Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters TV | Video: Jakub Loska / Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • "Ludzie nie chcą już żyć w takich warunkach". Alarmujący raport o nierównościach społecznych
 • Wyszkowski: kryzys klimatyczny najsilniej uderzy w najbiedniejszych

Koronawirus pojawił się tuż przed wielką migracją ludności. "Działamy wspólnie, by zapobiec epidemii"

W Chinach pojawił się nowy tajemniczy wirus, który wywołuje chorobę płuc. Władze chińskie informują o kilkuset chorych i trzech ofiarach śmiertelnych. Brytyjscy naukowcy twierdzą z kolei, że dane są niedoszacowane, bo chorych może być już blisko 2000 osób. Problem w tym, że zbliża się Chiński Nowy Rok, który jest największą doroczną migracją ludności na świecie. Na lotniskach, między innymi w Japonii, Tajlandii, Singapurze i Korei Południowej, podróżni z Chin już przechodzą badania. Chińczycy uspokajają, że kontrolują sytuację.

Groźny koronawirus z Chin dotarł do Korei Południowej

Trzy osoby nie żyją, a tylko w ciągu weekendu pojawiło się w Chinach ponad sto nowych przypadków...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Setki miliony Chińczyków ruszyło witać Nowy Rok ze swoimi rodzinami. Pełne dworce i lotniska to idealna sytuacja dla rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Na wieść o pojawieniu się nowego, nieznanego wcześniej, wirusa wielu Chińczyków na ostatnią chwilę zmienia plany.

- Nigdzie nie jadę. Wolę teraz unikać zatłoczonych miejsc, w których wirusy szybko się rozprzestrzeniają - tłumaczy jedna z kobiet mieszkających w Pekinie.

Zakażeni wirusem poddawani są kwarantannie. Koronawirus, roboczo nazwany 2019 nCoV, powoduje zapalenie płuc porównywane do zespołu ostrej niewydolności oddechowej SARS, która po raz pierwszy pojawiła się w 2002 roku w Chinach i zabiła 700 osób.

- Ja zawsze biorę ze sobą maskę, kiedy wsiadam do metra albo jestem w zatłoczonych miejscach - mówi jeden z mieszkańców Pekinu.

Według chińskich władz wirusem zakaziło się ponad 200 osób. Według międzynarodowych ekspertów, zakażeń może być nawet 2000.

41 przypadków w Chinach. WHO ostrzega przed nowym koronawirusem

W Chinach pojawił się nowy typ koronawirusa, który może być przenoszony z człowieka na człowieka....

Pierwszym ogniskiem choroby był najprawdopodobniej targ rybny w Wuhan. Władze 11-milionowego miasta zapewniają, że kontrolują sytuację.

- Namierzyliśmy wszystkie 763 osoby, które miały bliski kontakt z chorymi. 681 osób już opuściło obserwację medyczną. Żadna z tych osób nie miała podejrzanych objawów. Przy odpowiednich działaniach tę chorobę można powstrzymać - mówi Li Gang, inspektor sanitarny miasta Wuhan.

W Wuhan z powodu powikłań zmarły trzy osoby. Choroba rozprzestrzeniła się do innych chińskich miast. Pojedyncze przypadki odnotowano też w Korei Południowej, Japonii i Tajlandii.

"Działamy wspólnie, by zapobiec epidemii"

- Chiny są w stałym kontakcie z władzami tych krajów i Światową Organizacją Zdrowia. Działamy wspólnie, by zapobiec epidemii - mówi Geng Shuang, minister spraw zagranicznych.

Chińczycy ogłosili, że wirus ma zdolność przenoszenia się z człowieka na człowieka. Na azjatyckich lotniskach pojawiły się kontrole, które mają wyławiać chore osoby. Podróżujący z Wuhan poddawani są kontrolom również na lotniskach w Los Angeles, Nowym Jorku i San Francisco.

Na razie ryzyko, że wirus dotrze do Europy, jest minimalne. Tak przynajmniej twierdzą brytyjskie służby epidemiologiczne.

- To jest rola służb medycznych i sanitarnych danego kraju, żeby hamować rozprzestrzenianie się wirusa dalej. Oczywiście, nie można powiedzieć, że jesteśmy w pełni na zawsze bezpieczni - mówi Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA. Jego zdaniem, jeżeli dojdzie u kogoś do inkubacji wirusa, tuż przed wyjazdem z Chin, to może ta osoba polecieć do innego kraju, stamtąd przybyć do Polski, gdzie dopiero może dojść do rozwoju choroby.

Na polskich lotniskach na razie nie wprowadzono nadzwyczajnych środków, ale sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Nowy wariant koronawirusa budzi niepokój. Kolejne państwa zawieszają loty z południa Afryki

  Nowy wariant koronawirusa budzi niepokój. Kolejne państwa zawieszają loty z południa Afryki

  Pierwszy przypadek nowego wariantu B.1.1.529 koronawirusa, którego nazwano Omikron, wykryto w piątek w Europie. Infekcja została potwierdzona u kobiety w Belgii. Zdaniem przedstawicieli WHO wariant ten prawdopodobnie jest bardziej zakaźny niż wariant Delta. Wariant Omikron został wykryty 11 listopada na południu Afryki, dlatego wiele państw zdecydowało się na zawieszenie lotów z tego rejonu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Protesty w ramach Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. W Meksyku i Turcji doszło do starć z policją

  Protesty w ramach Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. W Meksyku i Turcji doszło do starć z policją

  Według ONZ blisko co trzecia kobieta na świecie w wieku powyżej 15 lat przynajmniej raz w życiu padła ofiarą przemocy fizycznej lub wykorzystywania seksualnego. W czwartek w ramach Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w wielu miastach świata odbyły się protesty. W Meksyku i Turcji doszło do starć z policją. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Koronawirus w Europie. Szczepienia na COVID-19 coraz częściej obowiązkowe

  Koronawirus w Europie. Szczepienia na COVID-19 coraz częściej obowiązkowe

  W ubiegłym tygodniu 60 procent wszystkich globalnie odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto właśnie w Europie. Niemcy nie wykluczają wprowadzenia powszechnego obowiązku szczepień na COVID-19 - na razie ma on zostać wprowadzony dla pracowników określonych branż. W całej Europie przybywa ograniczeń dla niezaszczepionych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • 27 migrantów utonęło, próbując przeprawić się nielegalnie przez kanał La Manche

  27 migrantów utonęło, próbując przeprawić się nielegalnie przez kanał La Manche

  Co najmniej 27 osób utonęło w środę w kanale La Manche. Wszystkie ofiary to migranci, którzy próbowali przedostać się do Wielkiej Brytanii. Z ich pontonu uciekło powietrze. Dwie osoby zostały uratowane. Są w szpitalu, całkowicie wyziębione, a ich stan jest krytyczny. Z Francji do Wielkiej Brytanii w tym roku przez kanał La Manche przedostało się już 23 tysiące migrantów. To ogromny wzrost w stosunku do ubiegłego roku, kiedy trasę tę pokonało prawie 8,5 tysiąca ludzi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kryzys humanitarny w Afganistanie. Dramatycznie brakuje jedzenia

  Kryzys humanitarny w Afganistanie. Dramatycznie brakuje jedzenia

  W Afganistanie wiele rodzin żyje w skrajnym ubóstwie. Sytuacja znacząco pogorszyła się od momentu przejęcia władzy przez talibów. Kilka dni temu rząd Talibów zakaz posługiwania się przez mieszkańców walutą inną niż oficjalna waluta kraju. Wielu Afgańczyków nadal pracuje, ale od miesięcy nie otrzymuje wynagrodzenia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Świat walczy z kolejną falą pandemii

  Świat walczy z kolejną falą pandemii

  Świat zmaga się z kolejną falą pandemii COVID-19. Bułgaria stan wyjątkowy przedłuża do końca marca 2022 roku, Słowacja wprowadza lockdown na dwa tygodnie, a Francja, Grecja i Niemcy zastanawiają się, czy za osoby w pełni zaszczepione nie uznawać tylko tych, które przyjęły trzecią dawkę. Z kolei Izrael i Stany Zjednoczone szczepionkę podają dzieciom od piątego roku życia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Sprawa śmierci Gabby Petito. Ujawniono wyniki sekcji zwłok Briana Laundriego

  Sprawa śmierci Gabby Petito. Ujawniono wyniki sekcji zwłok Briana Laundriego

  Wraca sprawa, która kilka tygodni temu wstrząsnęła Ameryką. Chodzi o zaginięcie 22-letniej blogerki i podróżniczki Gabby Petito. Dziewczyna wraz z narzeczonym wyruszyła w podróż na zachodnie wybrzeże USA. On wrócił do domu, jej zwłoki odnaleziono w jednym z parków narodowych w stanie Wyoming. Została uduszona. Gdy policja próbowała skontaktować się z jej narzeczonym, ten zniknął. Miał się ukrywać w rezerwacie Carlton w pobliżu swojego rodzinnego domu na Florydzie. Tam też w październiku policja odnalazła jego szczątki. Dziś wiemy już, jak zginął Brian Laundrie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Misja DART rozpoczęta. Sonda ma uderzyć w planetoidę

  Misja DART rozpoczęta. Sonda ma uderzyć w planetoidę

  Statek kosmiczny wysłany na zderzenie z asteroidą - to nie scenariusz filmu, a kosmicznej misji DART. Sonda Double Asteroid Redirection Test (DART) wystartowała w środę z bazy Vandenberg w Kalifornii. Nad wszystkim czuwa oczywiście amerykańska agencja kosmiczna NASA. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Pandemia nie ominęła klasztoru na górze Athos. Trwa akcja szczepień duchownych

  Pandemia nie ominęła klasztoru na górze Athos. Trwa akcja szczepień duchownych

  Klasztory na greckiej górze Athos są zamieszkałe jedynie przez około 1600 mnichów. Kobiety do dziś nie mają tam wstępu. 
Mimo wprowadzonych środków bezpieczeństwa i głębokiej wiary w to, że Bóg ochroni to miejsce i jego mieszkańców, pandemia klasztoru nie ominęła. Wielu mnichów zachorowało, niektórzy bardzo ciężko. W tej chwili trwają starania o to, by zaszczepić jak największą liczbę duchownych. Do tej pory na szczepienie zdecydowało się około 40 procent z nich.
 Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix