"Przez 35 lat nie widziałem tylu ciężkich powikłań zawałów serca"

02.02.2021 | "Przez 35 lat nie widziałem tylu ciężkich powikłań zawałów serca"
02.02.2021 | "Przez 35 lat nie widziałem tylu ciężkich powikłań zawałów serca"
Renata Kijowska | Fakty TVN
02.02.2021 | "Przez 35 lat nie widziałem tylu ciężkich powikłań zawałów serca"Renata Kijowska | Fakty TVN

Umiera coraz więcej Polaków. Nie tylko przez COVID-19. Także przez to, że nie leczą innych chorób, które mogą ich zabić. - Ludzie, na Boga. Jeżeli macie ból w klatce piersiowej, dzwońcie po pogotowie - apelują lekarze.

- Ludzie, na Boga. Jeżeli macie ból w klatce piersiowej, dzwońcie po pogotowie, przyjeżdżajcie - apeluje profesor Krzysztof Reczuch, kierownik Kliniki Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dlatego, że pacjenci nie dają szans sobie i lekarzom. Przyjeżdżają po dobie lub później od zawału.

- Przez 35 lat nie widziałem tylu ciężkich powikłań zawałów serca, ile widziałem od marca. Pęknięcia serca, przedziurawienie przegrody międzykomorowej. Choroby serca to jest przyczyna numer jeden zgonów również w czasie szalejącej epidemii - mówi profesor Krzysztof Reczuch.

Nie ma też wątpliwości, że to epidemia właśnie odpowiada za te przerażające liczby, które podsumowuje Główny Urząd Statystyczny. W 2020 roku zmarło 67 tysięcy Polaków więcej niż w 2019 roku.

- Najbardziej zwracającym uwagę miesiącem był listopad. Ten wzrost był ponad stuprocentowy - wskazuje Karolina Banaszek z GUS.

Za każdą z liczb, które się na to składają, stał dramat czyjejś rodziny. Wielu tarnowian wciąż opłakuje bliskich.

- Październik to było 90 pogrzebów na cmentarzach komunalnych. W listopadzie 150 pogrzebów. A w ubiegłym roku miesięcznie po 60-65 pogrzebów - wylicza Dominika Zyguła z Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie.

Ignorowanie objawów

Styczeń znów nie napawa optymizmem. Z rządowych danych wynika, że w styczniu zgonów znów było więcej niż na początku 2020 roku, przed pandemią.

- Moim zdaniem 2/3 stanowią pacjenci z COVID-em. Mamy pacjenta, 42 lata, który po covidzie wyszedł do domu i w drugim miesiącu pobytu w domu doznał udaru niedkorwiennego mózgu - opowiada doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Sam COVID-19 i powikłania to jedna z przyczyn. Wielu lekarzy wskazuje jeszcze na inną - zaniedbania w leczeniu niecovidowych schorzeń.

- Pacjent czekał na biopsję guza szyi kilka tygodni, doszło do powiększenia się guza z rozmiarów małego winogrona do wielkości dużego jabłka - mówi profesor Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Inny pacjent przyszedł w jeszcze gorszym stanie. Dlaczego tak się dzieje? Planowane zabiegi zostały przesunięte, a podczas zastępującej klasyczną wizytę teleporady nie widać wszystkiego.

Bywa też, że w niektórych szpitalach jest trudniej o diagnostykę, bo lekarze zajmują się chorymi na COVID-19, ale jest też inny powód.

- (Pacjenci - przyp. red.) bali się zarażenia. Myśleli że to przejdzie, myśleli że kręgosłup, myśleli że to żołądek, myśleli że to zgaga, myśleli że pan Bóg dał, no to trzeba poczekać - wylicza profesor Krzysztof Reczuch.

Obietnice ministerstwa

Urzędnicy Ministerstwa Zdrowia przyznają, że są zaniepokojeni liczbą zgonów. Zapewniają, że w budżecie zabezpieczyli pieniądze na program odbudowy zdrowia Polaków.

- Odkolejkowanie wizyt u specjalistów, czyli zapłacimy za każdą wizytę u każdego specjalisty. Dalej program onkologiczny poszerzony na cały kraj i program kardiologiczny - mówi Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Żaden program nie ruszy póki nie skończy się pandemia. Jak przyznaje Wojciech Andrusiewicz - nie da się kompleksowo odbudowywać zdrowia jakiejkolwiek społeczności, kiedy szpitale i medycy ukierunkowani są na walkę z COVID-em.

- To trzeba działać już i teraz. Apelować, dokładać dodatkowe środki na leczenie kardiologiczne, onkologiczne - apeluje profesor Jarosław Kazimierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Drugiego lutego - tylko z powodu wirusa i chorób współistniejących z COVID - poinformowano o śmierci kolejnych 253 osób.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS