prasowym polskiej - rodacy na Wyspach idą na rekord.

Dla porównania: w 2015 roku zarejestrowanych na Wyspach do głosowania było 63 tysiące Polaków.

W samym Londynie znajduje się 11 Obwodowych Komisji Wyborczych, do których zarejestrowało się ponad 23 tysiące osób, więc pewnie tam kolejki będą największe, bo jak wynika z wyliczeń - w 11 placówkach oddawać głosy będzie średnio od tysiąca do 1,5 tysiąca naszych rodaków.

Proces rejestracji

Wybory do Sejmu i Senatu za kilka dni. O czym należy pamiętać podczas głosowania?

Ostatnia prosta kampanii, oznacza pełną mobilizację dla kandydujących oraz dla tych, którzy chcą...

Czas na rejestrację Polacy mają do końca czwartku do północy lokalnego czasu i to nie tylko w Londynie, ale w każdym innym miejscu na świecie, w którym chcieliby oddawać głosy. Proces rejestracji wcale nie jest skomplikowany.

Jeśli ktoś nie chce osobiście fatygować się placówek dyplomatycznych - to jeden ze sposobów - można tam zatelefonować, albo wysłać wiadomość email.

O wiele prostszym sposobem jest wejście na stronę jakiegokolwiek polskiego przedstawicielstwa zagranicą i tam kliknięcie w link dotyczący rejestracji do wyborów, a pod koniec długiej informacji, która jest wyciągiem z przepisów, jest link do stron Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który przekierowuje do procesu internetowej rejestracji.

Tam wybrać trzeba podać najpierw kraj, w którym chcemy oddać głos, później zadeklarować w której komisji tego dokonamy, a na końcu podać swoje dane i otrzymać potwierdzenie rejestracji. Po jakimś czasie przyjdzie e-mail z potwierdzeniem, że wniosek został zarejestrowany i będzie można zagłosować tam, gdzie zostało wskazane.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
jarek_kasia
jarek_kasia

Powiedzcie mi jakim prawem ludzie ktorzy mieszkaja od wielu lat poza granicami Polski mają prawo decydować o jej przyszłości??? mam kuzyna w USA który od 15 lat mieszka poza Polską i za każdym razem wybiera mi PIS! Czlowieku, wroc do Polski i zyj pod rzadami PIS-u!!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   edsa
   edsa

   Cieszę się bardzo, ja też jadę do Strassburga w niedzielę.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     adgamsz

     Elektroniczny system rejestracji wysyła powiadomienie że wniosek został przyjęty, ale nie ma potem żadnego maila potwierdzającego rejestrację. Tak więc wyborca albo jedzie w ciemno nie wiedząc czy został dopisany do listy (w moim przypadku ponad 50 mil w jedną stronę) albo dodatkowo trzeba dzwonić/pisać do konsulatu (w odpowiedzi dostałam rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • W 2030 roku na całym świecie może brakować 14 milionów pielęgniarek

        W 2030 roku na całym świecie może brakować 14 milionów pielęgniarek

        Lęk, depresja i wypalenie zawodowe - z takimi problemami boryka się coraz więcej pielęgniarek na całym świecie, jak informuje Międzynarodowa Rada Pielęgniarek. Pandemia COVID-19 odciska ogromne piętno na całym personelu medycznym, zwłaszcza bezpośrednio walczącym z koronawirusem. Ze względu na ogromne obciążenie psychiczne lub choroby, w tym depresję, wiele osób rezygnuje z pracy, a może być jeszcze gorzej. Według MRP w 2030 roku na całym świecie może zabraknąć nawet 14 milionów pielęgniarek.

        czytaj więcej »
       • W Indonezji szczepionkę przeciw COVID-19 najpierw otrzymują ludzie młodzi

        W Indonezji szczepionkę przeciw COVID-19 najpierw otrzymują ludzie młodzi

        W wielu krajach na świecie, w których ruszyły szczepienia przeciw COVID-19, najpierw preparaty dostają osoby starsze oraz pracujące w służbie zdrowia. Zupełnie inną drogą poszła Indonezja. Tam szczepionki najpierw dostają ludzie młodzi. Rząd uznał bowiem, że najważniejsze jest odmrożenie gospodarki, a to oznacza powrót do pracy tych, którzy odgrywają w niej najważniejszą rolę. Indonezja stosuje też chińską szczepionkę, która do tej pory nie była testowana na seniorach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Kryzys w branży muzycznej. Gwiazdy sprzedają prawa do swojej muzyki

        Kryzys w branży muzycznej. Gwiazdy sprzedają prawa do swojej muzyki

        Brak koncertów i brak dochodów sprawia, że artyści szukają innych sposobów na zdobycie pieniędzy. Na przykład wyprzedają swój majątek, w tym prawa do własnej twórczości. Na taki krok zdecydowali się właśnie między innymi latynoska megagwiazda Shakira, laureat Nagrody Nobla Bob Dylan, czy muzycy słynnego brytyjskiego zespołu Fleetwood Mac. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Francuzi opracowali sztuczne serce wszczepiane do ciała. Już można z niego korzystać

        Francuzi opracowali sztuczne serce wszczepiane do ciała. Już można z niego korzystać

        To na pewno kamień milowy w medycynie i nadzieja dla wielu osób z poważnymi chorobami serca. W krajach Unii Europejskiej dopuszczono właśnie do użytku nowatorskie sztuczne serce. Dzięki niewielkim wymiarom można je wszczepić w klatkę piersiową, co sprawia, że pacjent ma szansę na w miarę normalne funkcjonowanie - w oczekiwaniu na tradycyjny przeszczep. Trwają już prace, by sztuczne serce stało się rozwiązaniem stałym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Eksperci WHO rozpoczęli w Chinach misję zbadania początków pandemii

        Eksperci WHO rozpoczęli w Chinach misję zbadania początków pandemii

        Światowa Organizacja Zdrowia chce zbadać pochodzenie koronawirusa w miejscu, w którym zaczęła się pandemia. Międzynarodowy zespół naukowców dotarł do Wuhanu - ich misja ma potrwać miesiąc. Negocjacje dotyczące przyjazdu ekspertów trwały od kilku miesięcy. Chiny, które początkowo próbowały tuszować skalę problemu, cały czas utrzymują, że koronawirus niekoniecznie musi pochodzić z Wuhanu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "Partię Republikańską czeka trudna dyskusja na temat jej przyszłości"

        "Partię Republikańską czeka trudna dyskusja na temat jej przyszłości"

        W środę Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zdecydowała o postawieniu po raz drugi Donalda Trumpa w stan oskarżenia. Tym samym rozpoczęła się procedura impeachmentu. - Ta cienka czerwona linia została przekroczona (...) Być może ten kryzys spowoduje to, że Amerykanie się opamiętają - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Ostatnie badania przeprowadzone wśród członków Partii Republikańskiej wykazują, że poparcie dla Donalda Trumpa wciąż utrzymuje się powyżej 70 procent. To oznacza, że wielu ludzi zostanie przy nim i w dalszym ciągu będą trwały protesty, czy próby podważenia systemu amerykańskiego - ocenił dyplomata Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA. - Partię Republikańską czeka trudna dyskusja na temat jej przyszłości i to od niej zależy na ile uda się problem Trumpa w amerykańskiej polityce rozwiązać - dodał Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i Niemczech.

        czytaj więcej »
       • Setki migrantów mieszkają w lasach i opuszczonych fabrykach, chcą dostać się do UE

        Setki migrantów mieszkają w lasach i opuszczonych fabrykach, chcą dostać się do UE

        Koczują w lasach i opuszczonych fabrykach. nie mają dostępu do bieżącej wody i toalety. Próbują się ogrzać, rozpalając ogniska. Tak wygląda rzeczywistość setek migrantów w Bośni i Hercegowinie. Sytuacji nie poprawia pogoda, bo temperatura spadła poniżej zera. Uciekający przed biedą i wojną migranci z Afryki Północnej, Azji i Bliskiego Wschodu próbują dostać się do Chorwacji, a z niej do Europy Zachodniej. Unia Europejska nie chce ich przyjąć, a niestabilna politycznie Bośnia i Hercegowina - mimo otrzymywania dziesiątek milionów euro z budżetu UE - nie zapewnia migrantom odpowiedniego schronienia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Historyczny proces mafii we Włoszech. 325 oskarżonych

        Historyczny proces mafii we Włoszech. 325 oskarżonych

        We Włoszech ruszył proces przeciwko mafii 'Ndrangheta. Oskarżonych w nim jest 325 przestępców. Postawiono im ponad 400 zarzutów. Proces będzie się odbywał w specjalnie przygotowanym do tego celu budynku - dawnym centrum telefonicznym. Oskarżycielom przewodzi jeden z najsłynniejszych włoskich antymafijnych prokuratorów - Nicola Gratteri. Według włoskich służb 'Ndrangheta zbudowała swoją potęgę na handlu kokainą. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Z powodu brexitu wróciły cła i wymagania imigracyjne

        Z powodu brexitu wróciły cła i wymagania imigracyjne

        Brytyjskiemu kierowcy skonfiskowano kanapkę z szynką, gdy przekraczał granicę z Unią Europejską. To, że ten kierowca stracił przekąskę, to tylko jeden z negatywnych skutków brexitu. Wyjście Wielkiej Brytanii z unii celnej oznacza przestoje na granicach i tony dodatkowej papierkowej roboty. Nowe formalności dotyczą też osób wjeżdżających do Wielkiej Brytanii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "Konserwatyści są podzieleni w ocenie tego, co się wydarzyło w Waszyngtonie"

        "Konserwatyści są podzieleni w ocenie tego, co się wydarzyło w Waszyngtonie"

        Jakie panują nastroje w republikańskim elektoracie po zeszłotygodniowych wydarzeniach na Kapitolu? - Konserwatyści są podzieleni w ocenie tego, co się wydarzyło w Waszyngtonie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Makowski, redaktor "Do rzeczy" i wp.pl. Z kolei Michał Broniatowski z "Politico" i onet.pl zwrócił uwagę na sondaż, który został przeprowadzony zaraz po tych wydarzeniach - 45 procent wyborców republikańskich poparło to, co się działo na Kapitolu (...) Czyli mamy około 30 milionów Amerykanów, którzy w ten sposób chcieliby rozwiązywać problemy - zaznaczył. Natomiast Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka" dodał, że sceny z zeszłotygodniowych zamieszek "dopiero docierają do świadomości" społeczeństwa.

        czytaj więcej »
       • Pandemia kolejny raz może zagrozić igrzyskom olimpijskim

        Pandemia kolejny raz może zagrozić igrzyskom olimpijskim

        Coraz więcej pytań i wątpliwości budzi organizacja Igrzysk Olimpijskich w Tokio latem 2021 roku. Z powodu pandemii już raz zostały odwołane. Liczono na to, że sytuacja na tyle się polepszy, by bez problemu można było je przeprowadzić. Tymczasem w Tokio - w związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną - obowiązuje stan wyjątkowy. Aż 80 procent ankietowanych Japończyków uważa, że impreza powinna ponownie zostać przełożona lub całkowicie odwołana. Mimo to japońskie władze na razie zapewniają, że igrzyska odbędą się zgodnie z planem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Wielka Brytania szczepi ludzi i walczy z pandemią. Sytuacja jest trudna

        Wielka Brytania szczepi ludzi i walczy z pandemią. Sytuacja jest trudna

        To prawdopodobnie najgorszy moment w czasie pandemii w Wielkiej Brytanii - ostrzega minister zdrowia Zjednoczonego Królestwa. W niektórych miastach trzeba było znaleźć dodatkowe miejsca na ciała zmarłych, bo kostnice w szpitalach już nie miały ich gdzie pomieścić. Policja zapowiada ostrzejsze działania wobec osób, które nie noszą maseczek. Nie zmienia to faktu, że pandemia na Wyspach Brytyjskich ma się niestety bardzo dobrze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Francji grozi trzecia fala pandemii. Restrykcje mogą zostać zaostrzone

        Francji grozi trzecia fala pandemii. Restrykcje mogą zostać zaostrzone

        Pogorszenia sytuacji spodziewa się Francja. Liczba zakażeń w ostatnich tygodniach zaczęła rosnąć i lekarze nie kryją, że ewidentnie oznacza to trzecią falę pandemii. Władze coraz wyraźniej mówią więc o możliwości zaostrzenia restrykcji. Kluczowe jest w tej chwili znaczące zwiększenie tempa szczepień. Do pomocy w dystrybucji szczepionek skierowano wojsko. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       tvnpix