Cmentarze zamknięte, kwiaty i znicze zostały. "Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi"

Cmentarze zamknięte, kwiaty i znicze zostały. "Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi"
Cmentarze zamknięte, kwiaty i znicze zostały. "Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi"
Fakty TVN
Cmentarze zamknięte, kwiaty i znicze zostały. "Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi"Fakty TVN

Zdążyli tylko ci, którzy mieli najbliżej i szybko dotarła do nich informacja premiera. Zdążyli kupić kwiaty, znicze i odwiedzić groby bliskich. Od północy cmentarze w Polsce są zamknięte, a przedsiębiorcy i sprzedawcy są w szoku i desperacji. Samorządowcy pomagają, rząd też obiecuje pomoc.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zgodnie z decyzją rządu we Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny oraz poprzedzającą te dni sobotę cmentarze będą zamknięte.

Ci, którzy nie słyszeli o rządowej decyzji, dowiadywali się o niej od policji, strażników miejskich czy z komunikatów, które zostały rozmieszczone przy wejściach do cmentarzy. - Będę siedzieć w domu teraz i w domu będę się modliła za zmarłych - mówi kobieta, która chciała odwiedzić cmentarz.

Puste i zamknięte na kłódkę - tak w sobotę wyglądały nekropolie w niemal całej Polsce. Jednak były i takie miejsca, gdzie na cmentarz można było wejść. W Ksawerowie niedaleko Łodzi cmentarz przemianowano na park cmentarny.

Bramy nekropolii otworzył też prezydent Przemyśla. - W związku z licznymi pogrzebami pan prezydent podjął decyzję, że nie zamyka bram - przekazał Maciej Wolański, kierownik biura prezydenta Przemyśla.

Zamknięci na cmentarzu

Tłumy na cmentarzach były za to w piątek. Na groby masowo ruszyli ci, którzy chcieli zdążyć przed zamknięciem cmentarnych bram. - Taką decyzję można było ogłosić wcześniej, a nie w ostatniej chwili - mówi Andrzej Hałas, mieszkaniec Łodzi.

W Brzegu na Opolszczyźnie w nocy z piątku na sobotę ktoś próbował zniszczyć ogrodzenie, by dostać się na cmentarz.

Były też takie sytuacje, że niektórzy nie zdążyli wyjść przed zamknięciem nekropolii. Wiele osób chciało odwiedzić Cmentarz Centralny w Szczecinie jeszcze przed zamknięciem nekropolii w całym kraju. Te osoby były przekonane, że będzie to możliwe do północy. Jednak ci, którzy weszli w piątek wieczorem na cmentarz w Szczecinie, nie mogli już wyjść, bo bramy zostały o godzinie 21:00, jak codziennie, zamknięte.

Wśród tych osób była pani Agata, której w końcu udało się opuścić teren. - W końcu dodzwoniłam się do ochrony cmentarza i zażądałam, żeby otworzyli natychmiast bramkę - opowiada mieszkanka Szczecina.

Pomoc ze strony państwa?

Najmocniej i najdobitniej rządową decyzję o zamknięciu cmentarzy krytykuje branża sprzedawców kwiatów i zniczy. Przedsiębiorcy narzekają, że decyzja została ogłoszona zbyt późno.

- Z godziny na godzinę jest podjęta decyzja i co my z towarem zrobimy? - pyta jeden z handlowców.

Dlatego na pomoc ruszyli mieszkańcy miast. Kupują kwiaty w geście solidarności. Pomagają też samorządowcy. W Łodzi handlowcy dostaną zwrot opłat za korzystanie z miejsc targowych.

Reagują też władze stolicy. - Wyznaczyliśmy kilka takich miejsc, gdzie można sprzedawać kwiaty i znicze - przekazał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Władze kilku miast zadeklarowały, że odkupią kwiaty. - Wydaje się, że rządowi trochę zabrakło odwagi, by o kilka dni wcześniej powiedzieć całej branży, że w tym roku będzie miała poważne problemy - twierdzi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odkupi kwiaty od producentów i sprzedawców.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Marek | PAP

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS