Od lekarza usłyszeli: "zróbcie sobie drugie dziecko". Lenka chodzi dzięki zespołowi wyszkolonemu przez doktora Paleya

13.11.2018 | Od lekarza usłyszeli: "zróbcie sobie drugie dziecko". Lenka chodzi dzięki zespołowi wyszkolonemu przez doktora Paleya
13.11.2018 | Od lekarza usłyszeli: "zróbcie sobie drugie dziecko". Lenka chodzi dzięki zespołowi wyszkolonemu przez doktora Paleya
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.11.2018 | Od lekarza usłyszeli: "zróbcie sobie drugie dziecko". Lenka chodzi dzięki zespołowi wyszkolonemu przez doktora PaleyaMarek Nowicki | Fakty TVN

6-letnia Lenka staje i zaczyna chodzić, mimo że nie dawano jej szans. 2-letnia Kornelia czeka na operację i podobny cud. Takie cuda robił dotąd jeden lekarz w USA, ale przeszkolił polskich lekarzy i przynajmniej część dzieci, żeby stanąć na nóżkach, nie będzie musiała już latać do USA.

Lenka ma 6 lat, a dopiero 12 listopada 2018 roku zaczęła chodzić. Dziewczynka urodziła się z dysplazją kręgosłupowo-nasadową, która jest bardzo rzadkim schorzeniem. Rodzice Lenki całymi latami szukali ratunku w polskich klinikach, ale bez rezultatu.

- Byliśmy na prywatnej wizycie i nie usłyszeliśmy miłych słów od profesora. Według niego Lena nigdy nie powinna zostać zoperowana, nie powinniśmy nic z nią robić. Usłyszeliśmy też niemiłe rzeczy, że "tu się już nie da nic zrobić, zróbcie sobie drugie dziecko" - opowiada pani Edyta Burzyńska-Lasota, mama Lenki.

Lenkę zgodził się zoperować amerykański lekarz. Pochodzący z Florydy doktor Dror Paley. W tej sytuacji polscy lekarze też nie pomogli i nie wyrazili zgody na refundację zabiegu w Stanach Zjednoczonych.

- Niestety pan profesor powiedział, że Polski nie stać, żeby zoperować Lenkę, że nie ma pieniędzy na takie operacje na Florydzie - tłumaczy pani Edyta.

"Zaufał nam jako zespołowi"

Dziewczynka jednak chodzi bez bólu i z prostym kręgosłupem, bo w sierpniu w końcu została zoperowana w Warszawie przez zespół doktora Paleya. Wszystko dlatego, że światowej sławy ortopeda - który na co dzień operuje na Florydzie dzieci z całego świata - postanowił stworzyć filię swojej kliniki właśnie w Polsce. Wyszkolił już nawet w tym celu zespół lekarzy, do którego należy między innymi doktor Michał Deszczyński.

- Pan doktor Paley jednak zaufał nam jako zespołowi, że możemy tutaj godnie go reprezentować, gdyż - jak to doktor Paley mówi - "twoja reputacja jest tak dobra, jak twoja ostatnia operacja". Więc my też jesteśmy tutaj bardzo mocno nadzorowani i wszystko, co robimy, konsultujemy na odprawach z naszymi kolegami w Stanach - opisuje specyfikę pracy doktor Michał Deszczyński, ortopeda.

Polski zespół doktora Paleya będzie w Polsce operował dzieci z bardzo rzadkimi wadami kończyn: z za krótkimi nogami, bez kości czy stawów. Zabiegi wykonywane w Polsce będą w niektórych przypadkach nawet pięciokrotnie tańsze niż za oceanem. Dzięki niższej cenie z zabiegu będzie mogła skorzystać mała Kornelia z Rybnika, która na razie nie może poruszać się w naturalny sposób.

- Straszne nerwy. Na wariackich papierach pakujemy się, załatwiamy i w środę wyjeżdżamy [na operację - przyp. red.] do Warszawy - mówi pani Natalia, mama Kornelii.

Do Warszawy na zoperowanie przez polskich lekarzy na amerykańskim poziomie przyjadą też dzieci z Palestyny, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Rosji.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS