Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters TV
 • Macron i Merkel nie przekonali pozostałych. UE nie będzie prowadzić dialogu z Putinem
 • Drugi dzień polsko-czeskich negocjacji w sprawie Turowa bez przełomu

"Świat patrzy, jak Kanada wydobywa spod ziemi dowody na ludobójstwo"

W Kanadzie na przełomie XIX i XX wieku w katolickich szkołach z internatem umieszczano dzieci z rodzin rdzennych mieszkańców. W szkołach miało dochodzić do wykorzystywania seksualnego i znęcania się fizycznego. Kilka dni temu poinformowano o odkryciu 751 nieoznakowanych grobów znajdujących się w pobliżu jednej z placówek. Władze Kanady oczekują przeprosin ze strony władz Kościoła katolickiego. Zaapelował o to do papieża Franciszka premier Justin Trudeau. Materiał "Faktów o Świecie".

751 ciał przy byłej szkole w Kanadzie. "Te przymusowe szkoły to były obozy koncentracyjne"

W Kanadzie odkryto ponad 751 ciał pochowanych w okolicy byłej przymusowej szkoły dla rdzennych...

Czerwone dłonie odciśnięte na pomniku Jana Pawła II mają zapewne symbolizować cierpienie dzieci, które trafiły do szkół z internatem prowadzonych przez Kościół katolicki w Kanadzie.

Policja w Edmonton w Kanadzie sprawdza, kto zdewastował pomnik.

Nie ma jednak wątpliwości, że ten protest ma bezpośredni związek z najnowszymi, tragicznymi odkryciami - kilka dni temu ujawniono 751 nieoznakowanych grobów znajdujących się w pobliżu jednej z przymusowych szkół dla rdzennych mieszkańców Kanady.

- Świat patrzy, jak Kanada wydobywa spod ziemi dowody na ludobójstwo. Mieliśmy tu obozy koncentracyjne, które nazywały się "szkoły z internatem" - mówi Bobby Cameron, szef Federacji Suwerennych Rdzennych Narodów.

Na przełomie XIX i XX wieku w Kanadzie zaczęły powstawać katolickie szkoły z internatem, do których przymusowo kierowano dzieci z rdzennych rodzin. Przez kilka dziesięcioleci w tych szkołach powszechnie dochodziło do przemocy, wykorzystywania seksualnego, znęcania się fizycznego i psychicznego. Oprawcami byli przede wszystkim księża i siostry zakonne.

- To rodzice zaprowadzili mnie do tej szkoły. W tamtych czasach, jeśli by odmówili, to jedno z nich trafiłoby do więzienia. By utrzymać rodzinę razem, wysłali nas do tych szkół, a tam przekazywano nam wiedzę. Wbijali nam ją do głów. Dosłownie wbijali - wspomina Florence Sparvier, była uczennica katolickiej szkoły z internatem.

Apel do papieża Franciszka

W ostatnich latach w Kanadzie odnajdywane są nieoznakowane, czasem zbiorowe groby dzieci, które zmarły w katolickich szkołach z internatem w niewyjaśnionych okolicznościach. Nie wiadomo, ile dokładnie było ofiar, ale z niektórych szacunków wynika, że nawet 30 tysięcy.

- Nie możemy odwrócić przeszłości, ale możemy się zobowiązać do naprawienia teraźniejszości i do zadbania o przyszłość. Musimy uznać dokonane krzywdy, które doprowadziły do wielopokoleniowej traumy - podkreśla Justin Trudeau, premier Kanady.

100 lat temu ulice Tulsy spłynęły krwią. "To był sekret. To było tabu"

W Polsce ta historia jest niemal nieznana, a to tylko jeden przykładów zbrodni wobec...

Władze Kanady przepraszały już kilkakrotnie, bo to właśnie państwo zezwoliło na przymusową edukację i asymilację rdzennych mieszkańców. Jednak najbardziej oczekiwane są przeprosiny ze strony władz Kościoła katolickiego.

- Osobiście rozmawiałem z papieżem Franciszkiem, by zrozumiał, jak ważne jest, by przeprosił rdzennych Kanadyjczyków na kanadyjskiej ziemi - zaznacza premier Kanady.

Dotychczas takie apele pozostały bez odpowiedzi.

Papież Franciszek wyraził ubolewanie z powodu wydarzeń z przeszłości, ale za grzechy Kościoła wobec rdzennych mieszkańców nie przeprosił.

- Niech polityczne i religijne władze Kanady dalej współpracują, by rzucić światło na tę smutną historię. Niech dalej podążają drogą pojednania - powiedział 6 czerwca papież Franciszek.

W ciągu ostatniego tygodnia w pięciu kościołach katolickich na terenie Kanady wybuchły pożary. Kanadyjska policja sprawdza, czy były to podpalenia i czy są one ze sobą powiązane.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Australian Open. Wiza Novaka Djokovicia znów została anulowana

  Australian Open. Wiza Novaka Djokovicia znów została anulowana

  Kolejny przełom w sprawie Novaka Djokovicia. Australijski minister do spraw imigracji zdecydował o ponownym cofnięciu Serbowi wizy wjazdowej ze względu "na zdrowie i interes publiczny". Prawnicy tenisisty chcą w przyspieszonym trybie odwołać się od tej decyzji, by proces zakończył się jeszcze w niedzielę. Turniej Australian Open zaczyna się już w poniedziałek. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Książę Andrzej zrezygnował z wojskowych tytułów i królewskich patronatów

  Książę Andrzej zrezygnował z wojskowych tytułów i królewskich patronatów

  Kłopotów księcia Andrzeja ciąg dalszy. Aż 150 brytyjskich weteranów wojskowych podpisało się pod listem do królowej Elżbiety II, w którym zwracają uwagę na to, że gdyby taki skandal dotyczył jakiegokolwiek innego oficera, to z pewnością już dawno zostałby on pozbawiony stanowiska. Pałac Buckingham listu nie skomentował, ale kilka godzin później ogłosił, że książę Andrzej zrezygnował ze wszystkich wojskowych tytułów i królewskich patronatów. Przed sądem będzie występował jako osoba prywatna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Legendarny Cirque du Soleil powraca. Artyści i akrobaci wystąpili w Londynie

  Legendarny Cirque du Soleil powraca. Artyści i akrobaci wystąpili w Londynie

  Legendarny Cirque du Soleil powraca w wielkim stylu. Artyści i akrobaci wystąpili w czwartek po prawie 2,5-letniej przerwie w londyńskim Royal Albert Hall. Owacjom i zachwytom nie było końca. W ubiegłym roku wydawało się, że kanadyjski cyrk pandemii nie przetrwa. Wiosną 2020 roku odwołano wszystkie występy, co oznaczało utratę całego dochodu. Było o krok od masowych zwolnień i ogłoszenia upadłości. Ostatecznie wśród wierzycieli udało znaleźć się inwestorów, dzięki którym cyrk przetrwał. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wariant omikron paraliżuje szpitale w Stanach Zjednoczonych

  Wariant omikron paraliżuje szpitale w Stanach Zjednoczonych

  W szpitalach w Stanach Zjednoczonych przebywa najwięcej covidowych pacjentów od początku pandemii - większość z nich to osoby niezaszczepione. Szpitale wspiera Gwardia Narodowa, bo brakuje lekarzy i pielęgniarek. W niektórych sytuacjach zakażeni medycy, którzy nie mają objawów, muszą pracować. Eksperci twierdzą, że najprawdopodobniej każdy Amerykanin zakazi się omikronem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Książę Andrzej odpowie za napaść seksualną. Amerykański sąd odmówił odrzucenia pozwu

  Książę Andrzej odpowie za napaść seksualną. Amerykański sąd odmówił odrzucenia pozwu

  Brytyjski książę Andrzej odpowie za napaść seksualną z 2001 roku. W środę sąd federalny w Nowym Jorku odrzucił wniosek syna królowej Elżbiety II o oddalenie powództwa przeciwko niemu. Księcia w pozwie cywilnym oskarża Virginia Guiffre. Książę Andrzej miał ją wykorzystać seksualnie, gdy miała 17 lat. Syn królowej Elżbiety II konsekwentnie zaprzecza zarzutom. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Psy potrafią odróżniać języki? Tak wynika z badań węgierskich naukowców

  Psy potrafią odróżniać języki? Tak wynika z badań węgierskich naukowców

  Naukowcy odkryli, że psy nie tylko wiedzą, kiedy do nich mówimy, ale też potrafią odróżniać języki. 18 czworonogów w różnym wieku poddano rezonansowi magnetycznemu. Dzięki temu naukowcy mogli obserwować zmiany, jakie zachodzą w mózgu zwierząt podczas słuchania fragmentów "Małego Księcia" w języku węgierskim lub hiszpańskim. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Novak Djoković ma kolejne problemy z prawem: poświadczenie nieprawdy

  Novak Djoković ma kolejne problemy z prawem: poświadczenie nieprawdy

  Australijskie władze uważają, że doszło do poświadczenia nieprawdy w dokumentach wjazdowych serbskiego tenisisty Novaka Djokovicia. Serb w deklaracji stwierdził, że przyleciał do Australii prosto z Hiszpanii. Tymczasem okazuje się, że święta spędził w Belgradzie. Zawodnik przekonuje, że to zwykły ludzki błąd jego agenta. Wątpliwości jest więcej. Czy najlepszy tenisista świata złamał zasady kwarantanny i, będąc zakażony koronawirusem, spotkał się z francuskim dziennikarzem? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Francja udostępnia środki antykoncepcyjne dla wszystkich kobiet, które nie ukończyły 25. roku życia

  Francja udostępnia środki antykoncepcyjne dla wszystkich kobiet, które nie ukończyły 25. roku życia

  Od 1 stycznia we Francji środki antykoncepcyjne są dostępne bezpłatnie dla wszystkich kobiet, które nie ukończyły 25. roku życia. Rządowym programem, na który przeznaczono 21 milionów euro, może zostać objętych aż trzy miliony kobiet. Z badań wynika bowiem, że młode kobiety nie korzystają ze środków antykoncepcyjnych głównie z powodów ekonomicznych. To sprawia, że liczba aborcji we Francji niebezpiecznie rośnie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Uczniowie w Europie wracają do szkół. W wielu miejscach wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia

  Uczniowie w Europie wracają do szkół. W wielu miejscach wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia

  W wielu miejscach w Europie - po świątecznej przerwie, albo po miesiącach nauki zdalnej spowodowanej pandemią - dzieci wracają do szkół. Zarówno uczniowie, jak i rodzice cieszą się, ale jednocześnie nie kryją obaw w związku z nowymi zakażeniami nowym wariantem koronawirusa. W kilku regionach we Włoszech otwarcie szkół odbędzie się najwcześniej za kilka dni, a w Niemczech do zajęć wrócili uczniowie z ośmiu landów. Z kolei w afrykańskiej Ugandzie szkoły otwierają się po dwóch latach zamknięcia z powodu pandemii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Novak Djoković skłamał w deklaracji podróży? Sprawę badają służby graniczne

  Novak Djoković skłamał w deklaracji podróży? Sprawę badają służby graniczne

  Novak Djoković wznowił treningi przed turniejem Australian Open. Sąd w poniedziałek uchylił decyzję rządu o anulowaniu Serbowi wizy. Decyzja sędziego nie kończy jednak sprawy - wizę wciąż może anulować minister spraw wewnętrznych. Pytań o przyjazd najlepszego tenisisty świata do Australii jest więcej, bo służby graniczne już badają, czy Djoković nie skłamał w oficjalnej deklaracji podróży. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix