Informacja o ćwiczeniach zamiast kalorii? Naukowcy chcą zmian na etykietach
Ile trzeba przebiec lub zrobić brzuszków, żeby spalić jedną pizzę? Brytyjscy naukowcy proponują, aby na opakowaniach żywności i napojów zamiast danych o kaloriach pojawiały się informacje o tym, ile minut spaceru lub biegania zajmie ich spalenie. Jak mówią - kalorie są zbyt abstrakcyjne, a przełożenie jedzenia na wysiłek powinno pomóc ludziom w podejmowaniu lepszych decyzji żywieniowych.
Co najmniej co trzecie dziecko poniżej piątego roku życia na świecie jest niedożywione i nie..."Jeśli dzieci źle się odżywiają, mają niedobre życie"
Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.
Burger z bekonem może mieć około 750 kalorii. Naleśnik ze szpinakiem i kurczakiem - 480. Można jednak na te dania spojrzeć inaczej. By spalić burgera, trzeba jeździć na rolkach 1,5 godziny. Spalenie naleśnika będzie wymagało 30 minut biegania po schodach.
Jak tłumaczy trener personalny Kamil Gawełko - pięć, sześć cukierków da się zjeść w 30 sekund, ale żeby je spalić potrzeba 30 minut ćwiczeń.
Takie podejście do tematu jedzenia zdaniem brytyjskich ekspertów z Uniwersytetu Loughborough pomogłoby walczyć z otyłością. Ludzie na kaloriach się nie znają. Łatwiej będzie im odmówić sobie słodyczy czy fast foodu, jeśli dowiedzą się ile musieliby ćwiczyć, by nie przytyć.
- Myślę, że zmotywowałoby to więcej osób do jakiekolwiek aktywności fizycznej. Może tak naprawdę zrozumieliby ile pochłaniają tych kalorii, i co muszą zrobić, żeby te kalorie zostały spalone - mówi Gawełko.
Taka informacja na etykiecie produktu, według badań, pomogłaby uciąć średnio około 200 spożywanych dziennie kalorii. Łatwiej odmówić byłoby sobie na przykład czekolady.
Pojawiają się wątpliwości
Pożeramy go na potęgę. A państwo liczy straty w miliardach. Tyle kosztuje leczenie chorób, które...Jemy ponad 50 kilo cukru rocznie. To nas zabija
Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego chciałoby, żeby tego typu etykiety zostały wprowadzone jak najszybciej.
- Jeżeli mielibyśmy taką informację obrazową: "dobra, mam ochotę dzisiaj na tego batonika, zjem sobie tego batonika, ale wiem, że jedząc tego batonika muszę na przykład iść na półtoragodzinny spacer", to byłoby dla mnie obrazowe - uważa Aneta Łańcuchowska, dietetyczka.
Pojawiają się już jednak głosy sprzeciwu. Takiego oznaczenia żywności nie chcą niektóre organizacje zajmujące się zaburzeniami żywieniowymi. Ich zdaniem - mogłoby to zaostrzyć objawy cierpiących na bulimię albo anoreksję.
Naukowcy z Loughborough przypominają jednak, że otyłość dotyczy 1/3 dorosłych Brytyjczyków, że jest na drugim miejscu wśród przyczyn powstawania nowotworów, a rocznie na świecie zabija cztery miliony osób.
Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (1)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Doba (24h) leżenia przed telewizorem to spalenie ok. 2000 kcal. Może tak przeliczać?
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Olaf Scholz w ogniu krytyki: z Izraela, z prawa i z lewa. Doścignęła go też przeszłość
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie ma dobrej passy. Izrael jest wściekły, że nie zareagował na czas na słowa prezydenta Autonomii Palestyńskiej, który w Niemczech przekonywał, że Izrael popełnił "50 holokaustów". Do tego dochodzi krytyka za słabe działania wobec Rosji atakującej Ukrainę, a ponadto sprawa z przeszłości. Jako burmistrz Hamburga Olaf Scholz miał pomagać w unikaniu płacenia podatków. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Coraz więcej dzieci ze Strefy Gazy mierzy się z traumą. "Dźwięki eksplozji mnie przerażają"
Co drugie dziecko zamieszkujące Strefę Gazy mierzy się z traumą. Po tym, jak kilka tygodni temu znów doszło do ostrzału ze strony Izraela, u dzieci nasiliły się nerwice i fobie, które nieleczone mogą zostać z nimi na całe życie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Premier Finlandii zaprzeczyła, że brała narkotyki na imprezie z przyjaciółmi
Na opublikowanym w internecie nagraniu widać, jak premier Finlandii Sanna Marin bawi się wraz ze znajomymi. Szefowa fińskiego rządu zapewniła, że jedynie się dobrze bawiła i nie brała narkotyków. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Rzeki w Europie wysychają. Loarę miejscami można pokonać pieszo, transport Renem coraz bardziej utrudniony
Europejskie rzeki przegrywają z suszą. Francuską Loarę miejscami można pokonać pieszo. Transport Renem jest coraz bardziej utrudniony. Poziom wody spada też w Dunaju. Naukowcy ostrzegają - możemy mieć do czynienia z najgorszą suszą od pięciuset lat. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Finlandia i Estonia zaostrzają przepisy w sprawie wiz turystycznych dla Rosjan
Do Finlandii i Estonii zgłaszają się tabuny Rosjan po wizę do strefy Schengen. Dwa sąsiadujące z Rosją kraje właśnie zaostrzają przepisy wjazdowe. Wkrótce ograniczenia dla Rosjan może wprowadzić też cała Unia Europejska, w kolejnym pakiecie sankcji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Trwa wojna, ale ukraińscy ornitolodzy wciąż pracują. "Robimy dokładnie to samo, co przed wojną"
Dzięki pracy ukraińskich ornitologów wciąż prowadzone są badania populacji ptaków. Ornitolodzy monitorują zniszczenia przyrody spowodowane wywołaną przez Rosję wojną, a także współpracują z rolnikami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Wielu ukraińskich żołnierzy wymaga rehabilitacji. "Jest mi trudno, ale to jest moja misja"
Po sześciu miesiącach walk w Ukrainie nie brakuje żołnierzy, którzy zostali poważnie ranni. Na szczęście nie brakuje ludzi, którzy chcą im pomóc.
czytaj więcej »Rosną obawy o skutki rosyjskich działań w elektrowni atomowej w Zaporożu
Rosjanie elektrownię atomową w Zaporożu przekształcili w bazę swoich wojsk, na jej terenie jest broń i amunicja. Skutki przypadkowej eksplozji mogą doprowadzić do uszkodzenia instalacji i radioaktywnego skażenia, które obejmie olbrzymie tereny. W reakcji na to niebezpieczeństwo Ukraina zarządziła ćwiczenia w zwalczaniu skutków zagrożenia promieniotwórczego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Szkocja wprowadza darmowe produkty menstruacyjne. Gwarantuje to nowe prawo
Szkocja walczy z ubóstwem menstruacyjnym. Jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła prawo gwarantujące darmowy dostęp do środków higienicznych. W podpaski czy tampony można zaopatrzyć się w jednym z ponad tysiąca punktów w całym kraju. Pomysłodawcy liczą na to, że ich śladem podążą inne państwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Wielka Brytania w obliczu rekordowej inflacji i kryzysu energetycznego
Wielka Brytania stoi w obliczu poważnych kryzysów. Bank centralny przewiduje, że w październiku inflacja przekroczy 13 procent, co byłoby najwyższym wskaźnikiem od 42 lat. Z kolei według analizy profesora Jonathana Bradshawa ponad połowę brytyjskich gospodarstw domowych w październiku dotknie ubóstwo energetyczne, a dwie trzecie z nich w styczniu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »USA: Joe Biden podpisał ustawę, która ma zwalczyć inflację
Prezydent USA Joe Biden podpisał we wtorek Inflation Reduction Act. Ustawa zakłada walkę z inflacją poprzez zmniejszenie deficytu federalnego, ale też obniżkę kosztów opieki zdrowotnej i leków. W akcie są przewidziane wydatki na projekty związane ze zmianą klimatu i transformacją energetyczną. Ustawa wprowadza także minimalny 15-procentowy podatek dla największych korporacji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Niemieckie media komentują katastrofę ekologiczną w Odrze
Katastrofa ekologiczna w Odrze jest komentowana nie tylko w Polsce. Niemieckie media jeszcze raz podkreślają brak przepływu informacji z polskiej na niemiecką stronę, kiedy przepływała trująca fala. Zdaniem publicysty "Die Welt" ta kulawa komunikacja to efekt nie tylko retoryki antyniemieckiej ze strony polskiego rządu, winę wskazuje także po niemieckiej stronie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Donald Trump podejrzewany o naruszenie ustawy o szpiegostwie
FBI znalazło się w ogniu krytyki po przeszukaniu posiadłości Donalda Trumpa. Zwolennicy byłego prezydenta mówią o nagonce i preparowaniu dowodów. W prywatnej rezydencji zarekwirowano dokumenty z klauzulą ściśle tajne. Donald Trump jest podejrzewany między innymi o naruszenie ustawy o szpiegostwie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »W Nowym Jorku wykryto wirusa polio
W latach czterdziestych i pięćdziesiątych na amerykańskich przedmieściach panował paniczny lęk przed polio. Cierpiał na tę chorobę nawet prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosevelt. Również dlatego pokonanie tej strasznej epidemii stało się sprawą wagi państwowej. Po kilku dekadach to się udało. Co więc oznacza fakt, że polio znów wykryto w Nowym Jorku? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Młodzi Amerykanie wybierają Meksyk. Powodem niższe koszty życia
Cyfrowy nomadyzm to nowy styl życia ludzi, którzy mogą wykonywać swoją pracę z każdego zakątka świata. Jak się okazuje - nie tylko pięknego i egzotycznego, ale przede wszystkim taniego. Młodych Amerykanów przyciąga Meksyk. Materiał telewizji CNN.
czytaj więcej »