Fakty o Świecie

 • Międzynarodowa współpraca skrajnej prawicy. "Ci ludzie nie myślą już w kategoriach narodów i państw. Myślą w kategoriach ras"
  Foto: Shutterstock
 • Przemoc domowa nasiliła się w czasie pandemii. Raport ONZ
 • "Pojawiło się mnóstwo czasu". Wykorzystali go na odnowienie starych samochodów

Międzynarodowa współpraca skrajnej prawicy. "Ci ludzie nie myślą już w kategoriach narodów i państw. Myślą w kategoriach ras"

Prawicowi ekstremiści z różnych europejskich krajów współpracują ze sobą - tak wynika z raportu środka badawczego Counter Extremism Project. Miejsca ich spotkań i rekrutacji to najczęściej festiwale, imprezy sztuk walki, marsze i pokazy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Podnosimy broń i bez celowania staramy się strzelić w głowę". Tajne szkolenie przed Marszem Niepodległości

Tajne szkolenie przed Marszem Niepodległości. To były cztery dni treningów w Straży Narodowej. Ze...

Skrajna prawica zmienia swoje oblicze. Zamiast na nacjonalistyczne hasła walki między narodami stawia na międzynarodową współpracę.

- Jest to środowisko, które w dużym stopniu jest już postnacjonalistyczne. To znaczy, że ci ludzie nie myślą już w kategoriach narodów i państw. Myślą w kategoriach ras, w kategoriach walki ideologicznej z liberałami, feministkami - wyjaśnia dr Kacper Rękawek, współautor raportu ośrodka Counter Extremism Project na temat międzynarodowej współpracy skrajnej prawicy.

Doktor Kacper Rękawek jest jednym z autorów raportu na temat międzynarodowej współpracy prawicowych ekstremistów. Raport ośrodka badawczego Counter Extremism Project stwierdza, że od kilku lat mamy do czynienia z "pozbawionym przywódcy, transnarodowym, apokaliptycznym, zorientowanym na przemoc prawicowym ruchem ekstremistycznym" skupionym pod hasłami takimi jak "wielka wymiana", czy "białe ludobójstwo".

Autorzy badania zwracają uwagę na to, że ponadnarodowy prawicowy terroryzm nie jest wystarczająco zwalczany przez władze poszczególnych krajów, a przemoc, której dopuszczają się ekstremiści, nie jest klasyfikowana jako terroryzm, choć wpisuje się w jego definicję.

- My pisząc ten raport natknęliśmy się na takie sytuacje, gdzie znajdowaliśmy ataki, właściwie terrorystyczne, ze Szwecji czy z Niemiec, których tamtejsze służby bezpieczeństwa nie klasyfikowały jako akty terroru - zdradza doktor Rękawek.

"Planują przemoc"

Raport przygotowany przez Counter Extremism Project wskazuje, że współpraca międzynarodowa ekstremistów najczęściej odbywa się na festiwalach, imprezach sztuk walki czy marszach. Zachodnie bojówki coraz częściej nawiązują kontakty z ugrupowaniami ze wschodniej Europy i Rosji.

- Planują przemoc: przemoc polityczną, terroryzm, ale robią to głownie na poziomie lokalnym, regionalnym. Natomiast współpraca międzynarodowa ma głównie charakter związany z rekrutacją nowych członków, jak również z pozyskiwaniem funduszy - twierdzi współautor.

Autorzy raportu alarmują, ze skrajna prawica poszerza swoje szeregi dzięki pandemii, bo ekstremiści próbują wchodzić w sojusze z tak zwanymi antyszczepionkowcami i aktywnie rekrutują ich do swoich szeregów.

Zobacz także dyskusję w "Faktach o Świecie" TVN BiS na temat raportu organizacji Counter Extremism Project:

Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Jak działa skrajna prawica w Europie? "Wchodzą w nowe obszary i nowe formuły"

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Antony Blinken został nowym sekretarzem stanu USA

  Antony Blinken został nowym sekretarzem stanu USA

  Antony Blinken to nowy sekretarz stanu w administracji Joe Bidena, czyli amerykański szef dyplomacji - jego nominacja została zatwierdzona przez Senat. Jest orędownikiem bliskiej współpracy Ameryki i Europy, przeciwnikiem wycofania amerykańskich wojsk z Niemiec i pasierbem ocalonego z Holokaustu Żyda pochodzącego z Białegostoku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Zamierzamy bronić naszej inwestycji i pieniędzy płatników"

  "Zamierzamy bronić naszej inwestycji i pieniędzy płatników"

  Komisja Europejska chce by koncern AstraZeneca wywiązał się z umowy i poinformował, ile dawek jest sprzedawanych poza Unię Europejską. Firma tłumaczy, że ma problem w fabryce i że szczepionki będą w lutym i marcu. Nie podaje jednak ile preparatów będzie w stanie dostarczyć. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jak przebiegają szczepienia w Europie? "Obraz daleki od stereotypu"

  Jak przebiegają szczepienia w Europie? "Obraz daleki od stereotypu"

  - Francja na samym początku kampanii szczepień rzeczywiście się pogubiła, lądowała na jednym z ostatnich miejsc w Europie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji. - Teraz bardzo ostro poszła liczba szczepień w górę - zaznaczył. - W Niemczech, jeśli chodzi o politykę zdrowotną, walkę z pandemią, to pierwsze skrzypce grają landy, kraje związkowe - powiedział Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej Deutsche Welle. - Obraz tego, co się w tej chwili dzieje, daleki jest od stereotypu świetnie zorganizowanego kraju - przyznał. - Włosi poczuli się ciężko obrażeni tym, że firmy, które obiecały im daną liczbę dawek, teraz mówią, że tych dawek nie dostarczą - powiedziała z kolei Maria Mikołajewska, reporterka TVN24.

  czytaj więcej »
 • "Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła"

  "Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła"

  Z powodu lockdownu pojawia się wiele problemów społecznych, medycznych i gospodarczych. Zarówno w Polsce jak i na całym świecie. - Teraz mamy przekonanie, że to może trwać długo, albo wręcz zostanie z nami na zawsze, tylko w takiej karłowatej, ograniczonej, kontrolowalnej formie - podkreślił - profesor Radosław Markowski, politolog z Uniwersytetu SWPS. Doświadczenie "radzenia sobie" będzie na pewno takim wzmacniającym doświadczaniem - stwierdziła doktor Joanna Heidtman, psycholożka i socjolożka. - Szczepienie poszczególnych grup nie spowoduje, że pandemia się wycofa na zasadzie włączenia czy wyłączenia światła - podkreślił doktor hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z WUM. - Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła - ocenił doktor Leszek Mellibruda, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

  czytaj więcej »
 • Rękawiczki Berniego Sandersa hitem. Senator postanowił wykorzystać ich popularność

  Rękawiczki Berniego Sandersa hitem. Senator postanowił wykorzystać ich popularność

  Rękawiczki Berniego Sandersa to nie tylko hit internetu, ale też sprzedażowy strzał w dziesiątkę. Popularność rękawic, które senator założył na inaugurację Joe Bidena, może przysłużyć się w dobrej sprawie. Tysiące osób chcą je kupić od organizacji, która szyje i daje pracę bezrobotnym kobietom. W planach są kolejne akcje dobroczynne związane z wyjątkowym stylem stylem senatora. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Robot Sophia już wkrótce trafi do sprzedaży

  Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Robot Sophia już wkrótce trafi do sprzedaży

  Robot Sophia to, zdaniem producenta, idealny asystent i przyjaciel w czasie epidemii. Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Nigdy nie śpi, nie męczy się i nie nudzi. Firma rusza z masową produkcją robotów. Sztuczna inteligencja ma pomóc osobom, które nie mają nikogo lub z powodu epidemii nie mogą się z nikim spotkać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu"

  "Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu"

  W sobotę na wezwanie Nawalnego do demonstracji na ulice rosyjskich miast wyszło według Ośrodka Studiów Wschodnich od 110 do 160 tysięcy osób. - Widać wyraźnie, że władze w pewien sposób się przestraszyły - oceniła Agnieszka Legucka, annalistyczna do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zdaniem Anny Łabuszewskiej z "Tygodnika Powszechnego" "Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu". - W rosyjskim, białoruskim społeczeństwie do głosu dochodzi nowe pokolenie - dodał doktor Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

  czytaj więcej »
 • Masakra cywilów w Etiopii. Brutalną pacyfikację regionu zlecił laureat Nagrody Nobla

  Masakra cywilów w Etiopii. Brutalną pacyfikację regionu zlecił laureat Nagrody Nobla

  W połowie grudnia w miejscowości Aksum w prowincji Tigraj doszło do masakry ludności cywilnej, jak przekazali uciekający stamtąd uchodźcy. Etiopscy żołnierze mieli zabić około 750 cywili w pobliżu słynnego Kościoła Matki Bożej z Syjonu. Ta masakra to kolejny rozdział niezwykle brutalnego konfliktu o Tigraj - zbuntowaną prowincję położoną na północy Etiopii. Premierem Etiopii, który rozkazał spacyfikować zbuntowaną prowincję, jest laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2019 roku Abiy Ahmed Ali. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W sobotę w Rosji mają się odbyć masowe demonstracje w obronie Nawalnego

  W sobotę w Rosji mają się odbyć masowe demonstracje w obronie Nawalnego

  Rosjanie zaplanowali falę protestów w obronie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, które w sobotę mają się odbyć w wielu miastach w Rosji. Władze próbują zastraszyć wszystkich, którzy chcieliby wyjść na ulice. Szykanowani są współpracownicy Nawalnego, który zaraz po powrocie do Rosji został zatrzymany na lotnisku i aresztowany. Wielu przywódców światowych domaga się jego zwolnienia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix