Fakty o Świecie

 • Foto: Reuters TV
 • "Nie znam takiego przypadku, żeby Kościół gdziekolwiek sam się oczyścił"
 • "Piękno to nie tylko wygląd". Oblana kwasem modelka wróciła przed obiektyw

"Lost for Words". Niezwykła wystawa fotografa gwiazd

Do tej pory robił głównie zdjęcia supermodelkom, gwiazdom muzyki i filmu. Przed jego obiektywem stanęła nawet królowa Elżbieta II. Brytyjski fotograf John Rankin w swoim najnowszym projekcie skupia się na stracie. Do stworzenia wystawy "Lost for Words" skłoniła go pandemia COVID-19. Fotografowane przez niego osoby pozują na tle zdjęć zmarłych bliskich. Obrazom towarzyszą krótkie rozmowy, w których uczestnicy projektu opowiadają o śmierci i żałobie. Wystawę zdjęć można zobaczyć w internecie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Choć to doświadczenie, z którym spotyka się każdy z nas, wciąż pozostaje tematem tabu. Mówienie o śmierci jest trudne i bolesne. Brytyjski fotograf John Rankin chciałby to zmienić.

- Wszyscy się rodzimy i umieramy. Mówienie o narodzinach nie przestaje być modne, ale nikt nie rozmawia o śmierci. Śmierć to coś, co chcemy ukryć na dnie szafy, zapomnieć o tym, dlatego że się jej boimy - uważa John Rankin.

W swojej najnowszej wystawie "Lost for Words" Rankin skupia się na stracie. Fotografowane przez niego osoby pozują na tle zdjęć bliskich, którzy zmarli między innymi na COVID-19. Zdjęciom towarzyszy seria wywiadów, w których fotografowani dzielą się osobistymi doświadczeniami związanymi ze stratą i żalem.

- Dochodzisz do punktu, w którym nie uśmiechasz się tak dużo jak wcześniej. Jak możesz być szczęśliwy, kiedy straciłeś bliską osobę, kiedy nie możesz dzielić z nią radości? - pyta jedna z uczestniczek sesji.

"Żałoby nie można zamknąć w pudełku"

Coraz większe problemy z pogrzebami. "Mamy pewne granice wytrzymałości"

Bywa, że nawet dwa tygodnie rodziny czekają, by pochować swoich bliskich. Zgonów jest tak dużo,...

Przed obiektywem fotografa stanęła między innymi Ouida z Londynu. Na początku kwietnia u jej 17-letniego niepełnosprawnego syna wykryto zakażenie koronawirusem. Daniel zmarł w szpitalnym łóżku u boku rodziców. Mimo że od jego śmierci minęło już pół roku, udział w sesji zdjęciowej był dla Ouidy ogromnym wyzwaniem.

- Patrzyłam dzisiaj na zdjęcie mojego syna, które zostało zrobione w ubiegłym roku na wakacjach w Hiszpanii. Kąpał się w morzu, siedząc na specjalnym materacu, które można znaleźć tylko w miejscach takich jak Hiszpania i Portugalia. Był inwalidą, a dzięki kąpieli czuł, jakby unosił się w powietrzu. Uwielbiał to, absolutnie to uwielbiał. Głośno śpiewał. Wszyscy byliśmy wtedy blisko niego. Mówienie o żałobie przywołało te piękne wspomnienia. Spojrzałam na to zdjęcie i poczułam niesamowitą dumę z mojego syna - opowiedziała Ouida Wickramaratne.

Po śmierci syna Ouida szukała wsparcia w internecie. Dołączyła do kilku grup, gdzie znalazła osoby, które tak jak ona próbowały poradzić sobie z żałobą. Pozowanie ze zdjęciem syna pokazało jej, jak daleką drogę pokonała.

- Żałoby nie można zamknąć w pudełku i odłożyć na bok. To zostaje ze tobą na zawsze. To od ciebie zależy, jak sobie z tym poradzisz i kogo poprosisz o to, by towarzyszył ci w tej trudnej podróży - twierdzi Ouida Wickramaratne.

Wystawa w internecie

54-letniemu fotografowi żałoba nie jest obca. Kilka lat temu w krótkim odstępie czasu stracił oboje rodziców. Ma nadzieję, że jego nowy projekt sprawi, iż ludzie otworzą się na mówienie o śmierci.

- To są trudne rozmowy, które wszyscy muszą odbyć. Jeśli nie odbędziesz takich rozmów, cała odpowiedzialność spadnie na osobę, którą zostawisz na tym świecie. Sam nie odbyłem pożegnalnych rozmów z moimi rodzicami, a to bardzo potrzebne - mówi John Rankin.

Wystawa dostępna jest w internecie. Będzie można ją oglądać do stycznia przyszłego roku.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 w całej UE? Szefowa KE chce rozpocząć dyskusję

  Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 w całej UE? Szefowa KE chce rozpocząć dyskusję

  Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznaje, że może nadszedł czas, by kraje Wspólnoty zaczęły myśleć o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Dyskusje na ten temat toczą się między innymi w Czechach. Angela Merkel też nie wyklucza takiego obowiązku od lutego przyszłego roku. Tymczasem Niemcy zdecydowali w czwartek o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Kultura i rozrywka w całym kraju będzie otwarta tylko dla tych, którzy zostali zaszczepieni lub są ozdrowieńcami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • WTA reaguje na sprawę Peng Shuai. Odwołano wszystkie turnieje w Chinach i Hongkongu

  WTA reaguje na sprawę Peng Shuai. Odwołano wszystkie turnieje w Chinach i Hongkongu

  Największa organizacja kobiecego tenisa - WTA - zawiesza wszystkie turnieje rozgrywane w Chinach i Hongkongu w 2022 roku. Dyrektor federacji Steve Simon podjął decyzję w związku z głośną sprawą Peng Shuai. Tenisistka poinformowała świat o tym, że była zmuszana do współżycia przez byłego wysokiego rangą chińskiego polityka. Jak podkreśla szef WTA, brak satysfakcjonujących działań chińskich władz w sprawie Shuai jest sprzeczny z podstawowymi założeniami organizacji, a przede wszystkim z równouprawnieniem kobiet. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wyrok Sądu Najwyższego może zmienić prawo aborcyjne w Stanach Zjednoczonych

  Wyrok Sądu Najwyższego może zmienić prawo aborcyjne w Stanach Zjednoczonych

  Amerykański Sąd Najwyższy zajął się sprawą aborcji w Missisipi. Zwolennicy prawa do aborcji obawiają się, że sprawa może dotyczyć nie tylko jednego stanu, ale naruszyć obowiązujący od 50 lat stan prawny zakazujący ograniczania kobietom dostępu do aborcji na wczesnym etapie ciąży. Te obawy wynikają ze składu sądu, w którym od dominują konserwatyści. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Chwycił mnie i wsadził mi język do gardła. Wszyscy się śmiali"

  "Chwycił mnie i wsadził mi język do gardła. Wszyscy się śmiali"

  Szokujący raport o warunkach pracy w australijskim parlamencie. Chodzi o molestowanie seksualne i zastraszanie, którego doświadczają parlamentarzyści i szeregowi pracownicy. Nawet co druga osoba padła ofiarą tego typu praktyk. Raport powstawał po tym, jak jedna z asystentek wyznała, że została zgwałcona w biurze ministra. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Barbados został republiką

  Barbados został republiką

  Koniec rządów królowej Elżbiety II na Barbadosie. Położone na Karaibach państwo od północy jest republiką i ma prezydenta. Została nią była gubernator kraju. Zorganizowane z tej okazji uroczystości trwały kilka godzin. Wzięli w nich udział między innymi książę Karol i piosenkarka Rihanna. Barbados jest pierwszym krajem od niemal 30 lat, który zdecydował się uniezależnić od brytyjskiej monarchii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Musimy podjąć działania zapobiegawcze". Świat w obliczu nowego wariantu koronawirusa

  "Musimy podjąć działania zapobiegawcze". Świat w obliczu nowego wariantu koronawirusa

  Świat reaguje na nowy wariant koronawirusa - omikron. Od północy zagraniczni turyści nie wjadą na teren Japonii, a Japończycy wracający z niektórych krajów Afryki będą musieli poddać się 10-dniowej kwarantannie. Na świecie panuje ogromna niepewność, bo o nowym wariancie wciąż wiadomo niewiele. Według WHO dokładna ocena ryzyka może potrwać nawet kilka tygodni. Tymczasem kolejne państwa informują o zakażeniach nową mutacją. W poniedziałek infekcje potwierdzono w Czechach, Szkocji i Portugalii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Pojawienie się wariantu omikron spełniło przewidywania naukowców"

  "Pojawienie się wariantu omikron spełniło przewidywania naukowców"

  "Omikron to sygnał dla świata, nie można pozwolić na dalsze nierówności w dostępie do szczepionek" - apeluje prezydent Republiki Południowej Afryki, a zakazy lotów wprowadzane przez kraje Europy i Stany Zjednoczone nazywa dyskryminującymi. W RPA zaszczepiło się zaledwie 24 procent mieszkańców, a naukowcy powtarzają: obszary o ograniczonym dostępie do szczepionek to dla wirusa idealne miejsca do mutowania. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kolejne spięcie na linii Paryż-Londyn. Francja za nasilenie kryzysu migracyjnego obarcza Wielką Brytanię

  Kolejne spięcie na linii Paryż-Londyn. Francja za nasilenie kryzysu migracyjnego obarcza Wielką Brytanię

  Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, ale nie opuściła świata. Musimy razem poważnie podchodzić do kwestii migracji, unikając przy tym bycia zakładnikiem brytyjskiej polityki wewnętrznej - to słowa francuskiego ministra spraw wewnętrznych, który odpowiedzialnością za nasilenie kryzysu migracyjnego obarczył Wielką Brytanię. Londyn i Paryż przerzucają się winą, a tymczasem w kanale La Manche rozgrywają się ludzkie dramaty. Już ponad 28 tysięcy osób próbowało w tym roku pokonać kanał w drodze na Wyspy. W ubiegłym tygodniu dla 27 osób taka próba skończyła się tragicznie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Nowy wariant koronawirusa budzi niepokój. Kolejne państwa zawieszają loty z południa Afryki

  Nowy wariant koronawirusa budzi niepokój. Kolejne państwa zawieszają loty z południa Afryki

  Pierwszy przypadek nowego wariantu B.1.1.529 koronawirusa, którego nazwano Omikron, wykryto w piątek w Europie. Infekcja została potwierdzona u kobiety w Belgii. Zdaniem przedstawicieli WHO wariant ten prawdopodobnie jest bardziej zakaźny niż wariant Delta. Wariant Omikron został wykryty 11 listopada na południu Afryki, dlatego wiele państw zdecydowało się na zawieszenie lotów z tego rejonu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix