"Przyszłość nie jawi się różowo". Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego w cieniu reform Ziobry

30.05.2017 | "Przyszłość nie jawi się różowo". Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego w cieniu reform Ziobry
30.05.2017 | "Przyszłość nie jawi się różowo". Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego w cieniu reform Ziobry
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
30.05.2017 | "Przyszłość nie jawi się różowo". Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego w cieniu reform ZiobryKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Doroczne Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego w cieniu reform wymiaru sprawiedliwości, które firmuje Zbigniew Ziobro. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf mówiła o przyszłości i o tym, że zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Sprawiedliwości odbiją się na obywatelach.

- Przyszłość, oczywiście, nie jawi się tak różowo, bo nie wiemy co będzie - mówiła we wtorek w czasie Zgromadzenia Sędziów Sądu Najwyższego pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

W tym samym czasie, gdy zgromadzenia podsumowywało ostatni rok, sejmowa podkomisja w ekspresowym tempie pracowała nad ustawą, która oddaje władzę nad sądami w ręce ministra Ziobry.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona, a sądząc po tempie wszystko na to wskazuje, to PiS sprawi, że prezesów sądów wszystkich szczebli będzie powoływał minister sprawiedliwości bez opinii zgromadzeń sędziowskich. Dotychczasowych prezesów minister będzie mógł odwołać.

"To odbije się na obywatelach"

Sędziowie ostrzegają, że to bardzo groźny projekt. - Nie może być tak, że sędzia podlega władzy wykonawczej, ponieważ przestaje być niezależnym sędzią. To odbije się na obywatelach - mówi Małgorzata Gersdorf.

PiS te zastrzeżenia uznaje za bezzasadne i przekonuje, że ustawa w żaden sposób nie dotknie niezależności sędziowskiej. - Rozgranicza to, co jest w sądach z orzekaniem od tego, co jest elementem administrowania. Niezawisłość sędziowska jest elementem orzekania i tutaj powinniśmy być pryncypialni - argumentuje poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Sędziowie mają jednak przekonanie, że po zniszczeniu niezależności Trybunału Konstytucyjnego sejmowa większość chce teraz przejąć jeszcze niezależne od władzy sądy, a minister dostanie nad nimi władze absolutną.

Pobudki polityczne?

Opozycja, która wsparła dziś mieszkankę podopolskiego Dobrzynia w procesie z wiceministrem sprawiedliwości wskazywała, że gdy sądy zostaną oddane w ręce władzy, takie procesy nie będą już możliwe. - Obywatel, który będzie chciał się zderzyć z machiną państwową i wygrać taki spór nie będzie miał czego szukać w sądach - mówi były minister sprawiedliwości z PO Borys Budka.

Te argumenty PiS uznaje za nieodpowiedzialne straszenie wynikające wyłącznie z pobudek politycznych. - Większa niezawisłość poszczególnych sędziów uniezależnia ich nie tylko od urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, ale także od prezesów sądów - przekonuje Wróblewski Prezydent Duda zaprosił sędziów Sądu Najwyższego do debaty nad zmianą konstytucji.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN