"20 do 30 lat i naprawdę będziemy mieszkać w piekarniku"


Klimat się zmienia i mamy niewiele czasu, by próbować to powstrzymać. Australię pustoszą ogromne pożary. Zmiany klimatyczne już dotknęły też Polskę. Z powodu ciepłej zimy szkodniki niszczą zboża ozime. Według ekspertów czekają nas bardzo gorące lata i wysychanie rzek.

W nierównej walce z ogniem Australijczycy budują zapory tam, gdzie jeszcze żywioł nie dotarł. Pozostają im zrzuty niepalnych substancji, kontrolowane wypalanie pasów ziemi i nadzieja, że przestanie wiać.

Wygląda na to, że Australia płaci ogromną cenę za globalne zmiany klimatyczne.

Tuż po tym, jak w Meksyku studenci zorganizowali symboliczny pogrzeb ponad miliarda zwierząt, które zginęły na antypodach, na ulicach Sydney rozpoczęły się demonstracje antyrządowe.

- To jest przestępstwo. Mam na myśli ludzi, którzy ucierpieli, i biznesy ludzi, które ucierpią. To po prostu przerażające, co zrobił rząd - twierdzi kobieta uczestnicząca w proteście w Sydney.

Pod australijskimi ambasadami protestowali też mieszkańcy Argentyny, Peru i Chile. - W Australii nadal 70 procent energii produkuje się z węgla. Australia jest głównym eksporterem węgla. To jest jeden z tych krajów, które najbardziej przyczyniły się do efektu cieplarnianego - twierdzi mieszkaniec Buenos Aires, Alejandro Bodart.

Co z Polską?

Naczynia powiązane, efekt domina, czas apokalipsy - to już dotyczy również stawiającej na węgiel Polski. - 20 do 30 lat i naprawdę będziemy mieszkać w piekarniku - przekonuje prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Koalicja Klimatyczna to porozumienie 24 polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Według tej organizacji już za 30 lat w Warszawie maksymalne temperatury mogą sięgnąć około 43 stopni Celsjusza, a częstość 5-dniowych fal upałów wzrośnie aż o 600 punktów procentowych.

- My dzisiaj mamy takie temperatury i taki przebieg pogody w Warszawie, jaki prognozowany był kilka lat temu na koniec tego stulecia - informuje prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Pierwszą próbką tego, co nas czeka, była fala upałów w czerwcu 2019 roku. - Jeden bardzo kryzysowy dzień to był 26 czerwca 2019 roku - przypomina klimatolog prof. Bogdan Chojnicki. W wielu miejscowościach wyschły studnie. Dnem Wisły można było spacerować, zaczęły znikać jeziora.

Teraz wystarczy spojrzeć za okno. Śniegu jest jak na lekarstwo. Kolejne upalne i suche lato przed nami.

- Dużo rzek w Polsce jest zależnych od pokrywy śnieżnej. Bo śnieg topnieje wolniej, duża część tej wody ze śniegu wsiąka w glebę i glebą, wodami gruntowymi, właśnie zasila rzeki - tłumaczy ekohydrolog dr Sebastian Szklarek.

Problemy dla rolnictwa

Szkodniki już pustoszą zboża ozime, a im będzie cieplej, tym szybciej do łokasia garbatka dołączą skośnik buraczak, skoczek kukurydziany i szarek komośnik, które migrują do nas z powodu ciepła, a następnie atakują kukurydzę i buraka.

Pożarów lasów już trzeba zacząć się bać. W banku genów roślin brakuje niektórych nasion. - Ileś lat po kolei, tak zwanych głuchych, nie nasiennych, powoduje, że mamy kłopoty z odtwarzaniem lasu - wyjaśnia Czesław Kozioł, dyrektor Leśnego Banku Genów Kostrzyca.

Jeszcze jest czas na ratunek. - Nic oprócz głośnego wołania ze strony całego społeczeństwa, albo przynajmniej jego większości, nie zmieni polityki rządu - mówi Urszula Stefanowicz, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Australijczycy już głośno wołają, ale, niestety, po szkodzie.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS