Fakty o Świecie

 • Foto: CNN
 • Pięcioletnie dzieci ważą mniej niż 10 kilogramów. "To coś więcej niż kryzys humanitarny. To ludobójstwo. To zbrodnia dokonana z premedytacją"
 • USA: zmarł 29-latek pobity przez policjantów. "On był jak ludzka piniata"

Ashkan Morovati został pobity i postrzelony ze strzelby. Przeżył i uciekł z Iranu

Czuję się, jakbym umarł i ponownie się narodził - tak mówi młody Irańczyk, którego funkcjonariusze reżimu pobili i postrzelili. Cudem przeżył i uciekł z Iranu. - Wielu takich jak ja zostało w Iranie i zginęło - podkreśla.

Na nagraniu, które pochodzi z Iranu, widać protestującego mężczyznę otoczonego przez kordon sił bezpieczeństwa. W pojedynkę próbuje odganiać ich przy pomocy noża. Padają strzały. Następnie pada on na kolana. Na kolejnym nagraniu półprzytomny Ashkan Morovati leży na szpitalnym łóżku. Są przy nim rodzice.

- Miałem przeciętą tętnicę udową i około 200 kawałków śrutu w ciele. Miałem wszędzie poważne rany. Nawet kiedy się poddałem i zostałem aresztowany, jakieś sto razy uderzyli mnie w głowę. Po innych częściach ciała bili pałkami. Kiedy w końcu przewieźli mnie do szpitala, strzelili do mnie ze strzelby w bardzo niewielkiej odległości. Liczyli na to, że zginę - opowiada Ashkan Morovati, kurdyjski demonstrant.

Jednak Ashkanowi udało się przeżyć. Teraz może opowiedzieć o horrorze, który jakimś cudem przetrwał. - Czuję się, jakbym umarł i ponownie się narodził. Gdy mówię te słowa, wciąż tkwi we mnie 20 śrutowych pocisków - mówi Ashkan.

Udało mu się uciec z Iranu. Teraz jest poszukiwany. Ukrywa się. Rozmawiał tylko z CNN-em. W trosce o bezpieczeństwo nie zdradza miejsca pobytu. - Wydostałem się z kraju przez pustynię i góry. Bardzo krwawiłem. Zanim tu dotarłem, wielokrotnie wydawało mi się, że umieram - wspomina demonstrant.

Powolna agonia

Kiedy był w szpitalu, oskarżono go o "wrogość wobec Boga". To w republice islamskiej karane jest śmiercią. Funkcjonariusze reżimu wprost ze szpitala zabrali go do więzienia. - Kiedy ktoś jest zabierany ze szpitalnego oddziału intensywnej terapii wprost za kratki, to jest dla niego równoznaczne z wyrokiem śmierci. W więzieniu rozpoczęła się moja powolna agonia. Wszystkie moje rany były otwarte. Chcąc je odkazić, używałem soli. Oni strasznie mnie męczyli. Wysłali co prawda do więziennego szpitala, jednak tam przykuli mnie do łóżka za ręce i nogi - opowiada Ashkan Morovati.

Kurdowie z jego rodzinnego miasta Sanandadż gromadzili się pod więzieniem, żądając uwolnienia Ashkana. Rodzina oddała wszystko, co miała, aby opłacić jego leczenie za granicą. Z pomocą przyjaciół udało mu się wydostać z kraju.

- Byłem zawodowym bokserem, wojownikiem. Bardzo wiązałem przyszłość ze sportem. Chciałem coś osiągnąć w tej sferze. Ponieważ moja noga i w zasadzie całe ciało odniosło szereg ran, musiałem porzucić swoje plany i marzenia. Rozłąka z rodziną i presja, jakiej jest ona poddawana w związku z moim wyjazdem, jest dla mnie sporym obciążeniem emocjonalnym. Nie czuję się dobrze ani fizycznie, ani psychicznie - przyznaje mężczyzna.

"Oddam życie za mój Iran"

Ashkan opowiedział o aktualnej sytuacji w Iranie. - Wielu takich jak ja zostało w Iranie i zginęło, bądź też są prześladowani, a ich głos nie jest nigdzie słyszany. W moim kraju jest tak wielu odważnych młodych ludzi. Naszą jedyną zbrodnią jest to, że domagamy się wolności i demokracji, oraz to, że chcemy równych praw dla kobiet i mężczyzn. Tłumy skandują "kobiety! Życie! Wolność!". Odpowiedzią reżimu są tylko kule, strzały, tortury i gwałty na więźniach. Widziałem wielu 16-latków i 17-latków, którzy stracili życie. Było ich tak wielu. Przysięgam na Boga, że te sceny śnią mi się po nocach - opowiada Ashkan.

Mężczyzna pozostaje niezrażony. Jak tylko uda mu się dojść do zdrowia, chce wrócić i kontynuować walkę o wolny Iran. - Nie żałuję tego, co się stało. Oddam życie za mój Iran. Jeśli byłoby to możliwe, zrobiłbym to nawet nie raz, a 100 000 razy - zapewnia.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Nowe plany pomocy Ukrainie. Unia ma przeprowadzić wspólne zakupy amunicji

  Nowe plany pomocy Ukrainie. Unia ma przeprowadzić wspólne zakupy amunicji

  Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 350 milionów dolarów. W skład tej transzy pomocy wejdą m.in. dodatkowe zestawy amunicji artyleryjskiej, rakiety oraz łodzie patrolowe. Milion sztuk amunicji zobowiązały się dostarczyć Ukrainie państwa Unii Europejskiej i planują wspólne zakupy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Donald Trump wezwał swoich zwolenników do protestów

  Donald Trump wezwał swoich zwolenników do protestów

  Demonstrujcie, odzyskajcie nasz naród - apeluje Donald Trump do swoich zwolenników. Tym razem Trump wzywa do reakcji na aresztowanie, do którego mogłoby dojść, jeśli sąd zdecyduje się go oskarżyć. Chodzi o kontakty z byłą gwiazdą filmów dla dorosłych. Prawnik Trumpa miał zapłacić jej za milczenie. Ale to nie kwestie obyczajowe interesują prokuratora, tylko to, czy nie złamano prawa o finansowaniu kampanii wyborczych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Spada liczba nowych małżeństw zawieranych w Korei Południowej

  Spada liczba nowych małżeństw zawieranych w Korei Południowej

  Tylko w ciągu ostatnich trzech lat liczba małżeństw w Korei Południowej spadła o 25 procent. To był efekt koreańskiego strajku włoskiego. Kobiety masowo odmówiły wychodzenia za mąż. To dlatego, że po ślubie oczekuje się od nich potomstwa. Szczególnie teraz, gdy Korea ma najniższy na świecie współczynnik dzietności. Ten strajk zabija Koreę – twierdzą władze i wyliczają, że przez ujemny przyrost naturalny w najbliższej przyszłości wymrzeć może 228 koreańskich miast i miasteczek. To nie pasuje do obrazu Korei Południowej, azjatyckiego tygrysa z gospodarką rozwijającą się w tempie średnio 5 procent w minionych dekadach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji

  Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji

  Na mocy decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego prezydent Rosji Władimir Putin i rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa mają zostać aresztowani pod zarzutem odpowiedzialności za bezprawne deportacje dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Według Biura Rzecznika Praw Dziecka w Ukrainie udokumentowanych jest ponad 16 tysięcy przypadków porwań ukraińskich dzieci. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Emmanuel Macron dopiął swego, wiek emerytalny został podniesiony

  Emmanuel Macron dopiął swego, wiek emerytalny został podniesiony

  Prezydent Francji Emanuel Macron obiecywał swoim wyborcom reformę emerytalną już drugą kadencję i właśnie słowa dotrzymał. Francuska konstytucja pozwala rządowi uchwalić ustawę bez głosowania nad nią w parlamencie. W ten sposób wiek emerytalny został podniesiony z 62 do 64 lat. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wojna w Ukrainie jednym z tematów amerykańskiej kampanii wyborczej

  Wojna w Ukrainie jednym z tematów amerykańskiej kampanii wyborczej

  To, co dzieje się w Ukrainie, może stać się jednym z głównych motywów amerykańskiej kampanii prezydenckiej. Staje się to jasne po słowach gubernatora Florydy, który wydaje się być pewnym kandydatem na kandydata. Jak twierdzi Ron DeSantis, rosyjska inwazja to po prostu "spór terytorialny". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wojna w Ukrainie jednoczy Europejczyków

  Wojna w Ukrainie jednoczy Europejczyków

  Badanie prestiżowej Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych napawa optymizmem - mieszkańcy Starego Kontynentu po roku od rosyjskiej inwazji uważają, że Unia Europejska jest silniejsza, Rosja słabsza, a Ukraina ma prawo do bezkompromisowego zwycięstwa. Co zaskakujące - wojna zakopuje tradycyjne podziały polityczne. Walkę Ukraińców wspierają za równo liberałowie, jak i nacjonaliści. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Ukraińcy strącili bezzałogowiec. Okazało się, że to maszyna chińska

  Ukraińcy strącili bezzałogowiec. Okazało się, że to maszyna chińska

  Późno w nocy ukraińskie służby dostały informacje od swoich agentów, że z terenów kontrolowanych przez Rosjan wystartował bezzałogowiec. Celem był obiekt w Ukrainie. Zapadła decyzja, by go strącić. Około drugiej nad ranem żołnierze go usłyszeli i zobaczyli. Był tak blisko i nisko, że strącili go bez żadnych kłopotów. Gdy podeszli do szczątków - zobaczyli, że to maszyna chińska.

  czytaj więcej »
 • W Hiszpanii sześć, na Węgrzech dwadzieścia pięć, w Argentynie ponad 100 procent. Inflacja na świecie

  W Hiszpanii sześć, na Węgrzech dwadzieścia pięć, w Argentynie ponad 100 procent. Inflacja na świecie

  Inflacja w lutym w Polsce wyniosła 18,4 procent. To boli i będzie jeszcze bolało, mimo że inflacja ma już spadać. Są państwa, w których zadomowiła się na dobre i w których przerwanie spirali inflacyjnej okazuje się być niezwykle trudne. Tak jest choćby w Argentynie, w której ceny w ciągu roku wzrosły o ponad 100 procent. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Joe Biden pojawił się na miejscu strzelaniny w Monterey Park. Przedstawił konkretny plan

  Joe Biden pojawił się na miejscu strzelaniny w Monterey Park. Przedstawił konkretny plan

  Prezydent Biden pojawił się na miejscu strasznej tragedii, strzelaniny w Monterey Park. Tym razem nie tylko ze słowami pocieszenia dla rodzin ofiar szaleńca, ale z konkretnym rozporządzeniem, które ma utrudnić dostęp do broni osób, które nigdy nie powinny dostać jej do rąk. Przepisy dotyczą sprawdzania przeszłości kryminalnej nabywców oraz ułatwiają konfiskatę broni osobom uznanym za niebezpieczne. Prezydent Biden chciałby zakazu sprzedaży broni szturmowej cywilom. Na przeszkodzie stoją Republikanie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix