Fakty o Świecie

Głosowanie na Wyspach? Polacy idą na rekord

W niedzielę w Polsce odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Głosować będzie można nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej. Cztery lata temu, za granicą zagłosowało prawie 200 tysięcy Polaków. Najwięcej głosów oddano w Wielkiej Brytanii. Jak jest w tym roku?

Spotkania, obietnice i kampanijne gadżety. Wybory już w niedzielę

Do wyborów pozostało pięć dni, w kampanii padają coraz mocniejsze słowa, a wieczorem w TVN24...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Polskie wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii będą rekordowe pod co najmniej dwoma względami.

Pierwszym jest rekordowa liczba komisji, których w sumie będzie 54. Cztery lata temu było 40 komisji.

Te największe są  w największych miastach - trzy komisje w Edynburgu, po dwie w Glasgow i Manchesterze, a w samym Londynie 11.

W sumie głosować będzie można w 41 brytyjskich miastach, jeśli tylko się do tego przygotowaliśmy.

Przygotowanie wymaga rejestracji, bowiem w przypadku pobytu zagranicą czynne prawo wyborcze to nie tylko fakt bycia obywatelem.

We wtorek do godziny 09:30 rano londyńskiego czasu na terenie całej Wielkiej Brytanii do udziału w wyborach zarejestrowało się 69073 osoby, a wczesnym popołudniem okazało się, że na Wyspach dopisanych do spisów wyborczych jest już 71629 osób. Jak mówią w biurze prasowym polskiej - rodacy na Wyspach idą na rekord.

Dla porównania: w 2015 roku zarejestrowanych na Wyspach do głosowania było 63 tysiące Polaków.

W samym Londynie znajduje się 11 Obwodowych Komisji Wyborczych, do których zarejestrowało się ponad 23 tysiące osób, więc pewnie tam kolejki będą największe, bo jak wynika z wyliczeń - w 11 placówkach oddawać głosy będzie średnio od tysiąca do 1,5 tysiąca naszych rodaków.

Proces rejestracji

Wybory do Sejmu i Senatu za kilka dni. O czym należy pamiętać podczas głosowania?

Ostatnia prosta kampanii, oznacza pełną mobilizację dla kandydujących oraz dla tych, którzy chcą...

Czas na rejestrację Polacy mają do końca czwartku do północy lokalnego czasu i to nie tylko w Londynie, ale w każdym innym miejscu na świecie, w którym chcieliby oddawać głosy. Proces rejestracji wcale nie jest skomplikowany.

Jeśli ktoś nie chce osobiście fatygować się placówek dyplomatycznych - to jeden ze sposobów - można tam zatelefonować, albo wysłać wiadomość email.

O wiele prostszym sposobem jest wejście na stronę jakiegokolwiek polskiego przedstawicielstwa zagranicą i tam kliknięcie w link dotyczący rejestracji do wyborów, a pod koniec długiej informacji, która jest wyciągiem z przepisów, jest link do stron Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który przekierowuje do procesu internetowej rejestracji.

Tam wybrać trzeba podać najpierw kraj, w którym chcemy oddać głos, później zadeklarować w której komisji tego dokonamy, a na końcu podać swoje dane i otrzymać potwierdzenie rejestracji. Po jakimś czasie przyjdzie e-mail z potwierdzeniem, że wniosek został zarejestrowany i będzie można zagłosować tam, gdzie zostało wskazane.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
jarek_kasia
jarek_kasia

Powiedzcie mi jakim prawem ludzie ktorzy mieszkaja od wielu lat poza granicami Polski mają prawo decydować o jej przyszłości??? mam kuzyna w USA który od 15 lat mieszka poza Polską i za każdym razem wybiera mi PIS! Czlowieku, wroc do Polski i zyj pod rzadami PIS-u!!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   edsa
   edsa

   Cieszę się bardzo, ja też jadę do Strassburga w niedzielę.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     adgamsz

     Elektroniczny system rejestracji wysyła powiadomienie że wniosek został przyjęty, ale nie ma potem żadnego maila potwierdzającego rejestrację. Tak więc wyborca albo jedzie w ciemno nie wiedząc czy został dopisany do listy (w moim przypadku ponad 50 mil w jedną stronę) albo dodatkowo trzeba dzwonić/pisać do konsulatu (w odpowiedzi dostałam rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Groźny koronawirus z Chin. Utrudnienia dla milionów pasażerów

        Groźny koronawirus z Chin. Utrudnienia dla milionów pasażerów

        Miliony pasażerów, którym grożą utrudnienia, specjalne środki ostrożności i wielka międzynarodowa akcja służb. Wszystko po to, by zapobiec światowej epidemii koronawirusa, który w Chinach, według oficjalnych danych, zabił już 26 osób. Miasto Wuhan, w którym wirus został wykryty, jest już praktycznie odcięte od świata. Ale zanim do tego doszło, każdego dnia przyjeżdżały do niego i z niego wyjeżdżały tysiące ludzi. Wystarczy jeden przypadek zakażenia wirusem, by przenieść chorobę w inne miejsce na świecie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "Strefa zero" w Wuhan. "Nie możemy się stąd ruszyć. Najgorsze, że nie mamy jedzenia"

        "Strefa zero" w Wuhan. "Nie możemy się stąd ruszyć. Najgorsze, że nie mamy jedzenia"

        Kontrole na lotniskach i obowiązkowe badanie najlżejszych nawet objawów choroby nic by nie dało, gdyby nie całkowita blokada źródła zakażenia. 11-milionowe miasto Wuhan jest odcięte od świata. Władze w ekspresowym tempie budują specjalny szpital, do którego mają trafiać wyłącznie pacjenci zarażeni koronawirusem. Ma być gotowy w kilka dni. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • W Niemczech zdelegalizowano neonazistowską organizację Combat 18

        W Niemczech zdelegalizowano neonazistowską organizację Combat 18

        Chciałbym móc powiedzieć, że my, Niemcy, na zawsze wyciągnęliśmy naukę z historii. Nie mogę jednak tego zrobić w obliczu rozprzestrzeniającej się nienawiści - tak na obchodach w Izraelu mówił prezydent Niemiec. Dodał, że pomimo wielu lat edukacji i rozliczania się z historią, synagogi i żydowskie szkoły nadal muszą pozostawać pod ochroną państwa. W ramach walki z neonazizmem zdelegalizowano dziś w Niemczech kolejną organizację - Combat 18. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Ruch Tradwife. "Jeśli kobieta chce zostać w domu, to powinna mieć taki wybór"

        Ruch Tradwife. "Jeśli kobieta chce zostać w domu, to powinna mieć taki wybór"

        Tak zwany ruch Tradwife, czyli "tradycyjna żona", powstał na Wyspach Brytyjskich, ale zyskuje popularność również w Stanach Zjednoczonych. Jego twórczyni wydaje poradniki rodem z lat 50., w których zachęca kobiety, by na stałe zajmowały się domem i podaje szereg sposobów na to, jak wyglądem i zachowaniem umilać czas mężowi. Bo skoro tylko on zarabia na rodzinę, to po powrocie do domu powinien odpocząć. A ponieważ ten układ w założeniu akceptują obie strony, to tradwifes podkreślają, że ich wersja feminizmu to najlepsza możliwa wersja. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Oko w oko z drapieżnikiem. Rodzina z Arabii Saudyjskiej postanowiła zamieszkać z wilkami

        Oko w oko z drapieżnikiem. Rodzina z Arabii Saudyjskiej postanowiła zamieszkać z wilkami

        Niektórzy, by stanąć twarzą w twarz z dzikimi zwierzętami, wybierają się w egzotyczne podróże lub chociaż na spacer do ogrodu zoologicznego. Inni są tak ekscentryczni, że wolą trzymać drapieżniki we własnym mieszkaniu. Rodzina z Arabii Saudyjskiej postanowiła zamieszkać z wilkami. Zwierzęta bawią się z dziećmi i śpią na kanapie. Podwórko i klatka nie zastąpią jednak hektarów lasu czy dzikiego stada. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "Nie znamy jeszcze prawdziwej skali zagrożenia"

        "Nie znamy jeszcze prawdziwej skali zagrożenia"

        - Nie ma zakazu podróży na świecie, poza tym rejonem, gdzie ten koronawirus występuje najczęściej. Natomiast należy monitorować to co się dzieje. Jednym z objawów zarażenia jest wysoka gorączka, dlatego w tym momencie wykorzystanie kamer termowizyjnych na lotniskach pozwoli na szybką identyfikację osób, które potencjalnie mogą przenosić tego wirusa pomiędzy krajami i między kontynentami - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. dr. hab Krzysztof Pyrć wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagielońskiego. Odniósł się w ten sposób do zaostrzonych środków bezpieczeństwa wprowadzanych na lotniskach w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem - Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna wyspa, natomiast trzeba pamiętać, że my tak naprawdę nie znamy prawdziwej skali zagrożenia. Nie można mówić, że to będzie pandemia stulecia - dodał Pyrć.

        czytaj więcej »
       • Putin w Jerozolimie nie wspomniał o Polsce. Ważne słowa prezydenta Niemiec

        Putin w Jerozolimie nie wspomniał o Polsce. Ważne słowa prezydenta Niemiec

        W Jerozolimie już zakończyło się V Światowe Forum Holokaustu. W uroczystościach zorganizowanych z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz wzięło udział kilkudziesięciu szefów państw i rządów. Byli między innymi prezydenci Izraela, Rosji, Niemiec i Francji. Zabrakło polskiego prezydenta, który już wcześniej zapowiedział, że bez możliwości zabrania głosu na forum on do Jerozolimy nie pojedzie. Władimir Putin, który ostatnio oczerniał Polskę, na forum w Jerozolimie o naszym państwie nie wspomniał. O Polakach wspomniał jedynie wtedy, kiedy powiedział, że "Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Polacy byli uznawani przez nazistów za podludzi". Mocno zabrzmiały natomiast słowa prezydenta Niemiec, który podkreślił, że niemiecka odpowiedzialność za Holokaust "nie przemija". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "On, Mengele, diabeł, spuścił wzrok przed sześciolatką". Vera przeżyła nie tylko Auschwitz, przeżyła Mengelego

        "On, Mengele, diabeł, spuścił wzrok przed sześciolatką". Vera przeżyła nie tylko Auschwitz, przeżyła Mengelego

        Ocalałych z Holokaustu jest coraz mniej. Datego tak ważne jest, by wysłuchać ich historii. Wśród tych, którzy przetrwali Auschwitz, jest Vera Kriegel Grossman, która nie tylko przetrwała obóz, ale i eksperymenty potwora, czyli Josefa Mengelego. - Kiedy podeszłam blisko, spuścił wzrok. On, Mengele, diabeł, spuścił wzrok przed sześciolatką - wspomina. Wśród ocalałych jest też Artemis Meron. Jako dziecko w obozie zagłady zapytała, dlaczego nie widzi nigdzie swoich bliskich, którzy też tam trafili. W odpowiedzi ktoś wskazał jej dym nad obozem. Ona tego wtedy nie zrozumiała. Avraham Harshalom też przetrwał Auschwitz. - Przeżyliśmy, żeby opowiedzieć tę historię kolejnym pokoleniom - stwierdza. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Żydzi doświadczają przemocy i antysemityzmu także dziś

        Żydzi doświadczają przemocy i antysemityzmu także dziś

        Antysemityzm nie zniknął. Przybiera różną formę. Czasem są to groźby słowne. Czasem są to ataki na żydowskie cmentarze. Czasem jest to spalenie kukły Żyda, jak miało to miejsce w Polsce w 2015 roku. Coraz częściej są to też ataki fizyczne. Coraz więcej przejawów antysemityzmu odnotowuje się chociażby we Francji, Niemczech, Włoszech czy w USA. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • 11-milionowe miasto w Chinach poddane kwarantannie

        11-milionowe miasto w Chinach poddane kwarantannie

        11-milionowe chińskie miasto Wuhan, gdzie wybuchła epidemia nowego koronawirusa, zostało zamknięte przez władze. Nie wiadomo, na jak długo. Nie działa komunikacja miejska, nie odjeżdża stamtąd żaden pociąg, lotnisko też zostało zamknięte. W mieście ograniczono działalność bibliotek, muzeów, teatrów. Odwołano wszelkie masowe imprezy. Tych z okazji chińskiego nowego roku nie będzie też w Pekinie. Niemal 600 ludzi w Chinach zostało zakażonych nieznanym wcześniej koronawirsuem, nowe przypadki wciąż są wykrywane. Koronawirus oznaczony przez WHO jako 2019-nCoV powoduje kaszel, duszności, trudności w oddychaniu i gorączkę. Z powodu choroby wywołanej przez ten patogen zmarło już 18 osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Nowe procedury na lotniskach całego świata w związku z koronawirusem z Wuhan

        Nowe procedury na lotniskach całego świata w związku z koronawirusem z Wuhan

        Na lotnisku Rzym-Fiumicino oraz na londyńskim Heathrow wydzielono specjalne obszary dla podróżnych przybywających z regionów zagrożonych epidemią nowego koronawirusa z Wuhan. Podróżnym mierzy się temperaturę. Jeśli ktoś ma gorączkę, to eskortuje się go do strefy kwarantanny. Podobne procedury obowiązują na lotnisku w Seulu. Dodatkowo pracownicy tych lotnisk częściej dezynfekują poręcze ruchomych schodów i przyciski w windach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • "Pamięć Holokaustu nie umrze"

        "Pamięć Holokaustu nie umrze"

        - Nie ma miejsca na strach, u nas ocalonych, ten strach istnieje w genach, bo tego nie można wymazać. Jak podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda "pamięć Holokaustu nie umrze", u nas ten strach nie umrze - on umrze z nami - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce. W tych słowach odniósł się do 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. - Trzeba dać młodym ludziom trochę pokoju, poczucia nadziei i tolerancji - dodał Weiss.

        czytaj więcej »
       • "Sytuacja zmienia się dynamiczne. Musimy być przygotowani na najgorsze"

        "Sytuacja zmienia się dynamiczne. Musimy być przygotowani na najgorsze"

        Koronawirus z Wuhan zabił już 17 osób. W samych Chinach prawie 500 osób jest zakażonych, a są przypadki choroby w kolejnych krajach. Wirus dotarł między innymi do Stanów Zjednoczonych. W walce z nim nie pomagają dodatkowe środki ostrożności na wielu azjatyckich lotniskach. Sprawą zajęła się Światowa Organizacja Zdrowia, która ma podjąć decyzję, czy wirus powinien zostać uznany za zagrożenie o skali globalnej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Rosyjski MSZ reaguje na artykuł premiera Morawieckiego

        Rosyjski MSZ reaguje na artykuł premiera Morawieckiego

        "Nie można tolerować ponownych prób malowania Polski jako sprawcy, a nie ofiary" - napisał w artykule do portalu Politico premier Mateusz Morawiecki. Na odpowiedź strony rosyjskiej nie trzeba było długo czekać. "To nie artykuł, ale prawdziwe samobójstwo" - stwierdziła rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       tvnpix