Fakty o Świecie

Wyświęcanie żonatych mężczyzn na odległych terenach? "Kościół nie może pozostać bierny i zamknięty"

Celibat w Kościele katolickim to jeden z tematów, wokół których od dawna trwają wielkie dyskusje. Na odległych, trudno dostępnych terenach wiernych jest niewielu, a księży po prostu brakuje. Często niektóre ich obowiązki przejmują obecne na miejscu siostry zakonne. Zdaniem duchowych z Ameryki Południowej wyświęcanie mężczyzn posiadających rodziny mogłoby być dobrym rozwiązaniem. Nad rozwiązaniem tego problemu pracuje zebrany w Watykanie synod poświęcony Amazonii.

Synod biskupi w Watykanie. Brawa po wystąpieniu brazylijskiego kardynała

Brazylijski kardynał Claudio Hummes podczas trwającego w Watykanie synodu biskupów na temat...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

W niewielkiej wiosce pośrodku amazońskiej puszczy nabożeństwo odprawiane jest przez świeckiego misjonarza, a nie przez księdza. Na tych ziemiach kościół katolicki jest obecny od blisko pół tysiąca lat.

- Nie mogę opuszczać wiernych, nawet jeśli mieszkają bardzo daleko. Muszę z nimi być. W przeciwnym razie stracą wiarę - wyjaśnił misjonarz Antelmo Pereira.

Na tych odległych, trudno dostępnych terenach wiernych jest niewielu, a księży po prostu brakuje. Często niektóre ich obowiązki przejmują obecne na miejscu siostry zakonne.

- Gdy w pobliżu nie ma księdza, a trzeba kogoś ochrzcić, to go chrzcimy. Jeśli jakaś para chce wziąć ślub, to wszyscy poświadczamy o jej miłości. Nie raz wysłuchiwałyśmy spowiedzi, choć nie udzielamy rozgrzeszenia - powiedziała siostra misjonarka z Kolumbii Alba Teresa.

- Musimy mieć tutaj księdza, żeby udzielał nam sakramentów. I żeby nas nauczał religii - zauważył mieszkaniec Satna Rosa w Brazylii Salvador Saldanha.

Więcej osób do udzielania sakramentów

W ostatnich latach coraz częściej i głośniej mówi się o zniesieniu celibatu i wyświęcaniu na księży również tych mężczyzn, którzy są żonaci.

- Ksiądz odwiedza nas tutaj bardzo rzadko, a nie mamy księdza, który mieszkałby tutaj na stałe. Pomysł wyświęcania mężczyzn, którzy są żonaci i mają rodziny, mógłby być pomocny. Byłoby więcej osób do udzielania sakramentów - stwierdził diakon Ferney Pereira.

Wyświęcanie mężczyzn to jeden z najważniejszych tematów trwającego w Watykanie specjalnego synodu poświęconego Amazonii. Ponad 250 duchownych z Ameryki Południowej dyskutuje o tym, jak podtrzymać w tym regionie katolicyzm.

Papież powołał nowych kardynałów. Mówił o "braku współczucia" w Kościele

Podczas sobotniego konsystorza w Watykanie papież Franciszek mówił 13 nowym kardynałom, że wiele...

Wstępnie wysunięta propozycja dotyczy wyłącznie najdalszych zakątków Ziemi, w których najtrudniej znaleźć duchownych i wyświęcania tam na księży żonatych mężczyzn.

- Kościół nie może pozostać bierny i zamknięty, skoncentrowany na sobie, otoczony przez wysokie mury. Nie może spoglądać z nostalgią w przeszłość. Kościół musi otworzyć swoje wrota, musi wybudować mosty. Musi wytyczyć nową ścieżkę - powiedział przedstawiciel z Brazylii kardynał Claudio Hummes.

Specyfikę regionu Brazylii bardzo dobrze zna i rozumie papież, który pochodzi z Argentyny.

W przeszłości już kilkakrotnie prosił o wybaczenie za grzechy popełnione w Amazonii, przez katolickich misjonarzy. Przepraszał także za lekceważący stosunek kościoła wobec rdzennych mieszkańców i ich kultury.

- Zasmuciły mnie sarkastyczne komentarze na temat mężczyzny, który składał tutaj dary z piórami wpiętymi we włosy. Powiedzcie, jaka to różnica czy masz na głowie pióra, czy też trójskrzydły kapelusz, który noszą niektórzy dostojnicy w Watykanie? - pytał papież Franciszek.

Zniesienie celibatu, nawet jeśli dotyczące wyłącznie księży pracujących w najmniejszych wspólnotach, byłoby rewolucją. Robocza propozycja przewiduje, że święcenia mogliby otrzymać tylko sprawdzeni, doświadczeni i dojrzali życiowo mężczyźni, od lat zaangażowani w działalność Kościoła katolickiego.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
zelalem
zelalem

Oj Franciszek, Franciszek....
Unikaj zupy grzybowej!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Soosie
   Soosie

   Kosciol katolicki nie akceptuje tego zeby ksieza mieli zony bo majatek kosciola musi zostac w kosciele.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Groźny koronawirus z Chin. Utrudnienia dla milionów pasażerów

      Groźny koronawirus z Chin. Utrudnienia dla milionów pasażerów

      Miliony pasażerów, którym grożą utrudnienia, specjalne środki ostrożności i wielka międzynarodowa akcja służb. Wszystko po to, by zapobiec światowej epidemii koronawirusa, który w Chinach, według oficjalnych danych, zabił już 26 osób. Miasto Wuhan, w którym wirus został wykryty, jest już praktycznie odcięte od świata. Ale zanim do tego doszło, każdego dnia przyjeżdżały do niego i z niego wyjeżdżały tysiące ludzi. Wystarczy jeden przypadek zakażenia wirusem, by przenieść chorobę w inne miejsce na świecie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Strefa zero" w Wuhan. "Nie możemy się stąd ruszyć. Najgorsze, że nie mamy jedzenia"

      "Strefa zero" w Wuhan. "Nie możemy się stąd ruszyć. Najgorsze, że nie mamy jedzenia"

      Kontrole na lotniskach i obowiązkowe badanie najlżejszych nawet objawów choroby nic by nie dało, gdyby nie całkowita blokada źródła zakażenia. 11-milionowe miasto Wuhan jest odcięte od świata. Władze w ekspresowym tempie budują specjalny szpital, do którego mają trafiać wyłącznie pacjenci zarażeni koronawirusem. Ma być gotowy w kilka dni. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • W Niemczech zdelegalizowano neonazistowską organizację Combat 18

      W Niemczech zdelegalizowano neonazistowską organizację Combat 18

      Chciałbym móc powiedzieć, że my, Niemcy, na zawsze wyciągnęliśmy naukę z historii. Nie mogę jednak tego zrobić w obliczu rozprzestrzeniającej się nienawiści - tak na obchodach w Izraelu mówił prezydent Niemiec. Dodał, że pomimo wielu lat edukacji i rozliczania się z historią, synagogi i żydowskie szkoły nadal muszą pozostawać pod ochroną państwa. W ramach walki z neonazizmem zdelegalizowano dziś w Niemczech kolejną organizację - Combat 18. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Ruch Tradwife. "Jeśli kobieta chce zostać w domu, to powinna mieć taki wybór"

      Ruch Tradwife. "Jeśli kobieta chce zostać w domu, to powinna mieć taki wybór"

      Tak zwany ruch Tradwife, czyli "tradycyjna żona", powstał na Wyspach Brytyjskich, ale zyskuje popularność również w Stanach Zjednoczonych. Jego twórczyni wydaje poradniki rodem z lat 50., w których zachęca kobiety, by na stałe zajmowały się domem i podaje szereg sposobów na to, jak wyglądem i zachowaniem umilać czas mężowi. Bo skoro tylko on zarabia na rodzinę, to po powrocie do domu powinien odpocząć. A ponieważ ten układ w założeniu akceptują obie strony, to tradwifes podkreślają, że ich wersja feminizmu to najlepsza możliwa wersja. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Oko w oko z drapieżnikiem. Rodzina z Arabii Saudyjskiej postanowiła zamieszkać z wilkami

      Oko w oko z drapieżnikiem. Rodzina z Arabii Saudyjskiej postanowiła zamieszkać z wilkami

      Niektórzy, by stanąć twarzą w twarz z dzikimi zwierzętami, wybierają się w egzotyczne podróże lub chociaż na spacer do ogrodu zoologicznego. Inni są tak ekscentryczni, że wolą trzymać drapieżniki we własnym mieszkaniu. Rodzina z Arabii Saudyjskiej postanowiła zamieszkać z wilkami. Zwierzęta bawią się z dziećmi i śpią na kanapie. Podwórko i klatka nie zastąpią jednak hektarów lasu czy dzikiego stada. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Nie znamy jeszcze prawdziwej skali zagrożenia"

      "Nie znamy jeszcze prawdziwej skali zagrożenia"

      - Nie ma zakazu podróży na świecie, poza tym rejonem, gdzie ten koronawirus występuje najczęściej. Natomiast należy monitorować to co się dzieje. Jednym z objawów zarażenia jest wysoka gorączka, dlatego w tym momencie wykorzystanie kamer termowizyjnych na lotniskach pozwoli na szybką identyfikację osób, które potencjalnie mogą przenosić tego wirusa pomiędzy krajami i między kontynentami - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. dr. hab Krzysztof Pyrć wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagielońskiego. Odniósł się w ten sposób do zaostrzonych środków bezpieczeństwa wprowadzanych na lotniskach w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem - Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna wyspa, natomiast trzeba pamiętać, że my tak naprawdę nie znamy prawdziwej skali zagrożenia. Nie można mówić, że to będzie pandemia stulecia - dodał Pyrć.

      czytaj więcej »
     • Putin w Jerozolimie nie wspomniał o Polsce. Ważne słowa prezydenta Niemiec

      Putin w Jerozolimie nie wspomniał o Polsce. Ważne słowa prezydenta Niemiec

      W Jerozolimie już zakończyło się V Światowe Forum Holokaustu. W uroczystościach zorganizowanych z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz wzięło udział kilkudziesięciu szefów państw i rządów. Byli między innymi prezydenci Izraela, Rosji, Niemiec i Francji. Zabrakło polskiego prezydenta, który już wcześniej zapowiedział, że bez możliwości zabrania głosu na forum on do Jerozolimy nie pojedzie. Władimir Putin, który ostatnio oczerniał Polskę, na forum w Jerozolimie o naszym państwie nie wspomniał. O Polakach wspomniał jedynie wtedy, kiedy powiedział, że "Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Polacy byli uznawani przez nazistów za podludzi". Mocno zabrzmiały natomiast słowa prezydenta Niemiec, który podkreślił, że niemiecka odpowiedzialność za Holokaust "nie przemija". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "On, Mengele, diabeł, spuścił wzrok przed sześciolatką". Vera przeżyła nie tylko Auschwitz, przeżyła Mengelego

      "On, Mengele, diabeł, spuścił wzrok przed sześciolatką". Vera przeżyła nie tylko Auschwitz, przeżyła Mengelego

      Ocalałych z Holokaustu jest coraz mniej. Datego tak ważne jest, by wysłuchać ich historii. Wśród tych, którzy przetrwali Auschwitz, jest Vera Kriegel Grossman, która nie tylko przetrwała obóz, ale i eksperymenty potwora, czyli Josefa Mengelego. - Kiedy podeszłam blisko, spuścił wzrok. On, Mengele, diabeł, spuścił wzrok przed sześciolatką - wspomina. Wśród ocalałych jest też Artemis Meron. Jako dziecko w obozie zagłady zapytała, dlaczego nie widzi nigdzie swoich bliskich, którzy też tam trafili. W odpowiedzi ktoś wskazał jej dym nad obozem. Ona tego wtedy nie zrozumiała. Avraham Harshalom też przetrwał Auschwitz. - Przeżyliśmy, żeby opowiedzieć tę historię kolejnym pokoleniom - stwierdza. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Żydzi doświadczają przemocy i antysemityzmu także dziś

      Żydzi doświadczają przemocy i antysemityzmu także dziś

      Antysemityzm nie zniknął. Przybiera różną formę. Czasem są to groźby słowne. Czasem są to ataki na żydowskie cmentarze. Czasem jest to spalenie kukły Żyda, jak miało to miejsce w Polsce w 2015 roku. Coraz częściej są to też ataki fizyczne. Coraz więcej przejawów antysemityzmu odnotowuje się chociażby we Francji, Niemczech, Włoszech czy w USA. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • 11-milionowe miasto w Chinach poddane kwarantannie

      11-milionowe miasto w Chinach poddane kwarantannie

      11-milionowe chińskie miasto Wuhan, gdzie wybuchła epidemia nowego koronawirusa, zostało zamknięte przez władze. Nie wiadomo, na jak długo. Nie działa komunikacja miejska, nie odjeżdża stamtąd żaden pociąg, lotnisko też zostało zamknięte. W mieście ograniczono działalność bibliotek, muzeów, teatrów. Odwołano wszelkie masowe imprezy. Tych z okazji chińskiego nowego roku nie będzie też w Pekinie. Niemal 600 ludzi w Chinach zostało zakażonych nieznanym wcześniej koronawirsuem, nowe przypadki wciąż są wykrywane. Koronawirus oznaczony przez WHO jako 2019-nCoV powoduje kaszel, duszności, trudności w oddychaniu i gorączkę. Z powodu choroby wywołanej przez ten patogen zmarło już 18 osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Nowe procedury na lotniskach całego świata w związku z koronawirusem z Wuhan

      Nowe procedury na lotniskach całego świata w związku z koronawirusem z Wuhan

      Na lotnisku Rzym-Fiumicino oraz na londyńskim Heathrow wydzielono specjalne obszary dla podróżnych przybywających z regionów zagrożonych epidemią nowego koronawirusa z Wuhan. Podróżnym mierzy się temperaturę. Jeśli ktoś ma gorączkę, to eskortuje się go do strefy kwarantanny. Podobne procedury obowiązują na lotnisku w Seulu. Dodatkowo pracownicy tych lotnisk częściej dezynfekują poręcze ruchomych schodów i przyciski w windach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • "Pamięć Holokaustu nie umrze"

      "Pamięć Holokaustu nie umrze"

      - Nie ma miejsca na strach, u nas ocalonych, ten strach istnieje w genach, bo tego nie można wymazać. Jak podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda "pamięć Holokaustu nie umrze", u nas ten strach nie umrze - on umrze z nami - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce. W tych słowach odniósł się do 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. - Trzeba dać młodym ludziom trochę pokoju, poczucia nadziei i tolerancji - dodał Weiss.

      czytaj więcej »
     • "Sytuacja zmienia się dynamiczne. Musimy być przygotowani na najgorsze"

      "Sytuacja zmienia się dynamiczne. Musimy być przygotowani na najgorsze"

      Koronawirus z Wuhan zabił już 17 osób. W samych Chinach prawie 500 osób jest zakażonych, a są przypadki choroby w kolejnych krajach. Wirus dotarł między innymi do Stanów Zjednoczonych. W walce z nim nie pomagają dodatkowe środki ostrożności na wielu azjatyckich lotniskach. Sprawą zajęła się Światowa Organizacja Zdrowia, która ma podjąć decyzję, czy wirus powinien zostać uznany za zagrożenie o skali globalnej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     • Rosyjski MSZ reaguje na artykuł premiera Morawieckiego

      Rosyjski MSZ reaguje na artykuł premiera Morawieckiego

      "Nie można tolerować ponownych prób malowania Polski jako sprawcy, a nie ofiary" - napisał w artykule do portalu Politico premier Mateusz Morawiecki. Na odpowiedź strony rosyjskiej nie trzeba było długo czekać. "To nie artykuł, ale prawdziwe samobójstwo" - stwierdziła rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

      czytaj więcej »
     tvnpix