Zaskakujące okoliczności i sprzeczne hipotezy. Co wiadomo o wypadku MiG-a

28.12.2017 | Zaskakujące okoliczności i sprzeczne hipotezy. Co wiadomo o wypadku MiG-a
28.12.2017 | Zaskakujące okoliczności i sprzeczne hipotezy. Co wiadomo o wypadku MiG-a
Wojciech Bojanowski | Fakty TVN
28.12.2017 | Zaskakujące okoliczności i sprzeczne hipotezy. Co wiadomo o wypadku MiG-aWojciech Bojanowski | Fakty TVN

Wrak zabrany i zbadany, ale odpowiedzi na pytanie o przyczyny wypadku MiG-a brak. Pilot wyszedł ze szpitala. Z katastrofy myśliwca rzadko wychodzi się cało. Ekspertów zaskakuje brak paliwa w miejscu, gdzie MiG-29 spadł.

Z miejsca wypadku MiG-a 29 w okolicach Kałuszyna zniknęli już wojskowi prokuratorzy i członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Nie zniknęły jednak podstawowe pytania dotyczące nie tyle przyczyn, co okoliczności tajemniczego wypadku polskiego myśliwca, wartego ponad 100 milionów złotych.

- Proszę o chwilę czasu, bo wszyscy mamy doświadczenie bardzo tragiczne z 10 kwietnia, kiedy właśnie spekulacje w kilka godzin, czy kilka dni po katastrofie, fatalnie wpłynęły na zbadanie tej katastrofy - apeluje wiceminister ON Bartosz Kownacki.

Pilot wyczołgał się

Przez ponad dobę od wypadku nie było nawet wiadomo, w jaki sposób pilot wydostał się z maszyny.

- Oczywiście można powiedzieć, że to bardzo prosta rzecz do stwierdzenia, czy pilot się katapultował, czy się nie katapultował, ale chociażby pierwsze informacje bezpośrednio po zdarzeniu były takie, że katapultował się - mówił 20 grudnia Bartosz Kownacki.

Dziś wiadomo, że 28-letni pilot sam wyszedł z samolotu i przeczołgał się kilkadziesiąt metrów od wraku.

- To, że pilot się nie katapultował, świadczyłoby o tym, że albo został bardzo zaskoczony sytuacją, albo system katapultowania nie zadziałał - ocenia Maciej Lasek, były szef PKBWL.

Według różnych źródeł został tam odnaleziony półtorej albo nawet prawie trzy godziny po wypadku.

Po poważnej operacji nogi 28-latek wyszedł w czwartek ze szpitala.

- My nie leczymy kierowców bolidów. Spodziewam się, że to byłaby jedyna grupa w odniesieniu do której moglibyśmy te urazy porównywać - komentuje gen. dyw. Grzegorz Gielerak z Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie leczony był pilot. - To jest rzecz niespotykana, że przy tych prędkościach, przy takich konsekwencjach wypadku, on wyszedł z tak niewielkimi obrażeniami - dodaje.

Brak paliwa w miejscu katastrofy

Dziś wiadomo, że samolot, który się rozbił, leciał jako drugi w parze i gdyby podejście do lądowania odbywało się prawidłowo, to w miejscu, gdzie doszło do wypadku, powinien lecieć z prędkością 350 km/h i być na wysokości około 600 metrów nad ziemią. Zagadką pozostaje, dlaczego znalazł się tak nisko.

- Zaskakuje to, że nigdzie nie ma rozlanego paliwa. Wniosek jest taki, że było mało tego paliwa, albo w ogóle go nie było - mówi Wojciech Łuczak z magazynu "Raport - Wojsko, Technika, Obronność".

Z tą hipotezą nie zgadza się Witold Sokół, były wykładowca 28-letniego pilota, który sam kilkaset razy lądował tym samolotem na tym samym lotnisku.

- Doświadczenie i moja wiedza podpowiada mi w jakiś sposób, że to mogło być oblodzenie na przykład - mówi kpt. Sokół. Jego zdaniem podczas badania wypadku eksperci powinni zwrócić szczególną uwagę na instalację ogrzewania odbiornika ciśnień powietrza, który w takich warunkach jak podczas wypadku często ulega oblodzeniu. Pilot, jeśli zauważy problem, ma możliwość skorzystania z zapasowego odbiornika.

- Nie znam takiego przypadku, żeby samolotem bojowym wylądować w lesie i odnieść tylko takie obrażenia. Także jest to ewenement na skalę światową - dodaje kpt. Sokół.

O tym, jak doszło do wypadku, wiemy wyjątkowo mało. - To jest kwestia tygodni, kiedy wstępny wynik badań będzie dostępny dla opinii publicznej - obiecuje Bartosz Kownacki.

Badania największych elementów wraku odbywają się na lotnisku w Mińsku Mazowieckim.

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS