Cmentarze zamknięte, kwiaty i znicze zostały. "Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi"

Cmentarze zamknięte, kwiaty i znicze zostały. "Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi"
Cmentarze zamknięte, kwiaty i znicze zostały. "Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi"
Fakty TVN
Cmentarze zamknięte, kwiaty i znicze zostały. "Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi"Fakty TVN

Zdążyli tylko ci, którzy mieli najbliżej i szybko dotarła do nich informacja premiera. Zdążyli kupić kwiaty, znicze i odwiedzić groby bliskich. Od północy cmentarze w Polsce są zamknięte, a przedsiębiorcy i sprzedawcy są w szoku i desperacji. Samorządowcy pomagają, rząd też obiecuje pomoc.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zgodnie z decyzją rządu we Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny oraz poprzedzającą te dni sobotę cmentarze będą zamknięte.

Ci, którzy nie słyszeli o rządowej decyzji, dowiadywali się o niej od policji, strażników miejskich czy z komunikatów, które zostały rozmieszczone przy wejściach do cmentarzy. - Będę siedzieć w domu teraz i w domu będę się modliła za zmarłych - mówi kobieta, która chciała odwiedzić cmentarz.

Puste i zamknięte na kłódkę - tak w sobotę wyglądały nekropolie w niemal całej Polsce. Jednak były i takie miejsca, gdzie na cmentarz można było wejść. W Ksawerowie niedaleko Łodzi cmentarz przemianowano na park cmentarny.

Bramy nekropolii otworzył też prezydent Przemyśla. - W związku z licznymi pogrzebami pan prezydent podjął decyzję, że nie zamyka bram - przekazał Maciej Wolański, kierownik biura prezydenta Przemyśla.

Zamknięci na cmentarzu

Tłumy na cmentarzach były za to w piątek. Na groby masowo ruszyli ci, którzy chcieli zdążyć przed zamknięciem cmentarnych bram. - Taką decyzję można było ogłosić wcześniej, a nie w ostatniej chwili - mówi Andrzej Hałas, mieszkaniec Łodzi.

W Brzegu na Opolszczyźnie w nocy z piątku na sobotę ktoś próbował zniszczyć ogrodzenie, by dostać się na cmentarz.

Były też takie sytuacje, że niektórzy nie zdążyli wyjść przed zamknięciem nekropolii. Wiele osób chciało odwiedzić Cmentarz Centralny w Szczecinie jeszcze przed zamknięciem nekropolii w całym kraju. Te osoby były przekonane, że będzie to możliwe do północy. Jednak ci, którzy weszli w piątek wieczorem na cmentarz w Szczecinie, nie mogli już wyjść, bo bramy zostały o godzinie 21:00, jak codziennie, zamknięte.

Wśród tych osób była pani Agata, której w końcu udało się opuścić teren. - W końcu dodzwoniłam się do ochrony cmentarza i zażądałam, żeby otworzyli natychmiast bramkę - opowiada mieszkanka Szczecina.

Pomoc ze strony państwa?

Najmocniej i najdobitniej rządową decyzję o zamknięciu cmentarzy krytykuje branża sprzedawców kwiatów i zniczy. Przedsiębiorcy narzekają, że decyzja została ogłoszona zbyt późno.

- Z godziny na godzinę jest podjęta decyzja i co my z towarem zrobimy? - pyta jeden z handlowców.

Dlatego na pomoc ruszyli mieszkańcy miast. Kupują kwiaty w geście solidarności. Pomagają też samorządowcy. W Łodzi handlowcy dostaną zwrot opłat za korzystanie z miejsc targowych.

Reagują też władze stolicy. - Wyznaczyliśmy kilka takich miejsc, gdzie można sprzedawać kwiaty i znicze - przekazał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Władze kilku miast zadeklarowały, że odkupią kwiaty. - Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi, by o kilka dni wcześniej powiedzieć całej branży, że w tym roku będzie miała poważne problemy - twierdzi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odkupi kwiaty od producentów i sprzedawców.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Marek | PAP

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS