Zmiany w TVP zostaną opóźnione? "Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych"

Źródło:
Fakty TVN
Zmiany w TVP zostaną opóźnione? "Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych"
Zmiany w TVP zostaną opóźnione? "Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Zmiany w TVP zostaną opóźnione? "Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Próba opóźnienia zmian, nie ich zablokowanie - tak ruchy wokół TVP ocenia nowa władza, która jest zdeterminowana do przywrócenia mediom publicznym publicznego charakteru. I tego kierunku - jak zapewnia - nie zmieni ani powołanie prokurenta, ani postanowienie Trybunału Konstytucyjnego wydane na wniosek posłów PiS.

Tu nie ma mowy o zmianach kosmetycznych - przedstawiciele nowego rządu, jeszcze będąc w opozycji, mówili o odpolitycznieniu mediów publicznych. - Trzeba wymienić po prostu kierownictwo TVP, bo bez tego się nie obędzie i nie ruszymy do przodu - mówi Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji z Nowej Lewicy, który dodaje, że im szybciej ten proces się zacznie, tym lepiej. - Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych - podkreśla minister

To Bartłomiej Sienkiewicz - jak zapowiedział Donald Tusk - będzie odpowiedzialny za "przywrócenie tych mediów Polkom i Polakom". - Decyzja zapadła 15 października i to jest tylko kwestia przesunięcia może o kilka godzin, może o kilka dni, odzyskania mediów publicznych przez obywateli - mówi Marek Rutka, członek Rady Mediów Narodowych z ramienia Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister Gliński chce powstrzymać zmiany w mediach rządowych. "Pozdrawiam Wszystkie Oczy Wielkiego Brata"

W czwartek 14 grudnia odbył się protest przed siedzibą TVP Info w Warszawie. Pojawił się na nim między innymi związany ze stacją Miłosz Kłeczek, który podkreślał, że nie chce dziennikarzy pracujących na polityczne zamówienie.

Ale powstrzymać zmiany w TVP próbuje się nie tylko przez demonstracje. Prezes TVP miał powołać tak zwanego prokurenta. - To była próba takiego zablokowania zmian, że gdyby został zawieszony czy odwołany prezes, to zostaje prokurent - wyjaśnia Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT. Ale - jak zwraca uwagę Tadeusz Kowalski z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - nie jest to ruch nie do przeskoczenia. - Z chwilą powołania kuratora na przykład dla spółki - ta prokura automatycznie wygasa. Również powołanie likwidatora oznaczałoby, że może on wycofać pełnomocnictwo - mówi profesor Tadeusz Kowalski.

Gutowski o TVP: to jest często telewizja na sms od polityka
Gutowski o TVP: to jest często telewizja na sms od polityka TVN24

Decyzja Trybunału

Bez wątpienia - próbą zahamowania zmian jest też decyzja Trybunału Konstytucyjnego o zabezpieczeniu w sprawie dotyczącej mediów publicznych. Dzieje się to na wniosek posłów PiS. - Każda ingerencja ministra kultury i dziedzictwa w zarząd telewizji publicznej, zarząd Polskiego Radia, będą niezgodne z prawem - ostrzega Krzysztof Szczucki z PiS. Ale zdaniem profesora Gutowskiego postanowienie Trybunału jest wadliwe konstytucyjnie. - Nie tylko z tej przyczyny, że był wydany w tak zwanym składzie dublerskim - podkreśla profesor Maciej Gutowski, prawnik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Ja nie widzę żadnego uzasadnienia merytorycznego dla zabezpieczenia - dodaje dr hab. Monika Haczkowska, konstytucjonalistka.

Trybunał Julii Przyłębskiej zajmie się przepisami dotyczącymi likwidacji spółek radiofonii i telewizji 16 stycznia. Ale zabezpieczenie - zdaniem Trybunału - obowiązuje do czasu ostatecznego orzeczenia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS