"20 do 30 lat i naprawdę będziemy mieszkać w piekarniku"


Klimat się zmienia i mamy niewiele czasu, by próbować to powstrzymać. Australię pustoszą ogromne pożary. Zmiany klimatyczne już dotknęły też Polskę. Z powodu ciepłej zimy szkodniki niszczą zboża ozime. Według ekspertów czekają nas bardzo gorące lata i wysychanie rzek.

W nierównej walce z ogniem Australijczycy budują zapory tam, gdzie jeszcze żywioł nie dotarł. Pozostają im zrzuty niepalnych substancji, kontrolowane wypalanie pasów ziemi i nadzieja, że przestanie wiać.

Wygląda na to, że Australia płaci ogromną cenę za globalne zmiany klimatyczne.

Tuż po tym, jak w Meksyku studenci zorganizowali symboliczny pogrzeb ponad miliarda zwierząt, które zginęły na antypodach, na ulicach Sydney rozpoczęły się demonstracje antyrządowe.

- To jest przestępstwo. Mam na myśli ludzi, którzy ucierpieli, i biznesy ludzi, które ucierpią. To po prostu przerażające, co zrobił rząd - twierdzi kobieta uczestnicząca w proteście w Sydney.

Pod australijskimi ambasadami protestowali też mieszkańcy Argentyny, Peru i Chile. - W Australii nadal 70 procent energii produkuje się z węgla. Australia jest głównym eksporterem węgla. To jest jeden z tych krajów, które najbardziej przyczyniły się do efektu cieplarnianego - twierdzi mieszkaniec Buenos Aires, Alejandro Bodart.

Co z Polską?

Naczynia powiązane, efekt domina, czas apokalipsy - to już dotyczy również stawiającej na węgiel Polski. - 20 do 30 lat i naprawdę będziemy mieszkać w piekarniku - przekonuje prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Koalicja Klimatyczna to porozumienie 24 polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Według tej organizacji już za 30 lat w Warszawie maksymalne temperatury mogą sięgnąć około 43 stopni Celsjusza, a częstość 5-dniowych fal upałów wzrośnie aż o 600 punktów procentowych.

- My dzisiaj mamy takie temperatury i taki przebieg pogody w Warszawie, jaki prognozowany był kilka lat temu na koniec tego stulecia - informuje prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Pierwszą próbką tego, co nas czeka, była fala upałów w czerwcu 2019 roku. - Jeden bardzo kryzysowy dzień to był 26 czerwca 2019 roku - przypomina klimatolog prof. Bogdan Chojnicki. W wielu miejscowościach wyschły studnie. Dnem Wisły można było spacerować, zaczęły znikać jeziora.

Teraz wystarczy spojrzeć za okno. Śniegu jest jak na lekarstwo. Kolejne upalne i suche lato przed nami.

- Dużo rzek w Polsce jest zależnych od pokrywy śnieżnej. Bo śnieg topnieje wolniej, duża część tej wody ze śniegu wsiąka w glebę i glebą, wodami gruntowymi, właśnie zasila rzeki - tłumaczy ekohydrolog dr Sebastian Szklarek.

Problemy dla rolnictwa

Szkodniki już pustoszą zboża ozime, a im będzie cieplej, tym szybciej do łokasia garbatka dołączą skośnik buraczak, skoczek kukurydziany i szarek komośnik, które migrują do nas z powodu ciepła, a następnie atakują kukurydzę i buraka.

Pożarów lasów już trzeba zacząć się bać. W banku genów roślin brakuje niektórych nasion. - Ileś lat po kolei, tak zwanych głuchych, nie nasiennych, powoduje, że mamy kłopoty z odtwarzaniem lasu - wyjaśnia Czesław Kozioł, dyrektor Leśnego Banku Genów Kostrzyca.

Jeszcze jest czas na ratunek. - Nic oprócz głośnego wołania ze strony całego społeczeństwa, albo przynajmniej jego większości, nie zmieni polityki rządu - mówi Urszula Stefanowicz, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Australijczycy już głośno wołają, ale, niestety, po szkodzie.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS