Zgłaszają się kolejne ofiary, arcybiskup mówi o "pomówieniach". Co dalej ze sprawą prałata Jankowskiego?

27.12 | Zgłaszają się kolejne ofiary, arcybiskup mówi o "pomówieniach". Co dalej ze sprawą prałata Jankowskiego?Fakty TVN

Potrzeba czasu, dobrej woli i współpracy Kościoła, by wyjaśnić sprawę oskarżeń wobec księdza Henryka Jankowskiego. Komisji nie ma, jest za to kontrowersyjna wypowiedź arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

Tylko w ostatnich tygodniach grudnia do fundacji "Nie lękajcie się" zgłosiło się trzech dorosłych mężczyzn, którzy oskarżyli prałata Jankowskiego o wykorzystywanie seksualne. Jeden to były ministrant, a kolejnych dwóch ksiądz uczył religii.

- Fundacji nigdy się nie zdarzyło, żeby ktoś fałszywie oskarżył osobę duchowną, bo to jest bardzo trudne i traumatyczne przeżycie - podkreśla Marek Lisiński z fundacji "Nie lękajcie się", która niesie pomoc ofiarom nadużyć seksualnych, w tym molestowanym przez osoby duchowne. - Ja tym osobom wierzę, ale to nie mnie osądzać. Dlatego apelowaliśmy i apelujemy do Kościoła, żeby ujawnił akta księdza Jankowskiego - dodaje.

Tyle że najważniejszy duchowny w Gdańsku najpierw wydawał się lekceważyć bolesne i często bardzo drastyczne relacje osób oskarżających księdza Jankowskiego. A potem podczas pasterki arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wyraźnie stanął w obronie nieżyjącego już kapelana Solidarności.

- Często, kiedy godność kapłańska - zarówno żyjących jak i zmarłych - przez środowiska wrogie Kościołowi stawiana jest pod pręgierzem oskarżeń, zarzutów, pomówień, często na wyrost, na oślep - przemawiał do zgromadzonych w kościele metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź podczas pasterki.

"Sprawę trzeba wyjaśnić"

Zarzut o pomówienia pada bez wcześniejszej ich weryfikacji. Pada z ust metropolity gdańskiego, a to on powinien sprawę oskarżeń o pedofilię wobec podległych mu księży wyjaśnić. Arcybiskup Głódź nie widzi też powodu, by powołać w Gdańsku specjalną komisję.

W przypadku księdza Jankowskiego wytyczne pod hasłem "zero tolerancji dla pedofilii w Kościele" wydają się obowiązywać wyłącznie na papierze.

- Kluczowe jest to, że trzeba byłoby tę sprawę wyjaśnić. Kompetentną do tego jednostką wydaje się archidiecezja, której ten ksiądz podlegał - uważa ksiądz Piotr Studnicki z Centrum Ochrony Dziecka.

Właśnie w tym kontekście, wobec bierności gdańskich duchownych, najważniejsi polscy biskupi, przynajmniej na razie, wydają się albo bezradni, albo bierni.

Sprawa kapelana Solidarności i zasłużonego dla miasta księdza podzieliła też radnych w Gdańsku. Za jak najszybszym demontażem pomnika od początku byli radni Koalicji Obywatelskiej. Radni PiS-u i klubu prezydenta Adamowicza z konsekwencjami chcieli czekać do czasu wyjaśnienia sprawy.

- Nie spodziewam się, żeby czynnik kościelny zajął się sprawą. Natomiast my jako Rada Miasta do tematu wrócimy w styczniu - zapewnia Beata Dunajewska, radna miasta Gdańska z klubu Wszystko dla Gdańska.

- Sprawę trzeba wyjaśnić, jeśli pojawiają się wątpliwości. Ale żeby ją wyjaśnić, to te osoby muszą się zwrócić do odpowiednich organów - dodaje Jan Kanthak, radny z klubu PiS.

Bez zgody arcybiskupa Głódzia i powołania kościelno-świeckiej komisji wyjaśnienie sprawy będzie praktycznie niemożliwe.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Banksy tworzy szablon, pryska farbą i znika, a wszyscy przystają i mówią: to jest wyjątkowe. W Londynie została otwarta wystawa, na której zgromadzono wyjątkowo dużą liczbę jego prac.

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeśli państwo sobie nie radzi, potrzebujemy interwencji Unii Europejskiej - mówił w TVN24 Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy i wiceminister sprawiedliwości, wymieniając szereg spraw, które jego ugrupowanie będzie podnosić w nadchodzącej kampanii wyborczej. Pytany, czy sam będzie kandydował do europarlamentu, odparł: - Zobaczymy, jeśli się przydam, jestem do dyspozycji.

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Źródło:
TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS