Prof. Strzembosz odpowiada na krytykę ministra Ziobry. "Ja od magistra prawa wymagam znajomości prawa"

26.04.2018 | Prof. Strzembosz odpowiada na krytykę ministra Ziobry. "Ja od magistra prawa wymagam znajomości prawa"
26.04.2018 | Prof. Strzembosz odpowiada na krytykę ministra Ziobry. "Ja od magistra prawa wymagam znajomości prawa"
Paweł Płuska | Fakty TVN
26.04.2018 | Prof. Strzembosz odpowiada na krytykę ministra Ziobry. "Ja od magistra prawa wymagam znajomości prawa"Paweł Płuska | Fakty TVN

Profesor Adam Strzembosz "popełnił błędy, błądzi i w tych błędach trwa" - mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o byłym Pierwszym Prezesie Sądu Najwyższego. Prof. Strzembosz akurat wie, że konstytucja jest święta, sąd niezawisły, a władza podzielona na trzy. I chętnie znowu to tłumaczy.

Profesor Adam Strzembosz, były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, rocznik 1930, znowu staje w obronie sędziów i swojego dobrego imienia.

- Pan Strzembosz nie jest dla mnie autorytetem w zakresie systemu wymiaru sprawiedliwości. Uważam, że popełnił błędy, błądzi i w tych błędach trwa - powiedział na antenie TVN24 minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Ja mogę nie być autorytetem, to w końcu ocena tego kogoś, kto ocenia, to mnie nie zabolało - odpowiada prof. Strzembosz.

"Ziobro nie reformuje sądownictwa"

Profesora zabolało co innego - ocena sędziów dotychczasowego wymiaru sprawiedliwości, którą wygłosił minister sprawiedliwości. Gdy opowiadał, jak przed dojściem PiS do władzy było źle w Polsce. - Była krajem korporacji prawniczej, sądowej, która rządziła w sposób nietransparentny w obszarze wymiaru sprawiedliwości, poza kontrola demokratyczną - przekonywał Ziobro.

- Wtedy Polska była krajem w pełni demokratycznym i działającym na zasadzie trójpodziału władzy - ocenia prof. Strzembosz. - Pan Ziobro nie reformuje sądownictwa, on po prostu przywraca go do stanu sprzed 1989 roku - dodaje.

Profesor przypomina, że to w PRL-u politycy mieli wpływ na sędziów i sądy, że dlatego w czasach solidarnościowego zrywu, przy jego udziale, powstał pakiet reform wymiaru sprawiedliwości. Reformy były omawiane przy Okrągłym Stole, a zajmował się nimi między innymi Jarosław Kaczyński, że wreszcie te reformy zostały wprowadzone już w grudniu 1989 roku.

- To, co robi Zbigniew Ziobro stoi w sprzeczności, z tym, z czym profesor Strzembosz całe życie się kierował - ocenia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Zarzuty bez pokrycia

- Pan profesor Strzembosz, był odpowiedzialny za tamten system. Co zrobił, aby ci ludzie choćby w sposób symboliczny ponieśli odpowiedzialność? - zapytał w programie Ziobro.

To pytanie dotyczyło sędziów, którzy, jak stwierdził minister, skazywali generała Emila Fieldorfa "Nila" i nigdy nie ponieśli za to odpowiedzialności.

- Ja od magistra prawa wymagam znajomości prawa. Wiadomo, że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego nie ma żadnej władzy pociągania kogokolwiek do odpowiedzialności. Po drugie pan minister nie zna historii - odpowiada prof. Strzembosz.

Profesor przypomina, że wobec sędzi, która w pierwszej instancji wydała wyrok na generała Fieldorfa, wszczęto postępowanie o zbrodnię stalinowską. Nie poniosła kary, bo wcześniej zmarła na raka. Inni sędziowie, związani ze sprawą generała, nigdy nie byli sędziami Sądu Najwyższego.

Wielu więc pyta, czy ministrowi chodzi o prawdę i o sprawiedliwość, czy o coś innego.

- Zbigniew Ziobro udowadnia, że słuszne są słowa o tym, że jest wyjątkowo zakompleksioną osobą. Nienawiść do środowiska sędziowskiego być może wynika z tego, że nigdy nie pracował jako prawnik - komentuje Borys Budka, poseł PO i były minister sprawiedliwości.

Profesor Strzembosz, patrząc na to, co się dzieje, przypomina, że to wszystko już było. - Pan minister z wielkim zapałem wrócił do PRL-u - uważa.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS