Razem z Gowinem opuszczali rząd, szybko wrócili do resortów. "To był czas próby"

18.08.2021 | Razem z Gowinem opuszczali rząd, szybko wrócili do resortów. "To był czas próby"
18.08.2021 | Razem z Gowinem opuszczali rząd, szybko wrócili do resortów. "To był czas próby"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
18.08.2021 | Razem z Gowinem opuszczali rząd, szybko wrócili do resortów. "To był czas próby"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Zaledwie tydzień po spektakularnych dymisjach wracają, bo dogadali się z PiS-em. Wiceministrowie, którzy odeszli w geście solidarności z wicepremierem Jarosławem Gowinem, teraz wracają do resortów. - Wpływy Gowina w rządzie się skończyły, przychodzą tam, gdzie mogą dostać stanowisko - komentuje wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Od wspólnej konferencji z opuszczającym koalicję Jarosławem Gowinem po uścisk dłoni ministra obrony narodowej - to droga, jaką w niedługim czasie pokonał Marcin Ociepa. - Jeżeli minister obrony i premier zwrócili się do mnie o kontynuowanie tej misji, no to ja ją przyjmuję, no bo mam to poczucie odpowiedzialności - komentuje Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z KP PiS.

Tydzień temu rano poseł Ociepa ogłosił, że postanowił podać się do dymisji. Wieczorem, już po głosowaniu w sprawie lex TVN, podczas którego poseł był "za", Marcin Ociepa po serii pytań o to, czy wejdzie do rządu, odpowiedział, że w polityce nie mówi się "nigdy", ale podkreślił, że na tamten moment nie miał takich planów. Wszystko wyjaśniło się kilka dni później - Marcin Ociepa wrócił na stanowisko wiceministra obrony narodowej.

- Dla każdego z nas to był czas próby. Jedni zdali ją lepiej, inni gorzej - komentuje sytuację Jarosław Gowin.

Adresatem słów szefa Porozumienia może być również Andrzej Gut-Mostowy, który we wtorek do rządu wrócił. Po tygodniu od publicznych deklaracji, że stoi po stronie Jarosława Gowina i podaje się do dymisji. Również wtedy, stojąc obok kolegów z Porozumienia, poseł potwierdził swój negatywny stosunek do ustawy anty-TVN. Do wieczora Andrzej Gut-Mostowy zdanie jednak zmienił. Tuż przed głosowaniem, co zarejestrował operator TVN24, poseł wyszedł z sali plenarnej wraz z premierem w stronę sejmowych gabinetów. W trakcie głosowania w sprawie lex TVN Gut-Mostowy wstrzymał się od głosu. Ostatecznie do Ministerstwa Rozwoju, które u boku Jarosława Gowina opuszczał, poseł wrócił.

"Zwykła korupcja"

- Wpływy Gowina w rządzie się skończyły, przychodzą tam, gdzie mogą dostać stanowisko - komentuje zachowanie byłych posłów Porozumienia wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Innego zdania zdania jest szef klubu PiS Ryszard Terlecki: "Posłów oddanych Gowinowi ubywało, aż wreszcie wytrwało przy nim tylko czworo. (...) Dopóki mógł rozdawać posady, mógł liczyć na grono oddanych klientów. Ilu z nich zostanie teraz, gdy posad i pieniędzy już nie będzie?".

- Nie używajmy pojęcia "korupcja polityczna". To jest po prostu zwykła korupcja - tak zachowanie polityków ocenia prof. Andrzej Zoll, były prezes TK i były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Mówiąc o korupcji, profesor Zoll wprost nawiązał do sprawy posła Lecha Kołakowskiego, który w czasie, gdy wrócił do klubu PiS-u, znalazł też pracę w państwowym banku. - Dostał pracę i pensję 40 tysięcy złotych za to, że powrócił do danego klubu. To jest korupcja zwykła, to jest karalne - komentuje prof. Andrzej Zoll.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS