Fakty o Świecie

Szkolenia żołnierzy, kopalnie diamentów i lekcje języka. "Rosjanie wracają do Afryki"

Grupa Wagnera, to formacja rosyjskich najemników, która - jak twierdzi jej były członek "Oleg" - ma za zadanie przywrócić Rosji miejsce w gronie supermocarstw, podejmując się działań zbrojnych, których Rosja nie może lub nie chce prowadzić oficjalnie. Grupa Wagnera była aktywna we wschodniej Ukrainie i w Syrii. Ważnym teatrem działań jest też Afryka. Tam właśnie rosyjscy najemnicy szkolą żołnierzy, ucząc ich języka i obsługi rosyjskiego uzbrojenia. To jednak nie wszystko, czym Rosjanie zajmują się w Republice Środkowoafrykańskiej. Ich obecność dosłownie widać i słychać na ulicach stolicy kraju. Oto kolejny odcinek dziennikarskiego śledztwa CNN.

Był najemnikiem w Grupie Wagnera. "To oddział bojowy, który zrobi dla Putina wszystko"

- Grupa Wagnera jest instrumentem, za pomocą którego Putin rozwiązuje problemy siłą. W momentach,...

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

ZOBACZ POPRZEDNI MATERIAŁ CNN Z CYKLU REPORTAŻY O GRUPIE WAGNERA

W obozie szkoleniowym dla rekrutów armii Republiki Środkowoafrykańskiej nauka odbywa się po rosyjsku, przy użyciu rosyjskiego sprzętu. Nauczycielami - przynajmniej oficjalnie - nie są rosyjscy żołnierze, tylko najemnicy z Grupy Wagnera. Finansuje ich rosyjski oligarcha Jewgienij Prigożyn, który jest blisko związany z Kremlem. Obozem szkoleniowym w Republice Środkowoafrykańskiej kieruje Walery, były oficer wywiadu.

- Rosjanie wracają do Afryki. W czasach Związku Radzieckiego byliśmy obecni w wielu państwach, teraz Rosja wraca na tę samą pozycję. Nadal mamy koneksje i staramy się je przywrócić - zdradził w wywiadzie dla CNN Walery Zacharow, doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej.

Rosyjskie kopalnie diamentów

Afryka to region ważny dla Rosji. Nie tylko ze względu na potencjalnych najemników, ale też na bogactwo naturalne, czyli złoto i diamenty. Ekipa CNN odnalazła jedno z miejsc, w którym
rosyjska firma prowadzi badania.

"Putin symbolicznie pogrążył się w otchłani"

Władimira Putina nie było w Moskwie zarówno 10 sierpnia, jak i 27 lipca. W tych dniach opozycja...

Ustalenie tego, co dokładnie robią w Republice Środkowoafrykańskiej Rosjanie, to prawdziwe wyzwanie. Trzeba pamiętać, że to bardzo niebezpieczny i chaotyczny kraj. W zeszłym roku trzech rosyjskich dziennikarzy wpadło w zasadzkę i zginęło podczas pracy nad historią o rosyjskich najemnikach.

Samo dotarcie na miejsce jest już trudne. Droga jest długa i ciężka. Trzeba też pokonać rzekę. Spotkani po drodze mieszkańcy potwierdzali, że w okolicy widzieli Rosjan. Ekipa CNN pojechała we skazane przez nich miejsce. Ostatni odcinek musiała pokonać pieszo. Jeden z lokalnych chłopców potwierdził, że w tym roku było u nich wielu Rosjan. Szukają diamentów.

Rosjanie w prowizorycznych kopalniach diamentów zatrudniają nawet kilkaset osób. Pracują w nich młodzi ludzie, którzy przeszukują piach. Jeśli znajdą w nim coś cennego, muszą to natychmiast zgłosić rosyjskim przedstawicielom.

Pracujący w kopalni chłopcy powiedzieli, że Rosjanie, którzy odwiedzali to miejsce, przyjechali tam z obozu szkoleniowego. Nietrudno się domyślić, że w Republice Środkowoafrykańskiej Rosjanie zajmują się czymś więcej niż tylko szkoleniem żołnierzy.

Lekcje rosyjskiego w radiu

"Putin stara się straszyć Amerykę"

Putin stara się straszyć Amerykę - mówił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Michał Kacewicz,...

Prawo do prowadzenia prac wykopaliskowych posiada rosyjska firma Lobaye Invest. Śledztwo CNN wykazało, że stoi za nią wspomniany już oligarcha - Jewgienij Prigożyn. On sam oficjalnie wszystkiemu zaprzecza, także temu, że finansuje Grupę Wagnera.

Ekipa CNN w drodze powrotnej z kopalni zorientowała się, że jest śledzona. W tajemniczym samochodzie, który ich minął na drodze, siedziało czterech białych mężczyzn. Ukrywali twarz przed kamerą i szybko odjechali. Ten sam samochód ponownie pojawił się potem przed hotelem, w którym mieszkali dziennikarze.

Dziennikarze postanowili wyjechać z prowincji i przenieść się do stolicy kraju, Bangi. Tam na każdym kroku widać rosyjskie wpływy. Na ulicach są billboardy propagandowe, które chwalą współpracę między Rosją a Republiką Środkowoafrykańską. W radiu oprócz afrykańskiej muzyki można posłuchać lekcji języka rosyjskiego. Są one finansowane przez Lobaye Invest.

Dla Rosji jest to prosta kalkulacja. Zapewnia rządowi Republiki Środkowoafrykańskiej broń i szkolenie żołnierzy, a w zamian chce uzyskać dostęp do zasobów naturalnych tego kraju. Jednocześnie ma nadzieję, że ponownie wróci na pozycję głównego rozgrywającego w tym regionie.

To walka nie tylko o serca i umysły, ale też o realną władzę. Walka, którą na razie Rosja wygrywa.

Autor: /dln / Źródło: CNN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Młodzi ludzie na całym świecie bronią klimatu. Wyszli na ulice, chcą działań polityków

  Młodzi ludzie na całym świecie bronią klimatu. Wyszli na ulice, chcą działań polityków

  Przyprowadzili rodziców, rodzeństwo, dziadków, kolegów. Na całym świecie młodzi wyszli na ulicę, by protestować w obronie klimatu. Ich motywacja jest bardzo silna. Boją się, że są ostatnim pokoleniem żyjącym na naszej planecie. Chcą, żeby politycy określili, kiedy podejmą konkretne działania, by wyhamować katastrofę klimatyczną. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rząd Norwegii chce doprowadzić do zerowej emisji gazów cieplarnianych

  Rząd Norwegii chce doprowadzić do zerowej emisji gazów cieplarnianych

  Norwegia podejmuje realne działania w kierunku ochrony klimatu. Wraz z wprowadzaną przez rząd polityką, sukcesywnie zamykane są tam kopalnie. Do 2050 roku Norwegia chce być krajem o zerowej emisji gazów cieplarnianych. Ambitny plan redukcji emisji gazów postawiły sobie także inne kraje europejskie, a 2019 rok może oznaczać początek końca energetyki węglowej w Europie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Moda, która zabija. Stany Zjednoczone wypowiadają wojnę e-papierosom

  Moda, która zabija. Stany Zjednoczone wypowiadają wojnę e-papierosom

  W USA potwierdzono już siedem zgonów, które były najprawdopodobniej spowodowane paleniem elektronicznych papierosów. Do szpitali trafiło prawie 500 chorych, u których wystąpiły bardzo podobne dolegliwości. Była to między innymi bardzo silna niewydolność płuc, przez którą musieli zostać podpięci do respiratorów. Pacjenci nie reagują na większość antybiotyków. San Francisco było pierwszym miastem w Stanach Zjednoczonych, które zakazało sprzedażny elektronicznych papierosów. Potem były kolejne miasta i stany. Właśnie dołączył do nich stan Nowy Jork. Amerykański Departament Zdrowia modę na e-palenie wśród dzieci i młodzieży nazywa epidemią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • David Cameron ujawnia, że prosił królową o interwencję

  David Cameron ujawnia, że prosił królową o interwencję

  Ujawnienie przez byłego premiera Davida Camerona tego, że poprosił o pomoc królową Elżbietę II przed referendum niepodległościowym w Szkocji w 2014 roku, spowodowało niezadowolenie Pałacu Buckingham. Jak przyznał Cameron w rozmowie ze stacją BBC - przed referendum był tak zaniepokojony o jego wynik, że zwrócił się do prywatnego sekretarza królowej, mówiąc iż samo uniesienie brwi, nawet o ćwierć cala, mogłoby zrobić różnicę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Na bal przebrał się za Aladyna. Dziś jest premierem i wciąż przeprasza za tamten strój

  Na bal przebrał się za Aladyna. Dziś jest premierem i wciąż przeprasza za tamten strój

  Justin Trudeau przez sytuację sprzed 18 lat ma wielkie kłopoty. Polityk, który uchodzi za niemal za ikonę liberalizmu światopoglądowego, jest teraz oskarżany o rasizm. Na każdym kroku przeprasza za to, że blisko 20 lat temu wystąpił na balu kostiumowym przebrany za Aladyna, ze sztucznie przyciemnioną skórą. Przebranie to uznano za rasistowskie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Szturm na Strefę 51". Setki osób przyjechały na pustynię w Nevadzie

  "Szturm na Strefę 51". Setki osób przyjechały na pustynię w Nevadzie

  Miłośnicy teorii spiskowych postanowili sprawdzić, co naprawdę kryje się w pilnie strzeżonym bazie wojskowej znanej jako Strefa 51. W lipcu w internecie powstało wydarzenie zachęcające do wzięcia udziału w "szturmie na Strefę 51". Blisko trzy miliony osób z całego świata zapowiedziało, że weźmie w nim udział. Chociaż internetowa akcja miała być tylko żartem, to wiele osób potraktowało ją poważnie. Data szturmu to 20 września. Amerykańskie służby przypominają, że wkroczenie cywilów na ten obszar to przestępstwo, za które grozi kara więzienia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Myślę, że też zaczęliśmy odczuwać skutki zmian klimatycznych"

  "Myślę, że też zaczęliśmy odczuwać skutki zmian klimatycznych"

  - Wielu z nas zaniepokoił raport IPCC, który mówi, że jeśli nie zrobimy czegoś w najbliższym czasie, to skutki będą dla nas katastrofalne - tłumaczyła w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Agnieszka Osuch z ruchu "Earth Strike", mówiąc o tym, jak młodzi ludzie wychodzą na ulice, by przekonać polityków do walki z ze zmianami klimatycznymi. - Myślę, że też zaczęliśmy odczuwać skutki zmian klimatycznych - dodała. - Zrobiliśmy mały protest pod budynkiem Sejmu, po nim zaczęli do nas dołączać ludzie ze wszystkich warszawskich szkół - opowiedział drugi gość programu, Jan Ciemniewski, członek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

  czytaj więcej »
 • Prezes i wiceprezesi TEPCO uniewinnieni w sprawie awarii w elektrowni

  Prezes i wiceprezesi TEPCO uniewinnieni w sprawie awarii w elektrowni

  Sąd w Tokio uniewinnił byłego prezesa i dwóch byłych wiceprezesów firmy Tokyo Electric Power (TEPOCO), którzy byli oskarżeni o kryminalne zaniedbanie w związku z katastrofą w elektrowni atomowej w Fukushimie. W 2011 roku ogromne tsunami, które powstało w wyniku trzęsienia ziemi, uderzyło w położoną nad Oceanem Pacyficznym elektrownię. Awaria doprowadziła do emisji substancji radioaktywnych. Ponad 120 tysięcy osób zostało zmuszonych do opuszczenia domów, a wielu do dziś tam nie wróciło. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Buty do uciekania, deskorolka do wybijania szyb. Wstrząsający spot

  Buty do uciekania, deskorolka do wybijania szyb. Wstrząsający spot

  14 grudnia 2012 roku doszło do strzelaniny w szkole podstawowej Sandy Hook w Newtown w stanie Connecticut. Zginęło w niej 28 osób, w większości dzieci w wieku sześciu-siedmiu lat. Ich rodzice założyli stowarzyszenie Sandy Hook Promise, którego celem jest ograniczenie prawa do posiadania broni i zapobieżenie kolejnym takim tragediom. Wyprodukowali teraz krótki film, który wstrząsnął Ameryką. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Dziwne fale i biały poruszający się obiekt". Co przedstawiają tajne nagrania?

  "Dziwne fale i biały poruszający się obiekt". Co przedstawiają tajne nagrania?

  Parę lat temu świat obiegły nagrania z kamer zainstalowanych w myśliwcach Marynarki Wojnennej USA, które przedstawiają niezidentyfikowane obiekty latające. Departament Obrony USA właśnie potwierdził, że nagrania są autentyczne i faktycznie wojsko nie wie, co przedstawiają. Na nagraniach, wykonanych w 2004 i 2015 roku, widać obiekty, które przemieszczają się bardzo szybko i bardzo zwinnie. Rząd USA nazywa je "niezidentyfikowanymi zjawiskami powietrznymi". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy skazani na życie w świecie, który nie jest dla nas zdrowy"

  "Jesteśmy skazani na życie w świecie, który nie jest dla nas zdrowy"

  - Gdybyśmy chcieli stosować się do tych wszystkich poleceń, to jest to wręcz niemożliwe, bo musielibyśmy się wyprowadzić gdzieś do głuszy i zrezygnować zupełnie z tego, co ułatwia nam codzienne życie. Tutaj trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psycholog i psychoterapeuta Maria Rotkiel. - Możemy sobie wyobrazić wiele sytuacji, gdzie rezygnujemy z tego plastiku całkowicie świadomie. Jest to możliwe, tylko trudniejsze - dodał drugi gość programu doktor Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej.

  czytaj więcej »
 • Arabia Saudyjska: atak sponsorowany był przez Iran

  Arabia Saudyjska: atak sponsorowany był przez Iran

  Ataki na rafinerie bez wątpienia były sponsorowane przez Iran - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa obrony Arabii Saudyjskiej Turki al-Malki. Na dowód zaprezentował kawałki dronów i pocisków oraz zdjęcia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wybory w Izraelu. Partia byłego szefa MON może być języczkiem uwagi

  Wybory w Izraelu. Partia byłego szefa MON może być języczkiem uwagi

  Masowe protesty, starcia z policja, ranni i aresztowani - tak było kilka miesięcy temu, gdy ortodoksyjni Żydzi sprzeciwiali się wprowadzeniu dla nich obowiązkowej służby wojskowej. Teraz, gdy przedterminowe wybory nie przyniosły rozstrzygnięcia, szykuje się powrót tematu. Bo ani szef prawicowego Likudu premier Benjamin Netanjahu, ani jego największy rywal, lider centrolewicowego sojuszu Beni Ganc nie są w stanie samodzielnie stworzyć rządu. Komentatorzy zauważają, że o tym, kto będzie rządził Izraelem, może zdecydować były minister obrony Awigdor Lieberman. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix