Fakty o Świecie

  • Foto: Reuters TV | Video: Jakub Loska / Fakty o Świecie TVN24 BiS
  • Ze sceny trafił na front. Ukraiński skrzypek nie porzucił swojej pasji
  • Najpierw opady śniegu, potem intensywne ulewy. Załamanie pogody w Kalifornii

Spotkania z Rosjanami za pieniądze podatników? Walczą o dostęp do informacji o byłym kanclerzu

Jedni mówią, że jego zachowanie jest nieetyczne. Drudzy, że jest po prostu zdrajcą, który zaprzedał duszę diabłu. Faktem jest, że były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder przyjaźnił się z Władimirem Putinem i dla niego pracował. Teraz niemiecka platforma internetowa walczy o informacje na temat działalności lobbingowej Schroedera na rzecz firm związanych z Kremlem. Na razie sądy stają po stronie byłego kanclerza, ale dziennikarze zapewniają, że się nie poddadzą. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Rosyjska agresja na Ukrainę przypomniała wielu Niemcom, że ich były kanclerz na politycznej emeryturze dorabiał w rosyjskich spółkach energetycznych. Po wybuchu wojny to, na co kiedyś przymykano oko, stało się niewybaczalnym grzechem.

Internetowy Portal FragDenStaat, czyli "Zapytaj Państwo" powstał, by prześwietlać działania niemieckich polityków. Dziennikarze wzięli na tapet Gerharda Schroedera. Powołując się na prawo do informacji publicznej, postanowili dowiedzieć się, jakie spotkania w ostatnich latach umówiło biuro byłego kanclerza, czy spotkania dotyczyły niemieckiej polityki energetycznej, Gazpromu, Nord Stream 2 i Rosnieftu. Nie dostali odpowiedzi.

- Przez lata Gerhard Schroeder stał się super bogaty. Lobbował w Niemczech na rzecz rosyjskich firm. Jako były kanclerz ma prawo do biura, za które płacą podatnicy. Pytanie, które postawiliśmy brzmi: "czy to biuro organizowało spotkania Schroedera z rosyjskimi firmami" - mówi Arne Semsrott, redaktor naczelny portalu FragDenStaat.

Spotkania z Rosjanami za pieniądze podatników? Były kanclerz miałby olbrzymi problem z wytłumaczeniem tego Niemcom. Po agresji Putina na Ukrainę Schroeder już jest na cenzurowanym za bliskie relacje z rosyjskim dyktatorem. Nie pomogło to, że rok temu zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej koncernu Rosnieft. W niemieckiej prasie zaczął być nazywanym rosyjskim najemnikiem, czasem nawet pogardliwie "parobkiem".

- Po wybuchu wojny zaczęto poświęcać temu tematowi dużo więcej uwagi niż wcześniej. Mam nadzieję, że było to podyktowane poczuciem wstydu - mówi Arne Semsrott.

Dziennikarze szukają dowodów

Dziennikarze FragDenStaat po odmowie Schroedera nie poddali się. By wyegzekwować informacje od jego biura, poszli do sądu, ale zderzyli się z biurokratyczną ścianą.

- Cztery różne sądy znalazły cztery różne, dziwne powody, byśmy nie dostali tych informacji. Sąd pierwszej instancji w Berlinie stwierdził: "jesteście tylko medium internetowym, nie jesteście prasą drukowaną, więc nie macie prawa do informacji". Było to dla nas zaskoczenie, myśleliśmy, że te czasy już minęły, to myślenie z poprzedniego wieku. Ale stwierdziliśmy: "ok chcą żebyśmy byli prasą, to będziemy prasą". Więc wydrukowaliśmy własną gazetę, poszliśmy do drugiej instancji i powiedzieliśmy: "teraz jesteśmy prasą, dajcie nam te informacje" - mówi Arne Semsrott.

Inny sąd stwierdził, że biuro byłego kanclerza nie ma obecnie pracowników i dlatego nie może rozpatrzyć wniosku o dostęp do informacji.

Kiedy w ubiegłym roku Schroeder nie zdystansował się od polityki Putina, Bundestag obciął finansowanie jego biura i związanych z nim etatów. Były kanclerz próbuje odwołać się od tej decyzji.

Dziennikarze FragDenStaat zapowiadają, że nie złożą broni, dopóki Schroeder nie ujawni informacji o spotkaniach z Rosjanami. Ich zdaniem informacje te mogą wyjaśnić, czy działał sam, czy stał na czele grupy, która reprezentowała interesy Kremla w Niemczech.

- Jest różnica, czy lobbował na rzecz rosyjskich firm prywatnie, co już samo w sobie jest bardzo niewłaściwe, czy robił to przy użyciu pieniędzy podatników. Jeśli zdobędziemy dowody na to, że tak było, to zmieniłoby się postrzeganie go jako byłego kanclerza. Myślę, że dlatego on ukrywa te informacje. (...) Wyobrażam sobie, że są tam tajemnice, że są tam firmy, dla których lobbował, o których nie mamy nawet pojęcia - zwraca uwagę redaktor naczelny portalu FragDenStaat.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

  • Władimir Putin może pojawić się w Turcji. Co z nakazem aresztowania?

    Władimir Putin może pojawić się w Turcji. Co z nakazem aresztowania?

    Prezydent Turcji nie wyklucza wizyty Władimira Putina w jego kraju przy okazji inauguracji rosyjskiej inwestycji. To wywołało pytania, czy prezydent Rosji zostanie tam aresztowany. Turcja nie jest jednak sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa Międzynarodowy Trybunał Karny. Republika Południowej Afryki, która w sierpniu organizuje szczyt grupy w Durbanie, już dawno zaprosiła prezydenta Rosji. Moskwa jednak wyprzedza fakty i też się zabezpiecza. Zatrzymany w Rosji amerykański dziennikarz już jest określany mianem zakładnika Putina. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Drugi dzień wizyty króla Karola III w Niemczech. Monarcha wygłosił przemówienie w Bundestagu

    Drugi dzień wizyty króla Karola III w Niemczech. Monarcha wygłosił przemówienie w Bundestagu

    Wizyta króla Karola III w Niemczech jest bacznie obserwowana. To jego pierwsza zagraniczna podróż od objęcia tronu Wielkiej Brytanii. Monarcha wystąpił w czwartek przed Bundestagiem. Przemówienie rozpoczął po niemiecku, mówił o przyjaźni między narodami czy wspólnej odpowiedzialności za klimat. Nawiązał też do wojny w Ukrainie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Niemiecka minister zachęca rodaków do przeprowadzki na wieś

    Niemiecka minister zachęca rodaków do przeprowadzki na wieś

    Mieszkania są, ale nie w miastach - mówi niemiecka minister budownictwa i zachęca rodaków do przeprowadzki na wieś. Tam czeka blisko 1,5 miliona nieruchomości do zamieszkania od zaraz. Choć trudno będzie odwrócić powszechny od lat trend ucieczki młodych z prowincji do wielkich miast, to warto próbować i inwestować w przedmieścia tak, by pod względem infrastruktury mogły konkurować z zakorkowanymi centrami miast - uważają eksperci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Raport o leczeniu niepłodności w Europie. Polska ze słabym wynikiem

    Raport o leczeniu niepłodności w Europie. Polska ze słabym wynikiem

    Jest pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro. Gdyby projekt stał się prawem - Ministerstwo Zdrowia miałoby rocznie na refundację in vitro przeznaczać 500 mln zł. Obecnie Polski rząd zrzuca refundację metody in vitro na barki samorządów. Jak w innych krajach władze pomagają w walce z niepłodnością? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Humza Yousaf został szefem szkockiego rządu

    Humza Yousaf został szefem szkockiego rządu

    Co wspólnego mają syn pary Hindusów, syn obywatela Indii oraz syn Kenijki i Pakistańczyka? Wszyscy ci ludzie stoją na czele najważniejszych brytyjskich instytucji. Chodzi bowiem o brytyjskiego premiera Rishi Sunaka, premiera Irlandii Leo Varadkara i człowieka, który właśnie został pierwszym ministrem Szkocji - Humzę Yousafa. Dla południowoazjatyckiej społeczności na Wyspach to powód to niebywałej dumy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Tysiące zwierząt porzuconych na pastwę losu. Pomagają im ochotnicy z ZooPatrulu

    Tysiące zwierząt porzuconych na pastwę losu. Pomagają im ochotnicy z ZooPatrulu

    Ofiarami zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę są nie tylko ludzie. To też zwierzęta. Niektóre po śmierci właścicieli zostają bezpańskie. Inne - porzucone. Jeszcze inne - ranne. Kolejne są przez rosyjskich katów maltretowane. Bez pomocy opiekunów byłyby skazane na śmierć. Na szczęście są oni - wspaniali, odważni, empatyczni ochotnicy z ZooPatrulu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Protesty we Francji nie ustają. Związki zawodowe proponują rozmowy

    Protesty we Francji nie ustają. Związki zawodowe proponują rozmowy

    Związki zawodowe chcą rozmawiać ale władza odmawia, twierdząc, że powiedziano już wszystko. Impas we Francji, dotyczący bardzo krytykowanej reformy emerytalnej, trwa. Sprawa jest niepokojąca nie tylko dlatego, że obie strony okopały się na swoich pozycjach, ale i dlatego, że w trakcie demonstracji jest coraz więcej przemocy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Coraz więcej państw i organizacji mówi "nie" TikTokowi. Czy Polska będzie kolejna?

    Coraz więcej państw i organizacji mówi "nie" TikTokowi. Czy Polska będzie kolejna?

    Polska Rada do spraw Cyfryzacji przyjęła uchwałę w sprawie korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych w administracji państwowej. Sugeruje się zakazanie korzystania z tej aplikacji. Czy to oznacza, że taki zakaz wejdzie w życie też w Polsce? Takie rozwiązanie wprowadziły już m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Komisja Europejska, Parlament Europejski czy sekretariat Rady UE. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • USA: troje dzieci zginęło w strzelaninie w szkole w Nashville

    USA: troje dzieci zginęło w strzelaninie w szkole w Nashville

    W USA w szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee doszło do strzelaniny. Zginęło 6 osób - troje dzieci, każde w wieku 9 lat, i troje dorosłych. Napastniczka to osoba transpłciowa, która kiedyś uczyła się w tej samej szkole. Została zastrzelona przez policjantów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
  • Departament Stanu USA wskazuje na problemy z prawami człowieka w Polsce

    Departament Stanu USA wskazuje na problemy z prawami człowieka w Polsce

    Problemy z niezawisłością sądownictwa, ograniczenia wolności wypowiedzi, bariery w dostępie do usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego - to kluczowe i "istotne" problemy dotyczące praw człowieka w Polsce. Tak wynika z tegorocznego raportu amerykańskiego Departamentu Stanu USA o prawach człowieka na świecie we fragmencie, który dotyczy Polski. Mowa jest też o działaniach polskich władz wobec mediów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
tvnpix