"Przez 35 lat nie widziałem tylu ciężkich powikłań zawałów serca"

02.02.2021 | "Przez 35 lat nie widziałem tylu ciężkich powikłań zawałów serca"
02.02.2021 | "Przez 35 lat nie widziałem tylu ciężkich powikłań zawałów serca"
Renata Kijowska | Fakty TVN
02.02.2021 | "Przez 35 lat nie widziałem tylu ciężkich powikłań zawałów serca"Renata Kijowska | Fakty TVN

Umiera coraz więcej Polaków. Nie tylko przez COVID-19. Także przez to, że nie leczą innych chorób, które mogą ich zabić. - Ludzie, na Boga. Jeżeli macie ból w klatce piersiowej, dzwońcie po pogotowie - apelują lekarze.

- Ludzie, na Boga. Jeżeli macie ból w klatce piersiowej, dzwońcie po pogotowie, przyjeżdżajcie - apeluje profesor Krzysztof Reczuch, kierownik Kliniki Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dlatego, że pacjenci nie dają szans sobie i lekarzom. Przyjeżdżają po dobie lub później od zawału.

- Przez 35 lat nie widziałem tylu ciężkich powikłań zawałów serca, ile widziałem od marca. Pęknięcia serca, przedziurawienie przegrody międzykomorowej. Choroby serca to jest przyczyna numer jeden zgonów również w czasie szalejącej epidemii - mówi profesor Krzysztof Reczuch.

Nie ma też wątpliwości, że to epidemia właśnie odpowiada za te przerażające liczby, które podsumowuje Główny Urząd Statystyczny. W 2020 roku zmarło 67 tysięcy Polaków więcej niż w 2019 roku.

- Najbardziej zwracającym uwagę miesiącem był listopad. Ten wzrost był ponad stuprocentowy - wskazuje Karolina Banaszek z GUS.

Za każdą z liczb, które się na to składają, stał dramat czyjejś rodziny. Wielu tarnowian wciąż opłakuje bliskich.

- Październik to było 90 pogrzebów na cmentarzach komunalnych. W listopadzie 150 pogrzebów. A w ubiegłym roku miesięcznie po 60-65 pogrzebów - wylicza Dominika Zyguła z Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie.

Ignorowanie objawów

Styczeń znów nie napawa optymizmem. Z rządowych danych wynika, że w styczniu zgonów znów było więcej niż na początku 2020 roku, przed pandemią.

- Moim zdaniem 2/3 stanowią pacjenci z COVID-em. Mamy pacjenta, 42 lata, który po covidzie wyszedł do domu i w drugim miesiącu pobytu w domu doznał udaru niedkorwiennego mózgu - opowiada doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Sam COVID-19 i powikłania to jedna z przyczyn. Wielu lekarzy wskazuje jeszcze na inną - zaniedbania w leczeniu niecovidowych schorzeń.

- Pacjent czekał na biopsję guza szyi kilka tygodni, doszło do powiększenia się guza z rozmiarów małego winogrona do wielkości dużego jabłka - mówi profesor Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Inny pacjent przyszedł w jeszcze gorszym stanie. Dlaczego tak się dzieje? Planowane zabiegi zostały przesunięte, a podczas zastępującej klasyczną wizytę teleporady nie widać wszystkiego.

Bywa też, że w niektórych szpitalach jest trudniej o diagnostykę, bo lekarze zajmują się chorymi na COVID-19, ale jest też inny powód.

- (Pacjenci - przyp. red.) bali się zarażenia. Myśleli że to przejdzie, myśleli że kręgosłup, myśleli że to żołądek, myśleli że to zgaga, myśleli że pan Bóg dał, no to trzeba poczekać - wylicza profesor Krzysztof Reczuch.

Obietnice ministerstwa

Urzędnicy Ministerstwa Zdrowia przyznają, że są zaniepokojeni liczbą zgonów. Zapewniają, że w budżecie zabezpieczyli pieniądze na program odbudowy zdrowia Polaków.

- Odkolejkowanie wizyt u specjalistów, czyli zapłacimy za każdą wizytę u każdego specjalisty. Dalej program onkologiczny poszerzony na cały kraj i program kardiologiczny - mówi Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Żaden program nie ruszy póki nie skończy się pandemia. Jak przyznaje Wojciech Andrusiewicz - nie da się kompleksowo odbudowywać zdrowia jakiejkolwiek społeczności, kiedy szpitale i medycy ukierunkowani są na walkę z COVID-em.

- To trzeba działać już i teraz. Apelować, dokładać dodatkowe środki na leczenie kardiologiczne, onkologiczne - apeluje profesor Jarosław Kazimierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Drugiego lutego - tylko z powodu wirusa i chorób współistniejących z COVID - poinformowano o śmierci kolejnych 253 osób.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS