Zapowiedź Emilewicz i ostra reakcja Szydło. Wicepremier zapewnia teraz, że program 500 plus "nie zostanie zmieniony"

03.08.2020 | Zapowiedź Emilewicz i ostra reakcja Szydło. Wicepremier zapewnia teraz, że program 500 plus "nie zostanie zmieniony"
03.08.2020 | Zapowiedź Emilewicz i ostra reakcja Szydło. Wicepremier zapewnia teraz, że program 500 plus "nie zostanie zmieniony"
Jacek Tacik | Fakty TVN
03.08.2020 | Zapowiedź Emilewicz i ostra reakcja Szydło. Wicepremier zapewnia teraz, że program 500 plus "nie zostanie zmieniony"Jacek Tacik | Fakty TVN

Wicepremier Jadwiga Emilewicz rozpoczęła dyskusję o tym, czy programy społeczne, a w tym świadczenie 500 plus, powinny być w formie gotówki, czy może bonu. - Nie idźmy tą drogą - ostrzega była premier Beata Szydło.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że rząd rozważa odejście od pieniężnej formy wypłaty z programu Rodzina 500 plus. Powodem takiego pomysłu ma być sukces funkcjonowania bonu turystycznego.

W przeciwieństwie do gotówki bon trafia bezpośrednio do rąk przedsiębiorców, na przykład do właściciela hotelu.

- Realizacja innych świadczeń w ten sposób daje gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca - stwierdziła wicepremier Emilewicz w rozmowie z Wirtualną Polską. - Będziemy chcieli przechodzić w realizację innych świadczeń w taki sposób - dodała.

Jednak ta zapowiedź od razu spotkała się z ostrą reakcją byłej premier Beaty Szydło, której rząd odpowiadał za wprowadzenie programu Rodzina 500 plus.

"Program #Rodzina500plus w postaci 'bonów' to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą!" - napisała na Twitterze była premier.

Wpis Beaty SzydłoTwitter.com

Ta odezwa wystarczyła, żeby narastający konflikt nazwać nieporozumieniem i w ten sposób ratować porozumienie w Zjednoczonej Prawicy.

- Myślę, że ktoś pani premier Beacie Szydło źle zrelacjonował słowa pani premier Emilewicz - stwierdził poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk.

"Element dyskusji"

Zarówno do słów premier Beaty Szydło i wypowiedzi wicepremier Jadwigi Emilewicz odniósł się rzecznik rządu Piotr Mueller. Ten polityczny zgrzyt określił jako "element dyskusji w obozie Zjednoczonej Prawicy".

- Nie każda różnica zdań musi oznaczać konflikt - dodał.

Opozycja przygląda się tej wymianie politycznych ciosów i widzi w niej próbę rozpychania się koalicjantów przed zapowiadaną rekonstrukcją rządu.

- Beata Szydło próbuje wbić szpilę w swoich koalicjantów, w Porozumienie, de facto krytykując tę sprawę w sposób publiczny - ocenia poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

- (Jadwiga Emilewicz - przyp. red.) nie doceniła siły byłej premier, która swoje dziecko hołubi, pielęgnuje i nie pozwoli 500 plus modyfikować, zmieniać. To jest jej pomnik - stwierdziła posłanka Lewicy Joanna Senyszyn.

Zapewnienie ze strony minister Emilewicz

Żeby zakończyć ten konflikt minister Jadwiga Emilewicz wyciągnęła rękę na zgodę do byłej premier.

"Program 500+ to jeden z najważniejszych programów społecznych zrealizowanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy. To też efekt osobistej determinacji Beaty Szydło. Wszyscy widzimy jego pozytywny wpływ dla polskich rodzin i naszej gospodarki. Dlatego nie zamierzamy nic w nim zmieniać" - napisała na Twitterze Emilewicz.

- Chciałabym uspokoić panią premier, że ten flagowy program, jej autorski program na pewno nie zostanie zmieniony - dodała wicepremier.

Wpis wicepremier Jadwigi EmilewiczTwitter.com

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS