Fakty o Świecie

Głosowanie na Wyspach? Polacy idą na rekord

W niedzielę w Polsce odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Głosować będzie można nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej. Cztery lata temu, za granicą zagłosowało prawie 200 tysięcy Polaków. Najwięcej głosów oddano w Wielkiej Brytanii. Jak jest w tym roku?

Spotkania, obietnice i kampanijne gadżety. Wybory już w niedzielę

Do wyborów pozostało pięć dni, w kampanii padają coraz mocniejsze słowa, a wieczorem w TVN24...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Polskie wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii będą rekordowe pod co najmniej dwoma względami.

Pierwszym jest rekordowa liczba komisji, których w sumie będzie 54. Cztery lata temu było 40 komisji.

Te największe są  w największych miastach - trzy komisje w Edynburgu, po dwie w Glasgow i Manchesterze, a w samym Londynie 11.

W sumie głosować będzie można w 41 brytyjskich miastach, jeśli tylko się do tego przygotowaliśmy.

Przygotowanie wymaga rejestracji, bowiem w przypadku pobytu zagranicą czynne prawo wyborcze to nie tylko fakt bycia obywatelem.

We wtorek do godziny 09:30 rano londyńskiego czasu na terenie całej Wielkiej Brytanii do udziału w wyborach zarejestrowało się 69073 osoby, a wczesnym popołudniem okazało się, że na Wyspach dopisanych do spisów wyborczych jest już 71629 osób. Jak mówią w biurze prasowym polskiej - rodacy na Wyspach idą na rekord.

Dla porównania: w 2015 roku zarejestrowanych na Wyspach do głosowania było 63 tysiące Polaków.

W samym Londynie znajduje się 11 Obwodowych Komisji Wyborczych, do których zarejestrowało się ponad 23 tysiące osób, więc pewnie tam kolejki będą największe, bo jak wynika z wyliczeń - w 11 placówkach oddawać głosy będzie średnio od tysiąca do 1,5 tysiąca naszych rodaków.

Proces rejestracji

Wybory do Sejmu i Senatu za kilka dni. O czym należy pamiętać podczas głosowania?

Ostatnia prosta kampanii, oznacza pełną mobilizację dla kandydujących oraz dla tych, którzy chcą...

Czas na rejestrację Polacy mają do końca czwartku do północy lokalnego czasu i to nie tylko w Londynie, ale w każdym innym miejscu na świecie, w którym chcieliby oddawać głosy. Proces rejestracji wcale nie jest skomplikowany.

Jeśli ktoś nie chce osobiście fatygować się placówek dyplomatycznych - to jeden ze sposobów - można tam zatelefonować, albo wysłać wiadomość email.

O wiele prostszym sposobem jest wejście na stronę jakiegokolwiek polskiego przedstawicielstwa zagranicą i tam kliknięcie w link dotyczący rejestracji do wyborów, a pod koniec długiej informacji, która jest wyciągiem z przepisów, jest link do stron Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który przekierowuje do procesu internetowej rejestracji.

Tam wybrać trzeba podać najpierw kraj, w którym chcemy oddać głos, później zadeklarować w której komisji tego dokonamy, a na końcu podać swoje dane i otrzymać potwierdzenie rejestracji. Po jakimś czasie przyjdzie e-mail z potwierdzeniem, że wniosek został zarejestrowany i będzie można zagłosować tam, gdzie zostało wskazane.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
jarek_kasia
jarek_kasia

Powiedzcie mi jakim prawem ludzie ktorzy mieszkaja od wielu lat poza granicami Polski mają prawo decydować o jej przyszłości??? mam kuzyna w USA który od 15 lat mieszka poza Polską i za każdym razem wybiera mi PIS! Czlowieku, wroc do Polski i zyj pod rzadami PIS-u!!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   edsa
   edsa

   Cieszę się bardzo, ja też jadę do Strassburga w niedzielę.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     adgamsz

     Elektroniczny system rejestracji wysyła powiadomienie że wniosek został przyjęty, ale nie ma potem żadnego maila potwierdzającego rejestrację. Tak więc wyborca albo jedzie w ciemno nie wiedząc czy został dopisany do listy (w moim przypadku ponad 50 mil w jedną stronę) albo dodatkowo trzeba dzwonić/pisać do konsulatu (w odpowiedzi dostałam rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Zawieszenie broni w północnej Syrii. Trump: chcę podziękować Erdoganowi

        Zawieszenie broni w północnej Syrii. Trump: chcę podziękować Erdoganowi

        Po rozmowach wiceprezydenta USA Mike'a Penca z prezydentem Erdoganem uzgodniono zawieszenie broni w północnej Syrii. Jest jednak jeden warunek. Kurdowie muszą wycofać się na 30 kilometrów na południe od granicy turecko-syryjskiej i nie mają już tam prawa wrócić. Oznacza to, że Turcja osiągnęła wszystkie swoje cele, a efekty inwazji zostały usankcjonowane. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Regularna bitwa na ulicach Culiacan. Policja musiała wypuścić syna "El Chapo"

        Regularna bitwa na ulicach Culiacan. Policja musiała wypuścić syna "El Chapo"

        Zaczęło się od tego, że najsłynniejszy gangster w Meksyku znany jako "El Chapo" został schwytany, wydany Amerykanom i tam usłyszał wyrok dożywocia. Władze w kartelu Sinaloa przejęli po nim jego synowie. Gdy 30 funkcjonariuszy odkryło kryjówkę jednego z nich i próbowano go aresztować, pojawiły się jeszcze większe siły kartelu i na ulicach miasta zaczęła się regularna bitwa. W końcu gangsterzy wygrali i odbili swojego szefa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Rodzina więziona latami na farmie. Na jaw wychodzą nowe informacje

        Rodzina więziona latami na farmie. Na jaw wychodzą nowe informacje

        Ciąg dalszy tajemniczej historii z Holandii, gdzie odnaleziono rodzinę żyjącą od dziewięciu lat w całkowitej izolacji. Na jaw wychodzą kolejne informacje. Zatrzymany został nie tylko najemca gospodarstwa, ale również ojciec więzionej rodziny, który - jak piszą holenderskie media - miał problemy psychiczne. Pojawiły się też doniesienia, że obaj mężczyźni byli członkami sekty. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "Negocjacje przed nami są długie i ciężkie"

        "Negocjacje przed nami są długie i ciężkie"

        Drugi dzień szczytu europejskich przywódców w Brukseli, i dyskusja o wielkich pieniądzach do podziału. Budżet trzeba wynegocjować, ale negocjacje mogą być trudne, jeżeli w rozmowie padają pytania o praworządność. Do decyzji jeszcze długa droga, ale już na początku warto wiedzieć, co w tej dyskusji może czekać Polskę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "To żywa istota, która jest częścią tajemnic świata natury"

        "To żywa istota, która jest częścią tajemnic świata natury"

        Można go spotkać w europejskich lasach choć nie jest ani grzybem, ani zwierzęciem. Jest czymś pomiędzy. Ma 720 płci i porusza się z prędkością czterech centymetrów na godzinę. Chodzi Blob, czyli śluzowiec, na którego widok nawet naukowcy nie mogą wyjść w podziwu. Będzie można go zobaczyć w sobotę w paryskim zoo. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "Przywódcy separatystów wiedzieli, że łamią prawo"

        "Przywódcy separatystów wiedzieli, że łamią prawo"

        - Przywódcy separatystów wiedzieli, że łamią prawo przez cały czas - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej". - Wszystko to było bezprawne - dodał. W taki sposób odniósł się do wyroku skazującego na długoletnie więzienie dziewięciu przywódców katalońskich separatystów. - 13 lat więzienia to strasznie dużo, ale taki wyrok był spodziewany - dodał drugi gość programu Alex Clos Soler, analityk danych i katalończyk mieszkający w Polsce.

        czytaj więcej »
       • Nowa umowa z Unią. Brytyjska opozycja: będzie odrzucona

        Nowa umowa z Unią. Brytyjska opozycja: będzie odrzucona

        Jedną z najważniejszych informacji w czwartek była ta o zawarciu porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską w sprawie brexitu. Jako pierwszy ogłosił to Boris Johnson. I to premier Wielkiej Brytanii ma teraz przed sobą najtrudniejsze zadanie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Zamieszki w Katalonii. "Przemoc nie wygra z jednością"

        Zamieszki w Katalonii. "Przemoc nie wygra z jednością"

        Dwa lata temu władze Katalonii ogłosiły niepodległość. Madryt uznał jednak, że stało się to z pogwałceniem hiszpańskiej konstytucji i rozwiązał lokalny parlament. W poniedziałek zapadły wyroki wieloletniego więzienia dla katalońskich polityków, którzy byli najbardziej zaangażowani w ruch niepodległościowy. Na ulice wyszły setki tysięcy ludzi, a obecny premier Katalonii zapowiada powrót do niepodległościowego referendum. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "Zbliża się wielka operacja, która znowu zadziwi świat"

        "Zbliża się wielka operacja, która znowu zadziwi świat"

        Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un konno wjeżdżał na górę Pektu-san, która przez propagandę Pjongjangu nazywana jest "świętą górą rewolucji". Według oficjalnej biografii - urodził się tam poprzedni dyktator Korei Północnej Kim Dzong Il. Konną przejażdżkę Kima państwowe media określają jako "wielkie, doniosłej wagi wydarzenie w historii rewolucji koreańskiej". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Kolos przepłynął przez Kanał Koryncki

        Kolos przepłynął przez Kanał Koryncki

        To jedne z najbardziej spektakularnych zdjęć ostatnich miesięcy. Przez Kanał Koryncki przepłynął największy ze statków, które dotychczas żeglowały na tej trasie. Do pokonania miał ponad sześć kilometrów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Brytyjczycy mają dość rozwodu z Unią. Gigant uruchamia kanał "wolny od brexitu"

        Brytyjczycy mają dość rozwodu z Unią. Gigant uruchamia kanał "wolny od brexitu"

        Po trzech latach i na mniej niż dwa tygodnie przed formalnie obowiązującą datą brexitu nie jest przesądzone, czy i kiedy do niego dojdzie. Część Brytyjczyków jest przerażona wizją wyjścia z Unii Europejskiej, część się na to cieszy, ale niemal wszyscy są już tym bardzo zmęczeni i po prostu nie chcą o tym słyszeć. Doszło do tego, że stacja Sky News zdecydowała się uruchomić specjalny kanał informacyjny, w którym o brexicie w ogóle mowy nie będzie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Nowak: to porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit niż umowa May

        Nowak: to porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit niż umowa May

        To porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit. Ono jeszcze bardziej oddala Wielką Brytanie od Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Bartłomiej Nowak z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zdaniem drugiego gościa - Macieja Czajkowskiego, byłego dziennikarza BBC News - porozumienie zawarte w czwartek w Brukseli nie przejdzie głosowania w Izbie Gmin - My możemy ekscytować się cała umową, a być może ta umowa nie zostanie przegłosowana - podkreślił

        czytaj więcej »
       tvnpix