Razem z Gowinem opuszczali rząd, szybko wrócili do resortów. "To był czas próby"

18.08.2021 | Razem z Gowinem opuszczali rząd, szybko wrócili do resortów. "To był czas próby"
18.08.2021 | Razem z Gowinem opuszczali rząd, szybko wrócili do resortów. "To był czas próby"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
18.08.2021 | Razem z Gowinem opuszczali rząd, szybko wrócili do resortów. "To był czas próby"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Zaledwie tydzień po spektakularnych dymisjach wracają, bo dogadali się z PiS-em. Wiceministrowie, którzy odeszli w geście solidarności z wicepremierem Jarosławem Gowinem, teraz wracają do resortów. - Wpływy Gowina w rządzie się skończyły, przychodzą tam, gdzie mogą dostać stanowisko - komentuje wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Od wspólnej konferencji z opuszczającym koalicję Jarosławem Gowinem po uścisk dłoni ministra obrony narodowej - to droga, jaką w niedługim czasie pokonał Marcin Ociepa. - Jeżeli minister obrony i premier zwrócili się do mnie o kontynuowanie tej misji, no to ja ją przyjmuję, no bo mam to poczucie odpowiedzialności - komentuje Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z KP PiS.

Tydzień temu rano poseł Ociepa ogłosił, że postanowił podać się do dymisji. Wieczorem, już po głosowaniu w sprawie lex TVN, podczas którego poseł był "za", Marcin Ociepa po serii pytań o to, czy wejdzie do rządu, odpowiedział, że w polityce nie mówi się "nigdy", ale podkreślił, że na tamten moment nie miał takich planów. Wszystko wyjaśniło się kilka dni później - Marcin Ociepa wrócił na stanowisko wiceministra obrony narodowej.

- Dla każdego z nas to był czas próby. Jedni zdali ją lepiej, inni gorzej - komentuje sytuację Jarosław Gowin.

Adresatem słów szefa Porozumienia może być również Andrzej Gut-Mostowy, który we wtorek do rządu wrócił. Po tygodniu od publicznych deklaracji, że stoi po stronie Jarosława Gowina i podaje się do dymisji. Również wtedy, stojąc obok kolegów z Porozumienia, poseł potwierdził swój negatywny stosunek do ustawy anty-TVN. Do wieczora Andrzej Gut-Mostowy zdanie jednak zmienił. Tuż przed głosowaniem, co zarejestrował operator TVN24, poseł wyszedł z sali plenarnej wraz z premierem w stronę sejmowych gabinetów. W trakcie głosowania w sprawie lex TVN Gut-Mostowy wstrzymał się od głosu. Ostatecznie do Ministerstwa Rozwoju, które u boku Jarosława Gowina opuszczał, poseł wrócił.

"Zwykła korupcja"

- Wpływy Gowina w rządzie się skończyły, przychodzą tam, gdzie mogą dostać stanowisko - komentuje zachowanie byłych posłów Porozumienia wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Innego zdania zdania jest szef klubu PiS Ryszard Terlecki: "Posłów oddanych Gowinowi ubywało, aż wreszcie wytrwało przy nim tylko czworo. (...) Dopóki mógł rozdawać posady, mógł liczyć na grono oddanych klientów. Ilu z nich zostanie teraz, gdy posad i pieniędzy już nie będzie?".

- Nie używajmy pojęcia "korupcja polityczna". To jest po prostu zwykła korupcja - tak zachowanie polityków ocenia prof. Andrzej Zoll, były prezes TK i były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Mówiąc o korupcji, profesor Zoll wprost nawiązał do sprawy posła Lecha Kołakowskiego, który w czasie, gdy wrócił do klubu PiS-u, znalazł też pracę w państwowym banku. - Dostał pracę i pensję 40 tysięcy złotych za to, że powrócił do danego klubu. To jest korupcja zwykła, to jest karalne - komentuje prof. Andrzej Zoll.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS