Zmiany w TVP zostaną opóźnione? "Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych"

Źródło:
Fakty TVN
Zmiany w TVP zostaną opóźnione? "Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych"
Zmiany w TVP zostaną opóźnione? "Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Zmiany w TVP zostaną opóźnione? "Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Próba opóźnienia zmian, nie ich zablokowanie - tak ruchy wokół TVP ocenia nowa władza, która jest zdeterminowana do przywrócenia mediom publicznym publicznego charakteru. I tego kierunku - jak zapewnia - nie zmieni ani powołanie prokurenta, ani postanowienie Trybunału Konstytucyjnego wydane na wniosek posłów PiS.

Tu nie ma mowy o zmianach kosmetycznych - przedstawiciele nowego rządu, jeszcze będąc w opozycji, mówili o odpolitycznieniu mediów publicznych. - Trzeba wymienić po prostu kierownictwo TVP, bo bez tego się nie obędzie i nie ruszymy do przodu - mówi Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji z Nowej Lewicy, który dodaje, że im szybciej ten proces się zacznie, tym lepiej. - Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych - podkreśla minister

To Bartłomiej Sienkiewicz - jak zapowiedział Donald Tusk - będzie odpowiedzialny za "przywrócenie tych mediów Polkom i Polakom". - Decyzja zapadła 15 października i to jest tylko kwestia przesunięcia może o kilka godzin, może o kilka dni, odzyskania mediów publicznych przez obywateli - mówi Marek Rutka, członek Rady Mediów Narodowych z ramienia Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister Gliński chce powstrzymać zmiany w mediach rządowych. "Pozdrawiam Wszystkie Oczy Wielkiego Brata"

W czwartek 14 grudnia odbył się protest przed siedzibą TVP Info w Warszawie. Pojawił się na nim między innymi związany ze stacją Miłosz Kłeczek, który podkreślał, że nie chce dziennikarzy pracujących na polityczne zamówienie.

Ale powstrzymać zmiany w TVP próbuje się nie tylko przez demonstracje. Prezes TVP miał powołać tak zwanego prokurenta. - To była próba takiego zablokowania zmian, że gdyby został zawieszony czy odwołany prezes, to zostaje prokurent - wyjaśnia Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT. Ale - jak zwraca uwagę Tadeusz Kowalski z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - nie jest to ruch nie do przeskoczenia. - Z chwilą powołania kuratora na przykład dla spółki - ta prokura automatycznie wygasa. Również powołanie likwidatora oznaczałoby, że może on wycofać pełnomocnictwo - mówi profesor Tadeusz Kowalski.

Gutowski o TVP: to jest często telewizja na sms od polityka
Gutowski o TVP: to jest często telewizja na sms od polityka TVN24

Decyzja Trybunału

Bez wątpienia - próbą zahamowania zmian jest też decyzja Trybunału Konstytucyjnego o zabezpieczeniu w sprawie dotyczącej mediów publicznych. Dzieje się to na wniosek posłów PiS. - Każda ingerencja ministra kultury i dziedzictwa w zarząd telewizji publicznej, zarząd Polskiego Radia, będą niezgodne z prawem - ostrzega Krzysztof Szczucki z PiS. Ale zdaniem profesora Gutowskiego postanowienie Trybunału jest wadliwe konstytucyjnie. - Nie tylko z tej przyczyny, że był wydany w tak zwanym składzie dublerskim - podkreśla profesor Maciej Gutowski, prawnik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Ja nie widzę żadnego uzasadnienia merytorycznego dla zabezpieczenia - dodaje dr hab. Monika Haczkowska, konstytucjonalistka.

Trybunał Julii Przyłębskiej zajmie się przepisami dotyczącymi likwidacji spółek radiofonii i telewizji 16 stycznia. Ale zabezpieczenie - zdaniem Trybunału - obowiązuje do czasu ostatecznego orzeczenia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS