"Te gazety staną się tubą propagandową władzy"

01.05.2021 | "Te gazety staną się tubą propagandową władzy"
01.05.2021 | "Te gazety staną się tubą propagandową władzy"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
01.05.2021 | "Te gazety staną się tubą propagandową władzy"Arleta Zalewska | Fakty TVN

W redakcjach należących do Polska Press zaczęły się czystki. Pracę stracili redaktorzy naczelni trzech dzienników: "Dziennika Zachodniego", "Gazety Krakowskiej" oraz "Nowin". "Politycznym czynownikom uschną kiedyś ręce za to, co zrobili i robią z mediami w PL" - stwierdził na portalu społecznościowym Marcin Zasada, dziennikarz "Dziennika Zachodniego". W kwietniu Sąd Okręgowy w Warszawie wstrzymał transakcję zakupu wydawnictwa Polska Press przez państwowy koncern Orlen.

- Jest to dla mnie decyzja niesłuszna, niesprawiedliwa. Nie chcę mówić, że również skandaliczna, bo to dramatyczne słowo - to reakcja Marcina Zasady, dziennikarza "Dziennika Zachodniego", na decyzję o zwolnieniu redaktora naczelnego gazety.

Marcin Zasada jako pierwszy w mediach społecznościowych poinformował, że jego szef - Marek Twaróg - straci stanowisko.

"Marek Twaróg, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego" został dziś zwolniony przez nowy funkcjonariat PP (Polska Press - przyp. red.). Marek Twaróg był najlepszym naczelnym DZ, a miałem ich w tej gazecie 5. Dodam tylko, że politycznym czynownikom uschną kiedyś ręce za to, co zrobili i robią z mediami w PL" - brzmi treść wpisu Marcina Zasady.

- Trudno inaczej odbierać tę decyzję, niż jako próbę określonego ustawienia tej gazety w obecnych, obowiązujących realiach politycznych - dodaje Zasada.

Wpis Marcina ZasadyTwitter/@ZasadaMarcin

Tuba propagandowa władzy

Decyzje redaktorowi naczelnemu "Dziennika Zachodniego" przekazały nowe władze Polska Press. Władze wybrane po tym, jak regionalne gazety i portale - w tym "Dziennik Zachodni" - przejął państwowy Orlen, kierowany przez związanego z PiS-em Daniela Obajtka.

Sam Daniel Obajtek jeszcze w połowie kwietnia przekonywał, że nie są planowane zwolnienia wśród pracowników Polska Press.

W czwartek swoich dotychczasowych redaktorów naczelnych straciły aż trzy redakcje. Poza "Dziennikiem Zachodnim" zmiany dotyczą "Gazety Krakowskiej" i "Gazety Codziennej Nowiny".

- Zmieni się rzecz podstawowa. To znaczy, znikną teksty krytyczne wobec władzy. - mówi Jerzy Jurecki, dziennikarz "Tygodnika Podhalańskiego". - Te gazety staną się tak naprawdę tubą propagandową władzy. Nie mam żadnych wątpliwości. Nie miało być czystek, te czystki się zaczęły - dodaje.

Marek Twaróg jako redaktor naczelny wielokrotnie - i to już po wejściu do Polska Press ludzi przychylnych PiS-owi - publikował w gazecie teksty nie tylko kontrolujące i krytykujące rząd, ale i prezesa Orlenu. Autorem tych dotyczących majątku Daniela Obajtka był między innymi Marcin Zasada.

- Jeśli stała za tym polityka, no to każdemu, kto pojmuje media jako sferę, która musi pozostać niezależna od władzy, nie sposób się takiej decyzji podporządkować - mówi Zasada.

Sieć lokalnych mediów

"Dziennik Zachodni" był jedną z redakcji, która dołączyła do niespotykanego dotąd w mediach na taką skalę protestu pod hasłem "Media bez wyboru". Gazeta na swojej pierwszej stronie zamieściła list otwarty, w którym największe redakcje w Polsce sprzeciwiały się planom nałożenia przez rząd PiS dodatkowej daniny na media.

Za nazwą "Polska Press" kryją się lokalne media - gazety i portale internetowe - które bardzo często są dla mieszkańców tych regionów jedynym źródłem informacji o nadużyciach, błędach czy wręcz aferach związanych z władzą. Każdą władzą.

- Polska Press w sumie razem dociera do największej grupy Polaków - mówi Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet. - (Odbiorcy - przyp. red.) będą tracić dokładnie to samo, co tracą w każdym medium, które przechodzi na jedną stronę sporu politycznego. Tracą pewność, że ktoś w ich imieniu kontroluje władzę, jakakolwiek ta władza jest - dodaje Węglarczyk.

Zmiany w redakcjach Polska Press zachodzą niezależnie od decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który 8 kwietnia wstrzymał na wniosek RPO wykonanie decyzji Prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN