Do kraju wróciła "goła, bosa i niewykształcona". Oddała wszystko, żeby pomóc Polakom


Order na piersi, serce na dłoni. Zofia Teliga-Mertens została w środę odznaczona przez prezydenta Dudę najwyższym polskim orderem - Orderem Orła Białego. Zasłużyła się pomagając Polakom z Kazachstanu w repatriacji. Sama również została kiedyś zesłana na Wschód, a do Polski wróciła - jak sama mówi - goła, bosa i niewykształcona. Żeby pomóc innym, poświęciła zarówno czas jak i serce.

Zofia Teliga-Mertens przyjęła Order Orła Białego ze skromnością. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że została uhonorowana w imieniu od całego Narodu Polskiego. - Wręczam pani ten Order Orła Białego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, chyląc czoła i dziękując za pani służbę dla Polski i dla Polaków - mówił prezydent.

Dama orderu przysłużyła się głównie tym, którzy pozostali daleko od ojczyzny, na stepach Kazachstanu. Zrobiła to z własnej inicjatywy. Jak mówił prezydent, w czasach, gdy Polska nie stanęła na wysokości zadania, ona nigdy o nich nie zapomniała.

"Mieszkania dałam tylko 42 rodzinom"

- Jest to osoba, która na własnej skórze przećwiczyła zesłanie, bo w wieku bodajże 13 lat znalazła się na Syberii z matką. Do Polski wróciła dopiero w 1946 roku - mówił Zygmunt Witowski, zięć damy. Jak ona sama dziś mówi, wróciła "goła, bosa i bez wykształcenia". I może dlatego zrobiła tak wiele dla innych.

W czasach ZSRR nie było szans, by kogoś z zesłania wyciągnąć. Ale gdy ZSRR przestało istnieć, ona postanowiła otworzyć Polakom drzwi do Ojczyzny. - Całą emeryturę oddawałam, żeby to trochę zabezpieczyć, no i zaczęłam ściągać ludzi. Nie było to łatwe, było strasznie dużo przeszkód - wspominała Zofia Teliga-Mertens.

Repatriantom oddała wszystko, co miała, i uprzedzała tych, którzy chcieli wrócić, że łatwo nie będzie. Ale wracali. Zawsze skromnie powtarza, że pomogła niewielu. - Około dwustu osobom. Mieszkania dałam tylko 42 rodzinom, natomiast potem już im tylko pomagałam - tłumaczy.

Ona "tylko" zmieniła ich całe życie. Dzięki niej są w Polsce - w swojej Ojczyźnie, w swoich domach, które doprowadzili do stanu użytkowania swoimi rękami.

W środę pani Zofia Teliga-Mertens została nagrodzona za swoje życie i poświęcenie. Ona sama przypomina o tym, że to Polacy na Wschodzie są najważniejsi.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS