Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN
Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy
Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

- Coraz więcej ludzi w Warszawie wie o akcji, zdaje sobie sprawę, po co ona jest - ocenia Marlena Bułanow, wolontariuszka i koordynatorka akcji "Żonkile".

Dla Marleny będzie to ósma akcja "Żonkile". Dla pana Zygmunta - piąta. - Przede wszystkim pamięć. Że pamiętamy o tych ludziach, o tej społeczności, o tej tragedii - mówi Zygmunt Manikowski, wolontariusz i koordynator akcji "Żonkile".

"To jest chyba najcenniejsze, że na ulicy możemy porozmawiać o historii"

Wyrazem tej pamięci są małe, papierowe żonkile. Rozdawane przez wolontariuszy na ulicach Warszawy każdego roku 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

- To jest chyba najcenniejsze, że na ulicy możemy porozmawiać o historii - mówi Marlena Bułanow.

CZYTAJ TAKŻE: "Najlepsze algorytmy nie zastąpią osobistego przekazu"

- To jest historia naszego miasta, naszego kraju - wskazuje prof. Dariusz Stola, były dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN", historyk i również wolontariusz. Przypomina o tym, co wydarzyło się blisko 82 lata temu.

- Niemcy próbowali wysiedlić resztę Żydów z getta warszawskiego. Resztkę, bo olbrzymia większość została zamordowana w 42. roku. Wtedy bojownicy żydowscy stawili im opór. Przez kilka tygodni na terenie getta trwały walki - opowiada Dariusz Stola.

Jak zostać wolontariuszem?

Schwytanych Żydów Niemcy zabijali lub wywozili do obozów. Nielicznym udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Żebyśmy nigdy o nich nie zapomnieli - także w tym roku - na ulicach Warszawy będą rozdawane papierowe żółte kwiaty.

To już ostatni moment, żeby zostać wolontariuszem akcji "Żonkile". Zgłoszenia są przyjmowane do 17 lutego. Wystarczy mieć tylko skończone 18 lat.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian
Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzianAda Wiśniewska/Fakty po Południu TVN24

Formularz znajdziemy w internecie. Do rozdania jest 350 tysięcy żonkili. Z Muzeum POLIN płynie gorąca prośba i zachęta, żeby się zgłaszać.

- Ten rok jest wyjątkowo trudny. 19 kwietnia to Wielka Sobota, więc część ludzi jest pochłonięta przygotowaniami do świąt. To jest też przedostatni dzień żydowskiego święta Pesach - zauważa Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji "Żonkile" Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN".

Wolontariat nie musi trwać przez cały dzień. - Mamy do wybory trzy zmiany. Dwugodzinną, trzygodzinną i czterogodzinną. Oczywiście, można wziąć udział we wszystkich zmianach - informuje Maria Bliźniak, koordynatorka akcji "Żonkile" z Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN".

Dlaczego to ważne?

Do tej pory rozdano dwa miliony papierowych żonkili. Było to możliwe dzięki pomocy ponad 15 tysięcy wolontariuszy. Akcja, która odbędzie się po raz 13., niesie ze sobą znacznie więcej.

- Myślę, że ta pamięć, jeśli pamiętamy o takich wydarzeniach, nas uszlachetnia. Czyni nas ludźmi i czyni nas wrażliwymi na drugiego człowieka - mówi Marta Dziewulska z Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN".

Warto, żeby działo się to od wczesnych lat. - O przeszłości szybko zapominamy. Nie wyciągamy z niej odpowiednich wniosków, więc nadzieja jest w tych najmłodszych - wskazuje Mariusz Sokołowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku, laureat "Nagrody POLIN 2023".

Dlatego do akcji "Żonkile" od 17 lutego mogą się zgłaszać również szkoły.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS