Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters TV | Video: Justyna Kazimierczak / Fakty o Świecie TVN24 BiS
 • Powstanie nowy sojusz w Europie?
 • Europejczycy korzystają z pogody. Lekceważą obostrzenia

Tysiące pacjentów w kolejkach na OIOM. "Patrzysz, jak ktoś umiera i nie możesz nic zrobić"

W Brazylii wykryto nową mutację koronawirusa. Zakażenie potwierdzono na razie u jednego pacjenta. Nowa mutacja przypomina wariant południowoafrykański, ale na razie niewiele o niej wiadomo. Sytuacja w kraju jest coraz gorsza. Oddziały intensywnej terapii są przepełnione, a lekarze coraz częściej muszą decydować, którego z pacjentów ratować. Tymczasem prezydent Jair Bolsonaro nie zmienia retoryki. Nadal twierdzi, że pandemiczne obostrzenia nie mają sensu i wzywa do ich zniesienia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

José większość swojego życia spędził, przewożąc chorych i rannych do jednego ze szpitali w stanie Sao Paulo. Po latach przerwy emerytowany kierowca karetki obrał znajomą trasę - tym razem jako pacjent zakażony koronawirusem, z trudem łapiący oddech.

- Patrzysz, jak ktoś umiera i nie możesz z tym nic zrobić - mówi Roberto Inacio, syn José.

José trafił na zwykły oddział, ale po kilku dniach jego stan zaczął się pogarszać. Mężczyzna miał problemy z nerkami, wymagał natychmiastowej dializy, ale w szpitalu nie było nawet wolnego cewnika.

"Mamy coraz więcej chorych. Nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić"

Tak źle od początku pandemii w Brazylii jeszcze nie było. Minionej doby potwierdzono tam ponad 90...

Brakowało też łóżka na oddziale intensywnej terapii. Mężczyzna został wpisany na listę oczekujących. Przed nim znajdowało się siedemdziesięciu chorych. José zmarł, czekając, aż zwolni się miejsce.

- Całe swoje życie poświęcił ratowaniu ludzi, ale kiedy to on potrzebował pomocy, tej zabrakło - mówi syn José.

Szpitale na granicy wydolności

Tylko w marcu w Brazylii walkę z chorobą przegrało ponad 60 tysięcy osób. Dla Brazylijczyków był to najtrudniejszy miesiąc od początku pandemii. Zakłady pogrzebowe nie nadążają z chowaniem zmarłych, dlatego pochówki organizowane są też nocą.

- Nie wiem, co mogę powiedzieć. Straciłam tak wielu członków rodziny, przyjaciół. To straszne - mówi Rose Rodigues, mieszkanka Sao Paulo.

Brazylijska służba zdrowia jest przeciążona. Na miejsce na oddziale intensywnej terapii czeka nawet kilka tysięcy pacjentów.

Zdesperowani krewni często próbują uzyskać nakaz sądowy, który zmusiłby szpitale do przyjęcia chorych. To nie rozwiązuje problemu, bo w szpitalach brakuje już miejsc na dostawianie kolejnych łóżek. Lekarze coraz częściej muszą decydować, którego z pacjentów ratować.

- Od miesięcy ludzie mówili o tym, że nasza służba zdrowia może nie wytrzymać. Właśnie jesteśmy tego świadkami - podkreśla lekarz Fred Nicacio.

W środę brazylijskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o najwyższej dobowej liczbie zgonów od początku pandemii - zmarło blisko cztery tysiące osób. Potwierdzono też ponad 90 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem.

- Brazylia musi znacznie przyśpieszyć program szczepień, zwłaszcza wśród najbardziej narażonych. Musi też wyplenić wszelkie głosy promujące lekarstwa, które zdaniem naukowców nie są skuteczną metodą walki z COVID-19. Władze muszą też czujnie pilnować rozwoju nowych mutacji, które mogą być bardziej agresywne - twierdzi Alexandre Naime Barbosa, specjalista chorób zakaźnych.

Nowy wariant wirusa?

Do tej pory - w liczącym 211 milionów mieszkańców kraju - przynajmniej jedną dawkę preparatu otrzymało około 7 procent osób.

Brazylijczycy w upale godzinami czekają w kolejkach, licząc na to, że uda im się zaszczepić.

- Mam nadzieję, że po całym dniu poświęcenia otrzymam szczepionkę. Jest trudno, panuje tu bałagan - mówi Ira Salasar, mieszkanka Sao Paulo.

Pomimo kryzysu prezydenta Jaira Bolsonaro rzadko można zobaczyć w maseczce. Znany z bagatelizowania pandemii polityk przyznaje, że nie planuje się zaszczepić.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu prezydent wspominał o możliwości wypracowania ogólnokrajowego planu walki z koronawirusem. W czwartek ponownie skrytykował ograniczenia wprowadzone przez gubernatorów stanów i wezwał do ich zniesienia. - Każdy może się zakazić koronawirusem, każdemu może pogorszyć się stan zdrowia, ale głód zabija bardziej niż wirus - powiedział prezydent Brazylii.

Od początku roku liczba zakażeń wśród osób pomiędzy 30. a 59. rokiem życia wzrosła o blisko 600 procent. Lekarze jednak obawiają się, że najgorsze dopiero nadejdzie.

W Brazylii wykryto właśnie kolejną mutację wirusa. Zakażenie potwierdzono na razie u jednego pacjenta. Badane są osoby, z którymi miał kontakt. Nowa mutacja przypomina wariant południowoafrykański, ale na razie nie wiadomo, jak bardzo jest niebezpieczna.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Najtragiczniejsza doba od początku pandemii w Brazylii

  Najtragiczniejsza doba od początku pandemii w Brazylii

  Minionej doby w Brazylii zmarło ponad 4200 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Nowa fala nabiera tempa, szczyt zachorowań może nie nastąpić przez najbliższe tygodnie - alarmują eksperci. Sąsiednie kraje, w których sytuacja też jest trudna, zamykają granice z Brazylią, by powstrzymać wzrost liczby chorych. Brazylijczycy mają problem ze znalezieniem niezbędnej opieki, lekarze są na skraju wyczerpania, a w szpitalach brakuje wolnych łóżek. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Nie żyje książę Filip. Miał 99 lat

  Nie żyje książę Filip. Miał 99 lat

  Nie żyje książę Filip - mąż Elżbiety II. Jak pisze Pałac Buckingham - odszedł spokojnie o poranku na zamku w Windsorze. Miał 99 lat. Trzy tygodnie temu po miesiącu leczenia wyszedł ze szpitala. W ostatnich latach cierpiał na różne dolegliwości, miał chore serce. W czerwcu skończyłby 100 lat. Był najdłużej żyjącym mężczyzną w całej historii brytyjskiej rodziny królewskiej.

  czytaj więcej »
 • "Przemoc z bronią jest w tym kraju epidemią i to żenujące dla całego świata"

  "Przemoc z bronią jest w tym kraju epidemią i to żenujące dla całego świata"

  Przemoc z bronią jest w tym kraju epidemią - mówił emocjonalnie Joe Biden o przemocy przy użyciu broni palnej w Ameryce. W tym tygodniu doszło do kolejnej strzelaniny - tym razem w Południowej Karolinie. Zmiany proponowane przez Bidena dotyczą między innymi kwestii technicznych, tak by utrudnić lub uniemożliwić samodzielne tworzenie pistoletów albo łatwe przerabianie ich w karabiny. Czy Ameryka wycierpiała już tyle, że zatamuje przemoc z użyciem broni? Prawo do noszenia broni gwarantuje przecież druga poprawka do konstytucji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Słowacy kupili rosyjską szczepionkę na COVID-19. Teraz mają poważne wątpliwości

  Słowacy kupili rosyjską szczepionkę na COVID-19. Teraz mają poważne wątpliwości

  200 tysięcy dawek Sputnika V, które zakupiła Słowacja, ma inny skład niż dawki, które trafiły do innych krajów. Rosyjska szczepionka dzieli polityków w całej Europie. Na Słowacji już doprowadziła do rozpadu rządu. Europejska Agencja Leków wciąż bada Sputnika V, również pod kątem standardów etycznych badań na ludziach. Niemcy nie wykluczają zakupienia dawek Sputnika V. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Włochy, Grecja i Hiszpania myślą o zaszczepieniu populacji całych wysp przed wakacjami

  Włochy, Grecja i Hiszpania myślą o zaszczepieniu populacji całych wysp przed wakacjami

  Węgry już luzują część obostrzeń, we Francji przyrost zakażeń wyhamowuje, a we Włoszech restauratorzy protestują przeciwko restrykcjom, choć przez kraj przetacza się trzecia fala zachorowań na COVID-19. Rząd Włoch myśli już o sezonie wakacyjnym - jest pomysł, by zaszczepić mieszkańców określonych wysp, gdzie mogliby potem przybywać turyści. Taki sposób ożywienia turystyki wprowadzają też Hiszpanie i Grecy. Władze w Atenach do końca kwietnia chcą zaszczepić mieszkańców 69 wysp na Morzu Egejskim. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Plany Bidena na pewno są przełomowe"

  "Plany Bidena na pewno są przełomowe"

  Jakie plany wobec gospodarki ma Joe Biden? Jak prezydent chce zmienić Amerykę pod swoimi rządami i jak wielkie pieniądze chce wydać na te zmiany? To jeden z elementów walki o prymat w globalnej gospodarce i wyścigu z Chinami. - Nie wszystko da się efektywnie wprowadzić w życie. Będzie sporo zmarnowanych pieniędzy - ocenił profesor Krzysztof Błędowski z Manufacturers Alliance for Productivity and Innovation. - Plany Bidena na pewno są przełomowe - stwierdził Ignacy Morawski, główny ekonomista dziennika "Puls Biznesu". - Przyjęcie tego planu nie jest niemożliwe, ale będzie trudne - oceniła profesor Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ.

  czytaj więcej »
 • Porażający raport Amnesty International. Organizacja krytykuje postawę bogatych państw

  Porażający raport Amnesty International. Organizacja krytykuje postawę bogatych państw

  Bogate państwa nie zdały testu z solidarności - alarmuje Amnesty International. W najnowszym raporcie organizacja pisze o tym, że pandemia pogłębiła nierówności społeczne, a światowi przywódcy postanowili wykorzystać kryzys do wzmocnienia swojej pozycji i łamania praw człowieka. Wśród przykładów - Rosja i Aleksiej Nawalny. Zdaniem Amnesty International Moskwa wystawia opozycjonistę na proces powolnej śmierci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Prezydent Białorusi o relacjach z Polską: przelała się czara goryczy

  Prezydent Białorusi o relacjach z Polską: przelała się czara goryczy

  Prezydent Alaksandr Łukaszenka komentował we wtorek stosunki pomiędzy Polską a Białorusią. Padły stwierdzenia o "dostawaniu w mordę", czy "bandytach z Armii Krajowej". Łukaszenka zabrał też głos w sprawie Polaków mieszkających na Białorusi. Stwierdził, że jeśli któryś z nich chce wyjechać, to nie będzie zatrzymywany. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix