Fakty o Świecie

Wyświęcanie żonatych mężczyzn na odległych terenach? "Kościół nie może pozostać bierny i zamknięty"

Celibat w Kościele katolickim to jeden z tematów, wokół których od dawna trwają wielkie dyskusje. Na odległych, trudno dostępnych terenach wiernych jest niewielu, a księży po prostu brakuje. Często niektóre ich obowiązki przejmują obecne na miejscu siostry zakonne. Zdaniem duchowych z Ameryki Południowej wyświęcanie mężczyzn posiadających rodziny mogłoby być dobrym rozwiązaniem. Nad rozwiązaniem tego problemu pracuje zebrany w Watykanie synod poświęcony Amazonii.

Synod biskupi w Watykanie. Brawa po wystąpieniu brazylijskiego kardynała

Brazylijski kardynał Claudio Hummes podczas trwającego w Watykanie synodu biskupów na temat...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

W niewielkiej wiosce pośrodku amazońskiej puszczy nabożeństwo odprawiane jest przez świeckiego misjonarza, a nie przez księdza. Na tych ziemiach kościół katolicki jest obecny od blisko pół tysiąca lat.

- Nie mogę opuszczać wiernych, nawet jeśli mieszkają bardzo daleko. Muszę z nimi być. W przeciwnym razie stracą wiarę - wyjaśnił misjonarz Antelmo Pereira.

Na tych odległych, trudno dostępnych terenach wiernych jest niewielu, a księży po prostu brakuje. Często niektóre ich obowiązki przejmują obecne na miejscu siostry zakonne.

- Gdy w pobliżu nie ma księdza, a trzeba kogoś ochrzcić, to go chrzcimy. Jeśli jakaś para chce wziąć ślub, to wszyscy poświadczamy o jej miłości. Nie raz wysłuchiwałyśmy spowiedzi, choć nie udzielamy rozgrzeszenia - powiedziała siostra misjonarka z Kolumbii Alba Teresa.

- Musimy mieć tutaj księdza, żeby udzielał nam sakramentów. I żeby nas nauczał religii - zauważył mieszkaniec Satna Rosa w Brazylii Salvador Saldanha.

Więcej osób do udzielania sakramentów

W ostatnich latach coraz częściej i głośniej mówi się o zniesieniu celibatu i wyświęcaniu na księży również tych mężczyzn, którzy są żonaci.

- Ksiądz odwiedza nas tutaj bardzo rzadko, a nie mamy księdza, który mieszkałby tutaj na stałe. Pomysł wyświęcania mężczyzn, którzy są żonaci i mają rodziny, mógłby być pomocny. Byłoby więcej osób do udzielania sakramentów - stwierdził diakon Ferney Pereira.

Wyświęcanie mężczyzn to jeden z najważniejszych tematów trwającego w Watykanie specjalnego synodu poświęconego Amazonii. Ponad 250 duchownych z Ameryki Południowej dyskutuje o tym, jak podtrzymać w tym regionie katolicyzm.

Papież powołał nowych kardynałów. Mówił o "braku współczucia" w Kościele

Podczas sobotniego konsystorza w Watykanie papież Franciszek mówił 13 nowym kardynałom, że wiele...

Wstępnie wysunięta propozycja dotyczy wyłącznie najdalszych zakątków Ziemi, w których najtrudniej znaleźć duchownych i wyświęcania tam na księży żonatych mężczyzn.

- Kościół nie może pozostać bierny i zamknięty, skoncentrowany na sobie, otoczony przez wysokie mury. Nie może spoglądać z nostalgią w przeszłość. Kościół musi otworzyć swoje wrota, musi wybudować mosty. Musi wytyczyć nową ścieżkę - powiedział przedstawiciel z Brazylii kardynał Claudio Hummes.

Specyfikę regionu Brazylii bardzo dobrze zna i rozumie papież, który pochodzi z Argentyny.

W przeszłości już kilkakrotnie prosił o wybaczenie za grzechy popełnione w Amazonii, przez katolickich misjonarzy. Przepraszał także za lekceważący stosunek kościoła wobec rdzennych mieszkańców i ich kultury.

- Zasmuciły mnie sarkastyczne komentarze na temat mężczyzny, który składał tutaj dary z piórami wpiętymi we włosy. Powiedzcie, jaka to różnica czy masz na głowie pióra, czy też trójskrzydły kapelusz, który noszą niektórzy dostojnicy w Watykanie? - pytał papież Franciszek.

Zniesienie celibatu, nawet jeśli dotyczące wyłącznie księży pracujących w najmniejszych wspólnotach, byłoby rewolucją. Robocza propozycja przewiduje, że święcenia mogliby otrzymać tylko sprawdzeni, doświadczeni i dojrzali życiowo mężczyźni, od lat zaangażowani w działalność Kościoła katolickiego.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
zelalem

Oj Franciszek, Franciszek....
Unikaj zupy grzybowej!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Soosie

   Kosciol katolicki nie akceptuje tego zeby ksieza mieli zony bo majatek kosciola musi zostac w kosciele.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Zawieszenie broni w północnej Syrii. Trump: chcę podziękować Erdoganowi

      Zawieszenie broni w północnej Syrii. Trump: chcę podziękować Erdoganowi

      Po rozmowach wiceprezydenta USA Mike'a Penca z prezydentem Erdoganem uzgodniono zawieszenie broni w północnej Syrii. Jest jednak jeden warunek. Kurdowie muszą wycofać się na 30 kilometrów na południe od granicy turecko-syryjskiej i nie mają już tam prawa wrócić. Oznacza to, że Turcja osiągnęła wszystkie swoje cele, a efekty inwazji zostały usankcjonowane. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Regularna bitwa na ulicach Culiacan. Policja musiała wypuścić syna "El Chapo"

      Regularna bitwa na ulicach Culiacan. Policja musiała wypuścić syna "El Chapo"

      Zaczęło się od tego, że najsłynniejszy gangster w Meksyku znany jako "El Chapo" został schwytany, wydany Amerykanom i tam usłyszał wyrok dożywocia. Władze w kartelu Sinaloa przejęli po nim jego synowie. Gdy 30 funkcjonariuszy odkryło kryjówkę jednego z nich i próbowano go aresztować, pojawiły się jeszcze większe siły kartelu i na ulicach miasta zaczęła się regularna bitwa. W końcu gangsterzy wygrali i odbili swojego szefa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Rodzina więziona latami na farmie. Na jaw wychodzą nowe informacje

      Rodzina więziona latami na farmie. Na jaw wychodzą nowe informacje

      Ciąg dalszy tajemniczej historii z Holandii, gdzie odnaleziono rodzinę żyjącą od dziewięciu lat w całkowitej izolacji. Na jaw wychodzą kolejne informacje. Zatrzymany został nie tylko najemca gospodarstwa, ale również ojciec więzionej rodziny, który - jak piszą holenderskie media - miał problemy psychiczne. Pojawiły się też doniesienia, że obaj mężczyźni byli członkami sekty. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Negocjacje przed nami są długie i ciężkie"

      "Negocjacje przed nami są długie i ciężkie"

      Drugi dzień szczytu europejskich przywódców w Brukseli, i dyskusja o wielkich pieniądzach do podziału. Budżet trzeba wynegocjować, ale negocjacje mogą być trudne, jeżeli w rozmowie padają pytania o praworządność. Do decyzji jeszcze długa droga, ale już na początku warto wiedzieć, co w tej dyskusji może czekać Polskę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "To żywa istota, która jest częścią tajemnic świata natury"

      "To żywa istota, która jest częścią tajemnic świata natury"

      Można go spotkać w europejskich lasach choć nie jest ani grzybem, ani zwierzęciem. Jest czymś pomiędzy. Ma 720 płci i porusza się z prędkością czterech centymetrów na godzinę. Chodzi Blob, czyli śluzowiec, na którego widok nawet naukowcy nie mogą wyjść w podziwu. Będzie można go zobaczyć w sobotę w paryskim zoo. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Przywódcy separatystów wiedzieli, że łamią prawo"

      "Przywódcy separatystów wiedzieli, że łamią prawo"

      - Przywódcy separatystów wiedzieli, że łamią prawo przez cały czas - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej". - Wszystko to było bezprawne - dodał. W taki sposób odniósł się do wyroku skazującego na długoletnie więzienie dziewięciu przywódców katalońskich separatystów. - 13 lat więzienia to strasznie dużo, ale taki wyrok był spodziewany - dodał drugi gość programu Alex Clos Soler, analityk danych i katalończyk mieszkający w Polsce.

      czytaj więcej »
     • Nowa umowa z Unią. Brytyjska opozycja: będzie odrzucona

      Nowa umowa z Unią. Brytyjska opozycja: będzie odrzucona

      Jedną z najważniejszych informacji w czwartek była ta o zawarciu porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską w sprawie brexitu. Jako pierwszy ogłosił to Boris Johnson. I to premier Wielkiej Brytanii ma teraz przed sobą najtrudniejsze zadanie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Zamieszki w Katalonii. "Przemoc nie wygra z jednością"

      Zamieszki w Katalonii. "Przemoc nie wygra z jednością"

      Dwa lata temu władze Katalonii ogłosiły niepodległość. Madryt uznał jednak, że stało się to z pogwałceniem hiszpańskiej konstytucji i rozwiązał lokalny parlament. W poniedziałek zapadły wyroki wieloletniego więzienia dla katalońskich polityków, którzy byli najbardziej zaangażowani w ruch niepodległościowy. Na ulice wyszły setki tysięcy ludzi, a obecny premier Katalonii zapowiada powrót do niepodległościowego referendum. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Zbliża się wielka operacja, która znowu zadziwi świat"

      "Zbliża się wielka operacja, która znowu zadziwi świat"

      Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un konno wjeżdżał na górę Pektu-san, która przez propagandę Pjongjangu nazywana jest "świętą górą rewolucji". Według oficjalnej biografii - urodził się tam poprzedni dyktator Korei Północnej Kim Dzong Il. Konną przejażdżkę Kima państwowe media określają jako "wielkie, doniosłej wagi wydarzenie w historii rewolucji koreańskiej". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Kolos przepłynął przez Kanał Koryncki

      Kolos przepłynął przez Kanał Koryncki

      To jedne z najbardziej spektakularnych zdjęć ostatnich miesięcy. Przez Kanał Koryncki przepłynął największy ze statków, które dotychczas żeglowały na tej trasie. Do pokonania miał ponad sześć kilometrów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Brytyjczycy mają dość rozwodu z Unią. Gigant uruchamia kanał "wolny od brexitu"

      Brytyjczycy mają dość rozwodu z Unią. Gigant uruchamia kanał "wolny od brexitu"

      Po trzech latach i na mniej niż dwa tygodnie przed formalnie obowiązującą datą brexitu nie jest przesądzone, czy i kiedy do niego dojdzie. Część Brytyjczyków jest przerażona wizją wyjścia z Unii Europejskiej, część się na to cieszy, ale niemal wszyscy są już tym bardzo zmęczeni i po prostu nie chcą o tym słyszeć. Doszło do tego, że stacja Sky News zdecydowała się uruchomić specjalny kanał informacyjny, w którym o brexicie w ogóle mowy nie będzie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Nowak: to porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit niż umowa May

      Nowak: to porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit niż umowa May

      To porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit. Ono jeszcze bardziej oddala Wielką Brytanie od Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Bartłomiej Nowak z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zdaniem drugiego gościa - Macieja Czajkowskiego, byłego dziennikarza BBC News - porozumienie zawarte w czwartek w Brukseli nie przejdzie głosowania w Izbie Gmin - My możemy ekscytować się cała umową, a być może ta umowa nie zostanie przegłosowana - podkreślił

      czytaj więcej »
     tvnpix