Zmiany w TVP zostaną opóźnione? "Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych"

Źródło:
Fakty TVN
Zmiany w TVP zostaną opóźnione? "Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych"
Zmiany w TVP zostaną opóźnione? "Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Zmiany w TVP zostaną opóźnione? "Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Próba opóźnienia zmian, nie ich zablokowanie - tak ruchy wokół TVP ocenia nowa władza, która jest zdeterminowana do przywrócenia mediom publicznym publicznego charakteru. I tego kierunku - jak zapewnia - nie zmieni ani powołanie prokurenta, ani postanowienie Trybunału Konstytucyjnego wydane na wniosek posłów PiS.

Tu nie ma mowy o zmianach kosmetycznych - przedstawiciele nowego rządu, jeszcze będąc w opozycji, mówili o odpolitycznieniu mediów publicznych. - Trzeba wymienić po prostu kierownictwo TVP, bo bez tego się nie obędzie i nie ruszymy do przodu - mówi Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji z Nowej Lewicy, który dodaje, że im szybciej ten proces się zacznie, tym lepiej. - Media publiczne muszą zostać oczyszczone z funkcjonariuszy politycznych - podkreśla minister

To Bartłomiej Sienkiewicz - jak zapowiedział Donald Tusk - będzie odpowiedzialny za "przywrócenie tych mediów Polkom i Polakom". - Decyzja zapadła 15 października i to jest tylko kwestia przesunięcia może o kilka godzin, może o kilka dni, odzyskania mediów publicznych przez obywateli - mówi Marek Rutka, członek Rady Mediów Narodowych z ramienia Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister Gliński chce powstrzymać zmiany w mediach rządowych. "Pozdrawiam Wszystkie Oczy Wielkiego Brata"

W czwartek 14 grudnia odbył się protest przed siedzibą TVP Info w Warszawie. Pojawił się na nim między innymi związany ze stacją Miłosz Kłeczek, który podkreślał, że nie chce dziennikarzy pracujących na polityczne zamówienie.

Ale powstrzymać zmiany w TVP próbuje się nie tylko przez demonstracje. Prezes TVP miał powołać tak zwanego prokurenta. - To była próba takiego zablokowania zmian, że gdyby został zawieszony czy odwołany prezes, to zostaje prokurent - wyjaśnia Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT. Ale - jak zwraca uwagę Tadeusz Kowalski z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - nie jest to ruch nie do przeskoczenia. - Z chwilą powołania kuratora na przykład dla spółki - ta prokura automatycznie wygasa. Również powołanie likwidatora oznaczałoby, że może on wycofać pełnomocnictwo - mówi profesor Tadeusz Kowalski.

Gutowski o TVP: to jest często telewizja na sms od polityka
Gutowski o TVP: to jest często telewizja na sms od polityka TVN24

Decyzja Trybunału

Bez wątpienia - próbą zahamowania zmian jest też decyzja Trybunału Konstytucyjnego o zabezpieczeniu w sprawie dotyczącej mediów publicznych. Dzieje się to na wniosek posłów PiS. - Każda ingerencja ministra kultury i dziedzictwa w zarząd telewizji publicznej, zarząd Polskiego Radia, będą niezgodne z prawem - ostrzega Krzysztof Szczucki z PiS. Ale zdaniem profesora Gutowskiego postanowienie Trybunału jest wadliwe konstytucyjnie. - Nie tylko z tej przyczyny, że był wydany w tak zwanym składzie dublerskim - podkreśla profesor Maciej Gutowski, prawnik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Ja nie widzę żadnego uzasadnienia merytorycznego dla zabezpieczenia - dodaje dr hab. Monika Haczkowska, konstytucjonalistka.

Trybunał Julii Przyłębskiej zajmie się przepisami dotyczącymi likwidacji spółek radiofonii i telewizji 16 stycznia. Ale zabezpieczenie - zdaniem Trybunału - obowiązuje do czasu ostatecznego orzeczenia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS