Prof. Strzembosz odpowiada na krytykę ministra Ziobry. "Ja od magistra prawa wymagam znajomości prawa"

26.04.2018 | Prof. Strzembosz odpowiada na krytykę ministra Ziobry. "Ja od magistra prawa wymagam znajomości prawa"
26.04.2018 | Prof. Strzembosz odpowiada na krytykę ministra Ziobry. "Ja od magistra prawa wymagam znajomości prawa"
Paweł Płuska | Fakty TVN
26.04.2018 | Prof. Strzembosz odpowiada na krytykę ministra Ziobry. "Ja od magistra prawa wymagam znajomości prawa"Paweł Płuska | Fakty TVN

Profesor Adam Strzembosz "popełnił błędy, błądzi i w tych błędach trwa" - mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o byłym Pierwszym Prezesie Sądu Najwyższego. Prof. Strzembosz akurat wie, że konstytucja jest święta, sąd niezawisły, a władza podzielona na trzy. I chętnie znowu to tłumaczy.

Profesor Adam Strzembosz, były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, rocznik 1930, znowu staje w obronie sędziów i swojego dobrego imienia.

- Pan Strzembosz nie jest dla mnie autorytetem w zakresie systemu wymiaru sprawiedliwości. Uważam, że popełnił błędy, błądzi i w tych błędach trwa - powiedział na antenie TVN24 minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Ja mogę nie być autorytetem, to w końcu ocena tego kogoś, kto ocenia, to mnie nie zabolało - odpowiada prof. Strzembosz.

"Ziobro nie reformuje sądownictwa"

Profesora zabolało co innego - ocena sędziów dotychczasowego wymiaru sprawiedliwości, którą wygłosił minister sprawiedliwości. Gdy opowiadał, jak przed dojściem PiS do władzy było źle w Polsce. - Była krajem korporacji prawniczej, sądowej, która rządziła w sposób nietransparentny w obszarze wymiaru sprawiedliwości, poza kontrola demokratyczną - przekonywał Ziobro.

- Wtedy Polska była krajem w pełni demokratycznym i działającym na zasadzie trójpodziału władzy - ocenia prof. Strzembosz. - Pan Ziobro nie reformuje sądownictwa, on po prostu przywraca go do stanu sprzed 1989 roku - dodaje.

Profesor przypomina, że to w PRL-u politycy mieli wpływ na sędziów i sądy, że dlatego w czasach solidarnościowego zrywu, przy jego udziale, powstał pakiet reform wymiaru sprawiedliwości. Reformy były omawiane przy Okrągłym Stole, a zajmował się nimi między innymi Jarosław Kaczyński, że wreszcie te reformy zostały wprowadzone już w grudniu 1989 roku.

- To, co robi Zbigniew Ziobro stoi w sprzeczności, z tym, z czym profesor Strzembosz całe życie się kierował - ocenia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Zarzuty bez pokrycia

- Pan profesor Strzembosz, był odpowiedzialny za tamten system. Co zrobił, aby ci ludzie choćby w sposób symboliczny ponieśli odpowiedzialność? - zapytał w programie Ziobro.

To pytanie dotyczyło sędziów, którzy, jak stwierdził minister, skazywali generała Emila Fieldorfa "Nila" i nigdy nie ponieśli za to odpowiedzialności.

- Ja od magistra prawa wymagam znajomości prawa. Wiadomo, że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego nie ma żadnej władzy pociągania kogokolwiek do odpowiedzialności. Po drugie pan minister nie zna historii - odpowiada prof. Strzembosz.

Profesor przypomina, że wobec sędzi, która w pierwszej instancji wydała wyrok na generała Fieldorfa, wszczęto postępowanie o zbrodnię stalinowską. Nie poniosła kary, bo wcześniej zmarła na raka. Inni sędziowie, związani ze sprawą generała, nigdy nie byli sędziami Sądu Najwyższego.

Wielu więc pyta, czy ministrowi chodzi o prawdę i o sprawiedliwość, czy o coś innego.

- Zbigniew Ziobro udowadnia, że słuszne są słowa o tym, że jest wyjątkowo zakompleksioną osobą. Nienawiść do środowiska sędziowskiego być może wynika z tego, że nigdy nie pracował jako prawnik - komentuje Borys Budka, poseł PO i były minister sprawiedliwości.

Profesor Strzembosz, patrząc na to, co się dzieje, przypomina, że to wszystko już było. - Pan minister z wielkim zapałem wrócił do PRL-u - uważa.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS