Zmiana ordynacji, zorganizowanie referendum. Polityczne gry samorządowe


Referendum samorządowe - to jest polityczny cel Platformy Obywatelskiej na najbliższe miesiące. Za kilka dni poznamy pytania, na które mieliby odpowiedzieć Polacy. Jedno ma dotyczyć niezależności samorządów, drugie - reformy edukacji.

Platforma Obywatelska rozpoczyna walkę samorządy. Szef partii Grzegorz Schetyna mówi wprost "łapy precz od samorządu terytorialnego" i zapowiada, że klub będzie starał się o przeprowadzenie referendum ws. deklaracji PiS o chęci wprowadzenia zmian w ordynacji wyborczej i dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

PO nadaje sprawie rangę priorytetową - przyspiesza działania i organizuje spotkanie Rady Krajowej Partii pod hasłem "Nie PiSujcie samorządu".

"Nie pozwolimy na podłą zmianę"

Ostry sprzeciw największej partii opozycyjnej Schetyna wyraził na tym spotkaniu. Z jego ust padały mocne słowa tj: "nie pozwolimy na zabór polskiej samorządności", "nie pozwolimy na podłą zmianę". Po gorzkich słowach skierowanych w stronę rządzącego PiS, przedstawiciele PO mówili o tym, że chcą dać Polakom możliwość zabrania głosu w referendum.

Obywatele mieliby w nim odpowiedzieć na dwa pytania dotyczące zmian w kodeksie wyborczym oraz o edukację. - Będziemy zbierać podpisy, będziemy domagać się debaty o przyszłości samorządu o jego niezależności - mówił na sobotnim spotkaniu partii Schetyna. Kampanie referendalną PO chce więc wykorzystać na sprawdzenie struktur i wyłonienie lokalnych liderów, by w ten sposób przygotować się do przyszłorocznych wyborów. Potwierdził to Tomasz Siemoniak, były szef MON , który w sobotę został powołany na pełnomocnika ds. wyborów samorządowych oraz referendum samorządowego. - Chcemy już do końca lipca mieć kandydatów w 50 miastach - powiedział.

"Dużo łatwiej wyeliminować"

W sobotę temat wyborów samorządowych obecny był także w retoryce PiS. Jarosław Kaczyński - przy okazji swojej podróży po kraju - zaprzeczył, że jego partia chce przyspieszenia wyborów samorządowych i potwierdził, że chce ograniczenie kadencji do dwóch liczby kadencji dla prezydentów, burmistrzów i wójtów. Przyznał również, że sprawę pewnie rozstrzygnie TK.

Zmiany proponowane przez Kaczyńskiego dotkną przede wszystkim kandydatów opozycji, bo to oni w zdecydowanej większości rządzą dziś w samorządach. - Jeśli chcą wygrać wybory to muszą się wspierać taką kombinacją takimi zakazami zapisami w ordynacji, które zwiększą ich szanse - twierdzi była premier Ewa Kopacz (PO).

Jarosław Kaczyński zapewnia, że chodzi o walkę z lokalnymi patologiami i że "ci, którzy naprawdę są dobrzy, z całą pewnością w życiu publicznym się utrzymają. Ci którzy są źli - w ten sposób dużo łatwiej ich wyeliminować".

Zadanie dla Trybunału

Zapowiadanymi zmianami w kodeksie wyborczym zajmie się Trybunał Konstytucyjny, ponieważ postawione są poważne zarzuty o niekonstytucyjność wprowadzania przepisów dotyczących ograniczenia kadencji. Braku zgodności z konstytucją obawia się nie tylko opozycja, ale i prezydencki minister. Andrzej Dera, sekretarz stanu kancelarii prezydenta ma wątpliwości, czy zmiany w kodeksie wyborczym nie będą stały w sprzeczności w regułą, że prawo nie działa wstecz.

Takich obaw nie ma natomiast prezes PiS. Zmiany w kodeksie wyborczym partia Jarosława Kaczyńskiego chce uchwalić jeszcze przed wakacjami.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS