"Przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach"
Białoruskie władze uznają go za terrorystę, bo to między innymi dzięki jego kanałom w internecie świat poznał prawdziwe oblicze reżimu Alaksandra Łukaszenki. Sciapan Puciła mieszka i pracuje w Polsce, dlatego białoruski prezydent od polskich władz domaga się wydania blogera. - Nic zakazanego nie zrobiłem. Pokazuję tylko to, co naprawdę się dzieje - mówił Puciła. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
"Tylko pokazuję to, co naprawdę się dzieje" - cała rozmowa z Scipanem Puciłą na portalu tvn24.pl
Sciapan Puciła ma 22 lata, jest blogerem i w oczach Alaksandra Łukaszenki być może największym zagrożeniem.
Puciła prowadzi na komunikatorze Telegram i w innych mediach społecznościowych konta NEXTA i NEXTA Live, które stały się głównym źródłem informacji o trwających od ponad trzech miesięcy protestów na Białorusi.
- Kanały założone przeze mnie są uznane za terrorystyczne, ekstremistyczne - mówi białoruski bloger w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS.
Sciapan Puciła od kilku lat mieszka w Polsce, gdzie bez skrępowania może publikować w sieci nagrania, na których można zobaczyć, jak reżim Łukaszenki traktuje obywateli i jak bardzo obywatele pragną się od niego uwolnić.
- Ludzie wychodzą na ulice, bo nie chcą się pogodzić z fałszowaniem wyborów. Chcą wolnej, demokratycznej, niezależnej Białorusi, a ja się czuje dobrze, ponieważ ja to po prostu nagłaśniam - podkreśla Puciła.
"Rodzina musiała wyjechać tydzień po wyborach"
Kanały NEXTA w mediach społecznościowych śledzi kilka milionów osób. Siła ich treści jest potężna, dlatego Mińsk próbuje coś z tym zrobić. Niedawno zażądano od polskiej strony ekstradycji 22-latka i drugiego współtwórcy kanałów.
- Te nowe technologie, które pozwalają na to żeby pojawiały się takie strefy wolnego słowa, przyczyniły się do tego, że to wszystko, co widzimy w ciągu ostatnich już prawie 4 miesięcy, wydarzyło się na Białorusi - mówi Aleś Zarembiuk, prezes Fundacji Dom Białoruski w Warszawie.
Rodzina chłopaka ze względów bezpieczeństwa też musiała opuścić Białoruś, ale nawet poza granicami próbuje się ich zastraszyć.
- Rodzina musiała wyjechać tydzień po wyborach do Polski - mówi Sciapan. - Zagrożenie jest, ale informujemy o tych pogróżkach policję i polskie władze. Dzięki temu czujemy się bardziej bezpiecznie, ale oczywiście musimy uważać - dodaje Białorusin.
Na antenie państwowej białoruskiej telewizji emitowany jest filmik, który ma przypomnieć Sciapanowi, że nie może spać spokojnie.
Nagranie nawiązuje do komputerowej gry Pac-Mana. Postać w grze pomalowana jest w opozycyjne biało-czerwono-białe barwy Białorusi, którą ścigają nie duszki, jak w oryginalnej wersji, ale postacie milicjantów pędzących na sygnale. Na następnym ujęciu widać postać chłopaka grającego w grę komputerową. Słychać dzwonek do drzwi. Na zadane po polsku pytanie: "kto tam?", słychać: "czy mieszka tu pan NEXTA?”.
Bloger zagrożeniem dla Kremla?
Sciapan podkreśla, że nie mógłby robić tego, co robi, mieszkając w swojej ojczyźnie. Na Białorusi żadnych niezależnych mediów nie ma, a ci, którzy próbują to zmienić, natychmiast są oskarżani o działalność wywrotową.
- Nie ma w ogóle na Białorusi żadnych blogerów, którzy mówią otwarcie, wprost o tym, co się dzieje. Wszystkich od razu zatrzymują, dają artykuły karne - mówi 22-latek.
NEXTA może być zagrożeniem nie tylko w oczach Mińska, ale i Kremla. Bo w Rosji już pojawiają się niewygodni dla władzy naśladowcy młodego Białorusina.
- Ten przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach. Już jest naśladowany i to też może doprowadzić do kolejnych zrywów narodowych. Jeżeli nie białoruskie służby, które polują teraz na Sciapana, to Rosjanie też są zainteresowani, żeby coś z tym zrobić - ocenia Aleś Zarembiuk, prezes Fundacji Dom Białoruski w Warszawie.
Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Antony Blinken został nowym sekretarzem stanu USA
Antony Blinken to nowy sekretarz stanu w administracji Joe Bidena, czyli amerykański szef dyplomacji - jego nominacja została zatwierdzona przez Senat. Jest orędownikiem bliskiej współpracy Ameryki i Europy, przeciwnikiem wycofania amerykańskich wojsk z Niemiec i pasierbem ocalonego z Holokaustu Żyda pochodzącego z Białegostoku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »"Zamierzamy bronić naszej inwestycji i pieniędzy płatników"
Komisja Europejska chce by koncern AstraZeneca wywiązał się z umowy i poinformował, ile dawek jest sprzedawanych poza Unię Europejską. Firma tłumaczy, że ma problem w fabryce i że szczepionki będą w lutym i marcu. Nie podaje jednak ile preparatów będzie w stanie dostarczyć. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Firma Sanofi ma zająć się produkowaniem szczepionek firmy Pfizer
Francuska firma będzie produkować w Niemczech amerykańskie szczepionki. Gigant farmaceutyczny Sanofi ma zająć się produkowaniem szczepionek firmy Pfizer. To ma przyspieszyć dostawy preparatów do Europy. Kiedy tak wyprodukowane szczepionki trafią do pacjentów? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających z 22 krajów
Kwarantanna w hotelu dla przyjezdnych z 22 krajów - władze Wielkiej Brytanii podjęły decyzję. Kto przyjedzie z zagrożonych terenów, ten będzie musiał się izolować i za pobyt w hotelu zapłacić. Jakie kraje są na liście i jak to ma wyglądać w praktyce? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Bill Gates zabrał głos w sprawie teorii spiskowych łączących go koronawirusem
Na świecie pojawiły się teorie spiskowe o Billu Gatesie i koronawirusie. Miliarder też je słyszał i zabrał w tej sprawie głos. Chce je zbadać i dowiedzieć się, jaki mają wpływ na ludzi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Jak przebiegają szczepienia w Europie? "Obraz daleki od stereotypu"
- Francja na samym początku kampanii szczepień rzeczywiście się pogubiła, lądowała na jednym z ostatnich miejsc w Europie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji. - Teraz bardzo ostro poszła liczba szczepień w górę - zaznaczył. - W Niemczech, jeśli chodzi o politykę zdrowotną, walkę z pandemią, to pierwsze skrzypce grają landy, kraje związkowe - powiedział Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej Deutsche Welle. - Obraz tego, co się w tej chwili dzieje, daleki jest od stereotypu świetnie zorganizowanego kraju - przyznał. - Włosi poczuli się ciężko obrażeni tym, że firmy, które obiecały im daną liczbę dawek, teraz mówią, że tych dawek nie dostarczą - powiedziała z kolei Maria Mikołajewska, reporterka TVN24.
czytaj więcej »W Izraelu rozpoczęły się szczepienia nastolatków, by umożliwić im zdanie egzaminów
Co czwarty mieszkaniec Izraela dostał szczepionkę. Z kolei 1 milion 200 tysięcy osób otrzymało już obie dawki preparatu. Izrael szczepi najszybciej na świecie - teraz nawet 40-latków i osoby poniżej 18. roku życia. Mimo takiej akcji szczepień kraj wciąż utrzymuje ścisły lockdown i zamknięte granice. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »"Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła"
Z powodu lockdownu pojawia się wiele problemów społecznych, medycznych i gospodarczych. Zarówno w Polsce jak i na całym świecie. - Teraz mamy przekonanie, że to może trwać długo, albo wręcz zostanie z nami na zawsze, tylko w takiej karłowatej, ograniczonej, kontrolowalnej formie - podkreślił - profesor Radosław Markowski, politolog z Uniwersytetu SWPS. Doświadczenie "radzenia sobie" będzie na pewno takim wzmacniającym doświadczaniem - stwierdziła doktor Joanna Heidtman, psycholożka i socjolożka. - Szczepienie poszczególnych grup nie spowoduje, że pandemia się wycofa na zasadzie włączenia czy wyłączenia światła - podkreślił doktor hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z WUM. - Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła - ocenił doktor Leszek Mellibruda, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.
czytaj więcej »Ich bliscy przegrali walkę z COVID-19. "Jestem bardzo zły, bo ludzie nie traktują pandemii poważnie"
Szamima Khanom z Londynu straciła już szwagra i teścia, teraz może stracić męża. Epidemia z osobistej perspektywy jest straszniejsza niż w statystykach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Rękawiczki Berniego Sandersa hitem. Senator postanowił wykorzystać ich popularność
Rękawiczki Berniego Sandersa to nie tylko hit internetu, ale też sprzedażowy strzał w dziesiątkę. Popularność rękawic, które senator założył na inaugurację Joe Bidena, może przysłużyć się w dobrej sprawie. Tysiące osób chcą je kupić od organizacji, która szyje i daje pracę bezrobotnym kobietom. W planach są kolejne akcje dobroczynne związane z wyjątkowym stylem stylem senatora. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Robot Sophia już wkrótce trafi do sprzedaży
Robot Sophia to, zdaniem producenta, idealny asystent i przyjaciel w czasie epidemii. Może podać leki, poprowadzić trening i przytulić. Nigdy nie śpi, nie męczy się i nie nudzi. Firma rusza z masową produkcją robotów. Sztuczna inteligencja ma pomóc osobom, które nie mają nikogo lub z powodu epidemii nie mogą się z nikim spotkać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »"Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu"
W sobotę na wezwanie Nawalnego do demonstracji na ulice rosyjskich miast wyszło według Ośrodka Studiów Wschodnich od 110 do 160 tysięcy osób. - Widać wyraźnie, że władze w pewien sposób się przestraszyły - oceniła Agnieszka Legucka, annalistyczna do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zdaniem Anny Łabuszewskiej z "Tygodnika Powszechnego" "Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu". - W rosyjskim, białoruskim społeczeństwie do głosu dochodzi nowe pokolenie - dodał doktor Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
czytaj więcej »Masakra cywilów w Etiopii. Brutalną pacyfikację regionu zlecił laureat Nagrody Nobla
W połowie grudnia w miejscowości Aksum w prowincji Tigraj doszło do masakry ludności cywilnej, jak przekazali uciekający stamtąd uchodźcy. Etiopscy żołnierze mieli zabić około 750 cywili w pobliżu słynnego Kościoła Matki Bożej z Syjonu. Ta masakra to kolejny rozdział niezwykle brutalnego konfliktu o Tigraj - zbuntowaną prowincję położoną na północy Etiopii. Premierem Etiopii, który rozkazał spacyfikować zbuntowaną prowincję, jest laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2019 roku Abiy Ahmed Ali. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »W sobotę w Rosji mają się odbyć masowe demonstracje w obronie Nawalnego
Rosjanie zaplanowali falę protestów w obronie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, które w sobotę mają się odbyć w wielu miastach w Rosji. Władze próbują zastraszyć wszystkich, którzy chcieliby wyjść na ulice. Szykanowani są współpracownicy Nawalnego, który zaraz po powrocie do Rosji został zatrzymany na lotnisku i aresztowany. Wielu przywódców światowych domaga się jego zwolnienia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »Brytyjscy narzeczeni pobrali się w szpitalu, bo nie byli pewni, czy przeżyją COVID-19
Brytyjczycy otwierają kolejne punkty szczepień - w kinach, na stadionach i obiektach kultu religijnego. Para narzeczonych zakażonych koronawirusem pobrała się w szpitalu, bo nie byli pewni, czy przeżyją. Teraz już czują się lepiej. Rząd rozważa nawet całkowite zamknięcie granic Wielkiej Brytanii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
czytaj więcej »